Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
30.01.2021 23:08 - Билки, наименованията на които започват с буквата К-втора част.
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 4307 Коментари: 4 Гласове:
8

Последна промяна: 17.02.2021 15:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Зимата си прави шеги с нас, ту идва със сняг и виелици, ту сипе дъждове, сякаш е късна есен, да се чуди човек в кой сезон сме. Така и не успях да направя снежен човек на моя внук, до като да ми дойде на гости снега се стопи. В такива дни се пие топло чайче от билките, събрани в топлите пролетни и летни дни. Надявам се да съм спомогнала с моите постинги да ви мотивирам да си направите свои запаси от билки. Днес ще ви покажа втора част от билките, започващи с буквата К, които аз и членовете на билковата ни група във фейса "Тайната на билките" сме снимали. Оказа се, че са страшно много билките, започващи с тази буква, та ще има и трета част. Казвала съм и друг път, че там взаимно се учиме да ги разпознаваме и да си правим лечебни продукти с тях, които използваме според случая-профилактика или лечение. Информацията за лечебните им свойства за съм взела от професионални ботанически сайтове като Фрамър, Билки.бг, Здраве.бг и др., но на места в коментарите към снимките има споделен опит от мен и членове на групата. Тук само маркирам част от нея, но който има интерес е добре да прегледа този албум в групата ни, която е публична. Намира се в секция „Албуми“, където са и останалите, които съм оформила по азбучен ред.

image

1. Кестен конски, обикновен конски кестен, див кестен(Aesculus hippocastanum L.)

Снимка: Дарина Пейкова


Той е ЗАЩИТЕН от Закона за биологичното разнообразие.

Използват се кората на стъблото и по-младите клонки, семената (плодовете), също така свежите листа и цветовете. Семената се събират през есента при разпукването на зелената обвивка. Кората се събира през ранна пролет, преди започване движението на растителните сокове и разлистването на дървото.

Установеният ескулин в дивия кестен, притежава свойствата да повишава устойчивостта на капилярите и еритроцитите и да въздейства върху колоидните съставки на граничните повърхности на клетката, особено засягащи тези на венозната система. Екстрактът от див кестен укрепва венозната стена, прави я по-еластична и здрава, също така понижава пропускливостта й. Есцинът в конския кестен понижава вискозитета на кръвта, т.е. контролира образуването на тромби (съсиреци) и притежава укрепващо капилярите действие. Тези две вещества налагат включването на екстракт от кестени в лечебни средства за разширени вени.

тинктура от див кестен - 100 грама плодове се настъргват и се изсипват в бутилка. Ако са сухи, предварително се накисват във вода за да набъбнат, а после се подсушават. В бутилката се заливат с половин литър водка, последвано от добро затваряне. Оставят се 10 дни на тъмно място, при стайна температура и често се разклаща. Получената течност се прецежда и престоява оше 2-3 дни. След този период следва повторно филтриране и тинктурата е готова за пиене в доза по 1 чаена лъжичка, 3 пъти на ден, преди хранене.

отвара - 3 кестена се нарязват на ситно и се варят в 250 мл вода. Сместа се вари докато количеството й се намали на половина. От нея се пият по 4 супени лъжици, 3 пъти на ден, 15 минути преди хранене. Препоръчва се при гастрит.

чай - един ситно нарязан кестен се залива с 200 мл вода. Така престояват 5-6 часа, последвано от 15 минутно варене. Получената отвара се прецежда, и се пие на 3-4 пъти през деня.

мехлем - 5 - 6 диви кестена се настъргват и счукват на каша. Получената смес се залива с камфоров спирт, до получаване на мехлемообразна каша. Използва се при ошипяване по следния начин - намазва се поразеното място, след това се покрива с лист от прясно зеле и вълнен плат, бинтова се. Превръзката се прави преди нощния сън и се преспива с нея.

компрес - 1 - 2 филии ръжен хляб, предварително накиснати в оцет и отцедени се смесва с 3 - 4 конски кестена настъргват на ситно ренде. Сместа се налага на болното място, превръзва се и престоява цяла нощ. Препоръчва се при събиране на течност в колянната става.

 

Още за Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен (Aesculus hippоcastanum) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%B4%D0%B8%D0%B2-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D1%8F%D0%BB-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD


image
2. Кестен сладък (Castanea sativa s. vulgaris, Sweet chestnut)

Снимка: Дарина Пейкова

Използвт се кората, листата и плодовете.

Свойства и приложение на кестена: затягащо,кръвоспиращо;за лечение на белодробни болести - срещу бронхити, коклюш, спазматична и дразнеща кашлица; за укрепване на стомаха;срещу диария; при напълняване;срещу слабост на пикочния мехур и капково уриниране; при сърдечни проблеми;при главоболие и депресии;при малария и лумбаго.Листни настойки се използват при респираторни заболявания и са популярен лек за магарешка кашлица.

 

Начин на употреба:

запарка - 1-2 ч.л. сушени листа се залива с 1 чаша вряла вода, кисне 5 мин и се прецежда. Пие се на глътки след хранене;

отвара - 20 г кори се залива с 1 л вода. Пие се по 1 чаша многократно през деня;

срещу подагра и ревматизъм - 1/2 шепа листа и околоплодни люспи се варят в 1 л вода за 5 мин. Прецежда се и се сипва във вана с вода, в която се престоява 15 мин.

Шампоан за коса може да бъде приготвен от отвара от листа и плодови обвивки.

 

Още за Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен (Castanea sativa s. vulgaris, Sweet chestnut) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BA-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%8F%D0%B4%D0%BB%D0%B8%D0%B2-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD?fbclid=IwAR3ylGr67UuJ-EBS29GwnJAi8DFsYD9zELfISLCp-qSs9ZmaghSb3mm5iec


image

3. Клопачка малка (Rhinanthus minor L.)

Снимка: Невена Босилкова

Лечебни части на растението - листа, цвят и корени.
Повечето ползи за здравето от растението - Малка клопачка произтичат от химикали, съдържащи се в него. Това химично вещество, което се съдържа в нея е известно като хиперицин. То е червеникаво кафяво вещество. Химикалът се използва и за създаване на лечебни и терапевтични тинктури, които могат да бъдат използвани за много различни проблеми.
Малката клопачка съдържа няколко химични елементи като танини и летливи масла.
Тези химикали са известни като псевдо хиперицин. Тези химикали в растението допринасят за неговите стягащи и антисептични свойства.
Има много терапевтични употреби като :
- Лечение на над или под секретите на жлъчните сокове в черния дроб. Това подпомага разграждането на мазнините.
- Лечение на хроничен ентероколит, или състояние, при което червата и най- вече тънките черва се възпаляват.
- Лечение на хиперциден гастрит, това е състояние, което се дължи на прекомерното производство на стомашни сокове и киселини. Това може да причини улцерация ( язви ) на стомашната лигавица.

Останалите може да видите в моя постинг, както и как изглеждат останалите видове клопачки-теснолистната (Rhinanthus angustifolius) и румелийската (Rhinanthus rumelicus Vel), които не са лечебни:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2018/07/31/malka-klopachka-po-makocevski-poliani.1620194

 

image

4. Кисел трън (Berberis vulgaris L.)

Снимка: Бистра Косерска

Използват плодовете, корените и кората на киселия трън. Те се прилагат  при заболявания на бъбреците и уринарния тракт, както и при заболявания на черния дроб и жлъчния мехур. Смята се, че подпомагат кръвообращението и здравето кръвоносната система, както и поддържат имунитета на респираторния тракт.Конкретно плодовете действат, освен това при киселини, болки в корема, липса на апетит и запек. Използвате се като добър източник на витамин С и за подсилване на имунната система, което вероятно се дължи и на други негови съставки.Корените допълнително са от полза и при жълтеница, стомашно разстройство, хемороиди, артрит, подагра и други ставни ревматични болки, включително и при болка в кръста, както и при трансмисивното заболяване лайшманиоза (наблюдават се поражения на кожата и лигавицата).Киселият трън обаче се оказва изненадващо полезен в друга насока. С негова помощ – отново заради берберина – може да се намали натрупването на зъбна плака и рискът от гигингивит. В този смисъл влагането на съставката в паста за зъби дава една добра превенция на кариеса и кървящите венци, която при това е с натурален произход.

Киселият трън се прилага в няколко насоки: при оплаквания, свързани основно с отделителната, храносмилателната, сърдечносъдовата система, белите дробове и ставите.
Прочети още на: Кисел трън – срещу зъбна плака и гингивит | Puls.bg - https://www.puls.bg/bilki-c-19/kisel-trn-sreshchu-zbna-plaka-i-gingivit-n-21206

 

image

5. Кози киселец, Козя Брада, Малък кози киселец (Rumex acetossela)

Снимка: София Павлова

Използват се листата, които се берат по време на цъфтеж.
Свойства на растението: пикочогонно; противоскорбутно; затягащо;апетитовъзбуждащо; премахва признаците от недостиг на витамин С и хиповитаминоза.

Прилага се при: диария; дизентерия; скорбут; лишеи; обриви; жлъчни и чернодробни заболявания; за подобряване на апетита и при хиповитаминоза.

Тук е обединена информацията за двата вида киселец, обикновен (Rumex acetosa L) и кози (Rumex acetosella), които са с близки свойства.

Още за Киселец, Кози киселец, Козя брада| Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%86-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%86-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D1%8F-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0

 

Козята брада влиза като основна съставка в чая Есиак, вижте тук:

https://vlezte.com/2015/12/22/%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%B0%D0%BA-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D0%BD%D0%BE/

 

image

6. Козя брада полска (Tragopogon pratensis L.)

Снимка: Мария Колева

В листата и цветовете на ливадната козя брада се съдържат белтъци, витамини – Е, B1, B2, C и PP, флавоноиди, гликозиди, рибофлавин, микроелементи (калций, желязо, магнезий, калий). Корените на растението са богати на разтворими диетични влакнини, представени главно от полизахарида инулин. Този полизахарид е резервна храна за растението, подобно на скорбялата в много други растения.

Използват ce младите листа, стъбла и корени. От листата и стъблата се приготвят салати, пюрета, подправки и супи. За да се отстрани горчивината от листата и стъблата, те се начукват с дървен чук или пестик и се оставят на въздуха 30-40 мин. Други начин за отстраняване на горчивината е чрез заливане с гореща вода и похлупване за 2-3 мин. За храна корените се сваряват в подсолена вода и се използват самостоятелно или с други хранителни продукти.

В някои страни корените се ценят много като храна и се наричат „зимни аспержи“. Те наистина имат вкус на аспержи, даже вкусът им е по-деликатен. Преди да се използва, коренът се измива и обелва. Листата, стъблата и корените могат да се консервират или замразят във фризер за зимата, като при това те напълно запазват хранителните си качества, обяснява обяснява проф. Пенчо Далев в книгата си „Диворастяща храна” (ИК „Труд”)..

Народната медицина използва ливадната козя брада, самостоятелно или в комбинация с други билки, при сърдечно-съдови заболявания, като обезболяващо средство, при заболявания на храносмилателната система и др. В Древна Гърция ливадната козя брада е използвана като противоотрова при ухапване от отровни змии, затова получава и наименованието си “билката на усойницата”.

 

Горната информация е от сайт, в който снимката на билката е объркана със съмнителната козя брада (Tragopogon dubius), с която много си приличат:

http://www.zdravnitza.com/a/nav/news/s/s/news_id/7488

 

image

Така изглежда съмнителната козя брада (Tragopogon dubius):

https://www.forumnauka.bg/topic/11961-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B0/

 

http://www.bgflora.eu/Tragopogon%20dubius%20EN.html

 

image


7.Кокиче Елвезиево (Galanthus elwesii Hooker f.)
Снимка: Кирилка Здравкова

От другият вид, което се среща в България – снежното
кокиче(Galanthus nivalis), се отличава по вътрешните околоцветни листчета, които са със зелено петно на върха и в основата, докато при снежното кокиче има зелено петно само на върха. Цъфти януари-март. ЗАЩИТЕН вид, включен в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. Основна заплаха за вида е късането на цветовете за букети и изкореняването на цели растения за засаждането им в градини. Лечебно растение, което може да ползвате само от градински насаждения, защото ще има сериозни глоби, ако берете в гората. Същото важи за снежното и блатното лятно кокиче.

http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Galelwes.html

 

Кокичето не се използва в народната медицина поради опасността от отравяне. Цялото растение се използва за получаване на мощни лекарства, тъй като деликатното красиво цвете е много отровно и съдържа алкалоидите галантамин и нивалин, които се използват от официалната медицина при много сериозни състояния. Галантаминът се използва за лечение на нервни заболявания, парализа и ефекти на полиомиелит. Алкалоидът нивалин също помага за лечение, в допълнение към изброените заболявания, мигрена и вазоспазъм на крайниците. Галантинът се използва и за атония на червата и пикочния мехур.


image

8.Кокиче обикновено, снежно (Galanthus nivalis L.)

Снимка: Мариана Щерева

Стеблото e просто, до 20 см високо. Листата приосновни, обикновено 2, излизащи направо от луковицата, линейни плоски възтъпи. Цветовете единични на върха на стеблото, в основата със зелен прицветник. Околоцветникът прост от 6 листчета, външните три бели, удължено овални, слабо разперени, формиращи фунийка или звънче; вътрешните три наполовина по-къси, обратно сърцевидни, със зелено петно, сближени, образуващи коронка. Цъфти февруари — март.Записано е в нашата Червена книга, като застрашен вид и във Вашингтонската конвенция – CITES. От него се прравят лекарства във фармацевтиката, а за домашно лечение се ползва само външно във вид на тинктура за мазане и то само от градинските кокичета.

 

Според изследванията на български учени алкалоидът галантамин (нивалин) е обратим инхибитор на холинестеразата с висока активност. Нивалинът подобрява и възстановява нервно-мускулната проводимост, повишава тонуса на гладката мускулатура, разширява периферните съдове, прониква в ЦНС и улеснява провеждането на импулсите в централните холинергични сина оси. Във връзка с това нивалинът намира широко приложение като антагонист на недеполяризиращите миорелаксанти, за лечение на двигателни и сетивни нарушения, свързани с неврити, полиневрити, церебрални парези, мускулни дистрофии, атония на гладкомускулните органи, периферни съдови спазми, при невродерматити, в рентгенодиагностиката и др.

https://bilki.bg/kokiche-snezhno-kokiche.html

 

Използват се цветовете и луковиците на кокичето.

От снежното цвете може да си направите ракия с кокичета - чудесно домашно средство за лечение на настинка и грип, ставни болки, шипове, артрит, плексит, ревматизъм, кожни възпаления. За целта са Ви необходими:

 

Ракия с кокичета: 100 броя кокичета - най-добре да използвате блатни, но и градинските са подходящи; 1 литър домашна ракия - за предпочитане с по-висок градус, т.н. "първак".

Необходими са Ви само цветчетата, а рецептата е лесна за изпълнение:внимателно отстранете дръжките, измийте цветчетата и изчакайте да се отцедят; сложете ги в голямо, стъклено шише и ги залейте с ракията; поставете шишето на тъмно и хладно място за един месец или 45 дни, като всеки ден го разклащате; прецедете, а готовата тинктура съхранявайте отново на хладно, по възможност в тъмно шише.Използвайте още при първи признаци на настинка за разтривка. При ставни болки, плексит, атрит и шипове се препоръчва да се направи загряващ компрес, който да остане на болното място половин час.

Много е полезно да се мажат детските крачета през студените зимни месеци за предпазване от простуда, както и за укрепване и намаляване на растежните болки.

Кокичето не се използва за направата на запарки и отвари.

 

Още за Кокиче, Обикновено кокиче, Снежно кокиче, Снежниче (Galanthus nivalis) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5


image

В моята градина расте разновидност на снежното кокиче, донесено от гората, наречено грациозно кокиче (Galanthus nivalis var. Gracilis.), също рядък вид. То е много по-дребно, високо около 5 см., с тесни листа по стеблото, цъфти в края на февруари. В горният сайт прочетох, че през 1956 г. е извлечен алкалоидът галантамин (нивалин) от луковижите на обикновеното кокиче - Galanthus nivalis var. gracilis, от българските учени Д. Пасков и Л. Иванова. Луковиците бяха в букетче, купено от една жена, която ми каза, че ги е брала в Плана. Засадих ги за да не се погубят и вече няколко години ми радват душата.

image

 

9.Кокиче блатно, лятно, кокиче блатно, обикновено (Leucojum aestivum, Summer snowflake)

Снимка:Станислава Георгиева

У нас е включено в Червената книга на България като рядък вид. В някои краища на света бива наричано лятна снежинка. Обикновеното блатно кокиче е луковично растение, което израства до 60-75 сантиметра височина. Листата на лятната снежинка са с ланцетовидна форма, широки от 5 до 13 мм. Водят началото си от основата на растението, като наброяват от 2 до 6 от една луковица.Белите цветчета прорастват на върха на цветоносно, сплеснато стъбло, което израства на дължина до 70 см. Цветовете са събрани на групички от 3 до 7 на брой и разполагащи с различни по дължина дръжки. Всяко цветче се състои от шест бели листенца със зелени или жълто-зелени петънца по върховете и дължина от 10 до 15 мм. Цъфтят през април-май месец. Отделят силен и приятен аромат. Семенцата им узряват през юли месец. Те са черни, с овална форма, гладки и лъскави.

 

Използва се надземната част на растението откъсната по време на цъфтеж.

Съдържа алкалоида "галантамин", от който се произвеждат различни лекарствени препарати.

Алкалоидът галантамин, съдържащ се в обикновеното блатно кокиче, е една от главните съставки на лекарство, което се използва често за лечението на болестта на Алцхаймер (AD). Пациенти в лек до умерен стадий на болестта често използват с ефект подобни лекарства, които са сравнително скъпи. В този аспект, този вид кокиче е една от скъпите билки употребявани за лечение на сериозни заболявания като AD. То е и суровина за направата на лекарства като нивалин, нивалет, ниватонин.

Още за Лятно блатно кокиче, Обикновено блатно кокиче (Leucojum aestivum, Summer snowflake) | Ботаника от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%87%D0%B5

 

image

10. Комунига бяла (Melilotus albus Medic)

Снимка: Стела Ташева

 

В нашата народна медицина це употребява против главоболие (главно цветовете и листата). Обикновено билката се накисва в силен спирт или ракия и след 10 — 15 дни се прецежда. Полученият извлек се употребява външно, като с него се намокря памук и се налага върху главата. Експериментално е установено, че кумаринът има противогърчово и наркотично действие. В по-големи дози билката е отровна.

https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/byala-komuniga.html

 

Действие: нервоуспокоително; сънотворно; болкоуспокояващо; противогърчово

Употреба: против главоболие; при смущения в климактериума; недостатъчна и болезнена менструация; чревни болки; циреи и възпалителни процеси от различен nроизход; отоци в следствие на ухапване от насекоми; хемороиди и задух; за увеличаване на млякото у кърмачките.

Приложение:

-запарка за вътрешно приложение1 с.л. билка се залива с 300 мл вряла вода, оставя се да престои 2 ч., прецежда се и се приема по 100 мл преди храна 3 пъти дневно.

-спиртен извлек - 1 с.л. ситно нарязана прясна билка се слага в бутилка, залива се с 300 мл. спирт или домашна ракия, и се оставя да престои 15 дни.

http://www.bilkitebg.eu/%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0-melilotus-albus-deseft/

 

image

11. Комунига жълта, лечебна комунига (Melilotus officinalis LJ Pall. ( Trifolium melilotus officinalis L. )

Снимка: Мариана Георгиева

Надземната част се от растението се събира от май до август. Отрязват се стръковете с дължина 15 -20 см от върха на стъблото

Това растение съдържа веществата кумарин и троксерутин. Установено е, че те упражняват изразено протективно действие по отношение на лигавицата на съдовата стена, уплътняват капилярите, подобряват реологичните свойства на кръвта (подобрява се способността за движение на кръвта чрез повишаване на пластичността на еритроцитите) и имат антитромботично действие. Благодарение на това при венозен застой се намалява повишеното излизане на течности извън съдовата стена, а съответно намаляват и свързаните с това отоци. При хронична венозна недостатъчност се прекъсват основните патогенетични процеси, благодарение на което се предотвратява възпалението на стената на капилярите с последващо прилепване към нея на левкоцити и тромбоцити. Спомагат за намаляване на отоците и чрез директно въздействие върху движението на лимфата.
Прочистване -Кумаринът има и изразен "почистващ съдовете ефект" по отношение на свободните кислородни радикали, които са основен виновник за увреждане на съдовата стена. Това предотвратява нейното възпаление и развитието на фиброза и уплътняване. Важно е да се изтъкне, че съдържащият се в лечебната комунига кумарин не повлиява кръвосъсирването и в този смисъл притежава различни свойства от тези на антикоагулантите, получени на базата на 4-хидроксикумарин. Ето защо е възможна употребата на извлек от лечебна комунига и по време на лечение с антикоагуланти ( при тромбофлебит например).От казаното дотук следва, че индикации за приложение на лечебната комунига са венозният и лимфният застой и произтичащите от тях последици, а също и възпалението на повърхностните вени, хемороидите, отоците след спортни травми и операции, сухотата в устата след медикаментозно лечение или след облъчване.

За нея съм писала тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/06/26/eniovski-bilki-jylta-komuniga.354543

 

В народната медицина жълтата комунига намира приложение като противоболково и успокояващо средство, при повишена възбудимост и безсъние. Това приложение намира обяснение със съдържащите се в растението кумарини. Използва се и като експекториращо и омекчаващо средство при възпалителни заболявания на дихателните пътища, а също и при метеоризъм и високо кръвно налягане. Комунигата се прилага и външно като омекчаващо и болкоуспокояващо средство при циреи, гнойни рани, при възпаление на средното ухо и течение от ушите — чрез запарване с пари от дрогата при варенето й. При подагрозни и ревматични отоци на ставите се препоръчват местни бани със запарка от комунига. В нашата народна медицина комунигата намира широко приложение и при лечение на главоболие. За целта се употребяват цветовете и листата, които се накисват в спирт или силна ракия и след 10—15 дневна мацерация се прецеждат. Полученият извлек се употребява външно, като с него се мокри памук и се налага върху главата. Най-често в комбинация с други билки с противовъзпалително и антимикробно действие комунигата се използува и при възпалителни процеси на устата.При възпалителни процеси на лигавицата на устата се използува чай, съставен от равни части корени от ружа, цветове от лайка, цветове от слез, надземната част от комунигата и 3 части ленено семе. Една супена лъжица от сместа се залива с чаша вряща вода, запарва се 15 мин, прецежда се през марля и с все още топлата запарка се жабуркат устата и гърлото.

 

https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/zhalta-komuniga.html

 

image

12. Коноп воден (дъбравник) (Eupatorium cannabium)

Снимка: Невена Босилкова

 

В медицината се използува цялото растение с корена. Силен имуностимулатор- увеличава фагоцитозата до четири пъти повече от ехинацеята, има подобно на антибиотик действие .

Сескитерпеновите лактони и полизахариди са значително по-имуностимулиращи.

Много от видовете Eupatorium са активни срещу Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosa

Лабораторните изследвания показват, че активните компоненти в билката могат да имат анти-инфекциозни и борещи се с рака свойства.Малки дози от тинктура или настойка предизвикват изпотяване и облекчават подагра и ревматизъм.

Запарка от надземните части се използва за артритни болки, а по-силна настойка се използва като очистително при чернодробен застой и някои форми на запек.

Горещите отвари се вземат вътрешно и облекчават симптомите на настинка, а също и за изхвърляне на глисти.

Тинктурата от надземни части се използва за лечение на настинки и грип с температура, като за намаляване на храчките се смесва с цветове на бъз и коча билка.

Отвара от корените се използва за лечение на менструални болки или се пие по време на раждане. Тя също има изчистващ ефект при уринарни инфекции.

Тинктура от корените се използва за такива разстройства на пикочните пътища като цистит, камъни или секретиране, причинени от инфекция. Може да се използва в комбинация с бялата мъртва коприва (Lamium album) за простатни проблеми.

Повече за практическото приложение прочетете тук:

http://samojiva.blog.bg/hobi/2012/07/20/voden-konop-dybravnik-eupatorium-cannabinum.981072

 

Още снимки на воднив коноп може да видите в моя постинг:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2012/07/21/kakvo-shte-bera-utre-voden-konop-dybravnik.981338


image

13. Коноп обикновен, (Cannabis Sativa L.).

Снимка на Радка Костова

 

Семената на обикновения коноп не съдържат наркотични вещества. Тези семена не са подходящи за посаждане, сортът е предназначен само за билколечение, имат противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Използват се при упорита кашлица, възпалителни заболявания на пикочо-половите пътища и на простатната жлеза, за гаргара при ангини.

 

И днес медицината не отрича ползите от конопа, но не използва на 100% потенциала на растението за производство на лекарствени препарати. От обезмаслените семена на конопа се получава веществото феитин, което се прилага като кръвотворен стимулант. Той има способността да повишава растежа на костната тъкан и подобрява функцията на нервната система. Прилага се при неврози, неврастения, хистерия, хипотония, анемия, импотентност и др. Трябва да отбележим също, че конопеното масло може да служи като полезна храна, даваща на тялото ни много белтъчини и Омега 3 мастни киселини. Изключително полезно е и за грижа за външния вид – за кожата и косата.

 

Конопът е тачен дори от българската народна медицина, която препоръчва конопеното семе да се използва при кашлица,трудно уриниране, гнойни течения и катари на отделителната система, водянка, възпаление на простатата, задух. Полезните вещества в канабиса се прилагат при възпаление на пикочо-половата система. Връхните части на конопа се използват като успокоително и сънотворно средство.

Отварата от семената на конопа действа добре върху дихателните пътища. Тя може да се прилага против ангина, хрема, кашлица, при възпаление на пикочния мехур, при спиране на пикочта и дори против запек. За целта сварете 15 г конопено семе в 250 мл вода за 10-15 мин.

Външно приложение

Може да сварите и счукате конопено семе, от което да правите лапи. Те са изключително полезни при натъртвания, циреи, отоци, възпаление на гърдите на кърмачките, болки в гърлото.

Вътрешно приложение

Кипнете 1 лъжичка семена от коноп в 500 мл вряла вода и запарете за 1 час. Приемайте от отварата по 100 мл преди ядене, 4 пъти на ден.

https://gotvach.bg/n8-29203-%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF


За свойствата на индийския коноп
Cannabis Indica е дала информация наша блогърка тук:
bven.blog.bg/technology/2012/03/14/vredna-li-e-marihuanata-1-chast.920185

image

14. Копитник (Asarum europaeum L.)

Снимка: Елена Нанкова

Използва се цялото растение заедно с корена . Употребява се прясно и изсушено.

Копитникът притежава отхрачващо, диуретично и успокояващо нервната система действие.

Дрогата се използва в народната медицина при кашлица, воднянка, при нервна възбуда, главоболие, мигрена. Народната медицина я препоръчва още като средство против пиянство.

Приготвя се запарка от 1 чаена лъжичка дрога и 250 см3 вряща вода. Прецежда се и се пие по 1 кафена чашка 2- 3 пъти на ден. За отвикване от пиене към виното се прибавя 1 чаена лъжичка от билката и 1 чаена лъжичка счукани зелени обвивни от плод на орех.

http://bilki.pharmacy-bg.com/2414-kopitnik.html

 

image

15.Коприва гръцка (Urtнca ъrens)

Снимка: Мариана Георгиева

 

Листата от гръцката коприва се използват по същия начин, както листата на обикновената. Листата се използват за приготвяне на супи, салати, борш, кисели краставички и като подправки . За лечебни цели се използват предимно листа и корени. При някои заболявания сокът, получен от млади стъбла и листа, също се използва профилактично. Дори гръцкият лекар Диоскорид е знаел за лечебните свойства на копривата. Той го използва за лечение на уролитиаза. През 18 век руските лекари с помощта на коприва лекували различни кожни лезии, включително язви.

 

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%B6%D0%B3%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%8F?fbclid=IwAR04h8Sgx4x9hZtJCuKqfL4dl7_Sywynqm6KET41dra-UwaeYG-yb6LxIrw

 

Следват няколко вида мъртви коприви. Нарича се така, защото листатаим не предизвикват парене, както тези на обикновената коприва.

Общо за тях е писано тук: https://gotvach.bg/n5-34287-%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE_%D0%B5_%D0%9C%D1%8A%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0

 

 image

16.Коприва мъртва бяла (Lamium album L.);

Снимка: Невена Босилкова 

Използуват се цветовете (Flores Lamii Labi sine calycibus). Събира се само венчето без чашката. Действие: кръвоспиращо, скъсява времето на кръвосъсирване. Приложение: кръвоизливи от матката, белия дроб, хемероиди и от носа, възпаления на бъбреците, бронхите и кожата, спазми на пикочните пътища и бронхите, трудно уриниране, бяло течение при жените, трудно заспиване, кожни обриви, циреи, диарии. Начин на употреба - Запарка от 4 чаени лъжици сухи цветове на 250 см3 вряща вода се изпива за 1 ден. Младите листа се използуват за салата.

Народна медицина: "Дядово винце” е другото  наименование на бялата мъртва коприва. Използва се и за засилване на половото влечение, при затруднено уриниране у стари хора (хипертрофия на простатата), бяло течение, менструални смущения у жените, при възпаление на пикочните пътища. Изсушени цветове се поставят във виното. Така ефектът става по-сигурен, но не и при бъбречни заболявания. Смята се, че билката влияе върху дейността на хипофизата, която регулира образуването на мъжки и женски полови хормони. Дядовото винце се използва и като запарка : 4-6 чаени лъжички ситно нарязани цветчета се запарват с 2 чаши вряла вода. След прецеждането количеството течност се разпределя за едно денонощие.
Това е от книгата "Йосиф Иларионов - Билки и лекарства при сексуални смущения."

 

Тук съм писала повече за нея:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/05/27/proletni-bilki-biala-myrtva-kopriva-sybujda-za-nov-jivot.340174

 

Емпирични данни на бяла мъртва коприва

Според повечето автори мъртвата коприва притежава противовъзпалително, адстрингентно и успокояващо централната нервна система действие. Това определя използването й при възпалителни заболявания на пикочоотделителната система (цистити и др.), при диарии, както и при безсъние и неврози. Тези твърде разнообразни ефекти на растението могат да бъдат свързани в известна степен със своеобразното съдържание на различни биологично активни вещества в него, като хистамин, тирамин, калиеви соли, флавони, дъбилни и слузести вещества.

Цветовете могат да се използват, като 4 — 6 чаени лъжички от тях се запарват в 2 чаши вода и цялото количество се изпие в продължение на един ден. От изсушените цветове може да се приготви прах, от който се препоръчва 3 пъти дневно да се взема по време на хранене по една доза „на върха на ножа". От листата се прави отвара, като 30 г листа се заливат с 1 л вода и се варят в продължение на 10 мин. Отварата може да се използва за промивки при бяло течение едновременно с поемането й перорално, 4 — 5 пъти дневно по 1 суп. лъжица. Същата отвара може да се използва вътрешно и при други случаи, като се запази съотношението на листата и водата, но се вземат по-малки количества (напр. 10 г листа и 300 г вода).

По две супени лъжици билка в 300 г вода се запарват в продължение на 10 мин, прецеждат се и от течността се пие по 1 суп. лъж. 3 — 5 пъти дневно.

https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/byala-martva-kopriva.html


image

17.Коприва мъртва жълта (Lamium galeobdolon)

Снимка: Дарина Пейкова

Изпoлзyвaт ce лиcтaтa и цвeтoвeтe нa жълтaтa мъpтвa ĸoпpивa, cъбpaни пo вpeмe нa цъфтeжa. Cyшaт ce пoд нaвec или в дoбpe пpoвeтpeнo пoмeщeниe. Xимичeн cъcтaв. Cъдъpжa caпoнини, aлĸaлoиди, тaнини (в лиcтaтa - 1.1%), вoдopaзтвopими cъeдинeния нa cилиций и дp. Дeйcтвиe и пpилoжeниe. Жълтaтa мъpтвa ĸoпpивa имa cпaзмoлитичнo, cтягaщo, диypeтичнo, oтxpaчвaщo, ĸpъвocпиpaщo дeйcтвиe. B нapoднaтa мeдицинa ce изпoлзвa ĸaтo диypeтичнo и пpoтивoвъзпaлитeлнo cpeдcтвo, пpи ocтъp и xpoничeн циcтит, ypeтpит и глoмepyлoнeфpит, пиeлoнeфpит, бoлeзнeнo ypиниpaнe, paĸ нa пpocтaтaтa, нeзaдъpжaнe нa ypинa пpи възpacтни пaциeнти (пapaлизa нa пиĸoчния мexyp), гинeĸoлoгични възпaлeния, ĸopeмни и мeнcтpyaлни oплaĸвaния, eĸcyдaтивeн пepиĸapдит, пpи cĸpoфyлa и ĸoжни oбpиви, aĸнe, бeзcъниe. Bъншнo пpи язви и paзшиpeни вeни. Haчин нa yпoтpeбa. 1 чaeнa лъжичĸa oт билĸaтa ce зaливa c 200 мл вpялa вoдa, ocтaвя ce дa ĸиcнe 10 минyти и ce пpeцeждa. Πият ce 2-3 чaши нa дeн, пpeди ядeнe. https://lekbook.com/catalog/zhlta-mrtva-kopriva-lamium-galeobdolon-l

 

Цветовете се употребяват още при смущения в храносмилането, скрофули и кожни обриви. За тази цел се пие паничка чай преди обяд. Компреси с отвара помагат при разширени вени и язви от тях.

Жълтата мъртва коприва е много препоръчителна при парализа на мехура у възрастни хора, простудява-не на мехура и възпаление на бъбреците. В тези случаи особено благоприятно действа баня на долната полови на на тялото с отвара от това растение.
При нелечимо изсъхване и лошо оросяване на бъбреците и при болни на хемодиализа жълтата мъртва коприва, смесена с равни части енювче и енчец, пости га много добри лечебни резултати. При липса на жълта мъртва коприва може да се замени с бяла мъртва коприва.

Тук съм писала за нея:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/11/18/osem-godini-v-blog-bg.1491010


image

18.Коприва мъртва петниста (Lamium maculatun L.)

Снимка: Мариана Георгиева

Листата с 1 до 4 см дълги дръжки, триъгълно яйцевидни до сърцевидни, дълго заострени, грубо и неравномерно тъпо назъбено напилени, от двете страни с меки власинки, тъмно зелени, понякога (особено през зимата) по средата с белезникави ивици; средните обикновено по-големи от долните и от най-горните присъцветни листа. Венчето 20 - 35 мм дълго, най-често яркочервено, по-рядко розово или бяло.

http://www.bgflora.eu/Lamium%20maculatum%20L.%20BUL.html

 

Използват се листата за приготвяне не супи и пюрета.

Ето една рецепта от сайта на Gotvach, даден по-горе:

Супа от мъртва коприва: 250 г нарязани картофии 30 г ориз се варят 10-15 мин. Прибавят се 300 г нарязани млади стъбла с листата от червена или петниста мъртва коприва, 100 г лук, 30 г краве масло и сол. Вари се още 5-10 мин.

Листата имат детоксикиращи свойства и се ползват в арменската народна медицина:

http://www.wikiwand.com/ru/%D0%AF%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%8F

 


image

19.Коприва мъртва стъблообхващаща (Lamium amplexicaule L.)

Снимка: Стела Ташева

Тя е едногодишно тревисто растение. Стъблата са дълги 10-30 cm. Горните (присъцветните) листа са с бъбрековидна форма и обхващат стъблото. Цъфти март-септември

Растението е антиревматично, средство за изпотяване, противовъзпалително, температуропонижаващо, слабително и стимулиращо. Младите листа се използват за храна варени или сурови за салати.

http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/lamium-amplexicaule=henbit.php


image

20.Коприва мъртва червена (Lamium purpureum)

Снимка: Кирилка Здравкова

Цветовете й са двуполови, с двуустна чашка и венче. Венчето е обагрено червено или бледорозово. Важно е да знаете, че при този вид горната устна е цяла, ненаделена и наподобява малко шлемче, а долната е наделена и се различават един по-голям среден дял и два странични - по-малки. Има и още една особеност.

Разтворите ли добре един цвят, ще забележите по вътрешната страна на венчето малко пръстенче от власинки и това е сигурен белег, че сте намерили растение от червената мъртва коприва, защото останалите 6 вида от рода са без подобно пръстенче.

Употребява се надземната част на растението, която се събира по време на цъфтеж.

 

Тя действа: адстрингентно, диуретично, очистително, кръвоспиращо, потогонно, антиоксидантно.Традиционно в миналото, билката е използвана като противоалергично и противовъзпалително средство. През 2007 г., проведени изследвания показват, че червената мъртва коприва има широк спектър от антимикробни и противогъбични свойства. Екстракти от нея влияят бактерицидно върху много микроорганизми, включително стафилококи, ентерококи, E.coli, Pseudomonas и Candida. Съдържанието на гермакрен D в извлеченото от нея етерично масло, обяснява действията й срещу тези организми. Освен да ви защити от тези микроорганизми, червената мъртва коприва, ще Ви предпази и ако страдате от алергии, ще помогне и за предотвратяване на вторични инфекции на синусите, гърлото и долните дихателни пътища.През 2008 г. изследователи тестват противовъзпалителните и болкоуспокояващите свойства на растението. Този вид коприва инхибира освобождаването на хормона простагландин, участващ в развитието на възпалителни и алергични реакции в организма.

Тук съм писала повече за нея:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/drugi/2017/03/31/chervena-myrtva-kopriva.1518877


image

 21.Коприва обикновена (Urtica Dioica)

Снимка: Божанка Гатева

Ако човечеството знаеше, колко полезна е тя, не би засаждало нищо друго освен коприва. За съжаление това знаят само малцина.” Мария Требен

Използват се корени, стебла, листа и семена.

Действие и приложение: Копривата съдейства за подобряване кръвотворната функция на организма. Особено е подходяща при пролетна умора и отпадналост на организма. Тя е помощно средство за лечение на анемия и кръвоизливи, както и всички заболявания на черния дроб .Снабдява организма с ценни елементи: силиций, калий, калций, протеин, много желязо, сяра, етерични масла, белтъчини, мравчена киселина и др. Корените на копривата са просто едно богато депо на животоподдържащи вещества. Изсушени – те три години не губят свойствата си. Действието на чайовете, извлеците, компресите, лапите от тях е много оздравително, при широк спектър на заболяванията: анемии, нарушена обмяна на веществата, диабет, ревматизъм, задух, главоболие, треска, жълтеница, кашлица, подагра, кожни болести, възпаление на лимфите, рани и пр. Освен че са вкусна храна като супи, бульони, ястия, копривените корени (а и цялото растение) са много полезни при отслабване и изтощение на организма, при виене на свят, вътрешна слабост, при авитаминози. Дори само ако вечер залеем няколко корена заедно със стръковете и листата със студена вода, а на другия ден пием от този извлек, ще усетим веднага благотворното действие на това чудно растение.  

Тук съм писала за нея:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/05/14/proletni-bilki-obiknovena-kopriva-chudesno-sredstvo-protiv-p.545324

 

За подобряване на дейността на сърдечния мускул се препоръчват корените на копривата в комбинация с кръвен здравец (по една супена лъжица) в 600 мл вода, които се варят 10 минути, приема се по четири пъти на ден.

Семената на копривата заедно с връхчетата се препоръчват като помощно средство при захарен диабет. Те лесно могат да бъдат добавени към кисело мляко(приблизително 2 с. л. в една кофичка мляко), като дозата се консумира три пъти през деня.

Тази запарка може да се използва и външно. При косопад се приготвя отвара от 100 г листа, които се варят 30 минути в Ѕ л вряща вода и Ѕ л оцет. С отварата се омокрят корените на косата, като се измива вечер преди лягане.

Запарена, прясната коприва запарена се препоръчва при ревматизъм и ставни болки, за бани при кожни обриви, под формата на лапи при възпалени лимфни жлези, наранявания и отоци.

https://www.bb-team.org/articles/4002_kopriva

 

 

Рецептата на баба Гина Трифонова за профилактика и засилване на имунната система, лечение на настинки, бронхит, пневмонии, грип. Ползата й при лечение на анемия, е безспорно доказана още преди години от нея и съселяните й: Взимаме половин буркан мед – истински и не захаросан, около 50 грама семена от коприва, два лимона, две глави лук, които настъргваме на ренде и около 100 грама орехи – задължително нарязани на ситно и ако може да са млади. Орехите режем или ги намачкваме в хаванче, а лимоните се изтискват на сок. След това ни е необходимо по‐голяма купа, в която да сложим най‐напред меда, после сока от лимоните, след тях настъргания лук, семената от коприва и накрая орехите. Разбърквате много хубаво всички продукти в купата, а после изсипвате в стъклен буркан и го бутате в хладилника.Всеки един ден взимайте по 4‐5 лъжички – преди хранене поне тридесет минути няма да се разболеете цялата зима.А ако в момента ни мъчи грип или дори пневмония, ще отшумят направо докато мигнем – макар и метафорично казано.Лечението обаче става пет пъти по‐бързо.

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/obshtestvo/baba-gina-ot-lekhchevo-spodelya-retseptata-s-koyato-e-izlekuvala-stotitsi_news373446.html

 

Повече за използването на тези билки може да научите в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо и още снимки от дадения вид билка :

 https://www.facebook.com/profile.php?id=100001601692108&sk=media_set&set=a.2108739329189436&type=3

 

image

 

Това е колаж от тези билки, направен от Нети Дамянова, админката на публичната група "Тайната на билките" във фейса.

 

Който го влече да идва при нас, вече сме над 35 500 човека.

https://www.facebook.com/groups/1830831407232538/

 

 

 

 

      



Гласувай:
10



1. panazea - Добре дошла , Пролет !
31.01.2021 15:54
От кога те чакаме !
Панацея
цитирай
2. kasnaprolet9999 - От кога те чакаме ! Панацея Аз ...
31.01.2021 17:42
panazea написа:
От кога те чакаме !
Панацея

Аз идвам всеки месец, някъде към края му за повече не ми стига времето. Затова пък един постинг е дълъг като за десет и може да се чете на части. А днес успяхме с внука да намерим сняг и да направим снежен човек, което е супер. Поздрави!!
цитирай
3. barin - След два месец може би ще очакване ...
03.02.2021 22:28
След два месец може би ще очакване активизиране. Нали си Късна пролет.
Поздрави!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - След два месец може би ще очакване ...
06.02.2021 18:30
barin написа:
След два месец може би ще очакване активизиране. Нали си Късна пролет.
Поздрави!

Да, само че късната пролет идва в края на май. Поздрави!!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15317468
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031