Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
12.01.2013 21:09 - Червена калина -Снежник за студените зимни дни
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 23648 Коментари: 19 Гласове:
23

Последна промяна: 29.03.2013 14:20

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image
 

Синоними: снежник, тутунига, тутуним, болеж, белоснежна топка, гримиж, гирмиж, мекишовина, диво грозде, самодивско дърво

Разпространение: Червената калина се среща по скалисти места, край влажни и сенчести широколистни гори и храсталаци на умерения пояс на Северното полукълбо, Южна Америка и Югоизточна Азия при надморска височина до 2400 м. У нас се среща на Витоша,  Плана и Средна Ст. планина и бива едроплодна и дребноплодна.


image
 
Червената калина (Viburnum opulus)  е многогодишен силно разклонен храст или ниско дръвче, достигащо на височина до 1,5-4  м. Клонките на  калината са два вида – вегетативни и цветоносни, с червенокафяви голи пъпки. Кората на старите стъбла и клони на калината е напукана, а на младите стебла е сивокафява, гладка, с червеникав оттенък. Листата на червената калина имат добре развити голи дръжки. Листата са срещуположни, едри, длановидно нарязани, 3-5 -делни, отгоре зелени и голи, а отдолу синкаво-зелени, покрити с власинки и достигащи на дължина до 10 см. Цветовете на червената калина са събрани по много във връхни, плоски сенниковидни съцветия. Външните цветове са по-големи, стерилни, а средните цветове в съцветието са фуниевидни, двуполови. Чашката е петделна, с 5 венчелистчета, многобройни тичинки и долен плодник. Плодовете на червената калина са костилкови, овални, лъскави, светлочервени, сочни, със силно горчив вкус, голями колкото грахово зърно. Обикновено имат  3 семена. Узряват през септември-октомври и се задържат дълго време след окапване на листата.

Цъфти през май – юни.

Плодовете са изключително богати на витамини: А, Е, С, К, Р, аминокиселини, каротеноиди,   флавоноиди и множество     Минерали: желязо, калий, мед, калций, селен, манган, хром и цинк. Старопланинските калини са с най-високи показатели.


image

Употреба: Използва се кората на стеблото, кората на корена и плодовете на червената калина.

Кората на стеблото на червената калина се събира през ранна пролет в началото на сокодвижението или късно през есента, след узряване на плодовете. Корите се сушат на сянка или в сушилня при температура, не по-висока от 400С. Изсушената кора  е с кафеникаво-сива или зелено-сива, с малки червеникави петна, слаб характерен мирис и горчиво-стипчив вкус.

Плодовете на червената калина се берат се при пълното им узряване. Презрелите и осланени плодове стават по-сочни и горчивината им намалява. Плодовете се сушат  сенчесто и проветриво място, като клонките се завързват на китки. За вино се използват презрели и осланени плодове. Те не се повреждат при замръзване и от там идва името им Снежник.



image

Действие: съдоразширяващо, успокояващо, противоспастично, диуретично, противовъзпалително, кръвоспиращо и стягащо средство, подобрява храносмилането.

image

Приложение: нормализиране на кръвното налягане, подобряване на състоянието на сърдечно съдовата система, благодарение на високото съдържание на активни вещества в него.
Чай, отвара или сок от плодовете действа като диуретик и против артериосклероза  (съдова склероза). Плодовете заедно със семената, смесени с мед взети преди ядене: една супена лъжица три пъти на ден, се препоръчва за всички с високо кръвно налягане.
Сок от цветовете на растението се дава на децата с живеница(скрофулоза): разреден с вода и се пие на капки, на колкото години е болният - толкова капки се дават. 
Отвара от цветовете и свежите плодове се използва като отхрачващо средство, при бронхит, болки в гърлото, дрезгав глас, възпаление на белите дробове.
Отвара или сок от пресни плодове може да се използва при главоболие, за апетит, гастрит с ниска киселинност, язва, за профилактика на онкологични заболявания, против диария, жълтеница и като витаминна добавка. Помага и при кожни заболявания: екзема, диатеза, лупус, алергии, живеница, лунички, акне и побеляване на кожата.
Кората на Червената калина също има силен лечебен ефект и се използва в гинекологията, като
отвара от кората се използва при тежки маточни кръвоизливи в следродовия период, при  болезнена менструация, успокояване на маточните контракции при заплашващ аборт и при лъьливи родилни напъни.  
Отварата от кората се прилага и против невроза, истерия, нервни разстройства, гърчови състояния, безсъние, хиперхидроза.
Правят се и бани, кремове и компреси.

image
Как да се използват лечебните свойства на червената калина?
-   Отвара: 1 с. л.  изсушени плодове се залива с 400 мл. вода и ври 10 мин., кисне 10 мин. Пие се по 1 вин. чаша  3 пъти дневно преди ядене. Подобрява работата на сърцето, тонизира организма, има диуретично действие, за подобряване на храносмилането, при диария, болки и спазми на червата.  
-   Запарка: Дневната доза се приготвя от 1 ч. л. обелена през пролетта, изсушена и стрита кора, която се залива с 250 мл.  вряща вода. След 15 мин. се прецежда  и изпива на глътки. Препоръчва се при язва на стомаха и данадесетопръстника, колит, гърчове и безсъние.
-   Спиртен извлек: 100 г.  прясно набрани плодове се насипват в бутилка и се заливат с 500 мл. водка. Оставят се на слънце или на топло място. След 2 седмици течността се прецежда и с напоен памучен тампон се обтрива лицето при акне.
-   Зимнина от калина:
         - Сироп: Измитите плодове се заливат с вода която да ги покрие 2 пръста и се задушават. Като поомекнат, се насипват върху двойна марля и се притискат, за да се отцедят. На 350 г. сок се прибавят 650 г. захар. Сиропът се вари до леко сгъстяване, ароматизира се с ванилия, канела или лимонена кора и още горещ се налива в затоплени бутилки. Стерилизира се 10 мин. През зимата  към чая се прибавя  по малко сироп от червена калина.
         - Вино: В 5-литров буркан се насипват 1 кг.  плодове и 1 кг. захар, заливат се с 3 л.  вода. Бурканът не се затваря с капачка, а само се превързва  с марля и се оставя така 15-20 дни, като от време на време се разбърква с дървена лъжица, за да се стопи захарта. След това се прецежда през гъста кърпа  и цедка и  се налива в дамаджана, като между течността и отвора на дамажаната трябва да има празно място. Затваря се с тапа, през която минава маркуче, което не трябва да допира до течността. Другият край на маркучето се потопява в съд с вода. Когато от водата започват да излизат газове, значи ферментацията е започнала. Тя продължава 15-20 дни. След това се прецежда и се разлива в бутилки, които се парафинират и се поставят легнали. (Христина Илиева, в-к "Зн.", бр. 46 -1998 г.)

Плодовете на червената калина поради високото си съдържание на пурини не трябва да се вземат при бъбречни заболявания и подагра.  
Повече вижте тук:
http://indigota.com/index.php?topic=3488.0#ixzz2Hmi5HoqQ
Снимките съм подбрала от различни места от нета.



 Който иска да си направи справка за друга билка, може да потърси тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2013/03/29/.1011011
 











 






Гласувай:
23



1. mt46 - Поздрав!...
12.01.2013 21:12
У нас калинките доста се навъдиха, но за тази те бях чувал...
цитирай
2. mariniki - много харесвам...
12.01.2013 21:17
белите и цветове... благодаря ти, Вени...
за изчерпателната информация...
поздрав и прегръдка за теб..
цитирай
3. malchaniaotnadejda7 - Снежник! Колко хубаво звучи!:)
12.01.2013 22:25
Поздрави Вени! А това ли е калината от "Стройна се Калина вие"? :) Поздравявам те с тази песен - много я обичам - беше една от любимите на моя дядо...
цитирай
4. kasnaprolet9999 - У нас калинките доста се навъдиха, ...
12.01.2013 23:40
mt46 написа:
У нас калинките доста се навъдиха, но за тази те бях чувал...


Да, имаше една Калина, дето сама си направи дипломата и само загрози хубавото име, но чак да са много-не мисля. Имах приятелка като малка с това име, която имаше у тях пиано и свиреше чудесно, слушах я с часове, а после играехме навън. Ех спомени...:)))
цитирай
5. kasnaprolet9999 - белите и цветове. . . благодаря ти, ...
12.01.2013 23:52
mariniki написа:
белите и цветове... благодаря ти, Вени...
за изчерпателната информация...
поздрав и прегръдка за теб..


Снощи я сънувах, беше разположена в саксия в къщата на моята майка. Познавах я, но не съм я ползвала като лечебно средство. Реших да се запозная по-подробно с нейните лечебни свойства и се поразрових в една моя стара книга от 1983 г.- "Горските плодове храна и Лечебно средство" . Останах очарована и естествено реших да го споделя с вас.
цитирай
6. kasnaprolet9999 - Поздрави Вени! А това ли е калината ...
12.01.2013 23:54
malchaniaotnadejda7 написа:
Поздрави Вени! А това ли е калината от "Стройна се Калина вие"? :) Поздравявам те с тази песен - много я обичам - беше една от любимите на моя дядо...


Да, това е, започват растежа си като храсти, а после израстват и се оформят като дървета.
цитирай
7. planinitenabulgaria - Като войнстващ еколог съм против това, да се "бере" кората на дървото!!!
12.01.2013 23:56
Само плодовете е е достатъчно....
Така преди години ромовете "обраха" жълтия кантарион и още не се е възстнановил.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - Само плодовете е е достатъчно. . . . ...
13.01.2013 00:07
planinitenabulgaria написа:
Само плодовете е е достатъчно....
Така преди години ромовете "обраха" жълтия кантарион и още не се е възстнановил.


Берат се само стръковете на жълтия кантарион - стебло и цвят, но с ножица, не се дярпа стеблото с корена, както го правят твоите любимци. Не се притеснявай, корите на калината се взима от младите й клонки, които израстват наново всяка пролет-имам грижата за това:)))
цитирай
9. sparotok - !
13.01.2013 08:05
Толкова често съм го виждал това растение, любувал съм се на плодовете му ... без да зная, че са ядливи:)
цитирай
10. martiniki - това ли е
13.01.2013 13:27
майски сняг? Имаше такова храстовидно в двора на бащината ми къща - струват ми се различни двете растения на снимките, второто е това, което помня...калина значи
цитирай
11. kasnaprolet9999 - Толкова често съм го виждал това ...
13.01.2013 14:03
sparotok написа:
Толкова често съм го виждал това растение, любувал съм се на плодовете му ... без да зная, че са ядливи:)

То и аз бях забравила, че са ядливи, но вчера се поразрових в една моя стара книга от 1983 г.- "Горските плодове храна и Лечебно средство", защото я сънувах предната вечер. Става много лечебно вино от тях. Поздрави!!
цитирай
12. kasnaprolet9999 - майски сняг? Имаше такова храст...
13.01.2013 14:05
martiniki написа:
майски сняг? Имаше такова храстовидно в двора на бащината ми къща - струват ми се различни двете растения на снимките, второто е това, което помня...калина значи


Има и култивирани сортове, повечето обаче не дават плод и за това се бъркаш с майския сняг.
цитирай
13. анонимен - Помня тези бухнали храсти в двора на съседна къща!
13.01.2013 21:32
Благодаря за топлия спомен и полезната информация, Невена! ;)
цитирай
14. kasnaprolet9999 - Благодаря за топлия спомен и пол...
13.01.2013 23:19
gogi6666 написа:
Благодаря за топлия спомен и полезната информация, Невена! ;)


Днес установих, че много хора бъркат офиката с червената калина, защото не обръщат внимание на формата на листата им, а те са толкова различни, колкото и лечебните им свойства, както и полето им на приложение. Надявам се да не си направил тази грешка, вече обмислям да направя постинг и за офиката. Поздрави!!
цитирай
15. razkazvachka - О, това ли е самодивското дърво - обичам го.
16.01.2013 10:09
А на втората снимка е онова, на което викаха "картоп" - или са бъркали градинарките на село?
Веднъж си бях посадила в двора, а свекърва ми и баща ми решили да прекопаят и да почистят бурените... сега пак ще си насадя от този бурен.
цитирай
16. kasnaprolet9999 - А на втората снимка е онова, на което ...
16.01.2013 21:33
razkazvachka написа:
А на втората снимка е онова, на което викаха "картоп" - или са бъркали градинарките на село?
Веднъж си бях посадила в двора, а свекърва ми и баща ми решили да прекопаят и да почистят бурените... сега пак ще си насадя от този бурен.


За картопа казват, че не дава плодове на есен, така ще разбереш от кой вид е, иначе много си приличат.
цитирай
17. mmmmmmmmm - Благодаря ти
20.01.2013 16:14
много!:)
Имах леля с това име.Много я обичах!!!!
Сега ще ползваме билката.
Благодарности и хубав неделен ден!:)))
цитирай
18. kasnaprolet9999 - много!:) Имах леля с това име. ...
26.01.2013 20:57
mmmmmmmmm написа:
много!:)
Имах леля с това име.Много я обичах!!!!
Сега ще ползваме билката.
Благодарности и хубав неделен ден!:)))


Значи леля ти ми е пратила този сън. Радвам се, че ще ти бъде полезно.
цитирай
19. iliada3 - Привет ,приятелче!
07.01.2015 23:42
Благодаря за изключителната информация ,Невенка!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15751464
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031