Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2011 23:02 - Спират рака на черния дроб
Автор: onizuki8899 Категория: Забавление   
Прочетен: 7859 Коментари: 1 Гласове:
3

Последна промяна: 06.07.2011 12:38


Сонда през ръката или крака оставя тумора без храна image
С безкръвната хирургия пестят операция и при цироза
Лекарите спират рака на черния дроб за 72 часа. Това стана ясно по време на първия българо-френски научен форум по жлъчно-чернодробна хирургия и трансплантология у нас. Тя се проведе в София със съдействието на Българското хирургично дружество.
Новият метод се нарича "химиоемболизация". Той представлява съчетание от безкръвна операция и химиотерапия. При него лекарите достигат до черния дроб чрез тънка сонда. Тя се вкарва в човек през някоя от артериите му на краката или ръцете. След това те виждат кой кръвоносен съд захранва рака и го спират. После по сондата пускат лекарство, което убива болните клетки.
Така до 72 часа рака на черния дроб е обезсилен и е спряно развитието му. В някои случаи това е достатъчно, в други обаче се налага допълнителна операция, за да се изрежат останалите клетки. Този метод е изключително щадящ за пациентите, защото лекарството достига директно до болното място.
Така то не уврежда останалите органи на човек, както става при стандартната химиотерапия. У нас вече са направени 5 подобни интервенции в болница "Хигия" в Пазарджик. Едната струва 5-6 хил. лв. Засега те не се плащат от здравната каса. Хирурзите обаче се надяват това да стане през следващата година.
Еднокръвните операции могат да са полезни и при лечението на чернодробна недостатъчност, стана ясно още на форума. Тя се появява при тежки форми на цироза, отравяния, например с гъби, или рак на черния дроб.
Също така и при мастни дистрофии. Най-новият метод за стабилизиране и лечение на пациентите с чернодробна недостатъчност се нарича ТИПС. У нас той беше представен от най-добрия френски специалист проф. Даниел Азуле. До края на годината пък той обучи български хирурзи на него.
При този метод се вкарва сонда през големите шийни вени. Тя преминава през сърцето и долната празна вена стига до черния дроб. Там тя свързва вените, в които се отича кръвта от коремните органи с долната куха вена. Т
ака се ограничава временно притокът на кръв в болния орган. За това време черният дроб се възстановява достатъчно, за да се направи операция или трансплантация в зависимост от нуждите на болния.
В момента у нас тази подготовка се извършва чрез още една операция. С новата техника тя ще бъде спестена на пациентите. И тази процедура обаче не се поема от касата или друг фонд в момента. Цената й пък е около 20-25 хил. лв.

- Проф. Азуле, какви са впечатленията ви от двата метода на лечение?

- Болницата "Пол Брус", където работя аз, е най-голямата във Франция. При нас се използват всички методи - както интероперативни, по време на самата операция, така и инвазивните. Те помагат да се съхрани дейността на оставащия черен дроб и да се запази здравето на пациента. Чрез хемоемболизацията например може да се избегне дори нуждата от трансплантация на черен дроб. Чрез този метод ние запушваме артерията, която го храни и контролираме тумора. Той намалява, но в повечето случаи се налага трансплантация.

- Каква е причината за най-честите тумори на черния дроб?

- 90% от туморите на черния дроб в най-тежките случаи се получават от метастази. 80% от тях са злокачествени. Цирозата и първичните тумори на черния дроб също са тежки и могат да доведат до нужда от трансплантация. При децата операциите налагат липсата на жлъчни пътища. Това е аномалия, която се среща много често - 80% от случаите.

- Ваш е призът за най-висок брой трансплантации на черен дроб във Франция, имате ли проблеми с тази дейност?


- Проблемът във Франция е, че няма достатъчно мъртви донори, хората чакат по година-две. Смъртността се увеличава сред пациентите и затова сме принудени да използваме живи донори. В някои случаи трансплантацията се прави за тумори. Чакайки те нарастват и няма как да бъдат излекувани.

- Какво е мнението ви за чернодробните трансплантации в България?

- В момента трансплантацията в България не е добре организирана. Трябва да се позволи регулярно доставяне на органи и обслужване на пациентите. Смятам да помогна в обучението на лекари за извършване на трансплантации от жив донор у вас.



*Материалът е публикуван във вестник "Стандарт"  април 2009 г.


Тагове:   рак,   черен дроб,


Гласувай:
3



Следващ постинг
Предишен постинг

1. mirachopi - Една надежда повече..
02.07.2011 01:14
Дано някога човечеството пребори рака.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: onizuki8899
Категория: Новини
Прочетен: 213470
Постинги: 142
Коментари: 54
Гласове: 69
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031