Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
23.04.2022 00:18 - Билки, наименованието на които започва с буквата Ц
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 3426 Коментари: 0 Гласове:
8

Последна промяна: 23.04.2022 00:28

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Великден вече чука на прага ни. Много хора днес ще боядисат своите яйца, както повеляват традициите. Навремето са вършели това само с натурални бои, получени от варене на зеленчуци и билки. Някои си мислят, че това отнема повече време, отколкото да си разтворят купешките бои, пълни с химия, която обаче прониква и в самите яйца при варенето. После се чудят защо са се разболяли от някоя тежка болест и откъде им е дошло. Всъщност не отнема повече време, защото яйцата се боядисват по време на варенето, през което можем да си свършим друга работа или да си чатим в нета. Трябва да св боядисват яйцата от всеки цвят поотделно, така се слагат в малки количества и не се чупят. Тази година боядисвах в четвъртък и имах само две счупени яйца, а миналата нито едно.
В нашата билкова група боядисваме яйцата си с корени от брош или червено цвекло (червено), корени куркума(жълто), люспи от жълт или червен лук( стават мраморни), чай от каркаде или червено зеле(синьо), червено вино (розави), боровинки или бъзак(лилави), коприва и спанак(зелено). Опитът ми показва, че зеленият цвят се получава най-добре след като топна боядисаното с куркума жълто яйце в отварата с каркадето. Има обаче различни видове каркаде и някои от тях не оцветяват в синьо. Тази година попаднах на такова каркаде, но пък зеленото се получи екстра. Ето ги как изглеждат всред цветята в моята градина.

image

image

image

Днес ще ви покажа албума с билките, започващи с буквата Ц , които аз и членовете на билковата ни група във фейса "Тайната на билките" сме снимали.
Казвала съм и друг път, че там взаимно се учиме да ги разпознаваме и да си правим лечебни продукти с тях, които използваме според случая-профилактика или лечение. Информацията за лечебните им свойства съм взела от професионални ботанически сайтове като Фрамър, Билки.бг, Здраве.бг и др., но на места в коментарите към снимките има споделен опит от мен и членове на групата. Тук само маркирам част от нея, но който има интерес е добре да прегледа този албум в групата ни, която е публична. Намира се в секция „Албуми“, където са и останалите, които съм оформила по азбучен ред.

image

1.Царевична коса (Stigmata Maydis)
Снимка: Невена Босилкова
Царевична коса, наричана още царевична свила са дългите нишковидни близалца на женските цветове на царевицата, които се събират след опрашването по време на периода на млечната зрелост на мамулите царевица. Свилата на царевицата се намира под зелените листа на мамулите. Като деца сигурно сте били очаровани от нея поради приликата й с кукленска коса. Много хора я изхвърлят понеже не знаят, че тя има множество употреби и че може да е от голяма полза за здравето.
Царевичната свила се използва за предпазване от камъни в бъбреците от древни времена. Камъните в бъбреците се образуват от натрупването на дребни кристали в бъбреците. Свилата помага за правилното протичане на урината, което предпазва от натрупването на кристали. Отварата от свилата също така помага при възпаление на бъбреците.
Обаче, тя не премахва вече формираните в бъбреците камъни.
Приложение: при отоци, чернодробни заболявания, диабет и атеросклероза, заболяване на пикочните органи с образуване на камъни, при ексудативен перикардит, възпаление на бъбреците, катар на пикочния мехур, подагра и ревматизъм, за преустановяване напикавания на деца и възрастни хора, както и при бъбречни колики, бъбречни възпаления и бъбречни камъни, при гъбични заболявания и трихомоназа и болезнена менструация.
Най-добри резултати има прилагането на чай от коса на царевица при цистити, албуминурия и хронична сърдечна слабост. Приема се, че царевичната коса е най-доброто лекарство за успокояване болките при хроничен цистит и бъбречни камъни. Още по темата съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2011/11/23/carevichna-kosa-lek-ot-vashata-zelenchukova-gradina.855002
Българската народна медицина използува косата от царевица като диуретично средство, при атеросклероза и маточни кръвотечения, а също при кръвотечения от носа. Произвежданият преди години в България препарат Zeol се характеризира с антибактериално действие, фунгицидно спрямо трихофитоните, монилиите и др. Притежава слабо противовъзпалително действие.Чаят от билката увеличава водоотделянето и спомага за пречистването на бъбреците. Ако царевичните коси престоят известно време, без да са изсъхнали напълно, те губят пикочогонните си качества и тогава действат като слабително.Запарката от билката дава добри резултати при гъбични заболявания и трихомоназа и намира приложение в гинекологията. Може да предизвика маточни контракции. Използва се и като лечебно средство срещу болезнена менструация.
Царевична коса за отслабване и здрава кръв
Царевичната коса е полезна за хора, които искат да изгубят тегло и тези, които спазват диета.

Умерената и разумна консумация на царевична коса по време на диетата ще направи процеса на отслабване най-удобен за тялото:
- няма да изпитате чувство на глад и ще разградите висококалорични или сладки храни;
- ще получите необходимия витамин, минерали, фибри и протеини, което е важно в процеса на отслабване, особено в комбинация с интензивна физическа активност;
- Вашето тяло ще получи нормата на важния витамин В1 в резултат на консумацията.
По този начин царевичната коса е приятел на тези, които отслабват, и враг на наднорменото тегло.

Начин на приложение на билка царевична коса
За приготвяне на отвара от царевична коса се вземат 10 г. Нарязва се, натопява се в чаша студена вода, вари се на тих огън 30 мин в стъклен или емайлиран съд, покрит с капак. След изстиване се пие на всеки 3 часа по 1—3 супени лъжици. Или 2 супени лъжици в 500 г вода врят 3 мин. киснат 2 часа; пие се по 1 винена чаша преди ядене.
Царевичната свила е ефикасно и безвредно средство за отслабване. Чаят от билката помага за справяне с подкожните мазнини, като потиска апетита и създава чувство за ситост. Царевичната коса се прилага и за намаляване нивото на холестерола в кръвта, което, ако е съпроводено и с подходяща диета, бързо и ефективно улеснява борбата с излишните килограми. За да укротите глада, в помощ ще ви е отвара от царевични близалца - 1 с. л. от тях залейте с чаша вряла вода. Пийте по 1/3 чаша 20-30 минути преди хранене. Можете да използвате по 15-20 капки от готовата настойка, която се продава в аптеките.
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/tsarevichna-kosa.html

image

2.Цариче,шапиче, самодивска ягода (Alchemilla vulgaris)
Снимка: Невена Босилкова
Царичето има стъбло с височина до 50 см и тъмнокафяво коренище. Листата му са последователни, а цветовете са дребни и жълтозелени, събрани на върха на самото стъбло. Плодът на царичето е яйцевиден, но на върха е заострен. Царичето е познато още като шапиче. Цъфти през лятото от юни до началото на септември.

Събират се листата му, но за лечебни цели може да се използва цялото растение заедно с коренището.

Действие: Кръвоспиращо, противовъзпалително, запичащо. Повлиява благоприятно възпалителните процеси в стомашно-чревния тракт (гастрит, стомашни колики, диарии) и някои гинекологични заболявания. Регулира и същевременно стимулира обмяната на веществата, подпомага заздравяването на рани и циреи, спира кръвотечение от носа. Освен това действа пикочогонно и понижава нивото на кръвната захар.
В българската народна медицина то се препоръчва за ускоряване на заздравителните процеси при възпаления, рани и различни кожни проблеми, екземи, дерматити и др.

Приложение: При диарии, бяло течение, обилна менструация, слаба родова дейност,за стягане на корема след раждане, захарна болест, отоци, пясък в бъбреците и жлъчката, гнойно възпаление. Царичето се използва още при атрофия на мускулите, тежки увреждания на сърдечния мускул, при нощно напикаване,Във ветеринарната медицина се използва при шап у животните.

Най-ефикасната билка при следните женски проблеми

*Почти всякакви болки в малкия таз;
*За предизвикване на закъсняла менструация в пубертета;
*Отслабена или смъкната матка и закрепване на плода по време на бременност;
*Пречистване след спонтанни аборти;
*Увреждания след тежко раждане и не само- препоръчва се около седмица след раждането всяка жена да пие чай от тази билка ежедневно;
*Проблеми по време на менопаузата;

Повече за него съм писала тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/drugi/2017/03/08/caricheto-bilka-za-jenite-i-tezi-koito-gi-obichat.1514242

Още за него:
Гаргара с отвара от цариче дава положителни резултати при възпалено гърло и язви на устната кухина. Външно билката може да се използва при кръвотечение от носа. За целта се изстисква сок от свежото цариче.
При контузии, трудно зарастващи рани и циреи се налага размачкано на каша свежо цариче. Сместа от цариче и кървавиче има отлично антисептично действие.
За да си приготвите чай от цариче залейте 1 ч.л. от билката с 250 мл вода и оставете да се запари. Топлите бани с цариче могат да се правят няколко пъти на ден. Компрес се прави като се стрива прясната билка и директно се налага върху засегнатото място.
https://gotvach.bg/n8-38993-%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5

image

3.Цикутово часовниче (Erodium cicutarium L.) Сем. Geraniaceae – Здавецови
Снимка: Елена Нанкова
Едногодишно тревисто растение. Стеблото обикновено неразвито, по-рядко 5-60 см дълго. Приосновните листа в розетка, двойно перести до перести. Цветовете до 12 в сенниковидни съцветия. Венчелистчетата 5, обратно яйцевидни розововиолетови. Плодът суха разпадлива кутийка, разделяща се на 5 неразпукливи дяла с дълги спирално завити осили. Цъфти май-октомври.

Използва се цялата надземна част и корена.

Цялото растение е стягащо и кръвоспиращо. То cе използва при лечението на маточно и друго кървене. Коренът и листата се консумират от кърмещите майки, за да се увеличи кърмата. Външно растението е използвано за промивки на ухапвания от животни, кожни инфекции и др. Лапи от корена се прилагат при рани и обриви. Чай, приготвен от листата, е средство за изпотяване и диуретик. При лечението на коремния тиф се е използвала отвара. Листата,накиснати във вода, са ползвани за вана за лечение на ревматизъм. Семената съдържат витамин К, като лапа от тях се прилага върху подагрен тиф.
Кулинарна употреба: Младите листа - сурови или варени. Събрани през пролетта преди цъфтежа, те са вкусни и питателни. Листата се прибавят към салати, сандвичи, супи и т.н., те могат да се използват в рецепти, които изискват листа от цвекло, глухарче, кострец или амарант. Младите стъбла - сурови. Корен – дъвче се от децата като дъвка.
Други приложения на растението: от цялото растение се получава зелено багрило. То не изисква фиксиращо средство. Остатъците са много хигроскопични, те могат да се използват в влагомери и като индикатори за времето. Изсушеният растителен прах се смесва със семена от дини по време на съхранение и засаждане, за да се предотвратят болести по дините.".
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/e/erodium-cicutarium=stork"s-bill.php

Силно изменчив вид, от който се посочват много микровидове и 3 подвида, от които у нас е разпространен типичният. Наблюдава се силна изменчивост в ширината на листните делчета, степента на овласяване, дължината на човката, ширината на чашелистчетата и гъстотата на индументума, които считаме, че са без таксономична стойност.
http://www.bgflora.eu/Erodium%20cicutarium%20BUL.html?fbclid=IwAR35-3SPdvWEiJ_Zvz7x5Gqn65fB05KYezklkhDlgXzFRlQGBV9EmNq4la8

Емпирични данни на билка цикутово часовниче
В народната медицина билката се употребява като кръвоспиращо средство, против гърлобол, понякога и против простудни заболявания. Има съобщения за ефективност при различни кръвотечения.Билката се бори с нервно неразположение.
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/tsikutovo-chasovniche.html

Начин на използване:
Надземна част като извлек - при различни вътрешни кръвоизливи и спазми.
Отвара - при настинки, пневмония, плеврит, метеоризъм, стенокардия, страх, гинекологични заболявания (кървене от матката).
Под формата на вани - при диатеза при деца.
Тинктура (с водка) - за измиване на гнойни рани.
Отвара от корени - при ангина пекторис, страх, за изплакване на гърлото.

РЕЦЕПТИ:
*Извлек от стръкове: 1 супена лъжица стръкове се залива с 300 мл преварена вода, оставя се за една нощ, след това се филтрира. Готовият извлек се съхранява на хладно място за не повече от 2 дни. Вземете 1/4 чаша 4 пъти на ден.

*При възпаление и простуда: 2 супени лъжици сухи мляни стръкове се заливат с 1 чаша вряща вода, поставят се на водна баня за 30 минути, след това се охлаждат в продължение на 10 минути и се прецежда. Пие се по 80 мл, 2-3 пъти дневно. Употребата на отвара вътрешно се използва при ангина, плеврит, пневмония, настинки. При ларингит и възпалено гърло, отварата може да се използва за изплакване.

*Гнойни рани: 1 супена лъжица от сухите сухи мляни стръкове се заливат с 1 чаша вряща вода, оставя се за 20 минути, прецежда се. Запарката е отлична за измиване на гнойни рани, както и за гаргара при възпаление.

*Подуване на корема: 2 чаени лъжички сухи смляни стръкове се заливат с 1 чаша охладена преварена вода за през нощта, прецеждат се сутрин и се изстискват суровините. Взема се по 125 мл, 3 пъти на ден.

*Епилепсия: 10 г суровина се залива с 250 мл вряща вода, покрива се с капак и се оставя за 2 часа, прецежда се и се изстисква суровината. Взема се по 60 мл с добавянето на 20 капки тинктура от ангелика.

*Проблеми с кожата при деца: 25 супени лъжици прахообразни натрошени стръкове се заливат 1 литър вряща вода и се вари на слаб огън в продължение на 20 минути. След това се прецеждат и изстискват суровините. Полученият препарат се излива в подготвената вана. Тази баня трябва да бъде 15 минути. Ще помогне при различни кожни заболявания и диатеза при деца.

Противопоказания и възможни странични ефекти от цикутовото часовниче
Бременност, тежки форми на диабет, повишено кръвосъсирване, тромбоза, разширени вени, тромбофлебит, също не трябва да се приемат от хора, които са претърпели сърдечни пристъпи, инсулти, както и коронарна болест на сърцето и хора, чиято работа е свързана с много тежък физически труд. В случай на предозиране могат да се появят общи прояви като гадене, повръщане, диария; необходимо е да се промие стомаха и да се пие активен въглен, в тежки случаи е необходимо хоспитализация.

http://www.xn--24-6kct3an.xn--p1ai/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/aistnik.html?fbclid=IwAR0xLFEjxxrvEpp_KWYSIz0j2rsQyEa64YEzHbAoEE1tPLoSTbHP1rdpImM

Повече за използването на тези билки може да научите и в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо и още снимки от дадения вид билка :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2366064333456933&type=3

Същите албуми съм направила и в Групата във Фейса „Тайната на билките“, който го интересува да идва при нас, вече сме 38 500 човека. Много от тях вече са показали снимки с яйцата, боядисани с натурални бои от билки и зеленчуци.
Ето две от тях:

image

Снимка: Дима Трифонова

image

Снимка: Мариана Щерева

https://www.facebook.com/groups/1830831407232538

Пожелавам ви светли Великденски празници.




Гласувай:
8



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15381520
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41674
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930