2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране

Прочетен: 10545 Коментари: 22 Гласове:
Последна промяна: 08.02.2013 18:26

Добиването на сол в района на Поморие е поминък, който векове наред е хранел местните хора. Според исторически източници солниците в района на Поморие са съществували още преди основаването на града (около V век пр.н.е.). В древността солта е била изключително ценна стока – скъпа и рядка – и затова била наричана „бяло злато”.Това е причината поморийските солници да бъдат предмет на спорове и войни.
Природата е създала точно определени места където могат да се правят солници.Условията са да е близо до морето, да няма достъп на сладка вода, почвата да е глинеста и водонепропусклива. Такова място е районът около Поморийското езеро, където се намират прочутите поморийски солници. Процесът за добиване на морска сол е деликтен. Започва още от есента, когато водата се затваря в големи басеини за да „отлежи”. През пролетта в края на април или в началото на май тази вода е вече с по-голяма доза солена концентрация от морската, се влива в по-малки басеини, оградени в дървено-землени валове, наречени „тигани” и чак накрая се влива в малките квадратни простанства крстализатори т.е в солниците. Там вече трябва да кристализира и ръчно да се събира солта. Процесът на кристализацията, а от там и добивът на сол зависи само от атмосферните условия.
Казват, че по света има два метода за добиване на морска сол: анхиалския – от старото име на Поморие и фокински – от град Фокея в Мала Азия. Главната разлика е в последния етап на процеса – кристализацията на морската вода. Кристализаторите при анхиалския метод са малки – от 80 до 100 квадратни метра, а при фокинския стигат до няколко декара.
Когато солопроизводството е бил основен поминък на местното население годишното производство е достигало до 20 милиона килограма. От огромните солни полета опасващи Поморие сега не е останало почти нищо.
До 30-те години на ХХ век морска сол в България се е добивала само в Поморие. Сега тези празни вагонетки са паметник на западналото производство на сол.
Поморийското езеро се намира на 25 км от Бургас и на 2 км северно от Поморие. То представлява свръхсолена лагуна от естествен произход и е най-северното от групата на бургаските езера. Отделено е от морето с пясъчна коса и изкуствена дига. Пясъчната коса е изградена от „черен” пясък, чийто цвят се дължи на железните окиси в него.
Музеят на солта в Поморие е открит на 7 септември 2002 година, за да помнят идните поколения славната история на града и неговите жители, за които в продължение на векове добива на сол е бил основен поминък, наред с винопроизводството и риболова. Създаден е с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез програма „Фар”. Музеят представя древната анхиалска технология за производство на морска сол и е единственият в България и на Балканите специализиран музей за производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода.
Солниците към музея произвеждат сол по същия начин, по който това е ставало в древността. Посетителите могат да видят „на живо” всички технологични операции, да разговарят със соларите, да усетят автентичната атмосфера на миналото. Могат и да си закупят морска сол, която се продава в малки торбички - за два лева килото, направо евтиния. С нея си направих бидона със зеле за зимата и се получи идеално.
В музея има много материали, от които може да се почерпи информация за миналото славно величие на града и поморийските солници, след освобождението и през социализма. Видяхме уникална колекция от снимки от началото на миналия век, стари топографски карти, макети и автентични соларски съоръжения и инструменти.
Снимките са правени от моя съпруг, с който посетихме музея през лятото на 2012 г., по случай празнуването на неговата 10 годишнина. Бях много впечатлена от музея и мисля, че не случайно той е включен към 100-те национални туристически обекта. Като няма друго, с което да се гордеем, остават ни само експозиционната зала и 20-те декара действащи солници към музея, които произвеждат сол по същия начин, по който това е ставало в древността. Поне вече няма да се водят войни за солта, преди година кметовете на Созопол и Несебър сключиха примирие, видно от първия клип.
Мъка...мъка....:((((((
.
Тук ентусиасти събират черна лиманна кал, която е богата на минерали и микроелементи. Именно заради нейните лечебни свойства, използвани от дълбока древност, гр.Поморие е един от предпочитаните балнео и СПА курорти по българското Черноморие. Днес лечебната кал намира приложение за лечение на кожни болести, заболявания на опорно-двигателната система, както и в козметиката и процедурите за разкрасяване.
Майчина любов
Олга Николова Скобелева- СВЯТИЦАТА, спор...
онази мъдра приказка, в която най-малката дъщеря на царя
казала, че го обича колкото солта... и нейната обич била най-голямата...
поздрав с усмивка за теб, Вени... бях тук с удоволствие...
08.02.2013 20:23
Поздрави!
онази мъдра приказка, в която най-малката дъщеря на царя
казала, че го обича колкото солта... и нейната обич била най-голямата...
поздрав с усмивка за теб, Вени... бях тук с удоволствие...
Права си, от където и да го погледнеш заслужава си и музей да й посветят, а приказката е от любимите ми. Като си помислиш само и в реалния живот е така, често хората не оценяват любовта, когато им е кацнала на рамото, а тя е като солта на земята.
Луд умора няма, та и аз така, в класа ми викаха шурата :))))
Поздрави!
Точно там му е мястото, но ми стана много тъжно, след като го посетих. Унищожихме нещо, което е било създадено още преди новата ера, какви хора сме ние????
Поздравявам те за написания с любов материал за града, затова е толкова хубав!
Хубава вечер!:))
Хубава вечер!:))
Аз също ги ползвах една есен, времето не беше много за плаж и наблегнах на калните бани и електрофореза с поморийска луга. Беще ми се схванало рамото от един климатик и доста се озорих до като се оправя. Накрая минах курс по магнитотерапия и комплексното лечение победи, ръката ми възвърна движенията си изцяло. Когато се прави такова лечение там не трябва да плуваш в морето-противопоказно е. А аз не мога да се спра да не плувам, голям жабокрек съм и за това не правя лечебни процедури в балнеосанаториума.
щом има какво да се разкаже и покаже ...
Поздрави за поста и благодаря за информацията, Късна Пролет !
А интересното е, че подобни, но отдавна запуснати и обрасли с растения, има на Корфу - около Перама...
Поздрави!
Хубава вечер
Отдавна му се канех на този постинг и най-после му дойде времето:)))
Нямам това предвид, просто там цените са надути неправомерно, но поне не е менте, както ми се е случвало и зелето се е смивало. Поздрави!!
И в Бургас има солници!
http://alexs.blog.bg/regionalni/2009/08/20/chernomorskite-solnici-burgas-v-snimki-lechenie-s-kal-i-luga.383138
И в Бургас има солници!
http://alexs.blog.bg/regionalni/2009/08/20/chernomorskite-solnici-burgas-v-snimki-lechenie-s-kal-i-luga.383138
Вярно е, то и от другата страна на Поморийското езеро една частна фирма произвежда морска сол, ама и на двете места са далеч от произведените количества в Поморийските солници в близкото ни минало. Поздрави!!
2. radostinalassa
3. varg1
4. mt46
5. wonder
6. iw69
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. kunchev
11. reporter
12. djani
13. getmans1
14. leonleonovpom2
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. savaarhimandrit
7. djani
8. iw69
9. iva971
10. vesonai
