Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
14.03.2012 20:12 - Кукурякът-светъл знак на пробудената пролет
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 20947 Коментари: 34 Гласове:
36

Последна промяна: 21.04.2012 12:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

image

Кукурякът(Helleborus odorus)
расте в гори, храсталаци и по поляни в предпланините и планините до 1500 м надморска височина в много райони на страната. Той се показва над земята твърде рано преди да започне пролетта. В по-ниските и по-топлите места се надига още през февруари - март, а през меки и безснежни зими - дори през декември - януари. Колкото по-високо обаче се изкачва по склоновете на предпланините и планините (кукурякът стига и до буковия пояс), толкова по-късно се отварят цветовете му - понякога дори през май. Кукурякът е многогодишно тревисто растение с късо, почти черно коренище. От него всяка година израства само по едно изправено жълто-зелено цветоносно стъбло, високо до 40 (рядко повече) см. Казват, че около обора, в който се родил Христос, имало цъфнал кукуряк. В памет на събитието някъде го наричат “Христова роза”.   В по-стари времена кукурякът се славел като билка срещу много болести и по хората, и по домашните животни. За лечение използували коренищата му (заедно с корените), които изваждали рано напролет или през късна есен. С тях лекували болести на сърцето, възпаление на гръбначния мозък, плеврит, менингит, туберкулоза, нервни болести, хемероиди, кашлица и още какви ли не други болести, а сварени в оцет, ги използували против пърхот и за стимулиране на растежа и укрепване на косата, за промивка на гнойни рани и т.н. По-късно официалната медицина потвърдила само някои от лечебните свойства, които приписвали на кукуряка народните лечители. Установено било, че в коренищата и в корените му се съдържат вещества, които активизират дейността на сърцето, действуват пикочогонно, слабително и нервоуспокоително. Тези вещества са обаче силно отровни и затова кукурякът може да се използува като лечебно растение само под лекарски контрол.

image

Начин на употреба:
Вътрешно: прави се запарка от 1/2 чаена лъжичка ситно счукани корени и 300 мл. вряща вода. Пие се по 30 мл.(малка ракиена чашка) три пъти дневно.
Външно: при лечение на косопад, пъхут и за укрепване.Следващата рецепта съм я взела от нета, но тя е много стара, навремето съм я ползвала и е доста ефикасна. За да има стабилно действие обаче третирането с извлек от кукуряк трябва да продължи повече дни, примерно веднъж седмично в растояние на един месец.
Приготвяте отвара от корени на кукуряк по следния начин. Купувате си от билковата аптека 1 пакетче (50 г) корени от кукуряк. Изсипвате го в 500 мл. вряща вода и го оставяте да ври, докато в съдинката остане половината вода. Дръпвате от огъня, сипвате вътре 4 супени лъжици винен или ябълков оцет, захлупвате и оставяте да кисне така 6 часа. Количеството, което ще прецедите след определеното време, не е за еднократна употреба. Сместа е СИЛНО ОТРОВНА! Ако искате да я съхраните след процедурата, трябва да я държите затворена в стъклено бурканче, с надпис и далече от деца. Първата вечер с памуче втривате сместа в корените на косата си, като пазите да не влезе течност в очите, ушите и носа. Завивате главата си с найлон, вестник и кърпа и спите така през цялата нощ. Сутринта измивате обилно с шампоан. Ако косата ви е третирана с боя и е много суха, можете да сложите и малко балсам, за по-леко сресване. Вечерта на същия ден намазвате косата си с домашна мас и един жълтък, или с една опаковка бадемово масло от аптеката и един жълтък. Отново опаковайте главата си с найлон, хартия и кърпа, за да се затопли добре. Стоите така 2 часа и се измивате. 

 image  
Моята свекърва навремето е излекувала сестра си от рак на дебелото черво със следната билкова рецепта:
                       В 1.2 л. кипяща вода се слагат 2 равни кафени лъжички дървена пепел/изгарят се дърва и пепелта се пресява/ да ври 2-3 мин. и захлупено се оставя да пренощува. На сутринта се прецежда бистрата вода-получава се около 1 литър течност /около 200 мл. остава в пепелта/. В тази течност от 1 литър се слагат 2 равни кафени лъжички корени от кукуряк / изсушени и счукани-берат се през м.май/ и 1 равна кафена лъжичка корени от лечебен ранилист / изсушени и счукани-берат се през м.октомври/, след което се слага сместа да ври на слаб огън, до като остане 0.5 литра течност.             В отделен съд се слага 0.5 литра вода от чешмата да заври и се прибавя към течността от билката, за да стане отново 1 литър, като след това ври още 2-3 мин. и се сваля от огъня - оставя се похлупено да пренощува. На сутринта се прецежда в две тъмни шишета по 0.5 литра. Държи се на хладно и тъмно, но не в хладилник.   Употреба: Взема се от отварата 4 пъти в денонощието по едно пеницилиново шишенце на 6 часа, половин час преди ядене:   Сутрин в 6 часа; Обяд в 12 часа; След обяд в 18 часа; През нощта в 24 часа.   Взема се най-редовно най-малко 7 месеца, след това може да се почине 1 месец и отново още толкова. След това може да се пие всяка година, есен, зиме и пролет, а през лятото се почива. Ефекта от лекарството се чувства третия месец.

Забележка: Корени от кукуряк могат да се намерят в аптека “Даттила”, която се намира в гр.София, ул. “Кирил и Методий” №34 /на ъгъла с ул “Раковска”/. Корени от ранни лист се намират по всички билкови аптеки. Повече за него може да прочетете тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/01/07/lecheben-i-germanski-ranilist-haidushki-bilki.468194

  С тази рецепта свекърва ми се опита също да помогне и на съпруга си, който беше болен 10 г. от рак на лимфните възли. Поради това, че рецептата беше забутана някъде и я намери късно, лечението с нея започна в последната фаза от развитието на болестта му и това доведе само до удължаване на живота му с около 8 месеца. Освен това през този период на няколко пъти тя прекъсваше лечението му с тези билки, защото те не биваше да се смесват с педписаните му от личния лекар лекарства за сърце и антибиотици.

image
   И още една рецепта, която в нета пише, че е от баба Ванга:

СЛИВИЦИ (Възпалени + трета сливица) - Изсушени коренчета от кукуряк (хората от Петричкия край го наричат „спреж"") се стриват на прах. Омесва се малко тесто от вода и брашно и от него се прави лента - дълга и широка, колкото е необходимо, за да обвие врата на болния. Лентата се поръсва със счукана билка и с нея се обвиват вратът и гърлото така, че добре да обхване сливиците. Особено добре действа при подути сливици, защото ги свива и премахва възпалението. При децата времетраенето на компреса е не повече от половин час. Прави се 2-3 пъти до премахване на възпалението. Възрастните могат да преспят с компреса 1 нощ.

    Показаният на снимките до тук   кукуряк  е от вида Helleborus odorus, който е добре изучен и се използва във фитотерапията. Той принадлежи на голямото Лютичево семейство- Helleborus от рода Raununculaceae. Това семейство наброява 17 вида и 7 подвида. Те растат в Южна Европа, Турция, Русия и Китай. Много разпространени са и няколко градински хибрида,   получени като кръстоска между два от основните  видове. Следват снимки на някои от тях, които съм взела от нета.

image
  черен кукуряк (H.niger). Цъфти от края на декември и на запад е известен под името ‘коледна роза’. Цветовете му са едри, снежнобели. Позволява да се отглежда в саксия.  

 
image

  
H. multifidus

image

кавказки кукуряк (H. guttatus/ H.caucasicus)

 
image

кавказки кукуряк в близък план – цвета отвътре е бял, с големи червени точки, а отвън розов..
image

H. lividus

image

H. lividus - в близък план

image

H. orientalis  ssp. abchasicus – с наситено зелени листа и пурпурни цветове, много тъмни, появяващи се от януари до март.

image

H. orientalis

  image

   H. atrorubens

Тук можете да видите още снимки и инфо за основните видове кукуряци от това семейство-линковете са активират с кликване върху тях: o            H. argutifolius
o            H. atrorubens
o            H. bocconei
o            H. croaticus
o            H. cyclophyllus
o            H. dumetorum
o            H. foetidus
o            H. hercegovinus
o            H. istriacus
o            H. liguricus
o            H. lividus
o            H. multifidus
o            H. niger
o            H. occidentalis
o            H. odorus
o            H. orientalis
o            H. purpurascens
o            H. thibetanus
o            H. torquatus
o            H. vesicarius
o            H. viridis o            "New" Hellebores

http://flower.onego.ru/other/hellebor.html

   Не пропускайте и клипчетата, където са показани много от градинските хибридни видове, съпроводени от чудесна музика.         Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
 











Гласувай:
36



Следващ постинг
Предишен постинг

1. mt46 - Здравей, Невенка!
14.03.2012 20:18
...Затова е добре старите рецепти да се пазят...
Лека вечер! И бъди Кукуряк!... :)
цитирай
2. planinitenabulgaria - Поздравленя за постинга, Невена!
14.03.2012 20:49
Днес видях първият кукуряк за годината над с. Желен. Слабичък беше. Най едрите кукуряци растат по Понора. Чувал съм, че ако се набере кукуряк и се хвърли в кокошкарника, кокошките не искали да влизат повече в него.
А когато започнат да цъфтят дивите кокичета по Мургашко - това ще стане скоро, можеш да ги разгледаш с мен. Всичките кокичета по селата между Локорско и Бухово са от там. Те растат по долините на реките, но и на по-високото под короните на дъбовите дървета. После зацъфтяват минзухарите, игликите. Всички бързат докато тревата още спи зимен сън. Плодните дървета пък са като букети.
Пролетен поздрав,
Коста
цитирай
3. magnoliya - Кукурякът. . . Толкова полезни р...
14.03.2012 20:53
Кукурякът . . .
Толкова полезни рецепти и съвети си събрала тук!
Насладих се и на клипчетата. Никога не съм мислила, че от това горско растение може да се създаде такова разнообразие от багри.
Поздрави за хубавия пост!
цитирай
4. malchaniaotnadejda7 - Не знаех, че е така полезен, Вени..
14.03.2012 21:10
Благодаря ти за хубавите снимки - аз го обичам като цветенце. Много...:) Поздрави!
цитирай
5. kasnaprolet9999 - . . . Затова е добре старите рецепти ...
14.03.2012 22:47
mt46 написа:
...Затова е добре старите рецепти да се пазят...
Лека вечер! И бъди Кукуряк!... :)


Да бъда кукуряк казваш, ама половинката ако надхвърли лечебната доза може да опъне краци. Добре си ми е като невенче+гергьовче+босилек- комбинацията е умопомрачителна и няма празно:)))
цитирай
6. kasnaprolet9999 - Днес видях първият кукуряк за го...
14.03.2012 22:53
planinitenabulgaria написа:
Днес видях първият кукуряк за годината над с. Желен. Слабичък беше. Най едрите кукуряци растат по Понора. Чувал съм, че ако се набере кукуряк и се хвърли в кокошкарника, кокошките не искали да влизат повече в него.
А когато започнат да цъфтят дивите кокичета по Мургашко - това ще стане скоро, можеш да ги разгледаш с мен. Всичките кокичета по селата между Локорско и Бухово са от там. Те растат по долините на реките, но и на по-високото под короните на дъбовите дървета. После зацъфтяват минзухарите, игликите. Всички бързат докато тревата още спи зимен сън. Плодните дървета пък са като букети.
Пролетен поздрав,
Коста

Щастливец си ти, че можеш да се разхождаш на воля, а аз съм като вързан кон пред празна ясла:)))) На всичкото отгоре ми отправяш такива неустоими предложения-диви кокичета по Мургашко.....мъка...мъка...:))))
цитирай
7. kasnaprolet9999 - Кукурякът. . . Толкова полезни р...
14.03.2012 22:59
magnoliya написа:
Кукурякът . . .
Толкова полезни рецепти и съвети си събрала тук!
Насладих се и на клипчетата. Никога не съм мислила, че от това горско растение може да се създаде такова разнообразие от багри.
Поздрави за хубавия пост!


И аз не знаех, но се поразрових из нета и бях очарована от това разнообразие на видове, след което реших да го споделя с вас. Иначе за лечебните свойства на кукуряка и тази рецепта съм ви писала и по-рано, сега само ви припомням, пък за новите блогери ще е от полза.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - Благодаря ти за хубавите снимки - аз ...
14.03.2012 23:01
malchaniaotnadejda7 написа:
Благодаря ти за хубавите снимки - аз го обичам като цветенце. Много...:) Поздрави!


И аз го харесвам много, има особено свеж аромат. Клипчетата днес ги открих и съм особено щастлива от това, страхотни са, радвам се, че ти харесват.
цитирай
9. daan - :)
15.03.2012 05:31
preubavi snimki od kukurek prijatelke:))
imaj ubav den
цитирай
10. mitkaloto - Поздравления за постинга и хуба...
15.03.2012 08:14
Поздравления за постинга и хубавите снимки!Поздрави!
цитирай
11. lubara - Поздрави, kasnaprolet9999!
15.03.2012 08:49
Здрасти. Аз си набрах кукуряк, знаеш вече. Тези почивни дни има вероятност да отида при един приятел в Саранци. А ти както винаги поместваш страхотно полезни и образователни неща.
цитирай
12. stela50 - Поздрави за постинга и хубавите снимки , Късна Пролет ...
15.03.2012 09:25
Не знаех за лечебните свойства на кукуряка ,
чудесно цветенце е , а клипчетата са прекрасни.
Благодаря за полезната информация , както винаги на ниво .
Хубав ден !
цитирай
13. kasnaprolet9999 - preubavi snimki od kukurek prij...
15.03.2012 09:27
daan написа:
preubavi snimki od kukurek prijatelke:))
imaj ubav den

Първите снимки са мои, но останалите съм подбрала от нета, защото всичките тези видове не растат в България.
цитирай
14. kasnaprolet9999 - Поздравления за постинга и хуба...
15.03.2012 09:30
mitkaloto написа:
Поздравления за постинга и хубавите снимки!Поздрави!


Благодаря, част от горната информация съм помествала преди две години, но сега добавих красивите роднини на кукуряка, които вчера открих в нета и бях очарована от това разнообразие на цветове. Радвам се, че ти харесват снимките, ти разбираш от фотография и можеш да ги оцениш.
цитирай
15. kasnaprolet9999 - Здрасти. Аз си набрах кукуряк, з...
15.03.2012 09:32
lubara написа:
Здрасти. Аз си набрах кукуряк, знаеш вече. Тези почивни дни има вероятност да отида при един приятел в Саранци. А ти както винаги поместваш страхотно полезни и образователни неща.

О, видях вазичката с пролетния ти букет, където има и кукуряк, но не посмях да я задигна, както преди две години. А това което си написал в този постинг направо ме заби:
"Но все пак това, че след зимата идва пролет ни кара отново да се разлистим и макар, че корените ни са накорубени, жилави и обрасли с мъха на отминалото време, отново се надяваме на млади филизи, от които да се родят плодове."

цитирай
16. kasnaprolet9999 - Не знаех за лечебните свойства на ...
15.03.2012 09:36
stela50 написа:
Не знаех за лечебните свойства на кукуряка ,
чудесно цветенце е , а клипчетата са прекрасни.
Благодаря за полезната информация , както винаги на ниво .
Хубав ден !

за лечебните свойства на кукуряка и тази рецепта съм писала преди повече от две години, когато не си имала блог тук, сега само ви припомням, като добавих снимки и инфо за голямото и красиво семейство на кукуряка. Знаех си, че все някой е пропуснал да го види и ще му бъде полезно.
цитирай
17. hristo27 - Много полезен постинг! Поздр...
15.03.2012 10:30
Много полезен постинг!
Поздрави.
цитирай
18. kasnaprolet9999 - hristo27
15.03.2012 10:54
Поздрави и на теб.Прибавих и една рецепта от баба Ванга за възпалени сливици.
цитирай
19. mileidi46 - И замириса на. . . ПРОЛЕТ!!!! У...
15.03.2012 10:55
И замириса на ...ПРОЛЕТ!!!!
Уханно ,полезно и красиво!!
Прегръдки.:)
цитирай
20. kasnaprolet9999 - mileidi46
15.03.2012 10:59
Пролетна целувка за теб, току що добавих и една рецепта от баба Ванга за възпалени сливици. Погледни я, може да послужи за внуците ти.
цитирай
21. gocho52 - Полезно четиво.
15.03.2012 11:21
Благодаря ти!
цитирай
22. kasnaprolet9999 - gocho52
15.03.2012 11:53
Полезно и красиво-за тялото и душата.
цитирай
23. mariniki - благодаря ти, за полезния постинг...
15.03.2012 13:48
като една малка енциклопедия са твоите постинги...
светъл и щастлив ден за теб...
цитирай
24. kasnaprolet9999 - mariniki
15.03.2012 15:51
интернете е една безкрайна енциклопедия, само трябва да знаем къде да потърсим нужното и да направим селекция на информацията. Аз също научавам много, когато правя постинги от този вид и ми е страшно интересно.
цитирай
25. yotovava - Слагам в албума с полезни рецепти.
15.03.2012 16:36
Поздрави
Валя
цитирай
26. kasnaprolet9999 - yotovava
15.03.2012 17:17
Добро решение. Поздрави!!
цитирай
27. tsanynka - Чудесна информация!
15.03.2012 19:58
Жалко,че тук,в Лондон не мога да го видя :(Но пък видях кокичета в една градина...Поздрави:):):)
цитирай
28. kasnaprolet9999 - tsanynka
15.03.2012 20:00
Радвам се, че поне можах виртуално да ти го покажа.Поздрави.
цитирай
29. ivansimeonow - Здравейте! Понеже забелязах, че ...
15.03.2012 22:35
Здравейте!
Понеже забелязах, че се интересувате, искам да споделя с Вас мнението си за изчезването на траките по нашите земи.
Благодаря за вниманието!

http://ivansimeonow.blog.bg/history/2012/03/15/.921383

цитирай
30. kasnaprolet9999 - ivansimeonow
15.03.2012 23:13
Идвам веднага и благодаря за поканата, тази тема ме вълнува отдавна.
цитирай
31. sparotok - !
18.03.2012 08:59
Красиво цвете е кукуряка! Винаги ми е носил добро настроение, дали заради свежия си вид, или особената форма на листчетата не зная, но си го харесвам...

Хубава неделя!:)
цитирай
32. kasnaprolet9999 - sparotok
19.03.2012 09:12
Така си е, кукурякът носи много пролетно настроение, даже и на баба Марта. Виж от както написах постинга се стопли навън. Не знам какво става в този блог,но вчера не можах да влеза в него, непрекъснато го обновяваха.
цитирай
33. monaliza121 - Привет!:))
19.03.2012 11:12
И аз не можах да вляза вчера по същата причина, но днес успях.
Прочетох за кукуряка, дори си записах неща, които могат да ми бъдат полезни.
Благодаря за информацията, не знаех, че това пролетно цвете има лечебни свойства.
Хубав, слънчев ден!:))
цитирай
34. kasnaprolet9999 - Радвам се, че ти е било полезно, а ...
19.03.2012 16:57
Радвам се, че ти е било полезно, а иначе и днес имам проблеми с влизането, както в моя, така и в чуждите блогове, особено пък ако реша да коментирам направо излитам от него.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15747820
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031