Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
07.12.2021 19:34 - Билки, наименовнията на които започват с буквата Р-първа част
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 2474 Коментари: 1 Гласове:
7

Последна промяна: 07.12.2021 22:00

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Зимата все по-често ни напомня за себе си с мокър сняг, който изпочупи старите клони на дърветата. Време е да си стоим повече в къщи и да пием топли билкови чайчета. Много от нашата група са си набрали билки и се радват на добро здраве, а тези дето лятото се чудеха в кой турски или гръцки курорт да пекат телата си, сега се чудят, защо боледуват и търсят да си купят по нещо готово от нас. Месинджъра ми загрява от такива приятели, но съм непоклатима. При нас са разрешени само бартерни сделки, т.е. размяна на билки, които са ни в повече или подарък на хора, които са активни в групата със свои публикации на диворастящи билки. Така де, не сме борса, а група за обучение на хора, които проявяват дългосрочен интерес и са поели грижата за себе си.
Днес ще ви покажа първата част на албума с билките, започващи с буквата P , които аз и членовете на билковата ни група във фейса "Тайната на билките" сме снимали. Подобно на предишният албум, тук за всяка билка има мое стихче, за да се запомнят по-лесно и да внасят ведрост и настроение.
Казвала съм и друг път, че там взаимно се учиме да ги разпознаваме и да си правим лечебни продукти с тях, които използваме според случая-профилактика или лечение. Информацията за лечебните им свойства съм взела от професионални ботанически сайтове като Фрамър, Билки.бг, Здраве.бг и др., но на места в коментарите към снимките има споделен опит от мен и членове на групата. Тук само маркирам част от нея, но който има интерес е добре да прегледа този албум в групата ни, която е публична. Намира се в секция „Албуми“, където са и останалите, които съм оформила по азбучен ред.


image

Бели са ми цветовете
и ухаят силно надалече,
крем от тях си направете,
кожни възпаления мажете.
Всички мене ме познават
но за силата ми малко знаят.
Много..много не мислете,
името ми тука ми напишете.
1.Равнец бял (Achillea millefolium)
Снимка: Невена Босилкова

Използваема част на бял равнец: стръкове, заедно с цветните кошнички.
Притежава свойството да възбужда апетита и да засилва стомашната секреция. Засилва съсирването на кръвта, с което действа кръвоспиращо. Прилага се при кръвоизливи, хемороиди, при стомашни и чревни заболявания. Усилва съкращенията на маточната мускулатура. В народната медицина белият равнец се прилага при жълтеница, кръвотечение от носа, маточни кръвотечения, малария, болести на черния дроб, нощно напикаване, главоболие, виене на свят, недостатъчна менструация, бяло течение, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, детски глисти, сърцебиене и др. Белият равнец в прясно състояние, счукан и накиснат в зехтин 1:10, се използва за налагане на рани от изгаряния.
Повече за него съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/11/16/bial-i-jylt-ravnec-bilka-za-jenite-no-ne-samo.437232,

Билката се прилага като ароматно и горчиво средство за възбуждане на апетита и за засилване на секретите на стомашните жлези при диспепсии и атрофичен гастрит. Повишава съсирваемостта на кръвта, действа кръвоспиращо при кръвоизливи (маточни и бъбречни), хемороиди, кървене на носа и венците, при лечение на рани. Извлеците от белия равнец активизират действието на фибрина, но не водят до образуване на тромби 
https://bgflora.net/families/asteraceae/achillea/achillea_millefolium/achillea_millefolium.html

Съставът на билката предопределя ценните и качества като противовъзпалително, обезболяващо, противобактериално и успокояващо средство при външна употреба. Благодарение на съставката хамазулен се смята, че белият равнец действа и антиалергично. Добрият му противовъзпалителен ефект го прави много ценно средство при настинки и различни грипни състояния.
Белия равнец засилва апетита и стомашната секреция. Използва се като профилактично средство срещу образуване на камъни в бъбреците. Действа антиспазмолитично и тонизиращо.
https://gotvach.bg/n8-31948-%D0%91%D1%8F%D0%BB_%D0%A0%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D1%86


image

Жълти са ми цветовете,
Вий от тях си наберете,
изсушете, ситно ги смелете,
с нахутено брашно смесете,
малки топченца си оформете.
Месец хапвайте по две на ден
и с добро си спомняйте за мен.
Баба Ванга нявга пророкува,
болен черен дроб се тъй лекува.
Много..много не мислете,
името ми тука напишете.
2.Равнец жълт(Achillea clypeolata S.)
Снимка: Вени Ангелова

Използваема част на жълт равнец: стръкове, заедно с цветните кошнички.
Той има действие и приложение подобно на белият равнец.
Употребява се най-вече при чернодробни и жлъчни заболявания. Действа апетитовъзбуждащо.
Рецепта на баба Ванга при болен черен дроб: 100 г. изсушен жълт равнец или пресен в двойно количество се стрива на прах. Прибавяме 100 г. брашно и малко вода за да стане всичко на каша. Правим 60 малки топчета. Изсушаваме ги и ги прибираме на хладно.Преди да започнем да ги пием, задължително пием еднократно английска сол за очистване.Вземаме хапчетата сутрин и вечер по 1 в продължение на 1 месец.
Александър Димитров Андров: рецепта за язва: По 100 г жълт кантарион и синя тинтява; по 50 г жълт равнец, подъбиче и маточина и 30 г бял равнец се смесват и нарязват ситно. 3 с. лъж. билковата смес се вари 20 мин. в 1 л вода. Прецежда се и се пие по 1 ч. чаша 3 пъти дневно преди ядене.
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/11/16/bial-i-jylt-ravnec-bilka-za-jenite-no-ne-samo.437232

Жълтият равнец принадлежи към род Achillea. Всички растения, принадлежащи към рода са лечебни и се използват за медицински цели от древни времена. Активните действия на билките са признати в световен мащаб, но липсват научни изследвания и обзорни статии отностно действието на отделните видове като жълт равнец.
Свойства на жълт равнец: има апетитовъзбуждащо действие;противовъзпалително;
антибактериално; тонично; повишава потоотделянето;диуретично.
Заболявания, при които се прилага жълт равнец: хемороиди; кръвоизливи; стомашно-чревни атонии; нощно напикаване; бъбречни възпаления; аменорея; пневмония; болни венци; чернодробни и жлъчни заболявания.

Още за Жълт Равнец, Биберщайн (Achillea clypeolata) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%B6%D1%8A%D0%BB%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D1%86-%D0%B1%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%89%D0%B0%D0%B9%D0%BD

image

Аз съм много лековита,
тайна сила в мен е скрита
направете си от мен запарка,
пийте малко с точна мярка.
Камъните в бъбреци стопявам,
бъбречни колики прекратявам.
Много..много не мислете,
името ми тука напишете.
3.Разваленка лечебна( Parietaria officinalis)
Снимка: Дарина Пейкова
Описание: Многогодишно тревисто растение. Стъблото вдървеняло в основата си, високо до 60 cm. Листата последователни, ланцетни, елиптични или продъл- говатоелиптични. Цветовете събрани в сбити съцветия, в долната част на които са разположени женските цветове, а в горната част са разположени двуполовите цветове. Околоцветникът прост тръбест, при женските цветове плътно обхваща плода. Плодът тъмно маслиненозелено орехче. Период на цъфтеж май-юли и плодоносене: юни -август: Разпространение на територията на парка: по влажни места в гори и храста- лаци; надморска височина до 700 m.

Лечебна дрога: Използва се връхната, цъфтяща част на стъблото.
Действие: успокояващо, леко диуретично, леко слабително.
Приложение: Използва се като диуретик, успокояващо за хронична кашлица и балсам за рани и изгаряния. Смята се за средство с възстановително действие върху бъбреците, подкрепящо и укрепващо тяхната функция. Предписва се за нефрит, бъбречни възпаления, камъни в бъбреците и пикочния мехур, бъбречни колики (болки, причинени от камъни в бъбреците), цистит и оток. Билката понякога се използва като лаксатив.
Особености: Да не се приема при сенна хрема.
http://vr-balkan.net/pic/2829_PKDB_Vrachanski_Balkan_Lechebni_rastenia_-_small____.pdf


Популярна в Южна Франция и Англия, билката се използва предимно за лечение на някои заболявания на пикочните пътища. В Европейската медицина, тя се смята като средство с възстановително действие върху бъбреците, подкрепящо и укрепващо тяхната функция. Тя също така се предписва за нефрит, бъбречни възпаления, камъни в бъбреците и пикочния мехур, бъбречни колики (болки, причинени от камъни в бъбреците), цистит и оток. Въпреки че не са използва много, понякога се намира в някои търговски препарати.
https://nanocom-bg.com/razvalenka-lechebna-pellitory-of-the-wall/

image

Внимателно към мене подходете,
билка вамп съм, а не полско цвете.
Правят се от мен лекарства вносни,
от тях минават билки мигренозни.
Отровните ми алкалоиди в анализа,
са лек при Паркинсон и парализа.
Много..много не мислете,
името ми тука напишете.
4.Ралица- обикновена (Consolida regalis),
Снимка: Дарина Пейкова
Едногодишно тревисто растение. Стъблото достига до 50 cm височина, разклонено, голо или с редки разперени власинки. Листата са последователни, многократно наделени на множество тясно линейни, 1-2 mm широки крайни дялове. Цветовете са 2-3 cm дълги, виолетови или сини. Едното от венчелистчетата има хоризонтална шпора. Цъфти май-септември.

Използваема част на ралица: семена;цветове и стръкове.
Всички надземни части на ралицата съдържат отровни алкалоиди. Основни вещества открити в семената са алкалоидите делсонин и делкозин и тлъсто масло. Цветовете съдържат каротиноиди, флавоноиди и антоцианови багрила.

Свойства на ралица:противоглистно действие;прилага се при Паркинсоновата болест;повлиява добре някои състояния на парализа;повлиява главоболие и мигрената;срещу уплаха;при пристъп на задух.
При кои заболявания се използва ралицата в българската народна медицина:
главоболие; проблеми с менструацията; нефрит; песъчинки в бъбреците; песъчинки в пикочния мехур; чревни инфекции; задух; заболявания на очите;
болезнена сексуална активност (билката намалява притока на кръв към гениталиите).
Как се прилага ралица?
вътрешно - отвара;
външно - за мазане против въшки и краста. Надземните части на ралицата се сушат. Смесват се със свинска мас, като така приготвени се употребяват в народната медицина при показаните паразитози. От цветовете на обикновената ралица се приготвя тинктура, използвана главно срещу въшки. Ралицата е служила със същата цел на войниците по време на Втората световна война.
като инсектицид - използва се прах от счукани семена.
Билката е част от лечението на астма и воднянка. Сок от листата й се прилага за лечение на кървящи хемороиди. Семена на прах се използват за направата на мазила против краста. Тлъстото масло извлечено от тях се влага в състава на сапуни.
Още за Ралица, Обикновена ралица (Consolida regalis) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0
Споделен опит от Димитър Стойков: Тя помага за пречистване на кръвта и особено с борбата с акне. Приема се два пъти дневно, по 3-4 цвята. Не трябва да се превишава броя на приема на ден.


image

Растем си ние в големи общества
и гледаш надалеч се стеле синева.
Красиви сме, но и отровни каки,
на хомеопатите добри познати.
Разреждат ни с повечко вода
и бягат болестите без следа.
Много..много не мислете,
името ми тука напишете.
5.Ралица испанска (Consolida hispanica),
Снимка: Елена Игнатова
Испанската ралица е едногодишно тревисто растение. Височината на растението от 0,15 до 1 м. Стъблото към върха е със жлезисти власинки. Листата последователно разположени, в основата на стъблото с дръжки, в горната му част приседнали; петурите на листата дланевидно насечени на тесни линейни дялове. Цветовете са синьо-виолетови, събрани в съцветие грозд, имат шпора и заедно с нея са дълги между 5 и 25 мм, шпората е дълга между 8 и 12 мм. Плодовете са мехунки дълги от 10 до 25 mm. Цъфти април-август.
Видът в различни източници се среща и под името Източна ралица (Consolida orientalis), а също и като Delphinium orientale.
https://bgflora.net/families/ranunculaceae/consolida/consolida_hispanica/consolida_hispanica.html

За разлика от обикновената ралица тя е по-висока и кичеста и винаги растат по много растения на едно място.Испанската ралица не се използва в народната медицина, но влиза в състава на хомеопатични продукти.


image

Щом пристигне пролетта
започвам лудо да цъфтя,
листата и цвета ми запарете,
стомах и далак оправете.
Много дълго не мислете,
името ми тука напишете.
6.Разклонена ракитовица, тамарикс (Tamarix ramosissima)
Снимка: Невена Босилкова
Това е многогодишен храст достигащ височина 2-3 метра и цъфти през май и август. Неговите приседнали, малки, люспести листа от зелен или сив цвят могат да отделят сол на повърхността си. Плодовете на растението - падащи кутии, семена - малки с кичур. Младите клони на храста са червеникаво-оранжеви на цвят, имат силно слабително действие. Като цяло, традиционната медицина приписва на това лечебно растение укрепващи и тонизиращи свойства.Растението може да цъфти няколко пъти в годината, покрито с многобройни малки цветове, събрани в разпространяващи се метли. Всеки от тях има ръбче с розов цвят, състоящ се от 4-5 венчелистчета.
Неговите цветове са толкова малки, че без лупа техните индивидуални елементи просто не могат да бъдат разглеждани. От разстояние, те изглеждат като чисти розови топки и са много декоративни. Цветовете също имат лечебни свойства и се използват под формата на отвари и запарки.

Използва се цялото растение, в зависимост от търсения ефект.
Полезни свойства
Растението има диуретично, изпотяващо, стягащо, аналгетично и хемостатично действие. От него се приготвят отвари и запарки, използвани при различни заболявания. Запарка от цветовете е полезна за възпаление на стомаха, отвара от клоните е ефективен за ревматизъм, запарка на листа и кора се предписва за диария, кървене и заболявания на далака. Тамрисковите клончета се варят като чай. В миналото в Кавказ беше използвана отвара от плодовете на растението срещу безплодие, а с отвара от клоните беше лекуван сифилис.

Отвара от клонки от тамарис: за 300 мл вода, използвайте 2 супени лъжици натрошени клони с листа. Те се варят 20 минути на водна баня и се филтруват след пълно охлаждане. Лекарството се използва външно за ревматични болки като местни бани и компреси.

Отвара от кори от тамарикс: в 200 мл преварена вода, се налива 1 супена лъжица суха кора, къкри 20-25 минути във водна баня, след това се прецежда. Дозировка: за диария и кървене, приемайте по 1 супена лъжица бульон 3-4 пъти дневно.

Запарка на тамарикс листа: трябва да се залеят 2 чаени лъжички сушени листа на растението с чаша вряща вода, оставя се за поне два часа и се прецежда. Запарката се пие при диария, кървене, ревматизъм и заболявания на далака- 1 супена лъжица 3-4 пъти на ден.
http://www.ayzdorov.ru/tvtravnik_tamariks.php


image

Летем в блатата най-обичам
на слънцето да се препичам,
Гърлото ти щом се възпали,
чай от мене бързо запари.
Ако подаграта те връхлети,
лапа с мене вечер направи,
болните си стави наложи.
Много дълго не мислете,
името ми тука напишете.
7. Ранилист блатен, блатен чистец (Stachys palustri)
Снимка: Тодор Кръстев
Стъблата са прави, прости, по-рядко разклонени, тетраедрични, високи до 120 см, с дълги отклонени надолу власинки, грапави.
Кореновата система е под формата на подземни издънки с подути удебелявания на възли. Долните листа са ланцетни или продълговати, дълги 8-12 см, широки 1,5-3,5 см, остри, заоблени или плитки с формата на сърце в основата, фино назъбени, зъбчати на къси дръжки , горните листа са яйцевидно-ланцетни, целокрайни, дълго заострени, приседнали.
Съцветието е класовидно и е съставено от шест до десет цвята. Прицветници линейни, равни на дръжки или по-дълги; чашка ясно двулистна; венчето е пурпурно или пурпурно-лилаво, два пъти по-голямо от чашката.
Плодът е тъмнокафяв голо овално орехче.
Цъфти през юни - септември. Плодовете узряват през август - септември.

Използва се цялото растение.Надземната част съдържа бетаин, танини, органични киселини, етерично масло, аскорбинова киселина (0,132%); в семената - 38-44% от изсушаващото мастно масло.
В западните райони на Украйна блатен чистец се използва като хранително растение. Подземните издънки и клубеноподобните удебелявания се събират и използват като зеленчук.
Не трябва да се допуска предозиране, тъй като растението има токсични свойства.
Надземната част се използва в народната медицина при ангина, алергии, като заздравяване на рани, успокояващо, противовъзпалително средство.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%86_%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9


Медицинска употреба: Растението има противовъзпалително, обезболяващо, жлъчегонно, антитоксично и диуретично действие, има успокояващ ефект върху централната нервна система и възстановява менструалния цикъл.
В народната медицина се използва за лечение на скрофули. Стеблото с цвета, залято с водка, се използва под формата на капки, разтворени с гореща вода при истерия, главоболие, истерично припадане и нарушения в менструалния цикъл. Външно водна запарка на билката се ползва под формата на изплаквания при ангина и под формата на вани и промивки за рани, язви, дерматити и други кожни заболявания, втвърдени тумори.

http://wikirtishchevo.shoutwiki.com/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%86_%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9

Лекарствена употреба: Растението е антисептично, спазмолитично, отхрачващо, хемостатично, успокоително, тонизиращо. Растението е високо ценено заради заздравяващото си действие върху рани, като е ефективно както срещу вътрешно, така и при външно кървене, а също така се използва и при лечение на подагра, спазми и болки в ставите. Билката се прибира през лятото, когато цъфти и може да бъде изсушена за по-късна употреба.
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/s/stachys-palustris=marsh-woundwort.php?fbclid=IwAR2IuVbfQ7xvcSKuzRbtu8_Irb8j1CIphCpyA_7VDQfL_KOXUxw1E305Nos


image

Див бях като братовчедите ми горски,
сега разсаждат ме в градини хорски,
и малко знаят моята лечебна дарба,
че мога от стафилококи да ви вардя.
Много дълго не мислете,
името ми тука напишете.
8.Ранилист вълнист, агнешки уши (Stachys byzantina)
Снимка: Невена Босилкова
В природата Вълнистия ранилист (Stachys byzantina) расте в по-топлите географски ширини на Русия, Украйна, Кавказ, Крим, Армения, Турция и Иран. Оказа се, че вирее и у нас като декоративно многогодишно растение. Отдалеч прилича на малък храст с 30-60 см височина и невероятно сиво-зелени листа, гъсто покрити с сребристосиви влакна, всред които надничат нежно розови или бледо лилави цветове, събрани в съцветия, които сами по себе си приличат на стебла, дълги до 20 см. Цъфти от юни до септември. Листата му много приличат на агнешки или овнешки уши, откъдето идва и името му Със своя атрактивен изглед, необичаен цвят и структура на листата, вълнистия Stachys е много популярен всред градинари-любители, защото придава на градината изискан и благороден вид, особено в лехи със смесени насаждения в алпийските хълмове и в алпинеуми.

Използва се надземната му част на 20 см. от върха.
Като достоен родственик на лечебния ранилист /Betonica officinalis L или Stachys offinicalis/ и германския ранилист (Stachys germanica) този вид също притежава лечебни свойства. Вълнистият Stachys има антимикробно действие и пагубен ефект върху стафилококус ауреус, устойчиви на ванкомицин. Съдържа етерични масла, иридоиди, алкалоиди и флавоноиди, редица киселини, танини, витамини (С и К). Подобно на листата на германския ранилист, листата на вълнистия му роднина действат антисептично и могат да се използват като стерилни превръзки на рани в полеви условия или когато нямаме под ръка такива. В литературата има известно споменаване на използването им като средство за лечение при ужилване от пчела.
http://kasnaprolet9999.blog.bg/drugi/2015/12/07/vylnist-ranilist-stachys-byzantina-ili-agneshki-ushi-bori-st.1413098

image

Прави са ми стеблата,
сиво-зелени листата,
тях на раните сложете
и с бинт ги завържете.
Много дълго не мислете,
името ми тука напишете.
9.Ранилист германски
Снимка: Елена Нанкова
Има изправено, неразклонено стебло, достигащо до 1,5 м височина. Цветоносното стъбло е равномерно облистено от по-голям брой листа. Листата са сивозелени, меки, покрити с копринени власинки. Венечната тръбица отвътре към горния си край е с пръстен от власинки. Има розови цветове . Среща се по тревисти места, край гори, из храсталаци в цялата страна, до 1200 м надм. вис. Използва се в българската народна медицина и лечителското изкуство. Цъфти юни – август.

Неговите листа са по-меки и покрити с копринени власинки, поради което са използвани често вместо марля в полеви условия. Установено е тяхното силно антисептично действие. Билката като цяло има по-меко и по-слабо действие, в сравнение с лечебния ранилист. Прилага се при възпаление на горните дихателни пътища.
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/01/07/lecheben-i-germanski-ranilist-haidushki-bilki.468194

image

Има един вид от това семейство, който много прилича на германският ранилист. Това е алпийският ранилист (Betonica (Stachys) alpina L)., сниман е от Жасмина Станчева. За него няма информация за лечебни свойства:


image

Растях в двора на Невена
на туфи гъсти всред цветята
и чудеше се много тя горкичка,
що диря в цветната лехичка,
такава билка чудна и незнайна,
в червено цъфнала потайно.
А Ваня снимка ми направи
и за анализ ме представи.
На помощ нета се притече
и съм на почит в албума вече.
Високо кръвно, захар регулирам
и други приложения намирам.
Много дълго не мислете,
името ми тука напишете.
10.Ранилист горски, горски чистец (Stachy sylvatica L.);
Снимка: Елионора Хаджиева
Той е многогодишно тревисто растение, високо от 30 до 120 cm. Цветовете са тъмно пурпурночервени. Листата са със сърцевидно-овална форма, с дълга дръжка (освен най-горните). Цъфти през месеците юни .

За медицински цели използват надземната част през периода на цъфтеж.

Установено е, че благодарение на ефективността на успокояващия ефект върху централната нервна система, чистецът превъзхожда такова познато растение като дяволската уста. Горският чистец понижава кръвното налягане, укрепва контракцията на сърцето, увеличава тонуса на мускулатурата на матката и увеличава свиването му. Също има жлъчегонно действие и е източникът на новото лекарство (stahiren). Понижава кръвната захар и увеличава съдържанието на гликоген в черния дроб, подобрява ефекта на инсулина. Растението има кръвоспиращ, антисептичен, аналгетичен, ранозаздравяващ, тонизиращ, диуретичен ефект.
Използването на Горския чистец в медицината, лечение с чистец:Инсулт, диария, сърдечно-съдови заболявания, хипертония, аменорея, дисменорея, лошо кръвообращение, хистерия, припадъци, епилепсия, маточно кръвотечение, маточна атония и в следродилния период се използва инфузия от билката.
В акушерска практика след раждането при атония на матката, маточно кървене, както и кървене, свързано с възпалителни заболявания на женските репродуктивни органи, са прилагани лекарства от горски чистец.
При епилепсия, аменорея, задържане на плацентата, скрофули, възпалено гърло, се препоръчва отвара като антипирептик.
Тинктурата има успокояващ ефект, понижава кръвното налягане, укрепва сърцето, увеличава мускулите на матката тонове и укрепва неговото намаляване. Тинктура се използва за истерия, припадъци, стомашни и чернодробни заболявания, подагра, кожни заболявания.
Нарязаните билки и техния сок се използват локално за гнойни рани и язви, екземи, мастит, хемороиди.Настойка от листата се използва като диуретик и пикочогонно средство.
Листата се използват като компреси за лимфаденити.
От горският чистец се произвеждат ефективни лечебни препарати и форми, които се използват при лечението на много заболявания.Нека разгледаме основните.
*Запарка от горски чистец: запарете с 2 чаши вряла вода 1 ч.л.сухи билки, настоявайте, увити, 1 час, отцедете. Вземете 1 супена лъжица 3 пъти дневно, 15 минути преди хранене като кръвоспиращо средство при маточно кървене в следродилния период, за атония на матката за ускоряване на нейното обратно развитие, при кървене, свързано с възпалителни заболявания на женските полови органи.
*Отвара от горски чистец: запарете с 1 чаша вряла вода 1 ч.л. суровини, настоявайте в запечатан съд във вряща водна баня за 30 минути, охладете при стайна температура за 10 минути, отцедете. Вземете 1 супена лъжица, 3 пъти на ден 30 минути преди хранене.
*Тинктура: изсипете 10 части водка 1 част суха натрошена трева, настоявайте на тъмно място при стайна температура в продължение на 8-10 дни, като периодично разклащате съдържанието, отцедете.Приемайте по 20 капки 3 пъти на ден, 20 минути преди хранене, с вода при нарушения на кръвообращението, припадък, епилепсия, истерия.
*Екстрактът от билката на горското растение: залейте с 200 мл 40% алкохол 1 с.л. билки, поставете на водна баня за 30 минути, изпарете наполовина, охладете.Разредете с преварена вода, довеждайки обема до 200 ml. Приемайте по 20-30 капки 3-4 пъти дневно като лактогонично средство, при субинволюция на миометриума.
Намажете с натрошената билка от горския чистец язви и рани, използвайте под формата на лапа за кърмене.
http://www.fito-terapevt.ru/stachys-sylvatica

image

В древната Италия съветвали,
„Продай палто купи betony“
Така наричаха ме там знахарите
и слагаха ме магове в отварите.
С тях вдигаха умиращи на крак,
и даваха им нов живот с мерак.
11.Ранилист лечебен ((Betonica оfficinalis, Stachys offinicalis)
Снимка: Райчо Аол
Представлява многогодишно, цъфтящо, тревисто растение. Принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae). достига на височина от 30 до 100 см. Стъблото му е право, четириръбесто, неразклонено. Коренът на билката е вретеновиден.
Листата на ранилиста са с продълговато-яйцевидна форма и тъпо назъбени листни ръбове, голи или покрити с власинки. Приосновната листна маса е с дълги дръжки, събрани в приземна розетка. Стъблените такива са разположени срещуположно и притежават къси дръжки. Цветовете му са розово-червени , събрани в пазвите на горните листа и по върховете на стъблото в гъсти класовидни съцветия. Чашката е петделна. Венчето е двуустно с цяла горна устна. Тичинките са 4. Плодът при узряване се разпада на 4 продълговати орехчета. Цъфти юни—август. Расте по тревисти места и из храсталаците в цялата страна.

Употребяемата част са нейните стръкове, брани по време на цъфтеж и корените, извадени през есента.

Билката стимулира движението на жизнената енергия на тялото и същевременно релаксира, което се изразява като устойчивост на това движение. Действа противоспастично и отпуска напрежението в главата, мускулите, кръвоносните съдове. Това не е просто действие на физическо ниво, променя се както енергийния баланс в главата, така и съзнанието по начин, който премахва пренапрежението и задръствания в главата, породени при стресови ситуации от нашите мисли и чувства, които пречат на свободното преминаване на потока на жизнената сила. Това води до освобождаване на в капан и по този начин позволява на нашите други системи да се справят с проблема, с който нашият стресиран разум не може. Следствие на горното се подобрява функционирането на нервната система, усилва се паметта, намалява се нервното напрежение при емоционални проблеми, облекчават се предместурални оплаквания и главоболия от различно естество, но най вече мигрени, получени на хормонална основа в дните около цикъла. При ежедневна употреба в продължение на поне 6 месеца намалява честотата и интензивността на хронично главоболие/мигрената, които впоследствие изчезват. На същия принцип тази билка действа за отпускане и укрепване на слънчевия сплит, който е нещо като къща за инстинктите и интуитивните способности на човека. Използва се също за стимулиране на храносмилателната система, което се изразява в подобряването на апетита и правилното функциониране на жлъчката и черния дроб. Билката има общ тонизиращ ефект върху цялото човешкото тяло. Има силно изразено антитуморно действие, повишава имунитета на организма и усилва обмяната на веществата.
Повече за него съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/01/07/lecheben-i-germanski-ranilist-haidushki-bilki.468194

image

Пролет в бяло си цъфтя,
имам правички стебла,
укрепвам нерви и сърца,
чистя отровите в телата,
давам покой на душата.
Лосион от мен си направете
и от пърхота се отървете.
12. Ранилист прав, прав чистец (Betonica (Stachy) recta L.)
Снимка: Силвия Молдованска
Среща се с имената Прав елеш, Прав чистец , Устоцветен чистец. То е многогодишно тревисто растение, с височина 30-60 см. и четириъгълни стъбла. Листата са срещуположни, продълговато-ланцетни. Цветовете са двуустни, кремави с лилави капки, събрани в съцветие. Цветните прешлени са с по 6–10 цвята. Зъбците на чашката са почти два пъти по-къси от ръбицата, с гол осил и достигат до горния край на тръбицата на венчето. Расте по сухи, тревисти, предимно ва- ровикови места, до 1400 м надм. вис. Цъфти май – септември. Използва се в българската народна медицина и лечителско изкуство.

Наименованието на билката – чистец, говори за нейното предназначение. В народната медицина, отвара от растението заедно с цветовете, се използва като козметично средство под формата на лосиони при акне и за измиване на косата при пърхот. Чистецът засилва кръвообращението при лоша циркулация, има успокояващ ефект върху нервната система и притежава антисептично и противовъзпалително действие. Отвара от билката се приема при епилепсия, хистерия, при заболявания, съпроводени с висока телесна температура.
https://pcheli.bg/prav-chistets/

Има доста видове от този род, които много приличат на правия чистец, но са в Червената книга и не се използват за лечение. Един от тях е морският ранилист(Stachys maritima) , който е доста мъхест, може да го видите тук: https://bgflora.net/families/lamiaceae/stachys/stachys_maritima/stachys_maritima_1.html?fbclid=IwAR1jeWu66mG8vxC3rxRReIo6NPJaFXFZeJCz3KtCNPYnEro8FsWnxSMhX_I

image

Друг вид, от това семейство, който цъфти с бели цветове е балканският ранилист (Stachys balcanica) , който е защитен вид, съгласно ЗБР.
За разлика от правият ранилист, неговите листа са яйцевидни и назъбени и няма точки по листата. Снимала го е Бети Йовчева.

image

И още един вид, цъфтящ, в бяло, наричан белоезичест чистец(Stachys leucoglossa Griseb), който също е защитен вид, балкански ендемит. Сниман е от Иванка Трънкарова.


image

Коренът ми дълъг е лечебен
за черва задръстени потребен
вий отвара с него направете
панкреас и жлъчка почистете.
Всичките си тайни ще разкрия,
щом разпознаете ме тука Вие!!
13. Ревен (Rheum palmatum L.)
Снимка: Снежана Фаливене

Ревенът е многогодишно тревисто растение с късо, тъмнокафяво коренище. Стеблото е изправено, 100 - 200 (250) см високо. Приосновните листа; в розетка, едри, на дълги, до 30 см дръжки, петурата е дълбоко длановидно наделена, дялове са островърхи; стебловите листа са последователни, със сраснали прилистници. Цветовете са събрани в многоцветни връхни метличести съцветия. Околоцветникът е прост, от 6 свободни възрозови или червени листчета. Плодът е тристенно трикрило орехче, кафяв. Ревенът цъфти през месец юли.

Дрога на ревен : Събраните през есента или през ранна пролет, не по-млади от 3 години корени и коренища

Основно действие:Ревенът има установено слабително, жлъчкогонно действие.
Експериментални и клинични данни:В основата на слабителното действие на ревена са активните принципи антрахинонови гликозиди (емодин) и хризофанова киселина. Те оказват дразнещо действие върху рецепторите на червата, предимно на дебелите черва, което предизвиква усилване на тяхната перисталтика, посочват руски учени. Слабителното действие на ревена се проявява при прилагането му във високи дози; в малки дози той може да действа запичащо, което се обуславя от наличието на таногликозиди, които се свързват с белтъците, прецидитират ги и по такъв начин защищават рецепторите от дразнещо действие, посочват руски учени. Ревенът действа и жлъчкогонно. In vitro е установено изразено цитотоксично и силно виростатично действие на коренището на ревена, става ясно още от изследванията на действието на тази билка.
Нарядко в Рила, у нас се среща рапонтиковият ревен - Rheum rhaponticum, който не се допуска за употреба, защото съдържа малко количество антрахинони и поради това действието му е по-слабо.
В народната медицина коренът от ревен се използва за приготвяне на инфузии и отвари, които помагат на хората да се справят с храносмилателни проблеми като диария, запек, киселини и болки в корема. Сокът от ревен се използва при лечението на херпес. В алтернативната медицина се препоръчва ревен при менструални нередности, конюнктивит и наранявания. Коренът от ревен се използва и за бързото заздравяване на язви, краста, изгаряния. А стягащите свойства на ревен го правят полезен за спиране на кървенето на малки рани. С бульонът от ревен се изплаква косата, за да ѝ се придаде блясък.
Употреба на речен в кулинарията
След прибирането на реколтата от ревен е по-добре да се отрежат листата веднага, тъй като те са токсични (поради високото съдържание на оксалова киселина)! Ревенът се яде както суров, така и варен. От дръжките се правят вино, компоти, желе, конфитюр, плънка за пайове. Дръжките (стеблата) на ревен, ако веднага са плътно завити в полиетилен, могат да се съхраняват в хладилник за една седмица. Ако искате да запазите ревен за зимата, тогава измитите и изсушени дръжки трябва да бъдат нарязани на парчета с дължина 2 см, опаковани в тесен плик и съхранявани във фризера.
В кулинарията се използват дръжките, които съдържат ябълчна (2%), лимонена, янтарна, оксалова и други органични киселини, пектин (до 1,5%), танин и минерални соли на калций, фосфор и магнезий. Ревенът е богат на витамин А, С, Е, В и каротин. 100 г пресни стъбла съдържат една трета от дневния прием на рядък витамин К.
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/reven.html

1.Ефект на ревен върху храносмилателната система:диария ефект, жлъчен мехур, защита на черния дроб,насърчаване на панкреатичната секреция, инхибиране на активността на панкреатичните ензими, ефект на ревен върху храносмилателната система, против язва стомаха и дванадесетопръстника.
2. Ефекти върху кръвната система: хемостатичен ефект,хиполипидемичен, анти-инфекциозен ефект,
3. анти-инфекциозен ефект: антипатогенни микроорганизми,противовъзпалителен, антипиретичен ефект.
4.имунна регулация: антрахиноновите производни могат да инхибират неспецифичната имунна функция.
5.анти-стареене и антиоксидант ефект, доказват все повече и повече учени в страната и чужбина, ревен съдържа танини имат добър антиоксидантен ефект.
http://bg.liesiherb.com/herbs/herbs-root/rhubarb-root.html


image

Имам жълти цветове,
и лечебни плодове,
с тях отвара направете
от колит се избавете.
Анасон и лайка ми помагат.
бебешките колики да бягат.
Всичките си тайни ще разкрия,
щом разпознаете ме тука Вие!!
14.Резенѐ-морач, див копър, медицински копър, (Foeniculum vulgare Mill. (F. officinale L.))Сем. Apiaceae (Umbelliferae) — Сенникоцветни
Снимка: Невена Босилкова
Резенето е двугодишно (многогодишно) тревисто растение със силна миризма. Стеблото изправено, до 100 (200) см. високо, кръгло синьозелено, отвътре шуплесто. Цветовете в сложни сенници, в основата без обвивка.
Венчелистчетата жълти. Плодът почти цилиндричен кафяво или сивозелен, с 10 надлъжни тъпи ребра, гол, разпадащ се на две половини. Цъфти юли — август.
Резенето е отглеждано в по-топлите части на страната (Североизточна България, Тракийската низина, Източни Родопи) и на места подивяло. Среща се в Южна Европа а Средиземноморието, натурализирано на много места в Южна и Средна Европа.
Използват се плодове от резене (Fructus Foeniculi); масло от резене (Oleum Foeniculi).

Билката резене е отлично лечебно средство, което облекчава колита и образуването на газове, като в същото време стимулира храносмилането и апетита. Подобно на синапа, билката резене има облекчаващо действие върху бронхитите и кашлицата. Резенето увеличава млякото при кърмещи майки. Външно маслото от билката - облекчава мускулните и ревматични болки. Водните извлеци могат да се използват за промивка на очите или като компрес при конюнктивити, възпаление на ръба на клепачите /блефарити/
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/rezene.html?fbclid=IwAR291XI1kcVr2iEFWPJjDxRKLVqLoTr6Boict8CgSiQUpa-IlyA6JjyKCKE

Πpи ĸoнтaĸт c ĸoжaтa coĸът или eтepичнoтo мacлo мoжe дa пpeдизвиĸa фoтoчyвcтвитeлнocт и / или дepмaтит пpи няĸoи xopa. Πoглъщaнe нa мacлoтo мoжe дa пpeдизвиĸa пoвpъщaнe, гъpчoвe и бeлoдpoбeн oтoĸ. Избягвaйтe изпoлзвaнeтo зa мaлĸи дeцa, пpи циpoзa, чepнoдpoбни нapyшeния. He тpябвa дa ce дaвa нa бpeмeнни жeни.
https://lekbook.com/catalog/rezene-foeniculum-vulgare-mill-f-officinale-aal?fbclid=IwAR2XIgnlqzHWSwpap1s3_qNTWVZ9RiJ4fw1XwvRFqiUSqMSGAI6y8cpmM9g

image

Аз съм трънковец известен,
край реките ерген местен,
Имам корен здрав и лековит,
като мощен здравословен щит.
Всичките си тайни ще разкрия,
щом разпознаете ме тука Вие!!
15.Репей обикновен(Arctium lappa L)
Снимка: Иванка Транкарова

Той е двугодишно тревисто растение. Достига до 150 см височина, цветовете му са червеникаво-виолетови, разположени на върха на стъблото. То пък е силно разклонено. Коренът е дълъг сиво-кафяв отвън и бял и месест във вътрешността. Билката цъфти през юли и август, а расте по влажни и необработени места в цялата страна. Най-лесно ще я намерите в предпланинските и полски райони, из храсталаците, горите, мочурливите и влажни места.

За лечебна цел се използват главно корените на едногодишните растения, вадени през октомври-ноември или през март. Корените на двугодишните са кухи и негодни за лечебни цели. Ще ги разпознаете по това, че едногодишните растения нямат стъбло, а само листа. Коренът внимателно се изважда от земята, измива се добре и се пуска за няколко минути в гореща вода. След това се нарязва на ситно и се суши на сянка. Съхранява се в добре затворен съд, защото много лесно се овлажнява. Корените на репея са богати на инулин (пробиотик, който подпомага развитието на Bifidus бактериите в храносмилателния тракт). Останалите части на растението - листа и семена също могат да влязат в употреба.
Снимка на Невена Босилкова на едногодишен репей:

Репеят помага при бъбречни камъни, подагра, гастрит, язва на стомаха, диабет, подагра, ревматизъм, артрити, захарен диабет, болести на ставите и устната кухина. Корените на лечебното растение се препоръчват от народната медицина при малария, язва на стомаха, гастрит, газове, бронхит и хемероиди. Отвара от семената се пие срещу световъртеж.
 Външно: Растението се използва при контузии и наранявания, изкълчвания, разширени вени, при изпъкнала кост на палеца на крака, а също и за налагане при ревматизъм, натъртване, подагра. Настойка от корените, накиснати в терпентин (1:10), се използва за мазане при ревматизъм и шипове. Сварените листа се препоръчват за налагане на лапи при ревматизъм, подути лимфни възли, рани от изгаряния, хемороиди. В руските сайтове срещнах, че за тези цели се прибавят не само листа, но и трънливите плодчета на двугодишния репей. 
Приготвя се и отвара за укрепване на косата при косопад. Коренът, сварен във винен оцет (2:10) се прилага против пърхот и за заздравяване на косата, както и при прекалено мазна кожа и при акне. Повече съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/10/13/letni-bilki-repei-obicha-otbrani-obshtestva.414933

image

Малко слънце съм в земята,
нося само радост на душата.
Сложете ме на входна врата
ще ви вардя от магии дома.
Талисман от мене направете
и за болестите гадни забравете.
Коренът ми е вкусен и лечебен,
за мъжкото либидото потребен.
Всичките си тайни ще разкрия,
щом разпознаете ме тука Вие!!
16. Решетка безстъблена(Carlina acanthifolia All.)
Снимка: Галя Велева

Наричана е още дива зелка, шереметка, цедка, самодивско сито.Тя е многогодишно растение. Коренът е от 50 до 100 см дълъг, месест, с приятна миризма. При срязване свежият корен отделя млечен сок. Решетката няма стъбло. Листата са в розетка, продълговати до овални, с дръжка, пересто нарязани, с почти триъгълни бодливи дялове, от долната страна беловълнести. Кошничката е единична, голяма (8-12 см в диаметър), плътно прилепнала към земята в средата на листната розетка. Цветовете са тръбести, отначало бледожълти, по-късно червеникави. Плодовете са длъгнести, влакнести с хвърчилка от перести власинки.

Употребяема част:Корените, които се вадят късно през есента или рано напролет.

Действие: Потогонно, спазмолитично, пикочогонно, нервоуспокоително, улесняващо храносмилането, стомашно-успокояващо, противовъзпалително, противомикробно, стимулиращо секрециите, отхрачващо и глистогонно средство. Влияе благоприятно при възпаление на бъбречните легенчета и пикочния мехур. Подобрява състоянието при стомашно-чревни заболявания, съпроводени с болки и киселини. Оказва обезболяващ ефект при хемороиди.
Приложение:Вътрешно се използва за лечение на отоци от различен произход, течности в корема (асцит), нарушено храносмилане, парализи (особено на езика), стомашни болки и киселини при колит и гастрит, възпаление на пикочните пътища, при бъбречнокаменна болест, възпаление на бъбречните легенчета, като пикочогонно средство при воднянка и глисти, нередовна менструация По-рядко се предписва при отпадналост, преумора, нервно изтощение и др.
Външно приложение:Използва се за бани при обриви при хемороиди, за компреси при лишеи, рани, обриви и други кожни заболявания. Коренът, накиснат в оцет, се използва за миене против лишей, краста и струпеи. Коренът накиснат във вино помага против пъпки по лицето.
Начин на употреба:
1. Около 1 супена лъжица ситно смлени корени се залива с 500 мл вода. Ври 10 минути. Отварата се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден.
2.спиртен извлек (1:10) по 15—20 капки 2—3 пъти днен.
Повече съм писала тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/recepti/2011/02/17/reshetka-magicheska-bilka-vardi-ot-zlo-i-nosi-vsiakakva-blag.688085

Безстеблена решетка варди от зло и носи Божията Благодат в дома. За предпазване от злото служи и едно малко известно магическо растение. То, освен че пропъжда лошото в момента, пази човек, който го е превърнал в свой талисман от злини в бъдеще и носи на дома му благоденствие, изобилие и успех. Растението, известно още като самодивско растение, се казва безстеблена решетка. Но го назовават още самодивско сито, търнова гулия и цедка.
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2013/08/12/da-si-napravim-talisman-ot-cveta-na-vylshebnata-bilka-reshet.1138971


image

Като мойта братовчедка
имам слънчева розетка,
тя не се разтила по земята,
а се крепи на дръжка голяма.
Всичките си тайни ще разкрия,
щом разпознаете ме тука Вие!!
17.Pешетка обикновена, нискостъблена решетка (Carlina vulgaris)
Снимка: Силвия Молдованска
Представлява двугодишно растение, високо 20-125 cm с вретенообразен разклонен корен и изправено окосмено стъбло. През първата година образува розетки от линейно-ланцетни, бодливи листа с дължина около 10 см, стъблата се разклоняват през втората година. Цветовете са тръбни, бисексуални; съцветията са полусферични кошници, на брой 2-4, събрани в щит.

С терапевтични цели се използват семената и надземната част (стъбла, листа, съцветия).
Растението съдържа алкалоиди, полиацетиленови съединения, танини. Флавоноиди се намират в листата (рутин, ориентан, хомоюриентин, шафтозид, карлинозид).
Настойка, отвара от билката се използва при понижена функция на стомаха, като диуретик, потогонно, външно - при ревматизъм. Експериментално е установено, че екстрактът и инфузията от съцветията и семената имат седативен ефект.
Растението няма известна токсичност и обикновено не предизвиква странични ефекти. Въпреки това, при високи дози, има известно възбуждане на нервната система. Това явление изчезва след преустановяване на лечението.
Терапевтичен ефект се получава при употреба на билката при хипнотичното състояние, общо затормозеност на мозъчната кора; при дисфункция на висшата нервна активност, свързана с бременност.
В народната медицина децата, когато се уплашат, получават отвара от билката или, като изгарят растението, се опушват с дим.
1 супена лъжица билка за 1 чаша вряща вода, запарва се 2 часа, прецежда се. Вземете 1/4 - 1/3 чаша 3 пъти дневно при стомашна хипофункция, като диуретик и потогонно. По-концентрирана инфузия или отвара от билката се използва за компреси при ставен ревматизъм.
Източник: http://www.medherb.ru/carl_v.htm
Повече за използването на тези билки може да научите и в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо и още снимки от дадения вид билка :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2227917200604981&type=3

Същите албуми съм направила и в Групата във Фейса „Тайната на билките“, който го интересува да идва при нас: https://www.facebook.com/groups/1830831407232538
В групата наблягаме на разпознаването на билките, растящи в природата и направа на лечебни продукти от тях в домашни условия. Понякога споделяме опит в лечението с тях на свои болежки и такива на близките ни, но като цяло не се занимаваме с лечение по симптоматика, както се случва с други билкарски групи,защото не сме лечители с практика.







Гласувай:
7



1. kasnaprolet9999 - Този път не съм коментирала поли...
08.12.2021 20:57
Този път не съм коментирала политиците и парламента, но това не означава,че не ги наглеждам какви ги вършат, просто съм им дала малко време да си подпишат коалиционното споразумение и си трая.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15364905
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41673
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930