Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
03.02.2011 08:13 - Полската Лайка-магьосническа тревичка-помощ при грип и не само.
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 38664 Коментари: 25 Гласове:
22

Последна промяна: 13.05.2017 19:33

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

 Полска лайка (Matricaria chamomilla)

Името Matricaria произлиза от латинското mater, което означава "майка". За това я наричат още майчината билка и я употребявала при заболявания на майките и жените. Наричат я още  полска лайка, житна лайка и магьосническа тревичка.

image

Полската Лайка е едногодишно тревисто растение с голо, силно разклонено стъбло, до 50 см високо  Листата по цялата дължина на стеблото  са последователни, нишковидни, двойно до тройно пересто нарязани, с островърхи дялове. Цветовете са събрани в съцветия (кошнички) по върховете на стъблата и имат дълга дръжка. Периферните цветчета са бели и езичести,  от 12 до 18 на брой, а вътрешните са жълти и тръбести малки цветчета, така наречено цветното легло (птичинка). Цъфти от пролетта до есента. Има приятна миризма и слабо горчив вкус.

image

Характерно за полската  лайка, че  цветното легло  е  изпъкнало, с конична форма и куха отвътре. В току що разцъфналата лайка то е полусферично, а в края на цъфтенето се удължава до конусовидно. Не бива да се бърка с полското подрумиче ( полска маргаритка), което няма такова изпъкнало конусовидно легло. По форма на цветчетата полската лайка прилича на ехинацея, но в умален вид. На ехинацеите цветното лего е тъмно, както видяхте от постинга ми, посветен на тях.

image

В нета намерих снимки на полски лайки, за които погрешно се твърди че са маргаритки, както  и снимки  на полски подрумичета,  за които се твърди, че са лайки. За това цвете горе се твърди, че е лайка, а то е полско подрумиче 
Anthemis arvensis L., което се различава и по листчетата на обвивката на кошничките, които са тъпи, широко ципести, докато у лайката са меки, освен това то има  по плътното цветно легло, при полската лайка то е кухо.
Полската лайка е по-дребна от полското подрумиче и се различава от него  и по листата на стеблото, които са пересто нарязани, до като полското подрумиче, видно от снимката,  има игловидни листенца, наподобяващи аспарагуса. Цветното  му легло  е  леко окръглено, а аромата му е съвсем различен от този на полската лайка.
Още снимки на полски подрумичета вижте тук:
www.google.bg/imgres

image

Друг срещат вид, с който се бърка полската лайка (Matricaria chamomilla), е кучешката лайка (дива лайка) — Anthemis cotula L., която има твърди, линейно шиловидни листчета на обвивката на кошничките. Още от този вид вижте тук:
www.google.bg/images

Полското подрумиче и кучешката лайка имат неприятно тежка миризма, докато миризмата на лайката е приятна. По този признак най-лесно ще ги разпознаете.


image

Обърнете внимание на  листенцата  по стеблата  на    лайката  в тази малка делвичка, колко са по-различни от тези на полското подрумиче, кучешката и полската лайка. Не знам от кой вид е, но явно не е полска лайка. Трябва да бъдете много внимателни при събирането й, много хора си мислят, че я познават и не знаят, че полската  лайка има много двойници. Кучешката лайка също притежава лечебни качества и се използва в народната медицина, но не е добре проучена.Важно е да запомните, че само полската лайка има приятен характерен аромат и кухо конусообразно цветно легло, наречено по народному тичинка.

image

още едно  подрумиче (полска маргарита), поднесена по много мил начин.

А сега малко инфо за лечебните свойства на лайката:

image

Полската лайка е разпространена по поляните и пасищата, около населените места, из дворовете и пътищата. 

Съдържание:
етерично масло (хамазулен, азулен, каприлова, изовалерианова киселина), салицилова, никотинова киселина, слуз, мазнини, витамин C, провитамин A, горчиви вещества, флавоноиди (апигенин), кумарини, фитостероли.
Действие: изпотяващо, успокояващо и противоспазматично, дезинфекциращо и противовъзпалително при всякакъв вид възпаления, особено на лигавицата. Лайката улеснява ходенето по голяма нужда, без да действува слабително. По този начин тя косвено спомага за вътрешното лекуване на хемороиди, които могат да се лекуват чрез намазване. Поради нейното намаляващо температурата и уталожващо жегата действие лайката била считана от старите египтяни за цвете на бога на Слънцето.

image

Този приятел изглежда много щастлив с венец от полски подрумичета, сигурно усеща приятното им вълново излъчване.
 
Приложение:  Вътрешно: при газове, диария, обриви, стомашни болки и ослузвания, колит, гастрит, при менструални смущения, неявяване на мензиса, коремни оплаквания, безсъние, възпаление на тестикулите, при висока температура, болки от наранявания, зъбобол.Използва се също при възпаления на горните дихателни пътища-фаренгити, ларингити, бронхити, грип, разранени венци,  невралгии и ревматизъм в ставите. Лайката е универсално лекарство особено за малки деца и се дава като чай предимно при спазми и колики.

image

Полска лайка в близък план.
Външно: във вид на компреси и промивки при възпалени очи, конюнктивити, при сърбящи и сълзящи кожни обриви, за гаргара при зъбобол, за промивки на рани. Бани и промивки с лайка действат успокояващо на цялата нервна система. Не бива да забравяте лайката и при грижата за вашата красота. Правете си веднъж седмично баня на лицето с отвара от лайка и ще видите, как кожата ви разцъфтява, а лицето ви добива свеж цвят. Би трябвало да използувате лайков екстракт и за поддържане на косата си, особено ако тя е руса. С помощта на такива миения косата ви ще бъде бухнала и с красив блясък.

image

И котенцата обичат полската лайка, казват, че когато имат здравословни проблеми си намират точната тревичка, хапват си я и така се лекуват, а ние при всяко кихване бързаме да отидем в аптеката.
  Начин на прилагане:    Приготвяне на чай: Една препълнена чаена лъжичка билки само се попарва в 1/4 литър вода и се оставя малко да покисне.
   Прибавка за  баня : За бани на тялото се взимат четири шепи, а за бани на лицето и миене на главата - по една шепа цветове от лайка. Те се попарват и се оставят малко да покиснат.
   Компреси: Препълнена супена лъжица с лайка се залива с 1/4 литър вряло мляко, оставя се малко да покисне, прецежда се и с него се правят топли компреси,наложена върху болен пикочен мехур, облекчава болките.
   Инхалации с лайка: Една препълнена супена лъжица с лайка се попарва с един литър вряла вода. Главата се покрива с кърпа и под нея се вдишват парите.Чрез вдишването на пари от лайка настъпва бързо облекчение на хрема и синузит, след което, разбира се, човек трябва да си стои в къщи на топло.
   Билкова възглавничка: Ленено чувалче се напълва с изсушени цветове от лайка и се завързва. В сух тиган се затопля хубаво и след това се налага.
   Масло от лайка: Шишенце се напълва свободно до гърлото с набрани на слънце, пресни цветове от лайка и те се заливат със студено изцедено дървено масло. Маслото трябва да покрива цветовете. Добре затворено шишето се оставя 14 дни на слънце. След това се съхранява в хладилника.Маслото от лайка се е използувало още в древните векове за разтривка при невралгии и ревматизъм в ставите.
   Лайков мехлем:250 г свинска мас се затопля и когато започне да пращи се прибавят две препълнени шепи пресни цветове от лайка. Сместа се разпенва. Тя се разбърква, след това съдът се покрива и се оставя да пренощува в хладно помещение. На следващия ден тя леко се подгрява и изстисква през ленена кърпичка. Опитът показва, че е най-добре да процедирате по следния начин: Слагате ленената кърпа в сито, ситото се окачва на съд с чучурче и почвате да изстисквате. След това сместа се разбърква равномерно и се сипва в чисти стъкленици или шишенца.Този мехлем може да се използува за лечение на хемероиди и  рани.

Лайката трябва да се избягва по време на бременност, тъй като може да доведе до аборт. Няма достатъчво научни данни, които да потвърждават, че билката е безопасна и в периода на кърмене.Не бива да се употребява от астматици, както и от хора, склонни към алергии от цветен прашец.

 Моят опит: Това е първата билка, с която съм се запознала още от дете.

image

Пловдивската ми баба си отглеждаше козичка, бяла като тази. Често ме пращаше да я пася на Бунарджика и да бера лайка. Всички деца от двора ми правеха компания и наставаше голяма веселба, защото там тя си имаше и компания от себеподобни, като този приятел долу на снимката.

image

Баба много уважаваше лайката, правеше от нея чай, мехлем с домашна мас и много неща лекуваше с него. Аз обикновенн правя мехлем с невен по подобен начин, който върши същата работа, а лайката я ползвам като чай при настинка и грип. Тя е незаменима за гаргара при възпалено гърло, в която се слага и една кафена лъжица сода за хляб.

Снимките  1,2 и 7 са мои, останалите  съм взела от нета и най-много от тук:
uhaaa.com/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8F 

Не пропускайте да погледнете долу на клипчетата как се бере полска лайка (първото) и как изглежда тя в естествени условия.

Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624










Гласувай:
22


Вълнообразно


1. анонимен - Интересно,
03.02.2011 09:40
мислех че познавам лайката, а се оказа че това не е така! Имам питане относно раздела НАЧИН НА ПРИЛАГАНЕ в първите четири рецепти не е ясно с пресни или изсушени цветове се прави?
цитирай
2. magnoliya - Много полезна информация!
03.02.2011 09:46
Лайката е една от билките, които употребявам най-вече за чай, според мен най-приятно ухаещия. Тук виждам, че има и още много приложения. Благодаря ти, ще се възползвам от ценната информация!
цитирай
3. abanos - Хареса ми ...
03.02.2011 09:49
И аз много уважавам тази билка!За пръв път виждам,че има двойници.Ще внимавам,когато я ползвам!Благодаря за полезната информация!
цитирай
4. mmmmmmmmm - И аз си
03.02.2011 10:02
мислех,че познавам лайката.....
Изключително полезна информация!Вече зная какво да бера.
Поздрави и прекрасен ден!:)))
цитирай
5. malchaniaotnadejda7 - :) Здравей, Невенче!
03.02.2011 10:36
Чудесен постинг и много полезен! Благодаря ти... Поздрави и хубав ден!:)
цитирай
6. kasnaprolet9999 - анонимен 1
03.02.2011 10:55
Може с пресни и сухи билки да се правят първите четири процедури, нататък вече е орписано .
цитирай
7. kasnaprolet9999 - magnoliya
03.02.2011 10:57
Обикновенно не я прилагам за профилактика, а само при болестни състояния. Предпочитам уханието на мащерка, бъз и мента.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - abanos
03.02.2011 11:01
Точно за това реших да пиша за нея, защото хората си мислят, че това е една съвсем обикновена билка, която е лесно разпознаваема.
цитирай
9. kasnaprolet9999 - mmmmmmmmm
03.02.2011 11:03
Радвам се, че съм ти била полезна с тази информация. Да си призная и аз веднъж си бях набрала от кучешката лайка, но бързо се осъзнах и я изхвърлих.
цитирай
10. kasnaprolet9999 - malchaniaotnadejda7
03.02.2011 11:13
Благодаря, радвам се, че ти хареса.
цитирай
11. stela50 - Благодаря ти за хубавата информация ,kasnaprolet9999...
03.02.2011 15:31
В моя дом тази билка е на уважение от детството ми . И сега винаги имам от нея .
Обогатих познанията си . Поздрави !
цитирай
12. kasnaprolet9999 - stela50
03.02.2011 16:57
Радвам се за теб, на една вълна сме. Поздрави!!
цитирай
13. makont - Много красиво цвете,
03.02.2011 17:09
свързвам го с детството си и дори само милите спомени могат да те излекуват. Малко чай от лайка, и ето нахлуват: безгрижието, тичаш по поляната урболешки, радваш се на слънчевите лъчи, вятърът гали бузките, е, това ако не е здраве? Поздрав за хубавия постинг!
цитирай
14. kasnaprolet9999 - makont
03.02.2011 17:29
И аз имам такива спомени, то за това съм сложила и козичката там. Баба само такъв чай ми вареше и то много рядко, когато й гостувах през зимната ваканция след няколкочасови игри навън на снега. А иначе брането на лайка беше голямо приключение, заедно с нея събирахме и охльови, които баба ни готвеше с ориз. Поздрави!1
цитирай
15. iliada - Интересен материял!
03.02.2011 23:27
Обещавам си да си събера тази година много и чиста!
цитирай
16. kasnaprolet9999 - Обещавам си да си събера тази година много и чиста!
04.02.2011 09:35
В тибетската медицина лайката се смятала за чудодейно средство за подмладяване. Монасите пиели настойка от лайка преди сън и повтаряли процедурата сутрин. На едно място прочетох, че по време на грипни епидемии е хубаво профилактично да се пие чай от лайка, за да не ни тръшне.
цитирай
17. iliada - ТОВА СА ВСЕ СЕРИОЗНИ ОСНОВАНИЯ ЗА ДА СПАЗЯ ОБЕЩАНОТО!:)
04.02.2011 10:04
kasnaprolet9999 написа:
В тибетската медицина лайката се смятала за чудодейно средство за подмладяване. Монасите пиели настойка от лайка преди сън и повтаряли процедурата сутрин. На едно място прочетох, че по време на грипни епидемии е хубаво профилактично да се пие чай от лайка, за да не ни тръшне.

цитирай
18. bven - Много хубави неща разказваш за лайката
04.02.2011 12:25
и се радвам, че си живяла в Пловдив. Детските спомени са много силни.
Хубав ден !
Намасте!
цитирай
19. kasnaprolet9999 - bven
04.02.2011 13:50
Аз даже съм родена там, моята майка също и по нейна линия имам купища братовчеди, повечето от които носят името Георги и за да не ги объркам след тях слагах името на майките им, моите лели. Дядовци що имаше в къщата и те носеха това име, личният ми също :))) Имах чувството, че по това време всеки втори пловдовчанин се казва така. Имаше и по-тежки случаи от моя. Моята леля като се ожени, свекъра й се казваше Георги, баща й Георги и синът й пак така. Сестрата на дядо ми Георги се беше омъжила за мъж Георги и внука й се казваше Георги, всички те живееха на втория етаж от къщата. Това си имаше своето предимство, защото като станеше обяда бе достатъчно тя да излезе на терасата и да се провикна..Георгеее...и всички тичаха накуп:)))
цитирай
20. whitepigeon - Колко много лайка си събрахме от ...
04.02.2011 20:35
Колко много лайка си събрахме от Ивайловградските села.! Пием си я вече цяла зима с останалите билки. Супер е!
Каква е разликата между узрелия глог и цвета на глога? Кое е по удачно да се събира?
Поздрави :-)
цитирай
21. bven - Това се казва родословно дърво:
04.02.2011 20:38
Георги Георгиев на квадрат , Георги еди кой си Георгиев или Георги I, II до N-тия! И като кажеш чичо (вуйчо, дядо) Георги - все един ще се обади! :) И на всички е лесно. Лека вечер, kasnaprolet9999!
Намасте!
цитирай
22. kasnaprolet9999 - whitepigeon
04.02.2011 23:22
Трябва да се събират и двете, имат различно действие. Цвета на глога действа стимулиращо на сърдечната дейност, до като плодът има успокояващо седативно действие на сърдечната дейност. За глогът също имам постинг от пролетта на 2009г., погледни в сборния ми постинг Всичко за билките, линкът на който е даден на 10 място в блогрола ми и ще го намериш.
цитирай
23. kasnaprolet9999 - bven
04.02.2011 23:23
Намасте!!!
цитирай
24. zvezdichka - И за мен
09.02.2011 23:40
беше полезен този постинг, където научих за нови приложения на лайката :).
Поздрави!
цитирай
25. adoncheva - Лайка, двойници и др.
28.07.2015 15:26
Здравейте, на наш голям парцел (оставен на природата от 5 години) растат може би три вида лайка, така и не ги разпознах въпреки прочетеното тук. Също така е пълно с още доста билки, но не съм сигурна, че ги разпознавам правилно, а и не знам как и кога да събирам. Има ли начин да се свържа с вас и да ви покажа снимки?
Много искам да разбера какво ми подарява земята, задето я "освободих" от зверска експлоатация.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15748036
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031