2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 6160 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 09.03.2020 13:22
Бабини зъби (Tribulus terrestris)
Снимка: Невена Босилкова
Тук съм писала за лечебните им свойства:
Бабини зъби-Демирбозан-убиецът на холестериновите плаки.
http://kasnaprolet9999.blog.bg/drugi/2012/07/18/babini-zybi-demirbozan-ubiecyt-na-holesterinovite-plaki.980260
А тук имам мои снимки и споделен опит: http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/09/23/babini-zybi-demirbozan-ot-pomorie.1002468?fbclid=IwAR2B_hCX6Iyx5lg07sqf-Zki8xrVttSBMXFVAFUfn0v3IXYTmvgJi0NFM4w
Напоследък с отвара от тях прочиствам кръвоносните съдове на своя съпруг, който пострада от исхимичен инсулт.
Багрилна сърпица (Isatis tinctoria).
Снимка: Димитър Боршуков
Растението, използвано от древните келти за изготвянето на знаменитата им синя бойна боя, съдържа в големи количества химическо вещество, предотвратяващо редица онкологични заболявания, сред които и рак на гърдата, съобщава BBS-nwes. Според изследването на италиански учени, в багрилната сърпица (багрилна вайда, синилник), спадаща към семейство Кръстоцветни, се съдържа 20 пъти повече глюкобрасицин (glucobrassicin), отколкото в най-богатите на веществото зеленчуци, като цветното зеле и броколите. Резултатите от редица изследвания доказват значителното намаляване на заболеваемостта от рак на гърдата, рак на белите дробове и други онкологични заболявания при хората, консумиращи по-голямо количество богати на глюкобрасицин зеленчуци, сред които са цветното зеле и броколите. Според предположенията на учените, веществото спомага за значителното намаляване концентрацията на канцерогенни съединения, в т. ч. и вредни производни на естрогена, в човешкия организъм.
Багрилно подрумиче (Anthemis Tinctoria L.)
Снимка:Елена Нанкова
В нашата народна медицина се използват цветните му кошнички като затягащо и противокашлично средство по следният начин: 1 до 2 чаени лъжици се заливат с една чаена 1чаша вряща вода, след час запарката се прецежда и се пие по 1 супена лъжица 4 пъти на ден.
Бедреница, див анасон, каменоломков анасон (Pimpinella saxifraga L.)
Снимка Невена Босилкова
Бедреницата се препоръчва като секретолитично и отхрачващо средство при катари на горните дихателни пътища - ларингит, трахеит, бронхит, при стомашно-чревни катари, за облекчаване болките в бъбреците и пикочния мехур при нефролитиаза, за повишаване диурезата и потоотделянето. Външно бедреницата се прилага за лечение на циреи, отоци, витилиго, конюнктивити.
Беладона (Atropa belladonna),
снимка: Вени Ангелова
Беладоната е едно от най-популярните лекарствени растения в съвременната медицина. Известни са над 40 лекарствени препарата, получени от нея. Те се използват като спазмолитично и болкоуспокояващо средство, за лекуване на рани, при спазми в стомаха, при камъни и пясък в бъбреците и жлъчката, при бронхиална астма, за разширяване на зениците, при тежки мозъчни увреждания и др. Използва се в хомеопатията в различни разреждания, според случая.
Бергения, Монголски чай, (Bergenia ligulata), род Bergenia, сем.Каменоломки (Saxifragaceae)
Снимка: Галина Дими
Имам следният постинг за нея: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/03/13/bergeniia-badan-mongolski-chai.1436912?fbclid=IwAR1vmLkYLAaY85CApgatR0BQ7itb_Q--tpWItNNKEnXKe9Apl88Pf1JuUNg
Безсмъртниче обикновено (Xeranthemum annuum)
Снимка: Невена Босилкова
Използва се за лечениена стомашно-чревни заболявания, жлъчни и чернодробни болести, газове в червата, лош дъх, кожни заболявания. Използва се като екологичен продукт за третиране на земеделските култури при акари, кафяво гниене, оидиум по гроздето.
http://bilkoviprodukti.com/index.php/bg/nepoznati-bilki/142-bezsmartniche
Блатия обикновена, върболист, турски люляк (Lythrum salicaria L)
Снимка Невена Босилкова
Тази билка по цвят много прилича на багрилното подрумиче, но не и по форма на листата. Някога е била част от семейството на оманите и се е наричала Inula dysenterica L., но ботаниците са я преместили в друг род и прекръстили на блъшница Pulicaria dysenterica, както се е случило и с много други билки. На Макоцево съм я виждала, около 1.50 висока, бях я объркала с бял оман, още бях зелена тогава:))) Помислих си, всички останали омани са ниски, а този почти колкото мен, значи е белият. И така дълго си живях с тази мисъл, докато Юлия Босева, член на предишната ни билкова група не ме сгълча един ден. Не можа да ми каже коя е билката, но ето, че Дарина Пейкова я откри.Има хляб в нея, няма никакво съмнение, че си е сбъркала професията.Само трябваше някой да й запали огънчето и се радвам, че това бях аз.
Моят постинг за нея : http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/12/10/blatiia-vyrbolist-lek-ot-aptekata-na-baba.452331
Блъшница (Pulsatila dysenterica)
Снимка Дарина Пейкова
Тази билка по цвят много прилича на багрилното подрумиче, но не и по форма на листата. Някога е била част от семейството на оманите и се е наричала Inula dysenterica L., но ботаниците са я преместили в друг род и прекръстили на блъшница Pulicaria dysenterica, както се е случило и с много други билки. На Макоцево съм я виждала, около 1.50 висока, бях я объркала с бял оман, още бях зелена тогава:))) Помислих си, всички останали омани са ниски, а този почти колкото мен, значи е белият. И така дълго си живях с тази мисъл, докато член на предишната ни билкова група не ме сгълча един ден. Не можа да ми каже коя е билката, но ето, че Дарина Пейкова я откри.Има хляб в нея, няма никакво съмнение, че си е сбъркала професията.Само трябваше някой да й запали огънчето и се радвам, че това бях аз.
Растението съдържа полиацетиленови съединения, въглехидрати (4,5%), органични киселини, витамин С, танини, кумарини, флавоноиди.Използва се за лечение на дизентерия като стягащо и противовъзпалително средство.
Начин на употреба: 1 чаена лъжичка сушени нарязани билки на 1 чаша вряла вода, оставя се да се запари в продължение на 2 часа. Приемайте по 1 супена лъжица 2-3 пъти на ден за диария.
Блян черен; попадийка, бленика, буника(Hyoscyamus niger L.)
Снимка: Мария Колева
Блянът притежава противоспастично и болкоуспокояващо действие; предизвиква намаляване на секрецията на слюнчените, стомашните и потните жлези.В българската народна медицина се употребява при:
стомашни и чревни болки, невралгии, магарешка кашлица, менингит, ревматизъм, парализи (нервни и мозъчни), главоболие, възбуденост у атеросклеротици и алкохолици, старческо треперене, безсъние и др.
Бобови шушулки от обикновен боб
Снимка: Анелия Стефанова
За техните лечебни свойства съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/novini/2011/11/26/bobovi-shushulki-lek-ot-vashata-nezamyrsena-ot-toksichni-him.856877?fbclid=IwAR0kSVh-78Zr0AHfc_MzBkuqb8Dpg2XdVSlkVVj6nbtFeAhOGGh6f99Kii8
Богородиче(пъстро миризливче)-Calamintha nepeta
Снимка: Нели Ценова
Расте на гъсти туфи, а по листата му има светло-зелени ивици, което е характерен белег на пъстрото богородиче, но не е задължителен.Пъстрото миризливче съдържа във всички части етерично масло, а листата му и витамин А. Приготвеният от тях чай действува болкоуспокояващо при стомашни и чревни възпаления.
Запарка от пъстро миризливче се пие при сърдечносъдови заболявания и проблеми с жлъчката, а със сварената трева се правят лапи за корема.
В моя постинг има информация за скално, пъстро и горско богородиче:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/drugi/2016/08/24/glojenskiia-manastir-i-bilkata-bogorodiche.1472368?fbclid=IwAR03mb12XXAqR6GngY5SqmfXv7fGjIyQj4ZygUNBqMXwgqewl4VBGEBPHlU
Богородиче ( скално миризливче) (Calamintha acinos )
Снимка: Галина Георгиева
За медицински цели се употребява цъфтящата надземна част на растението.
Действие и употреба - Билката има пикочогонно, болкоуспокоително и дезинфекциозно действие. В народната медицина се употребява при болки в стомаха и червата, подуване на червата при малки деца, пясък в жлъчката. Външно - за жабурене и гаргара при зъбобол и болно гърло.
Начин на употреба: 1 чаена лъжица от билката се кисне 1 час в 400 мл вряла вода. Запарката се прецежда и се пият по 100 мл 3 пъти на ден преди ядене.
Богородиче-Горско миризливче (Calamintha sylvatica)
Снимка: Дарина Пейкова
То има много сходни свойства с горското богородиче, въпреки че е по-меко в действията си. Понякога се култивира като лечебна билка за битови нужди. Цялото растение е ароматно, диафоретично и отхрачващо.Листата се събират през юли, когато растението се размножава и се суши за съхранение. Отварата е от полза при случаи на треска, газове и слабости на стомаха, а също така се използва за лечение на депресия, безсъние и болезнена менструация. Експериторното му действие го прави добър при кашлица и простуди и е от полза за лечение на леки респираторни инфекции. Може да се смесва с други билки, особено бял равнец (Achillea millefolium) и мащерка (Thymus vulgaris) и Слез Malva sylvestris. Не трябва да се предписва на бременни жени, тъй като в повече може да предизвика спонтанен аборт.
Начин на употреба: 2 шепи листа и стъбла в 1 литър вода, оставете да ври на тих огън в продължение на 3 минути и пийте 4-5 чаши на ден.
Богородична трева(малък меденик) - (Cerinthe minor L.)
Богородична трева, малък меденик
Снимка: Катя Вакарелова
Химичният състав не е достатъчно проучен. Известно е, че растението съдържа катран, танини, етерично масло, танин, нишесте, палмитинова, миристинова, лауринова киселина, фитонциди. Има силна пикантна миризма. В народната медицина се използва против копривна треска, за укрепване на венците, увеличаване млякото у кърмачките и др. В народната ветеринарна медицина за лекуване на подути гърди у животните.
Божур-див, (Paeonia peregrina)
Снимка: Цанка Велева
Тук съм писала за него:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/recepti/2011/01/19/bojur-krasivo-cvete-s-lechebni-svoistva.670318?fbclid=IwAR3WkIS6sJ8v4yzR9UJoESypbbhHYWQZ8G8AIPlAVr2fihC2GiZ5_KDvFuc
Боровинка-синя (Vaccinium uliginosum)
Снимка: Божанка Гатева
Черните и сините боровинки се използват от векове като храна и лекарство. В билколечението се употребяват листата и узрелите плодове на синята и черната боровинка. Листата се събират през пролетта и се сушат на сянка, а плодовете – през лятото, когато узреят.Боровинките са заредени с антиоксиданти, които ги правят желана храна при всеки режим за здравословно хранене. Тези антиоксиданти допринасят за здравината на колагеновата матрица чрез неутрализирането на ензимите, разрушаващи съединителната тъкан.
Ключови вещества в боровинките са антоцианозидите, които спомагат за изграждането на здрави кръвоносни съдове и подобряват циркулацията на кръвта в тях. Предотвратяват слепването на тромбоцитите, като по този начин намаляват риска от образуване на тромби.
Антоцианозидите също така подпомагат производството на пигмента родопсин, за който е доказано, че подобрява способността за нощно виждане и помага за адаптация към промени в светлината.
Сините и черните боровинки помагат за превенция на рак на дебелото черво, действат благотворно при инфекции на уринарния тракт, имат противовъзпалително действие.
Боровинка червена (Vaccinium Vitisidaea L), сем. Ericaceae -Пиренови
Снимка: Дарина Пейкова
Червената боровинка намира приложение при възпаления на пикочния мехур, камъни в бъбреците, цистит, подагра, затлъстяване, рак на гърдата, захарен диабет, различни урогенитални условия и други, като различните части на растението се прилагат по специфичен начин и имат различно действие. Така например от листа на червената боровинка се приготвят чайове и отвари, прилагани най-вече при лечението на бактериални инфекции, особено на пикочния мехур, гонорея, артрит, ревматизъм, подагра, диабет и диария.Плодчетата на червената боровинка накиснати във вода са били използвани като домашен лек срещу скорбут в миналото, което не е чудно, предвид богатото съдържание на витамин С. Гаргарата с пресен сок от червени боровинка е лековита при болки в гърлото. Сушените плодове се използват като лек при диария, кашлица и простуда. Лекарствени желета и сиропи се използват при възпалено гърло и настинки. Също така те са популярно народно средство за лечение на бъбречни заболявания, стомашно разстройство и висока температура.
При проблеми с черния дроб се заливат с гореща вода 2 суп. л листа и плодове от червена боровинка и 2 суп. л жълт кантарион. Ври десетина минути. Приема се по Ѕ ч. три пъти дневно.
Заедно с жълтия кантарион премахва изцяло запека, облекчава хемороидите, засилва диурезата, откъдето идва антицелулитния ефект и отслабването. Като цяло боровинката и кантарионът се отразяват положително на обмяната на веществата (метаболизма) и по този начин действат пречистващо и отслабващо. Особено когато са в комбинация.
С маточина-
Червената боровинка и маточината участват в смес с други билки за отслабване. Вземат се равни количества от: листа червена боровинка, листа от маточина, плод глог, цвят черен бъз, жълт кантарион, цвят лайка, плод офика, равнец, корен от цикория, листа от конски босилек и се смилат.
Заливат се 3 суп. от сместа с половин литър вряла вода и се вари на водна баня 15 мин. Кисне 2 ч. Взема се по Ѕ ч. 4-5 пъти на ден преди храна. Да не се употребява от бременни!
Боровинка черна (Vaccinium myrtillus L.)
Снимка: Дарина Пейкова
Изпoлзвaeмa чacт. Лиcтaтa (Fоlіа Муrtіllі) бpaни пo вpeмe нa цъфтeжa (юли-aвгycт), ĸoгaтo ca нaпълнo paзвити, нo пpeди пoжълтявaнeтo им. Cyшaт ce нa cянĸa в пpoвeтpиви пoмeщeния, ĸaтo ce paзcтилaт нaтънъĸ плacт или в cyшилни пpи тeмпepaтypa дo 45°С. Изпoлзвaт ce и зpeлитe плoдoвe (Fruсtuѕ Муrtіllі), ĸoгaтo тe ca нaпълнo yзpeли, нo нe пpeзpeли.
Дeйcтвиe и пpилoжeниe. Дeйcтвa зaпичaщo, пoнижaвa cъдъpжaниeтo нa зaxap в opгaнизмa, aнтиceптичнo, пpoтивoвъзпaлитeлнo. Изcyшeни лиcтa oт бopoвинĸи ce изпoлзвaт пpи лeчeниeтo нa paзлични oплaĸвaния: пpи ĸaмъни в бъбpeцитe, диypeтичнo, тoнизиpaщo и aнтиceптичнo cpeдcтвo зa пиĸoчнитe пътищa. Cъщo тaĸa ĸaтo лeĸ зa диaбeт и зa пpeвeнция. Oтвapa oт лиcтa или ĸopa ce пpилaгa лoĸaлнo зa лeчeниe нa язви и язви нa ycтaтa, гapгapa пpи зъбoбoл и гъpлoбoл, ĸaĸтo и пpи лoш дъx в ycтaтa. B нapoднaтa мeдицинa ce изпoлзвa пpи cтoмaшни бoлĸи, пoдaгpa, peвмaтизъм. Πpecнитe плoдoвe имaт лeĸo cлaбитeлнo дeйcтвиe, ĸoгaтo ce изпoлзвaт cyшeни имaт зaпичaщo дeйcтвиe и oбиĸнoвeнo ce изпoлзвa зa лeчeниe нa диapия. Koжaтa нa плoдoвeтe cъдъpжa aнтoциaнин и e cпeцифичнo пpи лeчeниeтo нa “ĸoĸoшa” cлeпoтa и oтcлaбeнo зpeниe, cпoмaгa зa paзшиpявaнe нa ĸpъвoнocнитe cъдoвe и тoвa гo пpaви цeннo лeчeниe зa paзшиpeни вeни, xeмopoиди, yĸpeпвa cъeдинитeлнaтa тъĸaн, изпoлзвa ce пpи гингивит. Bъншнo ce изпoлзвa пpи възпaлeниe нa ycтнaтa ĸyxинa и гъpлoтo.
Haчин нa yпoтpeбa. Двe cyпeни лъжици oт лиcтaтa ce зaливaт c 500гp. вpялa вoдa и ĸиcнaт 2 чaca.
Чeтиpи чaeни лъжичĸи плoдчeтa ce зaливaт c двe чaeни чaши вpялa вoдa и ocтaвят дa пpecтoят 2 чaca. Cлeд тoвa зaпapĸaтa ce пpeцeждa и ce изпивa зa 1 дeн пpeди ядeнe.
Повече за използването на тези билки може да научите в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо с посочени източници и още наши снимки от дадения вид билка :
https://www.facebook.com/profile.php?id=100001601692108&sk=media_set&set=a.2022475944482442&type=3
Това е колаж от тези билки, направен от Нети Дамянова, админката на групата "Тайната на билките" във фейса, в която често публикувам и също ще намерите този албум за билки с буквата Б. Там много хора се обучават в разпознаването им и техните лечебни свойства. Който го влече да идва при нас, вече сме около 10 000 човека.
https://www.facebook.com/groups/1830831407232538/
Тук е само част от информацията, че няма техническа възможност да се показват активни линкове, само съм маркирала най-важното.
Не съм се замислял за това. Идеята ми е да помогна на повече хора да разпознават билките и да им дам увереност, че могат сами да се погрижат за своето здраве.
Може и да си права, но как да покажа от даден вид билка повече снимки. Това може да стане само в албум, който да се разлистват и на всяка страничка да има коментари със снимка.
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. milena6
9. donkatoneva
10. ambroziia
2. metaloobrabotka
3. lamb
4. hadjito
5. mimogarcia
6. vesonai
7. iskra1304
8. djani
9. petgrig
10. sekirata