2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 6866 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 17.03.2009 21:25
Характерно поведение на повечето българи през коледните празници е честата злоупотреба с храната, яде се като че ли е настъпил свършека на света.
По този повод си спомних за един доста възрастен мъж, който работи като охрана в нашата агенция. Изглежда изненадващо добре за годините си, много подвижен, с бистър поглед и ум, не носи очила и няма грам излишно тегло. Един ден се приближи към мен, подаде ми ръкописен текст и ме помоли да му го препиша на компютъра си, когато имам свободно време. Каза ми, че това е материал, който е събирал през годините от тук, от там и за да го разпространява по-лесно е необходимо да го привида в по-четлив вид. Човекът искаше да е полезен и за другите. Сподели с мен, че в материала е включил и свой опит, благодарание на който се намира в тази чудесна здравословна форма. Каза ми също, че е бил по-рано с очила, с излишни килограми и куп болежки, но към днешна дата всичко това е само лош спомен, благодарение на диетата, която спазва. Съгласих се с радост да му услужа, на мен ми дай такива задачи и гледай какво става. Неговите материали разпространих с имейли към мои познати, а днес реших да ги подаря и на Вас като коледен подарък
Коя е добрата храна, необходима за човека
Преди 25 века Хипократ-бащата на медицината е казал “Храната трябва да бъде лекарство, а лекарството-ваша храна”. Въпросът е коs храна е нашето лекарство?
Днес тя е по-близо до убийствената храна (отрова), отколкото да е лекарство.Затова, че храната се нуждае от корекция между учуните има пълно единодушие, но трудностите се явяват при начините на хранене, поднесени от диетолозите. Оказва се, че точно в тях се явяват различия и противоречия. Вярно е, че конкретният отговор е труден поради различията в географското разположение, климата, но колкото и различия да съществуват, човека си остава с определени изисквания на екологичния вид, както е при всички живи същества, обитаващи планетата. Все още остава неразрешен един обикновен въпрос-какво да сложим на масата като храна, която ще ни осигури сили, живот и здраве. За да разрешат този въпрос учените не само теоретизират, но и търсят доказателства на теориите си там, където практиката е дала своите резултата. В това търсене те са се натъкнали на уединени народи и племена, които и днес не знаят какво е грип, склероза, диабет, алергия, колит, или която и да е друга болест на нашето ежедневие. Един от тези народи събудил интереса на целия културен свят се оказа малкият здрав народ “Хунза”, обитаващ една от долините на Хималайските планини (сегашният Пакистан). Това е народ весел и щастлив, за който няма болести, болници и болногледачки. Родолюбив и живеещ задружно, той е превърнал планинските хребети в райска къща, а хората на “Хунза” живеят по 120 и повече години, като столетниците не са грохнали хора с изродена физиология и психика. С какво се храни този народ? Основно място в неговото меню заемат растителните продукти-плодове, зеленчуци, житни храни в сурово състояние. Зеленчуците са моркови, зеле, салата, ряпа, тиква, спанак и различни варива. От плодовете се отглеждат череши, ябълки, кйсии, круши праскови, черници.
Внимание: Това, което не може да се приеме в сурово състояние се приготвя задушено на слаб огън.
Никой не прави компоти за зимата. За зимата се сушат само кайсии, отглеждани в големи количества, не само заради плода, но и заради маслото, което се получава от костилките и се използва като мазнина при приготвяне на храните. Смята се, че кайсиите дават дълголетието на племето “Хунза”. Хлябът е винаги черен, смляното зърно се използва цялостно, без да се отделят триците и зародишът. Отглежданите зърнени храни са жито, ечемик, просо и елда, които често влизат в състава на хляба в различни комбинации. Зърнените храни се използват и в покълнало състояние. Хлябът присъства на масата при всяко хранене.
Внимание: Млякото и млечните продукти са като лукс, деликатес, поради ограничените възможности в този район –наличие на малко скотовъдни пасища. Млякото се използва като кисело, тъй като по този начин се запазва за по-дълго време, там няма хладилници за съхранението му.
Внимание: Хунзайците не са пълни вегетарианци, но месото използват рядко, само на празници и при по-тържествени случаи.
Месото на убито животно никога не престоява-веднага се обработва и консумира. То е с високо качество, понеже животните се хранят с прясна храна. На празници използват и малко вино от превъзходното им грозде, но тяхното любимо питие е билков чай.
Хунзайците се хранят два пъти на ден-на обяд и вечер. Сутрин закуска изобщо не се приготвя, може да се ядът плодове. Обядът и вечерята са ограничени по количество и по калорична стойност. В Хунза не съществуват ресторанти, сладкарници, закусвални, всеки яде това, което има в дома си. Няма фабрики за тютюн, алкохолни и безалкохолни напитки и бира.
Кайсията-плодът на дълголетието на хунзайцие.
Плодът на кайсията съдържа около 200 вида полезни вещества. Била е известна преди 3000 г.пр.н.е. Нейното име се свързва с живота на племето “Хунза”. В тяхното меню кайсията заема особено място и отглеждането й е въпрос на древна традиция и чест. Смятало се, че главната причина това племе да е жизнено и рядко боледуващо е в консумацията на пресни и сушени кайсии. Те защитават белодробната лигавица от тютюневите мъгли, а каротините в тях ни защитават от свободните радикали. Микроелементите:желязо, кобалт, мед, манган и др. спомагат за добро кръвообразуване, отличен имунитет и др. Плодовете са богати на органични киселини - ябълчна, лимонова, силицилова и винена, а целулозата в тях ускорява перисталтиката на червата. Цветните вещества подобряват настроението и помагат при умора и сухота в гърлото, подобряват кръвната картина и облекчават астмата, активизират изпразването на храносмилателния канал, понижават кръвното налягане.
Биологично активните вещества в плода предпазват човешкия организъм от стареене. Плодовете са подходящи за лечение на сърдечно – съдови заболявания, слабост, отоци и хипертония и помагат на хора, страдащи от артеросклероза, бъбречни болести, диабет, затлъстяване и обменни артрози. Ползват се и при чернодробни заболявания, анемии и стомашно-чревни болести. Препоръчват се при прилагане на диети с разтоварващи дни – до 1,5 кг. Плодове самостоятелно, или с ориз, или с кисело мляко. Поради голямото съдържание на мед в тях бременните жени не бива да ядът много кайсии. Също така следва да се ограничава консумацията им от хора, които имат стомашно разстройство.
Яжте подходящи храни за да сте по-умни
Известно е, че някои елементи от храната на човешкият род определено влияят на умственото развитие.
Стара изпитана рецепта е консумацията на моркови, например когато трябва да да се научи наизуст даден текст. Ядете ли от богатия на каротин зеленчук, ще се активизира обмяната на веществата в мозъка. Ако ви предстои урок по чужд език, за препоръчване е да си хапнете една чиния салата от моркови, полята с олио или друга растителна мазнина, сметана, зехтин. Тези мазнини спомагат за да може морковите да се превърнат в организма в бета-каротин, без тях се игнорира полезното им действие.
Орехи: Класическо средство за удължаване на умствената ви концентрация в сериозни теми е консумацията на орехи. Ако ви предстои развитието на дадена тема по литература, дълго пътуване с автомобил, или подготвяте изказване, доклад, реферат или др. изяжще 3, 4 ореха (но не повече) и ще се чувствате великолепно. Околните ще ви завидят на умението да поддържате дълъг интелектуален разговор, без да се уморите и ще са възхитени от вашето остроумие.
Лукът: Лукът е чудесно средство срещу психическта умора и пренапрежението. Той подобрява оросяването на мозъка, но не бива да прекалявате с “ревливия” зеленчук”. Допустимата дневна доза е не повече от половин глава.
Пиперът: Той съдържа ароматни вещества, които помагат на организма да отделя “хормона на щастието”- ендорфина. Чушките трябва да се ядът сурови.
Зелето: То понижава активността на щитовидната жлеза и след консумацията на този зеленчук изчезва нервността. За студентите е добре по време на сесия в менюто им редовно да присъстват къдравите зелеви листа. Това ще гарантира сас сигурност изчезването на чувството им за стрес.
Ананасът: Този плод поддържа паметта активна, съдържа малко калории, препоръчва се да се изпива една чаша сок от него на ден.
Авокадото: Този плод развива краткосрочната памет-примерно когато си правите списък на задачите за деня. Напълно достатъчно е дневно да се консумира по един плод.
Бананите: Те съдържат веществото серотонин, от което се нуждае мозъка ви за да се чувствате добре. Освен това те съдържат калций и различни витамини.
Лимоните:Тези плодове повишават и освежават вашата възприемчивост. Тайната им се крие в ударната доза витамин С, които съдържат. Предстои ли ви труден урок, или лекции, изпийте чаша лимонов сок.
Ягодата: Тя е плодът на мениджърите, защото смъква стреса и допринася за доброто им самочувствие, благодарение на пектина. Ако ви е по джоба, яжте по 100 гр. дневно.
Най-полезните подправки за храната ни.
Магданозът: Стръгче магданоз и четвъртина домат в края на чинията и готово!Украсата е перфектна! До 50-те и 60-те г. на миналия век магданозът беше “разжалван” до украсителна гарнитура, а той може да ни предложи много неща: изобилие от витамини, биоактивни вещества и аромати. Ето защо магданозът от украсата на чинията не бива да се изхвърля в кофата за боклук, а да му се даде възможност да разгъне своите ефекти в човешкия организъм.
Внимание: Магданозът е ефикасна защита срещу свободните радикали и е връх в рекордите при защита срещу тях - в обикновенна порция от 1 супена лъжица ситно накълцан магданоз се съдържат приблизително 33мг. витамин С и 7 мг. Бетакаротин.
Това е препоръчителното дневно количество бетакаротин, а това на витамин С е наполовина.Една лъжица магданоз допринася за предпазване от вредите от окисляването-артеросклероза, очно перде и рак. Магданоза има и други ефекти, поради съдържащите се в него ароматни етерични масла, стимулиращи храносмилането и флавоноида “апин”, действащ слабо отводняващо. Заедно с високото съдържание на калий в него, това превръща магданоза в добро средство за понижаване на кръвното налягане.Друга известна съставка на магданоза - “Аниол” стимулира дейността на маточната мускулатура и може да помогне менстурални оплаквания. Бременните жени обаче трябва да бъдат предпазливи при употребата на магданоза иминно заради това активно действащо вещество. Фуранокумарините са друга важна съставка на растението. Те правят кожата чувствителна към УВ-лъчи и затова хората със светла, чувствителна кожа не трябва да консумират прекалено много магданоз през лятото. Хлорофилът-зеленото багрило на магданоза се свързва химически и неутрализира силната миризма на чесъна, но също така и канцерогенните вещества. Има три различни вида магданоз: гладък, къдрав и коренист. Гладкият е по-ароматен от къдравия, коренистия може да бъде използван като ароматен зеленчук в супите, както целината. В корените се съдържат баластни вещества и калий. Връзка магданоз, три скилидки чесън-смачкани, 100 гр. настъргано сирене, 80 мл. олио, сол, черен пипер се смесват и разбиват с миксер до получаване на гъст сос, който може да се използва за гарниране на ястия и салати.
Копърът: Той е едногодишно тревисто растение и е известен още от древните гърци и римляни. У нас диворастящо се среща на юг от гр.Несебър и край р.Дунав. Култивира се в цяла България. Използват се връхните части на стъблата и плодовете, които са с характерен мирис и сладникаво-парлив вкус, който се дължи на етеричното масло.
Внимание: Етеричното масло се съдържа в надземната част до 1%. В нея има витавин Д и С, провитамин А, пектин, фуранокумарини и смола.
Главната съставка на етеричното масло е “Карон”-до 60%. Плодовете и надземната част усилват млечните жлези и слабо разширяват кръвоносните съдове. При сушене част от етеричното масло и карона намаляват, затова е препоръчително листчетата да се държат в оцет и да се използват в прясно състояние за овкусяване на салати, сосове, маринати,сирена, таратор и др. Надземните части могат да се използват и в сухо състояние. При възпаление на стомаха и червата трябва да се избягва. Използва се като апетито-възбуждащо средство, при заболяване на бъбреци, жлъчка, при газове в стомаха и червата, както и за понижаване на артериалното налягане (една супена лъжица изсушен прах, или три супени лъжици пресни листа) се приемат с кисело мляко три пъти на ден 20 мин. Преди хранене.
Зехтинът - вкусът на дълголетието: Днес Зехтинът се употребява по-малко от слънчогледовото олио, а някога българите са го предпочитали. Причината е в значително по-високата му цена, а той е изключително много полезен и е в основата на ефекта от тъй наречената средиземноморска диета. Французи, гърци, италианци, консумиращи предимно зехтин страдат по-малко от висок холестерол в сравнение с други народи. Качествата на зехтина се дължат на високото му ниво на ненаситени мастни киселини. Те имат превантивно действие върху ранното проявяване на артеросклерозата, предпазват от сърдечно-съдови заболявания, каквито са инфаркт на миокарда и мозъчният инсулт-болести, които засягат 66% от хората в нашето съвремие. Освен това, зехтинът е борец за запазване на слуха и доброто зрение, а на нас ни е известно, че очите са свързани с по-важните органи, включително и сърцето и това ни задължава да го консумираме. При него извличането се извършва по пътя на студеното пресоване и по химичен път. За салата следва да се използва предимно студено – пресованият зехтин. Кой зехтин е за препоръчване?
Чистият (100%) зехтин “Еxtra virdjine” е най-полезен за здравето. Той стои в основата на Средиземноморската диета, която се счита за най-здравословната в света. Хората, които живеят около средиземноморския басейн се открояват със своето дълголетие и жизненост. Това се дължи на начина им на хранене, в който зехтинът заема централно място. Зехтинът е полезен за всички, може да се консумира от малки деца и възрастни.
Отдавна зехтинът се използва в медицината и най-вече в превантивната медицина. С цялостният си хранителен комплекс той играе предпазна роля при тъй наречените болести на цивилизацията: артеросклерозата с нейните усложнения, миокарден инфаркт, сърдечно-съдова недостатъчност, исхемична болест на сърцето, мозъчно-съдови болести като инсулта, при лечение и профилактика на жлъчни и чернодробни заболявания, захарен диабет и др. Зехтинът съдържа витамините А и Е, които са едни от най-изразените антиоксиданти и витамините Д и К, които имат отношение към костната система, кръвообращението и кръвосъсирването. Чистият (100%) зехтин “Еxtra virdjine”е препоръчително да се използва в сурово състояние(не при готвене) при салатите.Това е най-доброто и хармонично състояние – на витамините, които приемаме със салатата и всички оксиданти, които приемаме със зехтина. Така получаваме един мощен антиоксидантен комплекс., който ни помага да се справим с вредните влияния в нашия организъм.
В началото казах, че зехтинът се употребява по-малко от слънчогледовото олио по причина на високата му цена. Това не трябва да ни безпокои, защото доста хора не знаят колко зехтин ежедневно трябва да ползваме. Зехтинът е с висока диетична, медикаментална и хранителна стойност и е препоръчително поне една или две супени лъжици да се приемат всеки ден със салатите. При това положение един литър зехтин за един човек ще се ползва цели два месеца. По-добре е да отделяме малко пари за зехтин, отколкото за лекарства.
Ябълков оцет: Той подсигурява на очите калий по следният начин: Всяка сутрин на гладен стомах в чаша от 200 гр. се сипва хладка вода, след което се прибавя чаена лъжичка ябълков оцет и се изчакват 5 мин. След това се прибавя една чаена лъжичка пчелен мед, разбърква се хубаво и се пие на глътки. В салатите се сипва също една чаена лъжичка ябълков оцет. По този начин се разграждат мазнините и се намалява артериалното налягане. Освен това той убива оксалтовата киселина в доматите, която е вредна за човека. Скоро бе открито, че ябълковия оцет намалява равнището на холестерина. Той стимулира работата на червата и е отлично средсто срещу запек. Освен това притежава ефект на отслабване и за това влиза в състава на диетите. Помага също при гастрити с понижена киселинност, но при язва вреди, а не помага.
Това с ябълковия оцет започнах и аз да го прилагам, правя го вече 6 месеца, има поразителен ефект, освен ползите за които пише автора ми стопи излишните мазнини около ханша. Горещо Ви го препоръчвам.Пожелавам Ви успех!
Мерси за подаръка :)
23.01.2009 21:05
му помагам, както за отпечатването, така и за разпространението. Колкото до личния му живот, дали е вдовец, или не и твоите препоръки, мисля че мен не ме касае и не любопитсвам излишно.
25.09.2010 07:12
Ровех се из Интернет да търся семена за билки. И попаднах на този.
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. mimogarcia
5. hadjito
6. vesonai
7. iskra1304
8. djani
9. petgrig
10. sekirata