2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране

Прочетен: 15776 Коментари: 45 Гласове:
Последна промяна: 03.11.2011 12:36


Някъде четох, че е хубаво всяка година човек да посещава поне едно място, където никога не е бил. Тази година в края на м.юли съвсем ненадейно се озовах в с.Байлово. С един съсед от с.Макоцево-Илийчо бяхме тръгнали за смрадлика, която расте на половината път между двете села. Оказа се, че на мястото, което си го знаех от по-рано, смрадликата е изсъхнала от сушата, а на следващото място, което пък Илийчо го знаеше, бе върлувал горски пожар. И така лечка полечка в търсене на смрадлика стигнахме до едно място, от което с.Байлово се виждаше като на длан. Там бяха израснали млади храстчета със смрадлика, които снимах и ви ги показах в предишен постинг.
.jpg)
Набрахме си доволно клончета смрадлика, планинска чубрица и решихме да отидем до с.Байлово. Предложението бе на Илийчо, той ми рече че е направо срамота толкова години да не отида да видя това село, което е така близо до с.Макоцево. Въздъхнах дълбоко, засрамих се и се понесохме към с.Байлово, натоварени с клонките смрадлика. Те ме обгръщаха отвсякъде, по-големите бяха на връзки, метнати през рамо, а малките надничаха плахо от билкарската ми кошница и една голяма торба. Ножовете ни, с които режехме клонките, стърчаха от коланите и отдалеч приличахме на маскирани прабългари, готвещи се за нападение.
За тези дето не са чували за с. Байлово ще кажа, че то е разположено в западните гористи разклонения на Ихтиманска Средна гора. Намира се близо до нейното било и на юг от прохода Гълъбец. Защитено от север от високите хребети Фрелим и Опор, от изток от Гола могила, открито на юг и запад към далечните гористи средногорски възвишения.По повод неговото разположение Елин Пелин е написал: Мойто родно село е разположено право срещу слънцето в едно красиво място, там, където Средна гора се отделя от нейната майка Стара планина и се упътва на изток ...
За проучване историята на с. Байлово най-големи заслуги има докторът на археологическите науки Иван Велков, племенник на Елин Пелин. Според неговите дългогодишни изследвания, т. нар. от байловчани местност "Гьола" е осеяна с множество малки могили, които свидетелстват за голям некропол. В проучените десетината могили са констатирани два вида погребения: чрез изгаряне, което преобладавало и чрез заравяне на мъртвия. Според намерените в тях глинени съдове, бронзови и железни предмети, некрополът може да се отнесе към началото на IV в. пр. н. е., към т. нар. "втора желязна епоха". По всяка вероятност тези могили са принадлежали на някое тракийско племе, живяло по тези места.
Село Байлово съществува от XII в., като първоначално се намирало на 500-600 м западно от днешното в речната долинка около стария параклис "Св. Троица". По-късно (1792 г.) селото е изчезнало, причините за което са неизвестни, никакви спомени и предания не говорят за това. По всяка вероятност изчезването на селото е било причинено от турските войски, пристигащи от изток по разни направления. Те навярно са вършили големи безчинства върху населението, отбелязано в записките на поп Вуче от Хрелово (Рельово, Самоковско) от 1738 г.
Днешното с. Байлово се е заселило на това място около 1815 г. Неговото начало поставил прадядото на Елин Пелин — Кара Станьо Иванов от Болчовската махала на с. Поибрене, Панагюрско. Отначало той идвал по тези места, за да крие овцете си от турците бегликчии. Най-напред основал поселище в м. Кленов дол, а след това се преместил на сегашното място, защото било по-топло и скрито и имало хубави пасища и вода в изобилие. Тук има голям и буен извор, даващ началото на Байловската река, в долния край на която имало четири воденици. В днешно време от тях е останала само една.Турците не били съгласни с новите преселници и ги поканили да се завърнат, откъдето са дошли. Дядо Станьо бил мъдър и оправен човек, знаел добре турски език и това му помогнало да открие в София тапията на старото с. Байлово с означените граници на землището му и с това „узаконил" новото селище.
Това е културния дом на селото с паметника на Елин Пелин пред него.
Църквата "Св.Св. Кирил и Методий" е построена от майстор Ганчо Трифонов от с. Смолско през 1884 г. - паметник на културата. В една пристройка към нея живее в мизерни условия добрият старец Добри Добрев, наричан още "Светецът от Байлово". Той е известен с това, че дарява парите, събрани от просия на много български църкви и манастири. Миналата година е дарил 35 700 лв. на храм-паметника "Ал.Невски" в гр. София, нещо което никой не е направил до този момент. Един човек от селото ни разказа за скромния му начин на живот. Клипчето, което съм сложила след постинга е за него, не го пропускайте.
Домът, който сега е музей, на Елин Пелин, в който той е роден, живял и работил от 1877 до 1949г.
Повече за историята на Байлово вижте тук:
bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE
Горните снимки са мое дело и допълнително са обработени от моя съпруг. Днес той има рожден ден и този постинг посвещавам на него с пожелание за много здраве, любов и успехи във всичко, което зависи от него и много късмет в това, което не зависи.
Днес няма да споменавам за моите очаквания в съвместния ни живот и какво ще му се случи, ако не ги покрие, защото му е празник, пък и той добре си е научил урока:)))
с Елин Пелин . Приятно ми беше да го посетим заедно .
Да е жив и здрав Рожденика ... с такава жена да него навярно
е и много щастлив .
Поздрави и хубав празник !
Тази идея не е моя, но я споделям и разпространявам. От известно време един мой съученик, живущ в Канада я прилага на практика и всяка година посещава интересни места, на които не само той, но и много от нас не са били. Давала съм ви линк от неговия сайт на албумите със снимки от тези места. Идеята е не само да отидеш на такова място, но и да разкажеш за него на другите, да покажеш снимки и т.н.. Това го правим много хора тук в блога и е чудесно.
Благодаря за пожеланията. Сигурно си чувал, че гарван гарвану око не вади, та същото е и със скорпионите, те не се хапят взаимно, само си разпределят териториите за хапане:))))
с Елин Пелин . Приятно ми беше да го посетим заедно .
Да е жив и здрав Рожденика ... с такава жена да него навярно
е и много щастлив .
Поздрави и хубав празник !
Благодаря, сега вече можеш да го свържеш и с други хора, като дядо Добри, който е забележителен човек.
Надявам се някой път да го разгледам по-подробно, когато съм в по-приличен вид за да не плаша хората.
02.11.2011 19:07
прегръдки за всички..С много обич.НАЗДРАВЕ!!!
Благодаря ти за разходката! Да е жив и здрав рожденикът! И - наздраве!
Добра идея но има ли възможност всеки!?
Не съм ходил в Байлово но ми беше интерсно да го посетя!
Поздрави и хубава вечер!
Благодаря ти, очаквах че ще наминеш тази вечер по съседски, прибирайки се след поредното парти, ама не се сети, а то уискито се стопли от чакане. :)))
Виж повече тук:
http://frognews.bg/news_22629/Bailovo_%E2%80%93_misteriia_na_7_hiliadi_godini/
Сложила съм две клипчета за единствената пещера, която е останала, наречена Манастирска или Калугерска за да не си капо.
03.11.2011 12:45
Модерно и уредено ми се вижда...
Поздрави, Късна пролет, на теб и рожденика! Живи и здрави!:))
Само едно въпросче: смрадликата може ли да се съхранява повече от година?
Поздрави и на теб за този постинг, чрез който си направихме една чудесна разходка из Байлово!
Благодаря ти за виртуалната разходка из това красиво място!
А сега...малко на куц крак - да е жив и здрав рожденика! На тази дата са родени доста монарси:
- Едуард V
- Мария Антоанета
- испанската кралица София
Поздрави!:)
05.11.2011 00:04
Снимките са много хубави! Браво на майсторите :)
Блазе ти, че имаш възможност да се разхождаш често из природата, това си е благодат! При мен работата намаля, та може и аз да поскитам малко...кой знае, може да отскоча и до Байлово:)
Снимките са много хубави! Браво на майсторите :)
Това е първата къща, която видях отблизо, след като влезнах в селото и много се впечатлих. Благодаря за оценката, старая се, щото ги правя най-много заради всички, които ме посещавате тук.
Благодаря ти, а освен този подарък си има и друг-хубаво пуловерче да му топли през зимата.
Блазе ти, че имаш възможност да се разхождаш често из природата, това си е благодат! При мен работата намаля, та може и аз да поскитам малко...кой знае, може да отскоча и до Байлово:)
Изобщо не е често, по-рано се разхождах всеки уикенд, а сега само когато съм в отпуск мога да си позволя да ходя някъде извън София, защото се занимавам с възрастната си майка.
Страхотен постинг! Образец за другите как да ги правят!
Ако запалите Фиата и отидете до с. Дъждовница, ще ахнеш не само от делата на траките по скалите, където са били култовте им светилища, но и от площите със смрадлика. Където слънцето достига земята навсякъде има смрадлика. Там все има по някоя кърджалийска ханъма, която си бере от тази билка.
Това е една от Долините на царете, където има големи култови комплекси на траките и път за обслужването им измежду скалите. Непременно да отидете.
Брависимо за постинга,
Коста
И много красива разходка сте си направили!
Поздрави и бъдете живи и здрави всички в къщи!
Страхотен постинг! Образец за другите как да ги правят!
Ако запалите Фиата и отидете до с. Дъждовница, ще ахнеш не само от делата на траките по скалите, където са били култовте им светилища, но и от площите със смрадлика. Където слънцето достига земята навсякъде има смрадлика. Там все има по някоя кърджалийска ханъма, която си бере от тази билка.
Това е една от Долините на царете, където има големи култови комплекси на траките и път за обслужването им измежду скалите. Непременно да отидете.
Брависимо за постинга,
Коста
Това е много интересно, а къде се намира това село? Тук в блога има много археолози и вероятно тази информация ще представлява интерес и за тях. Ако имаш някакви снимки от там направи постинг и ме покани да го видя.
2. radostinalassa
3. varg1
4. mt46
5. wonder
6. iw69
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. kunchev
11. reporter
12. djani
13. getmans1
14. leonleonovpom2
2. lamb
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. savaarhimandrit
7. djani
8. iw69
9. iva971
10. vesonai
