Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
18.10.2021 22:39 - Билки, наименованията на които започват с буквата П-първа част
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 2964 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 18.10.2021 22:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Синоптиците ни обещават, че скоро ще дойде циганското лято, надявам се да са познали, защото трябва да си набера трънките за шипковото питие и дивата алжирка.
Сланите тези дни трябва да са попарили трънките и сега е момента да се берат, ако не са ги изяли пилците. Шипки и глог набрах малко преди дъждовете от Бистрица с една приятелка и успях даже да изсуша.

Не знам дали са попарени трънките, но народа няма как да не е попарен от енергийната криза в страната и невижданото повишаване на цените на тока и газта. Отделно четвъртата ковит вълна е заляла страната, места по болниците няма, въпреки че по телевизията ни успокояват, че всичко е под контрол и има свободни легла. Затова се взимайте в ръце, правете си витаминозни напитки с горски плодове и такива, отгледани в селските градини като арония, касис, нар и др. На
женския пазар продават арония по 3лв./кг. и така стои.

Днес ще ви покажажа първата част на албума с билките, започващи с буквата П , които аз и членовете на билковата ни група във фейса "Тайната на билките" сме снимали. Подобно на предишният албум, тук за всяка билка има мое стихче, за да се запомнят по-лесно и да внасят ведрост и настроение.
Казвала съм и друг път, че там взаимно се учиме да ги разпознаваме и да си правим лечебни продукти с тях, които използваме според случая-профилактика или лечение. Информацията за лечебните им свойства съм взела от професионални ботанически сайтове като Фрамър, Билки.бг, Здраве.бг и др., но на места в коментарите към снимките има споделен опит от мен и членове на групата. Тук само маркирам част от нея, но който има интерес е добре да прегледа този албум в групата ни, която е публична. Намира се в секция „Албуми“, където са и останалите, които съм оформила по азбучен ред.


image

Билка съм трънлива,
по своему щастлива,
рани и стомах лекувам
и за пролетта бленувам.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
1.Паламида обикновена (Cirsium vulgare)
Снимка: Иванка Транкаровa
Представлява висок двугодишен или едногодишен трън образуващ розетка от листа и корен до 70 см дълъг през първата година, и цъфтящ ствол 1–1,5 м висок през втората (рядко трета или четвърта) година. Стъблото е крило, с многобройни надлъжни крила по цялата му дължина на стеблото.Листата са силно изпъкнали, сиво-зелени, дълбоко назъбени;приосновните листа с дължина до 15–25 cm, с по-малки листа в горната част на цветето; листните дялове са с форма на копие (от което произлиза английското наименование). Съцветието е с диаметър 2,5–5 cm, розово-лилаво(без разделяне на цветовете на диск и лъчи).

За медицински цели се използват корените, които се копаят в края на есента.Обикновената паламида се използва само в народната медицина и нейният химичен състав не е проучен.
От корените се приготвят настойки и отвари, които притежават следните действия: обезболяващо, противовъзпалително, бактерицидно, заздравяване на рани, спазмолитично (премахване на коликите в стомаха и червата), потогонно.
Болести, при които се използват настойка и отвара от корена на Обикновената паламида: Простуди, болести на черния дроб и червата, възпалителни процеси в бъбреците, придружени от колики, нелечими рани, смачкани пресни корени се използват също за лечение на рани, гнойни абсцеси и тумори, които се прилагат към мястото на възпаление.
Противопоказания за употребата на Обикновената паламида: препарати от нея не трябва да се приемат от лица, страдащи от тежка форма на хипертония, миопатия, енцефалопатия. При склонност към тромбоза е необходима консултация с лекар.
http://polzaili.ru/bodyak-obyknovennyj-opisanie-primenenie-polza-foto/

Рецепти:
Като общоукрепващо и потогонно средство (при респираторни инфекции): 12 гр. суха нарязана билка се запарва с 300 мл. вряща вода за 2 часа, след което се прецежда. Взима се 1/2 чаша 3-4 пъти дневно преди хранене.
Отвара: 2 чаени лъжички натрошени корени се заливат с 200 мл вода. Варят се няколко минути и се запарват 2 часа, след което се прецежда. Взима се 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно, 30 минути преди хранене.
Със същата отвара се правят компреси при тромбофлебит, навлажнете кърпа с него и нанесете върху възпалените петна. При синини, натъртвания, контузии - прах от корени (2 супени лъжици) се смесва с вода (1 супена лъжица), получената паста се нанася върху засегнатата област, превръзката се фиксира и се задържа в продължение на няколко часа. Когато се изпарява по-голямата част от водата, терапевтичният ефект на праха се засилва.
Заедно с Обикновената паламида за медицински цели се използва градинската паламида (Cirsium oleraceum), в която цветните кошници са заобиколени от големи бледожълти покриващи листа.
http://www.belena.biz/b/bodyko.htm
В България растат общо 15 вида паламиди, по-известни са Балканска паламида(Cirsium appendiculatum) , Бодлива свещникова паламида (Cirsium candelabrum) и Езичестолистна паламида (Cirsium ligulare), за които няма информация за лечебни свойства, но трябва да се познават, за да не се бърка с лечебните видове паламиди. В албума на групата са показани техни снимки, както и на бялата разнолистна паламида (Cirsium heterophyllum) , за която има информация,че има и антидиабетно действие.
В едно интервю лечителката Бонка Тасева от Ловеч е написала следната рецепта, с която е излекувала диабет своята леля-осиновителка: Взех бяла паламида - 5-6 по-големи и сочни листа, обрах им бодличките с ножица и ги смлях
с машинка за месо. После разбърках получената маса с кофичка кисело мляко и дадох на болната да ги изяде сутринта на гладно. След време от лекарствата вече нямаше нужда.
- Билките станаха пазител на семейното здраве?
Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/article/43233?fbclid=IwAR34VhQ4-mSocvvZloYrqg9o5DO0z-TfscNKkEL2A_tcUbxz9nnD76lMT1c


image
Снагата ми е зелена,
шапката бенбена,
рани и диабед лекувам
лятно слънчице сънувам.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
2.Паламида полска(Cirsium arvense)
Снимка: Тодор Кръстев

Многогодишно тревисто растение, достигащо на височина до 1 м. Тя се характеризира с добре развит главен вертикален корен с дължина до 5 м. и множество хоризонтални коренови издънки, достигащи на дължина до 1 м. Стеблото й е право, покрито с твърди власинки, разклонено във връхната си част, като на върху на всяко разклонение се оформя цветна кошничка. Листата са продълговато ланцетни, назъбени или пересто нарязани, като отделните дялове имат зъбци, завършващи с остри бодли. Цветовете са розово-червени кошнички с еднополови мъжки и женски цветове, наредени в самостоятелни кръгове, обвити с множество керемидообразно наредени бодливи листчета, събрани в метлически съцвения, с чашка представляваща ресническо снопче и розово-червено венче. Плодът е светлокафява яйцевидна плодосемка с хвърчилка от перести власинки в горния й край.
Използва се надземната част в прясно състояния или изсушена. Ще я срещнете на места с наименование като обикновена и полска едновременно. Обърнете внимание на външният й вид, защото при обикновената паламида се използва корена, докато при полската се използва цялата надземна част. Разликата е не само във височината, но и във формата на листата.
Действа кръвоспиращо при прорезни рани, помага при диабет, изгаряния, високо кръвно налягане.
Приложение: запарка– 2 с.л. ситно нарязани сухи листа се заливат с 500 мл вряла вода, оставят се да престоят 1 ч., прецеждат се и се приема по 100 мл преди храна 4 пъти дневно.
Повече тук:
http://www.bilkitebg.eu/%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B4%D0%B0-cirsium-arvense/

Лечителят Васил Дамянов сподели следното: При рак на стомаха се прави следното : 4-5 цветчета полска паламида се заливат с 400 мл вряла вода и кисне един час похлупено . Изпива се на четири приема по 100 мл преди храна – пие се по тази схема 6 месеца .


image

Аз дарявам вечна младост,
и на душите ваши радост.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
3.Памуклийка, скална роза (cistus incanus);
Снимка: Димитър Боршуков

Употребяват се листата и цветовете на растението.
Тя съдържа ценни за организма вещества, тъй като в днешно време е почти невъзможно да се приемат храни с висока хранителна стойност. Такива вещества са ценните полифеноли. Полифенолите са растителни вещества с антиоксидантни свойства и важно предпазващо действие за човешкото здраве. Проучвания са показали, че повишават доброто функциониране на организма и удължават средната продължителност на живота. Полифенолите спират и ограничават окисляването на липидите в кръвта, повишават нивата на „добрия” холестерол HDL и намаляват нивата на липо-протеина LDL или „лошия” холестерол, който подпомага образуването на атеросклеротична плака, която причинява коронарната болест. Благодарение на противовъзпалителното си действие, те намаляват вероятността от образуване на тромби. Също така, имат способността да унищожават свободните радикали, които причиняват окисляване в организма и представляват основен фактор при преждевременното остаряване на кожата. Ограничаването на негативните резултати от окисляването при тъканите спомага и за превенция на рак. Ако заедно с горното вземем предвид, че памуклийката е растението с най-високо съдържание на полифеноли в Европа, можем да разберем по-добре благоприятните свойства на Cistus incanus.
Свойства на памуклийката: антиканцерогенно; силно антиоксидантно; противовирусно; противобактериално; противогъбично; имуностимулиращо; детоксикиращо; отхрачващо; забавя стареенето; защитава лигавиците; стабилизира кръвообращението; увеличава плътността на костите.
Състояния и заболявани, при които се прилага скална роза: болки в гърлото и ушите; акне; вирусни инфекции; разстройства на стомашно-чревния тракт; заболявания на кожата и лигавиците, кожни раздразнения; рани с цел кръвоспиране; невродермит;микози; гингивит; кариеси; пародонтоза; цистит; херпеси; брадавици; като репелент срещу кърлежи.
Установено е, че билкови продукти от Cistus incanus инхибират причинителя на HIV инфекциите при ин витро изследвания. Екстракт от растението съдържа множество антивирусни фактори, които определят трудното развитие на резистентност от страна на вируса към билката. Поява на такава може да се установи 24 седмици след постоянно третиране на вируса с екстракт от памуклийка. С него са тертирани и вирусите Ебола и Мaрбург, като е установена антивирусна активност на Cistus incanus. Това изследване доказва, че екстракти от скална роза са активни и срещу новопоявили се вирусни причинители, които развиват животозастрашаващи заболявания при хора и животни.
Тук съм писала повече за нея:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2018/06/16/pamukliika-bilka-na-mladostta.1613160

image

Светло-зелени са ми листата,
дълги са много стеблата.
Бягат от мен паразити,
чиста стомасите сити.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
4.Папрат женска (Athirium filix femina Roth.)
Снимка: Ася Сарандева
Тя е тревисто растение. Коренището й е късо и дебело, покрито е с люспи, които са кафяви на цвят. Листата са нежни и дълги, като достигат дължина до 150 сантиметра. Разделени са на дялове, които са дълги около 25 сантиметра. Те са продълговати и едро напилени. Обикновено листата на женската папрат са светлозеленикави на цвят, двойно до тройно перести. Има способността да променя баграта на листата си в според сезона: те могат да са ярки през пролетта, към средата на лятото цъфтят в сиво-зелено. При понижаване на температурите те добиват най-ярката си окраска. Размножава се чрез спори, които имат бъбрековидна форма, но се срещат и яйцевидни с неопадващо покривало.

Корените и листата на женската папрат имат лечебни свойства. Съществуват разнообразни рецепти за приготвяне на отвари и запарки от тях.
Свойства на женска папрат: противовъзпалително; имуностимулант;
контрацептивно действие; спазмолитично действие; противопара-зитен ефект; диуретично действие.
Заболявания и състояния, при които се прилага женска папрат:
заболявания на дихателната система – трахеобронхит, ларингит, бронхит, кашлица; aстма; грип; инфекции на пикочните пътища;
кожни изгаряния; паразитози; раневи инфекции.

За медицински цели растението се прилага вътрешно и външно под следните форми:
отвара от корените – една супена лъжица се залива с 250 милилитра топла вода. Оставя се да ври 10-15 минути, след което се прецежда, охлажда се и се пие. Употребата и подобрява състоянието на хора страдащи от асматични пристъпи. Ако отварата престои повече от 24 часа, не е годна за консумация;
запарка от листата – прилага се възпаления на дихателни пътища (трахеобронхит, кашлица, грип, ларингит) и уроинфекции;
компреси с листата на женска папрат – имат антисептично действие. По тази причина се прилагат върху рани и кожни изгаряния за предотватяване на инфек


Още за Женска папрат, Атириум (Athyrium filix femina) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BAa-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC

image

Сърповидни са ми листата,
не са ми дълги стеблата.
Черният дроб ви лекувам,
топлото лято сънувам.
Вий добре си помислете
името ми напишете.

5.Папрат златиста (Ceterach officinarum)
Снимка: Мария Савова
Многогодишно тревисто растение от семейство Изтравничеви. На височина достига до 0.2м. Златистата папрат представлява малка туфичка с добре обособена централна пъпка и няколко не много дълги разклонения. Това са няколко сърповидно извити сложни листа. Растението е с късо коренище, от което излиза снопче презимуващи кожести листа, дълги 5-25 см, дълбоко пересто нарязани на 9-20 последователно разположени, продълговати до полукръгли, целокрайни или слабо вълнисти дялове, отгоре голи, зелени, отдолу покрити гъсто с ръждиви влакна, под които са скрити сорите. Малките листенца на папратта всъщност са разположени по цялата дължина на дългата листна дръжка. Те се намират стъпаловидно отляво и отдясно на централната жилка и имат правоъгълна форма с леко назъбени контури и заоблени ъгли. От горната страна са по-светло, или по-тъмно масленозелени, а отдолу са покрити с гъсти яркожълти или кафяви власинки.
Използват се корените и надземната част на растението.

Златистата папрат се използва в народната медицина. Растението има противовъзпалително, хипотермично, седативно и хемостатично действие. Лекува кашлица. Билката притежава жлъчегонно, противоглистно, слабително и фунгицидно действие. Използва се при лечението на чернодробни заболявания и срещу болки в стави.
- вътрешно – под формата на отвара : ситно стрити корени се добавят в 1л вряща вода. Отварата ври около 15 минути. Пие се по 1 чаша 3 пъти дневно преди хранене. Действа слабително;
- външно – под формата на лапи : използва се срещу болки в ставите

http://bilki.pharmacy-bg.com/2509-zlatista-paprat.html?fbclid=IwAR1AkC2fCRfoliFXQs3XICIIi1oUK1_jcYWwWDe2HIjU9tQQWIFiAWnvB6M


image

Аз по сянка си раста
във влажната гора.
Бягат от мене метили,
тении, аскари и вируси.
Вий добре си помислете
името ми напишете.

6.Папрат мъжка (Dryopteris filix-mas L.;Aspidium filix - mas L.; Nephrodium filix mas Rich.)
Снимка: Невена Босилкова
Многогодишно спорово растение без надземни стъбла. Коренището е дебело, косо, като в задната си част постепенно умира, а от предната му млада част излизат елипсовидни, двойноперести, дълбоко нарязани листа, дълги до 1 м.
В основата назъбените част са ясно свързани, като листата отгоре са тъмнозелени, а отдолу- светлозелени и с редки власинки. Листната дръжка е жълтеникава, в долната си част покрита с ръждивокафяви люспи. Сорите (групите спорангии) се намират от долната част на листата и имат бъбрековидна форма. Отначало те са сиви, а след това стават червеникавокафяви.Расте из влажните и сенчести места, по горите и храсталаците до 1800 м н. в. във всички наши планини.
Мъжката папрат" е една от малкото - с назъбване на отделните делчета и БЕЗ дръжчица!


Лечебно действие и приложение. Прилага се главно против тении, глисти и метил при човека и животните.
Българската народна медицина препоръчва коренищата на мъжката папрат при подагра, ревматизъм и разширени вени, външно – за бани при кожни обриви и разширени вени.
http://www.zaprirodata.com/%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B8/%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82/

Използват се коренищата, които се изваждат през ранна пролет или в края на лятото.
ДЕЙСТВИЕ:
Противоглистно - действието е насочено главно спрямо плоските глисти. Съдържащия се филицин има свойството да парализира мускулатурата на паразитите. Те не могат да се задържат за чревната лигавица и при употреба на очистително средство се изхвърлят от организма. Билката оказва и противовирусно действие при херпес зостер.

Още за Мъжка папрат (Dryopteris filix-mas) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82

Експериментални и клинични данни на мъжка папрат
Фармакологичното действие на мъжката папрат се дължи на съдържащите се в коренището й активни вещества, които действат парализиращо върху гладката мускулатура на тениите, в резултат на което те лесно биват изхвърляни от организма с изпражненията. За тази цел лечението с мъжка папрат се комбинира с даването на очистителни средства. В медицината широко се използва етерният екстракт от коренищата на билката, който е класическо средство при лечение на тениози. Екстрактът представлява зеленикава течност, неразтворима във вода, но разтворима в масла, с неприятен вкус. Според изследванията на Андонов от 1967г. и Дундаров от 1973г. техните екипи водните и спиртните екстракти от мъжка папрат притежават антивирусно действие спрямо извънклетъчен и вътреклетъчен вирус Herpes zoster.
Лечебни свойства и приложение на мъжка папрат
Благодарение на състава си, който е богат на различни лекарствени компоненти, растението има следните способности: укрепва и формира правилния скелет; подобрява функционирането на нервната система; нормализира метаболизма; Има тонизиращо, успокояващо, дезинфекциращо, антибактериално и спазмолитично действие; почиства организма от токсини; укрепва имунната система; решава много кожни проблеми (екзема, обриви, нелечителни увреждания за дълго време); ефективен при хронично главоболие; облекчава ревматичните болки; бори се с паразити.

https://bilki.bg/mazhka-paprat.html

Атанас Балакчиев от групата сподели следното: На това попаднах наскоро.Мъжки папрат.Доста рядък у нас.Или поне аз за първи път виждам.И преди си мислех, че съм виждал , но се оказа балдаран. Мъжкият папрат , по същество, е загубил до голяма степен терапевтичното си приложение у нас, но има важно историческо значение, което ще научите в следващите редове.Основната активна съставка в мъжката папрат е филицинът, който всъщност е смес от няколко флороглуцинови производни.По неговата концентрация се съди за качеството на билката.Тя има силно противопаразитно действие и се ползва главно при Аскариоза (инвазия с детски глисти) , фасциолоза (инвазия с голям чернодробен метил), различни тениози и други, но това са най-популярните паразити ,срещу които се ползва, като парализира мускулатурата им и е протоплазмена отрова.Това прави билката страшно популярна през миналите векове, когато антихелминтиците не съществували, наред с вратигата.Ползва се още при подагра , ревматизъм и херпесни вируси, срещу които проявява специфично антивирусно действие , открито от българи - Андонов и Дундаров.Причината , поради която билката загубва популярността си е , че е СИЛНО ТОКСИЧНА и лечението с нея и вратигата често свършвали с отравяния и смърт.Началните симптоми са гадене и повръщане , световъртеж, главоболие, следва кървава диария с болки в стомаха и гърчове.Много характерно и отличително за отравянето с мъжка папрат е ДВОЙНО ВИЖДАНЕ С ПРЕОБЛАДАВАЩИ ЖЪЛТИ НЮАНСИ.Смърт настъпва , поради сърдечна и дихателна недостатъчност.Според някои автори се ползва и при разширени вени.

image

Аз в горите си раста,
имам дългичка снага
с перести листа.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
7. Папрат орлова(Pteridium aquilinum Kuhn.)
Снимка: Невена Босилкова

Орловата папрат ще срещнете навсякъде из храсталаците и в окрайнините на горите (особено буковите и боровите) и по поляните сред тях, а също в сечищата и край горските пътища и пътеки. Тя е извънредно широко разпространена в цялата страна - от крайбрежието на морето докъм 1800 м над м. в., и с внушителните си размери сама се хвърля в очи. Орловата папрат е многогодишно тревисто растение с дълбоко подземно коренище. На дължина то достига няколко метра, а е дебело само 1,5 до 10 мм. То е силно разклонено и от всяка негова клонка напролет израства само по един лист. Листата на орловата папрат стигат на височина най-често от 0,5 до 1,5 м, но понякога и до два три метра. Те са светлозелени, с дълги, жлебовидни от вътрешната страна дръжки и с двойно до тройно перести петури, чиито главни дялове (дялове от първи ред) са също с дръжки, поради което изглеждат като тройни листа. Купчинките от спорангии - сорите, ще откриете по долната страна на листните делчета от втори или трети ред. Сорите са разположени по краищата им в линейни редове. Собствено покривало те нямат, но са сигурно защитени от подвитите ръбове на листните делчета. Този белег е толкова характерен за орловата папрат, че само по него ще можете да я различите от всички останали наши папрати, дори когато разполагате само с едно листно делче.
Орловата папрат може да се използува разностранно. Коренищата й са богати на скорбяла и могат да служат като суровина за производството на лепило, бира и грубо брашно за фураж. Те съдържат също пенливи вещества и в някои страни ги използуват за пране и миене вместо сапун. Листата на орловата папрат са подходящи за постилка в оборите (подобряват същевременно качеството на оборския тор) . А благодарение на своеобразния си аромат и на противогнилостните им свойства с тях могат да се завиват плодове и зеленчуци за по-дългото им запазване. Освен това, когато са още млади, листата могат, след като се попарят, да се използуват за приготвяне на салата.
http://www.kakvo.org/orlova-paprat/biologia/statia

За медицински цели се използват предимно коренищата /Rhizoma Aquilinae/ и листата /Folia Aquilinae/ на орловата папрат. Коренищата се изкопават през пролетните месеци, прочистват се от пръстта, от коренчетата на загнили стари дялове и от листните дръжки. Коренищата на орлова папрат се използват в българската и руската народна медицина като глистогонно средство (действието е по-слабо от това на мъжката папрат), както и под формата на запарка външно за налагане на рани и против обриви по кожата (мундарлък).
Руската народна медицина предлага отварата от орлова папрат като лекарствено средство против глисти. Пригответе напитката, като залеете една супена лъжица нарязани и изсушени корени от орлова папрат с 300 мл гореща вода. Оставете билката да поври 20 минути, след което прецедете отварата. Разделете течността на три части и я изпийте в рамките на деня. С тази отвара могат да се промиват отворени рани.
https://gotvach.bg/n8-45676-%D0%9E%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82?fbclid=IwAR3GlLVIZ-FjsRfMVHOdnmHVH5TBZVSIRIxNQqvS58fbtCRptcY59dZCdwk

Със сухи листа на орлова папрат се пълни възглавница и се ползва при болки в гърба, кръста и ставите, вижте тук: https://bukvarche.com/2020/01/23/%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82/?fbclid=IwAR2vEXvDSOJovT_8kWj1jwhDMyJF1BQzGOE7sAoBieUuVP6zIKJo49wHCfc


image 
Аз по сянка си раста
във влажната гора.
Лек от мене направете
всяка болка забравете.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
8.Папрат сладка(Polypodium vulgare)
Снимка: Дарина Пейкова
Сладката папрат е повсеместно разпространена в подпланинските и планинските райони на нашата страна. Расте най - често по засенчени скали и скални блокове, а в сенчестите гори се заселва също по гниещи пънове и в основата на старите дървета, обрасли с мъх. В планинските селища често ще видите дори по засенчените страни на старите каменни стени и зидове. Тази обикновена наша папрат е с лесно запомнящи се външни белези. Тя е с хоризонтално пълзящо светлокафяво дебело коренище, покрито с дребни ланцетни люспи и оплетено с нишковидни корени.
Листата на сладката папрат, които израстват от коренището всяка пролет, преди още да са загинали миналогодишните, стигат на височина от 5 до 20 см (понякога стават и по-големи) и са разположени в два успоредни реда по дължината му, раздалечени един от друг, а не в снопче. Те са кожести, отгоре тъмнозелени, а отдолу по-светли. Петурите им са пересто разсечени на продълговато езиковидни целокрайни или ситно назъбени делчета, които остават свързани едно с друго с основите си. Сорите на сладката папрат ще откриете по долната повърхност на листните делчета. Те са ръждивожълти, полукълбести, без покривало и са разположени в два успоредни реда от двете страни на средната жилка.

Действие. Отхрачващо, противоглистно, жлъчегонно. Извлек от коренището влияе парализиращо върху дребните глисти (острици), които се изхвърлят от организма след прилагане на очистително. Сладката папрат втечнява храчките и улеснява тяхното откашляне. При застойни явления в жлъчния мехур билката спомага за евакуирането на жлъчен сок. Оказва и лек до умерен очистителен ефект. Действа болкоуспокояващо при подагра."
https://www.bilka.info/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82-polypodium-vulgare-l/?fbclid=IwAR2JtaLg6AKbCsIdrfkETKreZkTaYWMPyR2nUMUqJJqG9setWV1LLz5IhJ0


НАЧИН НА УПОТРЕБА:Отвара - 30 г. корени се варят в 1 л. вода, докато течността остане на половина. Приема се по 1 чаша, няколко пъти на ден.
Още за Сладка папрат (Polypodium vulgare) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82

image

Мъничка съм балерина,
с бяла къса перелина,
кашлицата Ви лекувам,
златно слънчице сънувам.
Вий добре си помислете
името ми напишете.
9.Паричка многогодишна (Bellis perennis)
Снимка: Цанка Велева
Многогодишната паричка израства на височина от 5 до 20 см. Има къси, пълзящи коренища и листа, които се развиват под формата на розетка. Те са малки заоблени или подобни на лъжици, с дължина от около 2-5 см и пълзящ растеж на земята. Листният ръб е гладък, а в много редки случаи назъбен.Цветът е с диаметър около 2-3,5 см, състоящ се от бели лъчеви цветчета и жълти дисковидни. Всяко съцветие се носи върху еднолистно стъбло с височина от 2 до 10 см, рядко около 15 см. Чашката на цвета се състои от два реда зелени прицветници, известни като "филеари". Цъфти от май до октомври месец.

Розата имала рожден ден. Всички цветя били с прекрасните си разноцветно обагрени премени. Всички те поднесли поздравите си към нея. Паричката била със своята скромна бяла дреха и стояла настрани. Едва успяла да прошепне поздравленията си. Вятърът ги отнесъл до кралицата на цветята, която я уверила, че няма нужда да се срамува - роклята й е безупречно бяла, но тя има златно сърце. Това накарало малкото цвете да се изчерви, като от тогава върховете на лъчевите й цветчета имат розово оцветяване.

Още за Паричка, Многогодишна паричка (Bellis perennis) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0


Тук съм писала за многогодишната, едногодишната и горската парички и как да ги разпознавате:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/05/20/razdavam-parichki-lek-za-vsichki.956771

Ползи от паричка
Многогодишната паричка действа противовъзпалително, противокашлично и очистително действие. Тя повлиява успешно възпалителните заболявания на дихателните пътища, съпроводени с упорита кашлица. Билката влияе благоприятно при възпаление на млечната жлеза при кърмачки и при натъртване в областта на коремните и тазовите мускули. Растението се прилага сполучливо при лечение на бронхити, бронхопневмония, ревматични оплаквания. Паричката помага при чернодробни заболявания, жълтеница, упорита кашлица с неизяснени причини, остри и хронични заболявания като възпаление на пикочния мехур и бъбречните легенчета. Препоръчва се още при ревматични заболявания и при маточни кръвотечения. Под формата на компреси растението се препоръчва при хемороиди и кожни заболявания, гнойни и трудно заздравяващи рани. Дрогата стимулира обмяната на веществата и дори съпътства лечението на подагра."
 https://gotvach.bg/n8-44461-%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0?fbclid=IwAR0BNJvtgl-x556GFLDGUwDdo0gTVgrPS1cpJzPy-DzLRFVOA6acmeIEkGw


image
Като мойта красота,
няма нийде по света,
много страст дарявам
и съня ви подобрявам.
Името ми напишете,
но добре си помислете!!
10.Пасифлора синя (Passiflora caerulea)
Снимка: Невена Босилкова
Тя е вид покритосеменно растение от семейство Страстоцветни, представлява дървесна лоза, която може да се развива на височина от 15 до 20 метра (50 до 65 фута), където има подпорни дървета. Листата са палмово пет-листообразно като разперена ръка (понякога три или седем лъка), 10-18 см дълги и широки. Основата на всяко листо е с дръжка от 5 до 10 см . Цветът е сложен, с диаметър около 10 сантиметра, като петте сепарали и венчелистчета имат подобен външен вид, белезникав цвят, покрит с корона от сини или виолетови филаменти, пет зеленикаво-жълти тичинки и три лилави стигми. Плодът е овална оранжево-жълт плод маракуя с диаметър 6 см , съдържащ многобройни семена,той се яде, а семената се разпространяват от птуците. Тя е най-студеноустойчивият вид пасифлора, издържа до -15°С, с частично или пълно измръзване на листната маса и летораслите.

Според новите изследвания листата на пасифлора потискат кашлицата като кодеина, който се среща в много сиропи. Билката понижава кръвното налягане. Последните изследвания доказват, че пасифлората е афродизиак и подобрява фертилността, а аналгетичният ефект на пасифлората е световно признат.
Народна медицина с пасифлора
Отварата от пасифлора влияе благоприятно при безпокойство, безсъние, хистерия, високо кръвно и ускорен пулс. Препоръчва се още при болки от различен характер, мускулни и ставни проблеми, алкохолизъм. Чаят от пасифлора има благоприятно въздействие при кашлица, астма и менопауза Освен това той се прилага и като афродизиак. За видовете пасифлора прочетете тук:
https://gotvach.bg/n8-44326-%D0%9F%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B0
Настойката от пасифлора е подходяща при нервност, раздразнителност, безсъние, пристъпи на страх, предстартова и сценична треска. Има силно изразен ефект при склонност към спазми и при панически пристъпи. В медицинската литература се говори за добрия ефект на пасифлората при състояния на превъзбуда от различен характер, дори при епилепсия и тетанус. Включва се в лечебни планове при сърдечна невроза и лабилно кръвно налягане. Немското министерство на здравеопазването определя пасифлората като ефективно средство при нервно безпокойство, леки нарушения на съня и стомашно-чревната дейност на нервна почва.
https://verbena-m.com/produkti/tinkturi/pasiflora
И един друг вид пасифлора (Passiflora incarnata) се продава в аптеките от веригата на „Лечител“ като билковата добавка Relaxfor. Надземните й части също съдържат флавоноиди, които действат благоприятно върху заспиването и смъкват тревожност и нервно напрежение, без да водят към пристрастяване. http://www.lechitel.bg/newspaper.php?s=7&b=423
Нейните успокояващи ефекти помагат за намаляване на тревожността и са от полза при такива състояния, като астма, сърцебиене, високо кръвно налягане, мускулни крампи, където тревожността е една от основните причини. Внимание! Билката е противопоказана при възпаления на бъбреците и пикочния мехур.
https://bilki.bg/pasiflora-chasovniche-strak.html?fbclid=IwAR14bFSHM7Mz2fvP3JDIRPmeosPk0wtdK5tuC_i4-uR1PonAQPgGbFc0zGk


image
Аз съм нисък треволяк,
често стъпкат ме със крак.
Камъни от органи стопявам
ниско кръвно повишавам.
Името ми напишете,
но добре си помислете!!
11.Пача трева(Polygonum aviculare L.)
Снимка: Дарина Пейкова
Тя е едногодишно тревисто растение с изправени полегнали или пълзящи и разклонени стъбла, с дължина от 20 до 60 см. Може да се срещне до 1200 м. н. в. Цветовете й са бели, розови или червени. Плодът му е подобен на грапаво орехче с тъмнокафяв до черен цвят.
Използват се за лечебни цели надземната част – стръковете и листата, които се берат през месеците юни до септември. Цъфтежа му е от май до октомври. След брането - се сушат на сянка или в сушилна при температура до 40° С. трябва да се съхранява в сухи проветриви помещения.


Лечебните свойства на растението се изразяват в пикочогонно и кръвоспиращо действие, повишава вентилационния обем на белите дробове и кръвното налягане, с което трябва да се съобразяват тези, които имат високо кръвно.

Билката се използва за направата на хомеопатично лекарство, което се приема при артроза на малките стави, по-специално при артроза на дисталните стави на пръстите с възлести образувания на Heberden.

Билка пача трева се прилага при болки и язви в стомаха и червата, малария, диария, хемороиди, белодробна туберкулоза, сърдечни заболявания, кръвоизливи при туберкулоза, обилна менструация, бяло течение, камъни в жлъчката, ниско кръвно – хипотония. Още се използва и при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур и камъни в жлъчката.

Изследвани са противораковите ефекти на Polygonum avicular herbal extract. Данните, представени в съответното проучване, показват, че екстрактът от Polygonum aviculare има силен инхибиторен ефект върху клетъчната пролиферация и индуцира апоптична клетъчна смърт в клетките на рак на гърдата линия MCF-7.
Органичните съединения като феноли, които се намират в Polygonum avicularis в големи количества, проявяват различни биологични ефекти, включително антиоксидантни и антитуморни и имат широк спектър от лечебни свойства.
Начин на приложение:
Външно при рани: ускоряващо и подпомагащо заздравяването на рани.
Има противопоказания – при възпаления на бъбреците и пикочния мехур.
За външна употреба се размачква прясна билка и се прави лапа, върху която се налага върху рани.
За вътрешна употреба се ползва, като две супени лъжици от билката се варят в половин литър вода в продължение на 5 минути. Пие се четири пъти на ден по 1 винена чаша, преди хранене.

Още за Пача трева (Polygonum aviculare) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BF%D0%B0%D1%87%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0?fbclid=IwAR1xcRd0ftaBv2NmZXojmFFk0VLJ0cq1sK-IO6FPbXfsbgw7Bi6nYVcGN7w


image

Сребристо-сива ми е снагата,
горчиви са ми много листата,
трепя всички вредни паразити,
в хорските черва скрити.
Името ми бързонапишете,
но добре си помислете!!
12.Пелин бял, обикновен(Artemisia absinthium)
Снимка: Невена Босилкова
Многогодишно сребристо-сиво тревисто растение със своеобразен приятен аромати силно горчив вкус. Стъблото е от 40—120 см високо, в горната част разклонено, в основата вдървеняло. Приосновните листа са 2 до 3 пъти пересто разсечени, разположени на дълги дръжки, а стъбловите — двойно пересто разсечени, с къси дръжки до почти приседнали, без ушички при основата си или в зоната на съцветието са триделни до цели.Листата от двете страни са покрити със сребристи копринести власинки. Съцветията са сложни метлици, изградени от многобройни едностранни гроздчета, които са съставени от кълбовидни, около 3—4 мм в диаметър, увиснали цветни кошнички. Всички цветове са тръбести, жълти, без чашка, разположени върху влакнесто съцветно легло. Плодът е около 1 мм дълъг, кафяв, продълговат, заострен, без хвърчилка или коронка. Цъфти от юли до септември.

Употребяема част: Използуват се цъфтящите облистени връхни части, заедно със жълтите цветове, отрязани на около 25 см от върха. Събират се в началото на цъфтежа.
Действие: антисептично, кардиостимулиращо, антиспазмолитично на гладкомускулните органи (бронхи и стомах), седативно, тонизиращо при грип и простудни заболявания, бактерицидно при патогенни гъби, противопаразитно, температуропонижаващо действие, противовъзпалително, въздейства на епифизната жлеза. Комплексът от активни вещества на пелина стимулира секрецията на храносмилателните жлези, жлъчния мехур и задстомашната жлеза и по този начин възбужда апетита и подобрява храносмилането. Обръщам внимание на това негово качество, което много помага при болни възрастни хора, които са загубили апетит и при анорексици.
Приложение:
• нервна система - умствено изтощение, церебрална парализа, епилепсия, невротични болести като неврастения, безсъние ;
• женски състояния – бяло течение, менструални спазми, болки по време на раждане, нередовна и недостатъчна менсруация-предизвиква началото на менструацията, укрепване на матката;
• храносмилателна система - подуване, газове, гастритни болки, породени от гастрит с намалена киселинност, лош дъх, киселини, лошо храносмилане, липса на апетит, повръщане;
• пикочна система - воднянка, подагра;
• чернодробни проблеми - жълтеница, дискинезия на жлъчните пътища, холецистит, заболявания на черния дроб, чернодробна недостатъчност;
• паразитни състояния - унищожава чревните паразити (особено в комбинация с жълт и червен кантарион), чернодробен метил;
• дихателна система: бронхиална астма, туберкулоза, грип;
• кръвоносна система-анемия;
• кожни заболявания(външно): екземи, пърхут;
• други - обща слабост и изтощение след прекарана болест, малария, гръдна жаба,
• Външно пресният пелин се използва за компреси при червен вятър, ревматизъм, екзема, натъртвания, плоско стъпало, ставни отоци и възпаления.

Тук съм писала повече за него: http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/11/16/bial-pelin-biala-magiia.635899


При мастопатия можете да запарите натрошен пелин в загрят термос с малко количество вряла вода и да нанесете тази маса сутрин и вечер върху болното място за 40-60 минути.Курсът на лечение е до възстановяване.
Настойка от листа пелин: получен от билката, лекарството chamazulen се използва за ревматизъм.- Една чаена лъжичка листа за 2 чаши вряла вода.Настоявайте 1 час, отцедете.Вземете 1 - 2 супени лъжици 3 пъти на ден преди ядене.Курсът на лечение е 1 седмица.Продължителната употреба може да причини гърчове, халюцинации и дори психични разстройства.
При заболявания на панкреаса отварата е много полезна: залейте 2 супени лъжици суха трева с 200 мл вряща вода, кипете на водна баня за 15 минути, охладете ZOmin., Прецедете, изстискайте, долейте с преварена вода до 200 мл. Вземете 15 мин. преди хранене, 1/3 - 1/4 чаша, и вземете с хомеопатично лекарство Iris -Zx, 8 зърна на доза.
Клизмите от отвара от пелин (виж по -горе) и чесън са ефективно средство за изгонване на острици. Отвара от чесън се приготвя в размер на 1 средна глава чесън на 1 чаша вода. След това го смесете с 2 чаши бульон от пелин. Клизмите се поставят няколко поредни дни.Още много рецепти има в тази руска статия:
http://www.1000listnik.ru/lekarstvennie-travi/15/84-polyn-gorkaya.html?fbclid=IwAR2ABknpdrb7E1WC-MKys5pUyYsxUESeeAqqjhehzTDb1U-t59Ctx80p_jI


image
Светло-зелена ми е снагата,
но не ми горчат листата,
сосове и супи овкусявам
и от болки ви спасявам.
В салатата от мен сложи
здрав стомахда имаш ти!
Името ми бързо напишете,
но добре си помислете!!
13.Пелин – Естрагон, тарос (Artemisia dracunculus)
Снимка: Полина Петкова
Естрагонът е от сем. Сложноцветни (Asteraceae). Той е многогодишно растение с тревисто стъбло. Образува къси подземни стъбла - коренища, с дебелина на отделните корени 1-2 см. Стъблото е разклонено, полуизправено или изправено и по време на цъфтежа достига на височина до 2 м.
Листата на естрагона са ланцетно-линейни, зелени, светлозелени и белезникавозелени, а цветовете са събрани в кръгли съцветия - кошнички. Те са дребни, белезникави, безцветни или жълтеникави. Семената на естрагона са светлокафяви или кафяви, с яйцевидна форма, дребни, с дължина 0.6 мм, като качествата им се запазват 3-4 години.

Главно са известни 3 типа: френски, руски и германски. От тях германският е най-ароматният, поради което се най-много цени. На снимката е германският естрагон.У нас сеят билката нарядко из градините като декоративно и за подправка, както и за използване в народната медицина.
Употребяема част: стръковете
В народната медицина външно за налагане при ревматизъм, ишиас и др., като предварително стръковете на билката се попарват с вряла вода, за да се размекнат; употребяват се, след като изстинат. Голямо приложение намира етеричното масло в консервената промишленост особено в месопреработвателната, ликьорната, винената и в хранително-вкусовата.
Листата и стъблата се употребяват от населението за подправка при приготвянето на туршии, супи, салати и др.
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/estragon.html?fbclid=IwAR3OQpvsQs_yghFkF9YwCx86he3DgTjeXwX5YQEnFJ-49B7fgEdcCDaPnRA

Естрагонът улеснява дишането, укрепва съня и нормализира киселинността на стомашния сок. Листата от естрагон подтикват апетита и са прекрасна украса на всяко едно ястие. Те намаляват горчивината, които оставят някои лекарства и нормализират киселинността на стомашния сок.
Естрагонът се препоръчва при храносмилателни разстройства (подуване, метеоризъм, спастична колопатия, колит), хипотония и/или стомашна хипосекреция, анорексия, подагра, задържане на вода, сърдечни заболявания, бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, асцит.
При външно приложение на естрагон може да се използва за облекчаване на болка в случай на невралгия и ревматизъм.
Ползите от естрагона: поради високото съдържание на витамини, калий, магнезий, калций и фосфор, той може да се счита за естествена добавка, която ще ви помогне да подобрите храносмилането си и да укрепите имунната си система. Благодарение на силните си имуностимулиращи свойства, с високо съдържание на антиоксиданти, витамин С и активни съединения, естрагонът укрепва имунитета на организма, предпазвайки го от инфекции и настинки. Можете да включите тази подправка в ежедневната си диета, като я добавите към вашите храни или можете да опитате чай от естрагон.
Запарката от естрагон се приготвя от чаена лъжичка сушени билки в чаша вряща вода; Прилагат се 2-3 чаши дневно.
Етеричното масло от естрагон има антибактериални свойства, като е в състояние да се бори с две от най-опасните бактерии - Staphylococcus aureus и E.coli. Растението има силата да неутрализира действието на свободните радикали върху организма, които причиняват болести. Естрагоновото масло може да се използва и като лек срещу чревни червеи. Приготвя се от 25 г листа естрагон и 250 мл олио. Листата на растението се смесват в блендера с маслото за минута, след което получената течност се прецежда с марля. Съхранявайте маслото в стъклен съд в хладилника до една седмица.

https://gotvach.bg/n8-10067-%D0%95%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BD

image

Сиво-зелена ми е снагата,
ухаят ми на лимон листата,
всичките ви органи лекувам,
мазнини телесни разтопявам
Името ми бързо напишете,
но добре си помислете!!
14. Пелин лечебен, божие дърво (Artemisia abrotanum)
Снимка: Тодор Кръстев

Божието дърво (лечебен пелин,лимонов пелин, декоративна пелин, копър, дъбова трева, абротан, кудравиц, безрев, свещено дърво и др.) е многогодишно растение, вечнозелено (в южните страни) храст до 1,2 метра височина.Растежът на почти напълно лигнирани издънки е насочен вертикално. Диаметърът им е около 1,5 см. Те нямат клони.Листата са сложни, перисто разчленени, сивозелени на цвят, назрязани по края, на средното и долното ниво на стъблото растат с дръжки. Жълтите съцветия под формата на малки кошници са разположени на увиснали дръжки. Всички части на растението са надарени със силен аромат. Някои хора го сравняват с миризмата на борови иглички, лимон и копър едновременно.В природата пелинът abrotan се намира край бреговете на речни басейни. Използва се от градинарите като декоративно растение.
В България цъфти август – септември.

За медицински цели се използват листата и цветята на Божието дърво, а заготовката се получава по време на цъфтежа. Растението съдържа етерично масло, горчивина, флавоноиди, полезни танинови и различни биологично активни вещества. Билката съдържа ябълчена и янтарна киселина, има противовъзпалително и противотуморно действие. Етеричното масло от Божието дърво стимулира функциите на сърдечно-съдовата система. Растението е известно със своите фунгицидни и бактерицидни свойства. Лечебната билка се използва при лечението на много заболявания като спазмолитично средство. Той също е подходящ като антихелминт..
От надземната част на растението се приготвят отвари, отвари, тинктури и екстракти. Използват се за стимулиране на апетита, нормализиране на храносмилателния тракт. С тази прекрасна билка се елиминират гъбични и инфекциозни заболявания. Благодарение на горчивината тези, които искат да загубят теглото си, получават невероятни резултати. Има благоприятен ефект на растението при лечението на екзема, астма. При използване на препарати, приготвени на базата на божественото дърво, се възстановяват пациенти с ревматизъм, гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Ентероколит се излекува бързо и ефективно, преминават възпалителни процеси на черния дроб и бъбреците. С помощта на Божието дърво можете да постигнете невероятен успех в лечението на анемия, затлъстяване, практикуване на лечение на мигрена и газове. Безсънието минава, кръглият червей се изхвърля, пясъкът излиза от бъбреците. Известни са и невероятните постижения на тази билка при лечението на белодробна туберкулоза, хипертония, треска.
Полезните свойства на растението се използват за лечение на отоци и хемороиди. Под формата на гаргари се прилагат отвара и инфузии с неприятна миризма от устата. Комплексни заболявания, като припадък и алкохолизъм, с използването на комплексно лечение, което включва използване на Божието дърво, стават лесни, има бързо възстановяване на организма.
Начин за прилагане:
запарка: 1 чаена лъжичка от надземната част трябва да се залее 200 мл вряща вода, запарва се 2 часа. Препоръчва се за пиене по 1 супена лъжица през 3 часа при жълтеница, може да се използва и като лечение на сърцето.
Отвара от надземната част на божественото дърво. Взима се 1/2 ч.л. от растението и се залива с 1 чаша вряща вода. Трябва да се вари в продължение на 5 минути, след това да се прецежда. Пие се отвара по 1 чаена лъжичка през 15-20 минути. Това се се използва срещу червеи.
Отвара от корените на Божието дърво: Необходимо е да се вземат 2-5 грама от тях, заливат се с 350 мл вода, врат 5 минути, след това отварата се прецежда. Пийте лекарство по 1 супена лъжица като слабително средство.
Противопоказания за използване на божествено дърво
Противопоказания за използването на средства от Божието дърво са индивидуалната непоносимост, бременността, анемията, пренебрегната форма на епилепсия и нервните разстройства. Предозирането причинява парализа и припадъци, анемия, гадене и повръщане.
https://bg.ze-signon.com/articles/travi-na-bukvu-b/bozhe-derevo.html

Прилича много с Паниковият пелин, който е двугодишно растение, а лечебният пелин е многогодишен. Как да ги разпознаваме и как да го отглеждаме в градините си вижте тук:
Източник: https://bg.supermg.com/gradinski-rastenija/9329-bozhie-d%D1%8Arvo-osobenosti-na-zasazhdane-i-grizha-za.html

За божието дърво пише още следното: В народната медицина листата се използват при анемия, скрофула, менструални нередности, глисти, „болки в корема, болки в костите“, възпаление на пикочния мехур, изплакване на устата при зъбобол, под формата на прах за натъртвания, абсцеси и луксации, коренът - за епилепсия и туберкулоза и менингит.
https://bg.mygardenspaces.com/6597579-healing-wormwood-gods-tree-description-cultivation-reproduction-beneficial-features-photo-and-mdash


image
Сиво-зелена ми е снагата,
изправени са ми стеблата,
вируси и бактерии уморявам,
черният ви дроб спасявам.
Името ми бързо напишете,
но добре си помислете!!
15.Пелин метловиден (Artemisia scoparia)
Снимка: Биляна Тенева
На снимката се намира на втория ред над лечебния пелин, който е на първия ред, а най-горе се е разположил бял, горчив пелин. Трите пелина растат в градината на Биляна.
Метловидният пелин е тревист, със сиво-бял, бял, сиво-зелен или зелен цвят. Листата са с дръжка, разперени, единично или тройно перести, с дължина от 1 до 3 cm и широчина до 1 cm; листата са с овална форма, форма на шпатула или на линия, заострени в предния край. Той е променливо растение с жизнен цикъл, който може да бъде едногодишен, двугодишен или многогодишен. Растението произвежда силно разклонени стъбла, които могат да растат с височина 40 - 90 см, изключително до 130 см.

Дрога: Събраните през пролетта млади стръкове с листа.

Растението се събира от дивата природа за местна употреба като лекарство, храна и източник на етерично масло.Растението е антихолестеролемично, антипиретично, антисептично, жлъчегонно, диуретично и вазодилататорно.Има антибактериално действие, инхибирайки растежа на Staphylococcus aureus, стрептококи, Bacillus dysenteriae, B. typhi, B. subtilis, Pneumococci, C. diphtheriae, mycobacterium и др.
Използва се при лечение на жълтеница, хепатит и възпаление на жлъчния мехур.
Растението се използва и в смес с други билки като жлъчегонно средство.
http://temperate.theferns.info/plant/Artemisia+scoparia?fbclid=IwAR1VcHo1anRGcVKMSfUq8KBbZxPGMQLUUO5JXSDyT2VEntcuD5pAzTzHjCc

A. scoparia и неговите активни компоненти имат широк спектър от фармацевтични дейности, като например противоракови, противовъзпалителни, антибактериални, чернодробна защита, антиатерогенни, антивирусни, както и невропротективни функции.
Изводи
Като важно китайско лечебно растение, съвременните фармакологични проучвания показват, че A. scoparia има разнообразна биоактивност, особено върху защитата на черния дроб и противовъзпалителните дейности. Тези видни биологични дейности подчертават перспективите за разработване на нови лекарства. Въпреки това цялостната оценка, дългосрочната токсичност in vivo и клиничната ефикасност на A. scoparia изискват допълнителни задълбочени изследвания
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121001860?fbclid=IwAR3nnYWKjWaojFjGwotoQqhsuPhiRNFw_6OxcpFQvWSGwYJ5Mfhyd0QTFzk

Artemisia scoparia е евразийски вид от рода Artemisia, от семейство слънчогледови. Той е широко разпространен в голяма част от Евразия от Франция до Япония, включително Китай, Индия, Русия, Германия, Полша, централна + югозападна Азия и др. На китайски е известен като yīn chйn (Традиционен: 茵陳) и е важен в традиционната китайска медицина и се счита за взаимозаменяем с Artemisia capillaris за тази цел. Поленът му може да бъде алергенен.
https://www.herbal-organic.com/bg/herb/16322/herbs_all.medication

По скалисти поляни раста
и в жълто летем си цъфтя,
разклонени са ми стеблата,
но доста горчиви листата,
с върбинката си хортувам
и парадонтозата лекувам,
Името ми бързо напишете,
но добре си помислете!!

image

16. Пелин полски(Artemisia campestris)
Снимка: Стела Ташева
Той е разклонено, ароматно растение с височина до 150 см (5 фута). Расте на открити места на сухи песъчливи почви, в степи , скалисти склонове

Листата на растението събрани през лятото(Август) намират широко приложение в традиционната медицина,като противоотрова,противовъзпалително,при ревматични болки,антимикробно.Полският пелин проявява химични свойства на инхибитор по отношение на растежа и покълването заобикалящи го растителни видове. Основните компоненти на маслото от листата на Турски полски пелин са алфла-пинен и P-пинен(21%), туйон (4%) , tanacetyl алкохол C10H18O (15%),гераниол (13%) и непознати компоненти (11%).
В хексанов екстракт от листа на полски пелин (от Испания) е открито съдържанието на фитол, beta-eudesmol, cryptomeridiol and oplopanone. Маслото от пелин(от Италия) покава съдържание на ос-пинен(15.3%), 0-пинен(9.8%), caryophyllene oxide (18.2%), spathulenol (9.3%), лимонен (4.9%) и dehydro-1,8-cineole (5.2%).Компоненти съдържащи се в масло от пелин(от Португалия): бета-пинен(17.8%) , cadin-4-en-7-ol (16.4%), gamma-terpinene (8.7%), (Z)-beta-ocimene (7.4%) and aromadendrene (6.7%).
В обобщение, добива и състава на масло варира в зависимост от произхода и периода на събиране на растението.
http://www.referati.org/artemisia-campestris/95720/ref/p4?fbclid=IwAR3zsnYIOewtaeC9Nk3EzGNUnriLIF0cat9a8QgFUNax5dvWEOQk8jBFt_Y


"Една от най-лековитите рецепти, съдържащи билки при пародонтоза е тази с върбинка и обикновен или полски пелин.
Прави се смес от тях, като се спазва съотношението една част пелин и две части върбинка.Нужни са само 2 с.л. от билковата маса. Тя се поставя да се вари в 500 мл вода за време от 5 до 10 минути (долу-горе в този интервал). Докато те текат, е добре сместа да се наблюдава.Когато отварата стане готова, с нея се жабури устата минимум 3 пъти в деня. Дори много бързо да се усети облекчение, не бива курсът на лечение да бъде прекъсван по средата.Той трае поне два месеца, за да не се възвърнат отново старите симптоми на болестта, а кошмарът да започне отначало. Рецептата е прилагана от страшно много хора.За нейната ефикасност не може да се спори. Лечението на пародонтоза с пелин и върбинка не бива да се поставя под въпрос, тъй като е сигурно на 100%.
https://www.zdrave.ws/106355/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B7%D0%B0-5/?fbclid=IwAR3J6rGAqHlhlaEffN1J8DjGGbmSGZ8_sanDhxo7JgUJz0Zn8IldBqM-6LY


image
Сиво-влакнеста ми е снагата,
перести са ми листата,
трепя всички паразити,
в хорските черва скрити,
аскаридите не ме обичат,
глистна трева ме наричат.
Името ми бързо напишете,
но добре си помислете!!
17.Пелин сантонинов, морски, глистна трева(Artemisia santonicum) ;
Снимка: Невена Босилкова
Многогодишно сивовлакнесто тревисто растение с характерна приятна миризма. Цветоносните стъбла са до 69 см високи, разклонени, в основата вдървенели. Приосновните и долните стъблови листа са 2 до 3 пъти пересто нарязани, с дръжки, а средните и горните са приседнали. Цветните кошнички са дребни, продълговато елипсовидни, с къси дръжки, увиснали или изправени, събрани в метличести съцветия. Всички цветове са тръбести, жълти или червеникави. Цъфти от юни до септември.

Използват се цветните кошнички (Flores Artemisiae santonici) главно като суровина за химико-фармацевтичната промишленост за получаване на противоглистното вещество сантонин. В нашата народна медицина растението се използва като противоглистно средство.Стритите на прах цветни кошнички се смесват с мед и се вземат по определена схема при опаразитяване с кръгли глисти (острици, аскари и др.). Накрая се взема очистително.
http://www.hapche.bg/bilki-i-bilkovi-sborove/santoninov-pelin

Билката морски пелин е ефикасно противоглистно средство, главно срещу аскаридите. Предизвиква възбуждане с ритмични конвулсии на паразитите, редуващи се с периоди на временна парализа и отпускане от мястото на залавянето им към чревната стена. Морският пелин има противоглистно, диуретично, холеретично, противовъзпалително и обезболяващо действие. Засилва дейността на стомашно-чревния тракт и стимулира менструацията. Водната инфузия на върховете на стъблата с кошници с цветя и листа от морски пелин се пие с белодробна туберкулоза, задух, за да се засили дейността на стомаха и червата и като антихелминтик.В аюрведа пелинът се използва за лечение и профилактика на цялото тяло. Той е в състояние да възстанови нервната и храносмилателната система, изчистване на дихателните пътища, укрепване на сърдечно-съдовите заболявания и подобряване на имунната система като цяло. Пелинът в Аюрведа активно се бори с много възпалителни процеси и се използва под формата на отвара, тинктура и мехлем. Това чудо растение активно се използва и в гинекологията. Отварата на базата на морски пелин е в състояние да регулира менструалния цикъл при жените, лекува аменорея и други заболявания. Поради факта, че пелинът съдържа голямо количество етерични масла, той се използва и активно в козметиката.
https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/morski-pelin.html

В горният сайт са обединени два вида пелина, с подобни свойства, които наричат морски - Artemisia santonicum и Artemisiа maritima.В българската флора вече са обединени в един вид, но в чуждата се водят отелно. Те обаче се различават по външен вид, ето как:

image

На скалите се препичам
и морето много си обичам,
по планини високи бродя,
и дружина от юнаци водя,
че са ми много стеблата,
но са ми дребни листата.
Чай от тях си направете,
червеите кръгли изгонете.
18. Морски пелин(Artemisia martima)
Снимка: Биляна Тенева
Този морски пелин е сниман на черноморския бряг, израства на височина от половин метър до 60 см и дава множество разклонения. Цъфти през август и септември месец. Цялото растение излъчва специфична миризма.
Употребява се надземната част на билката, по-специално нейните цветни кошнички. Събират се цъфтящите връхни части на морския пелин и се сушат за по-нататъшна употреба. От тях се приготвя отвара, предназначена за медицинско приложение. Листата понякога се използват като ароматизатор.Растението притежава същите свойства като останалите пелин, но е по-малко мощно. Той е горчив тоник и ароматен. Въпреки че сега не се използва в редовната медицинска практика, често се използва от хората при периодична треска като народно лекарство и за различни други лечебни цели, вместо истинския пелин. Морският пелин не се използва често в съвременната медицина, както е било в миналото. Има по-слабо действие от обикновения пелин. Днес се употребява предимно като тоник за храносмилателната система, при лечение на интермитентна треска и срещу чревни паразити. Листата и цъфтящите издънки са антихелминтни, антисептични, спазмолитични, газогонни, жлъчегонни, стимулиращи менструалния поток, противогрипни, общо тонизиращо.
Artemisia maritima традиционно се използва в планината, тропически региони и e цененa от векове; но биологичните му свойства сега започват да се разясняват научно. Има достатъчно данни, които предполагат мощни свойства на това растение и неговите съединения, които дават обяснение на повечето от наблюдаваните му биологични действия. Има данни, които показват, че морският пелин може да бъде полезно растение за лечение на сериозни животозастрашаващи заболявания.Употребява се предимно под формата на инфузия. Прах, състоящ се от цветни глави в смес от малки стъбла и листа на A. martima е установено, че са ефикасни при изхвърляне на кръгли червеи с помощта на рициново масло. Сокът от цветни глави е прилага в засегнатата част от змийско ухапване и ужилване от скорпиони. Основно се използва като вермифуге срещу аскариди (без тения), тежка кашлица, анорексия, напикаване, треска. Има репутация като народно средство по отношение на използването му лечението на жълтеница.
A. maritima не проявява антимикотична активност. показват значително възпиране на ухапване от комари. Антибактериалните ефекти, оценени чрез анализ за разреждане на агар, показват по-голяма активност на етерично масло от A. maritima срещу Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosa в сравнение с A. nilagirica.
https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD?fbclid=IwAR0p4WN2jTAsVap6VXKNc9jMXSeJ7T2JRV3ad-rjXxfyMSc2REAyF_F66I0

 
Повече за използването на тези билки може да научите в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо и още снимки от дадения вид билка :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2207123829350985&type=3

Същите албуми съм направила и в Групата във Фейса „Тайната на билките“, който го интересува да идва при нас: https://www.facebook.com/groups/1830831407232538
В групата наблягаме на разпознаването на билките, растящи в природата и направа на лечебни продукти от тях в домашни условия. Понякога споделяме опит в лечението с тях на свои болежки и такива на близките ни, но като цяло не се занимаваме с лечение по симптоматика, както се случва с други билкарски групи,защото не сме лечители с практика.

  



Гласувай:
5



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15317187
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031