Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
17.02.2011 09:47 - Решетка-магическа билка, варди от зло и носи всякаква благодат.
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Рецепти   
Прочетен: 65815 Коментари: 32 Гласове:
36

Последна промяна: 17.02.2011 09:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

Решетка (Carlina acanthifoliaAll.), наричана още дива зелка, шереметка, безстъблена решетка, цедка,  самодивско сито.
   Разпространение: Расте по тревистите припечни страни на баирите из каменливи места, поляни, пясъчни склонове в цялата страна, по-често в планините. Цъфти от юни до септември.   Навремето, когато ходех с моя приятел бай Ангел за билки в района на с.Макоцево, много често срещахме по слънчевите склонове на Средна Гора билката решетка. Той така подскачаше от радост, сякаш беше намерил злато на пътя си. Вадеше един много дълъг и остър нож, изкопаваше корена, обелваше го и го изяждаше с голямо настървение. Разказваше ми, че когато бил хижар в хижа Моргана-Стара планина, германските туристи се избивали да търсят тази билка и по цял ден нагъвали корените й. Тези корени действали много стимулиращо на мъжката потентност и издръжливост, дарявали с дълголетие и здраве. Разправяше ми, че по това време, след като си хапнел от тях, за дълго се чувствал като на 20 г., обикалял планините без умора, а разни самотни булки идвали специално до хижата на екскурзия да ги утешава :))) Той, като всеки застаряващ мъж, обичаше и да послъгва на тази тема, но и половината на това, което ми е разказвал да е било вярно, пак си струва мъжката половина от човечеството да обърне внимание на тази билка.

image

Веднъж бях поканила на Макоцево и един софийски билкар-бай Петко. Той беше мое откритие, продаваше билки на Софийският пазар и аз успях някак да му влезна под кожата. И той беше на години, но не съм виждала до сега друг билкар като него. Апартаментът му беше пълен с кашони от билки, които събираше от цяла България. Ходеше на билкобер със свои приятели, имаше си разни находища и нямаше тайни в билколечението и билкосъбирането за него.
Та тръгнахме с този бай Петко да търсим билката дилянка в една част на Средна гора, където навремето един професор си я засаждал и тя се бе развъдила на доста голям периметър. Катерейки се по склоновете пак попаднахме на пустата му решетка. По същия начин, не успяхме току така да я подминем. Само дето не я изяде пред мен, но разказите му за нейното действие много приличаха на тези на бай Ангел. Разказа ми как навремето е бил офицер и разни пикантни истории с войнишки вдовички и т.н. Казват, че ако мъжете не се похвалят с техните завоевания, все едно че това никога не се е случвало и колкото повече са те, толкова по-мъже се чувстват, пък и приятелите им ги гледат с нарастнало уважение. То е нещо като рибарите и риболова, понякога се преувеличават нещата, накрая така си вярват, че нищо не е в състояние да ги разубеди в обратното. Слушах го с интерес, защото когато има потвърждение на дадена информация от различни източници си е друго, важното е да хванеш есенцията, а другото си е забава и фолклор :)))

image 

Какво намерих в нета за тази билка:
Решетка е многогодишно растение. Коренът е от 50 до 100 см дълъг, месест, с приятна миризма. При срязване свежият корен отделя млечен сок. Решетката няма стъбло. Листата са в розетка, продълговати до  овални, с дръжка, пересто нарязани, с почти триъгълни бодливи дялове, от долната страна беловълнести. Кошничката е единична, голяма (8-12 см в диаметър), плътно прилепнала към земята в средата на листната розетка. Цветовете са тръбести, отначало бледожълти, по-късно червеникави. Плодовете са длъгнести, влакнести с хвърчилка от перести власинки.
   Употребяема част: Корените, които се вадят късно през есента или рано напролет. След почистване се сушат на сянка или в сушилня.

Действие: Потогонно, спазмолитично, пикочогонно, нервоуспокоително, улесняващо храносмилането, стомашно-успокояващо, противовъзпалително, противомикробно, стимулиращо секрециите, отхрачващо и глистогонно средство. Влияе благоприятно при възпаление на бъбречните легенчета и пикочния мехур. Подобрява състоянието при стомашно-чревни заболявания, съпроводени с болки и киселини. Оказва обезболяващ ефект при хемороиди.
 image

Приложение:Вътрешно се използва
 за лечение на отоци от различен произход, течности в корема (асцит), нарушено храносмилане, парализи (особено на езика), стомашни болки и киселини при колит и гастрит, възпаление на пикочните пътища, при бъбречнокаменна болест, възпаление на бъбречните легенчета, като пикочогонно средство при воднянка и глисти, нередовна менструация По-рядко се предписва при отпадналост, преумора, нервно изтощение и др.
Външно приложение:Използва се за бани при обриви при хемороиди, за компреси при лишеи, рани, обриви и други кожни заболявания. Коренът, накиснат в оцет, се използва за миене против лишей, краста и струпеи. Коренът накиснат във вино помага против пъпки по лицето. Начин на употреба: 1. Около 1 супена лъжица ситно смлени корени се залива с 500 мл вода. Ври 10 минути. Отварата се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден. 2. спиртен извлек (1:10) по 15—20 капки 2—3 пъти дневно.

image
  Търсейки инфо в нета попаднах и на едно много интересно приложение на решетката, за което до този момент не бях чувала: Чистене на кръвта от метастази 15 дни се пие чай от корени решетка: 1 с.л. билка в 500 мл вряла вода, ври 10 мин., кисне 30 мин., пие се на глътки през деня. В повечето случаи след тези процедури започва отделянето и изхвърлянето на метастазиралите клетки от организма чрез отделителната система: урина, изпражнения, които сменят цвета си, нужни са обилни изпотявания след баните и преобличане. Започва изхвърлянето и чрез повръщане. Това да не ви прави впечатление или да всява дискомфорт, напълно естествено е мъртвите клетки да бъдат изхвърляни от организма. Особеното при някои случаи е, че достигайки до хранопровода, метастазите често предизвикват задушаване. Не бива да се плашите, защото е естествено, а отблокирането е още по-лесен процес. Щом започне недостиг на въздух или задушаване, просто влезте във ваната (коритото, легена) и направете коремна или седяща баня 20 мин., ако е нужно дори през половин или един час баня. Ако сте приковани на легло, поставете мокър чаршаф, сгънат на 4 или 6, натопен в студена вода предварително, върху корема, за да отведете "чуждите" вещества надолу, към отделителната система, увийте краката до коленете с кърпа, напоена със студена вода и ръцете до лактите. Сменяйте компресите, щом се затоплят. След половин-един час, когато настъпи облекчение, поставете веднага върху хранопровода и гърдите студен компрес, кърпа или ленено платно и отново компрес върху корема. Тези обикновени процедури ще помогнат на организма да се справи и спокойно да изчисти от себе си метастазите. Цялата програма за лечение на рак и метастази включва и други билки, който се интересува да погледне тук:
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=rak&Number=1949741473&page=0&view=collapsed&sb=5     image 
А сега нещо от българския фолклор
  Безстеблена решетка варди от зло и носи Божията Благодат в дома. За предпазване от злото през мръсните дни служи и едно малко известно магическо растение. То, освен че пропъжда лошото в момента, пази човек, който го е превърнал в свой талисман от злини в бъдеще и носи на дома му благоденствие, изобилие и успех. Растението, известно още като самодивско растение, се казва безстеблена решетка. Но го назовават още  самодивско сито, търнова гулия и цедка.
Според едно предание с него самодивите си цедели млякото. Но и хората навремето са го използвали като цедка.
Безстеблената решетката е слънчево растение и изглежда като едно малко слънце, грейнало върху тревния килим. Тя няма стебло, листата й са в розетка – продълговати до овални, с много бодли по тях.
Това е и едно от предизвикателствата при брането й – този, който я пипне, винаги си плаща с изтърпяването на множество убождания. Но вместо да страда от това, трябва с усмивка да повтаря всеки път  специална баилка, с която се призовава доброто и благоденствието. След това набраният цвят се изсушава. Добре е да се лакира или подсили с боя златистото в него, за да носи повече богатство.

Към растението се добавят още тройка листа от разковниче и глава чесън.
Може да сложите и още билки, но задължително с нечетен брой – три, седем или девет. Всяка от тях се нарича поотделно. Така направеният талисман се слага на видно място в дома, за да пази от всяко черно желание, както и от крадци, зли сили, болести и лошотии.
Според народните вярвания цветът на безстеблената решетка набожда злото на острите си бодлички. Същевременно  привлича божията благодат, носи на дома здраве, разбирателство, богатство, щастие и късмет.
Това растение не губи магическите си сили и колкото по-дълго обитава даден дом, толкова по-силно го закриля. Поставя се така в дома или офиса, че който влезе в него, погледът му да попадне най-напред върху талисмана.
Баба ми казваше, че решетката и чесънът са най-силни за привличане на доброто.
Безстеблената решетка (най-вече коренът от нея) се използва и в народната медицина. Магическата й сила е наистина забележителна.    http://charm-bg.com/statii/Bezsteblena-reshetka-vardi-ot-zlo-i-nosi-Bozhiyata-Blagodat-v-doma.html

image

И работливите пчелички обичат да събират прашец от цветовете на решетката, което никак не е случайно.
Наличието на световна забрана на една група пестициди може да спаси пчелите от изчезване. Четири европейски държави са започнали забрана на тези отрови, а някои пчелни популации се възстановяват. Но химическите компании лобират за да запазят всички убиици- пестициди на пазара. Подпишете петицията за да спасим пчелите и нашите култури и изпратете това на други хора. Трябва да се съберат 1 250 000 подписа и да се внесе законодателна инициатива в европейския парламент.   Необходими са още около  68 000 гласа. Моля дайте своя глас! Не бъдете безразлични към бъдещето на нашата планета. Гласувайте тук:

http://www.avaaz.org/en/save_the_bees/?copy


Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250











Гласувай:
37



Следващ постинг
Предишен постинг

1. stela50 - Колко нови и интересни неща научих ,Късна Пролет ...
17.02.2011 11:05
Не съм чувала за тази билка под това име .Красиво е при теб,с аромат на билки ,
хубави снимки и полезни материали .
Поздрави !
цитирай
2. pevetsa - Още малко гласове за пчеличките. 1, ...
17.02.2011 12:14
Още малко гласове за пчеличките.
1,181,965 have signed the petition. Help us get to 1,250,000

А за билките, винаги съм се впечатлявал от твоите рецепти, и да си призная, като малък никак не харесвах да ме боде тази "зелка" по босите нозе на село!
цитирай
3. pisatelkata - В моя край наричат тази билка мле...
17.02.2011 12:29
В моя край наричат тази билка млечка, или може би я бъркам.
Харесвам твоите постинги, винаги са с изненада! Поздравления!
цитирай
4. razkazvachka - Тази билка не я познавам
17.02.2011 13:40
Като слънчице е:)))
цитирай
5. kasnaprolet9999 - stela50
17.02.2011 14:52
Радвам се, че ти харесва, идвай пак.
цитирай
6. kasnaprolet9999 - pevetsa
17.02.2011 14:53
Да, такава е статистиката, бавно се набират гласовете, за това използвам всички подходящи случаи, за да ви напомня за тях. Поздрави!
цитирай
7. kasnaprolet9999 - pisatelkata
17.02.2011 14:56
Бъркаш, така наричат глухарчето, листата са му подобни по форма, но не и по-големина.Имам постинг за него, виж в сборния постинг от първия линк (в края на този постинг)
цитирай
8. kasnaprolet9999 - razkazvachka
17.02.2011 14:57
Така е само до като цъфти, после, когато трябва да се берат корените остават само листата и трябва да си много внимателен, за да не ги подминеш. Поздрави!!
цитирай
9. анонимен - Много интересно,
17.02.2011 15:18
но не пише никъде кога се събира корена - преди, по време или след цъфтежа.
цитирай
10. vidrica - Като ученик я срещнах за първи път на ...
17.02.2011 16:19
Като ученик я срещнах за първи път на Рожен в Родопите и й викахме, Партизанско зеле.
цитирай
11. kasnaprolet9999 - анонимен 11
17.02.2011 16:31
Пише, ама си бързал и си минал на галоп през постинга :)))
Употребяема част: Корените, които се вадят късно през есента или рано напролет.
Това значи или преди или след цъфтежа.

цитирай
12. kasnaprolet9999 - vidrica
17.02.2011 16:32
Сигурно и на партизаните им е идвало добре при големите преходи :)))
цитирай
13. magnoliya - Много интересно!
17.02.2011 21:28
Научих доста интересни неща, виждала съм тази билка, но не съм и обръщала внимание, сигурно защото ми е заприличала на трън.
Преди години бях открила дилянка в гората, извадих си един корен и като направи семена се самозасяха. Дотук добре, но започнаха да се събират котките от половината град, ровят около корена, помирисват го и се търкалят. Принудих се да я изкореня.
цитирай
14. kasnaprolet9999 - magnoliya
18.02.2011 11:56
Сега разбирам защо този професор си е засадил дилянката навътре в гората а не в дворчето си. Той е живял във вилната зона на с.Макоцево и там е пълно с домашни котки.
цитирай
15. анонимен - leti
18.02.2011 13:28
Тази билка не се ли казва паламида?Може това й е другото име.
цитирай
16. kasnaprolet9999 - анонимен 15
18.02.2011 16:51
Дала съм в началото как й викат по различните краища на България-дива зелка, шереметка, безстъблена решетка, цедка, самодивско сито. Има и още едно наименование-търнова гулия. За палмида не съм чувала, но е възможно в другите страни така да я наричат.
цитирай
17. анонимен - Паламида
18.02.2011 17:22
Като влезнете в Гугъл и напишете ПАЛАМИДА и ще разберете!
цитирай
18. monaliza121 - Не съм виждала този "слънчоглед"
18.02.2011 20:45
Интересни неща прочетох.:))
Поздравена си, Късна пролет!
цитирай
19. tili - Откраднах си
19.02.2011 18:13
тази с пеперудата:)))
И да ме видиш сега как си сръбвам от пелина на martiniki - няма да повярваш на очите си:)
цитирай
20. kasnaprolet9999 - monaliza121
19.02.2011 21:54
Поздрави и на теб. Моят живот по начало си е изпълнен с какви ли не събития, винаги има какво да разкажа дори и пръстче да ми покажат.
цитирай
21. kasnaprolet9999 - tili
19.02.2011 21:57
Добър избор и за двете неща. Приятна вечер ти желая.
цитирай
22. mmmmmmmmm - Виждала съм
22.02.2011 08:36
я често тази билка,но не знаех нищо за нея.Само я снимам, като много красива:))
От теб научих толкова много неща!:)))
Прекрасен ден!:)))
цитирай
23. kasnaprolet9999 - mmmmmmmmm
22.02.2011 10:07
Сега й е дошло времето да я научиш, вече ще знаеш за какво може да я ползваш.
цитирай
24. zaw12929 - поздравление за постинга
22.02.2011 17:32
поздравление за постинга
цитирай
25. hristo27 - Изключително ми беше интересно...
23.02.2011 12:12
Изключително ми беше интересно!
Благодаря!
цитирай
26. martiniki - :)
24.02.2011 08:00
и за мен беше ново и полезно
цитирай
27. kasnaprolet9999 - zaw12929, hristo27, martiniki
24.02.2011 12:41
радвам се за всички вас, че ви е било интересно и полезно, то аз за това ги правя този тип постинги, искам да ви запозная с ценните дарове на природата.
цитирай
28. whitepigeon - Златни са тия постове. Направо, ...
25.02.2011 14:00
Златни са тия постове. Направо, като енциклопедия. Често прибягвам до твоя блог за справки, за което ти благодаря. :-)
цитирай
29. kasnaprolet9999 - whitepigeon
27.02.2011 22:35
Радвам се, че има хора като теб, които ги ползват, защото аз много искам да ви предам своя опит. Хората, които разбират от билки са на изчезване, навремето когато бях на твоите години имаше от кого да науча разни неща, но тези хора си отидоха един по един.
цитирай
30. анонимен - Красиво цвете/билка/ срещала съм го из поляните над с.Комщица
19.03.2011 20:30
Незнаех нищо за Шереметката , а може ли да се направи спиртен извлек с нея? С цвета или корена?
Росица
цитирай
31. urilozev - Откакто го
05.04.2011 21:03
прочетох- за решетката винаги се оглеждам за това цвете.Аз заради хобито си много ходя извън селищата.Струва ми се че го откривам и то по такийските хълмчета,полета и с дуги думи , има ли подобие това цвете, да не би да бъркам.Дори днес го видях в двора си и го оставих, та да видя дали ще оформи по някое време цвят.Хубава вечер.
цитирай
32. kasnaprolet9999 - urilozev
22.02.2014 17:49
Не, няма двойник тази билка. глухарчето малко прилича на него по цвета, но е 10 пъти поне по-малко в диаметър. В началото то има малко стебълце и сякаш е една мини-решетка, но впоследствие пораства, а от звта става пухче-хвърчилка, така че няма как да го сбъркаш. Освен това двете растения цъфтят по различно време, глухарчето през март-април, а решетката-юли-август.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15317545
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031