Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
20.05.2012 20:12 - Раздавам парички-лек за всички:)))
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 14125 Коментари: 16 Гласове:
29

Последна промяна: 29.03.2013 14:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Времето се оправи и ни кани за хубава пролетна разходка по ливадите около реките и планинските поляни, където е пълно с парички. Ама не тези, които пускат банкоматите в ограничени количества и недостигат за нашите нужди. Става въпрос за едни много красиви цветенца, които ги има сега в изобилие и често не им обръщаме нужното внимание. Растат наред с други билки и  често са в компанията на глухарчета, коприва, лапад, великденче и др.

image

Тези парички са три вида: многогодишна паричка (Bellis perennis), едногодишна паричка (Bellis annua) и горска паричка (Bellis sylvestris) и много си приличат.
На снимката, която е правена в района на с.Курново от съпруга ми, се вижда едногодишната паричка в компания на глухарчета, 
  
Днес ще ви обърна внимание върху   полезни свойства на многогодишна паричка (Bellis perennis). За другите два вида  не намерих информация, дали се използват за лечение.   В един английски сайт прочетох, че многогодишната паричката Bellis perennis е братовчедка на планинската арника и също като нея се използва при за оправяне на подути тъкаkи, получени от травми или след оперативни състояния. Използва се също и при разширени вени, като се справя успешно с влошено кръвообращение и венозен застой. Наричат я още английската Дейзи и даже я препоръчват при случаи, където горската арника не може да се справи. Ето какво намерих в по българските сайтове за нея:

image
Парички Bellis perennis   Паричката (Bellis perennis) е многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни. Стъблата му са гладки и цветоносни.

image

Листата са обратно яйцевидни и леко назъбени покрая, изглеждат като накъдрени.

image

Цветовете са дребни в съцветни кошнички.
Кошничките са с диаметър 2-2.5 см, разположени по единично на върха на стъблото. Венчелистчетата са наредени в два реда. Периферните цветове са бели или розови, а вътрешните(птичинката) са златисто жълти. Дъното на кошничката е издуто.
Времето на цъфтеж е през пролетта от април до юни.Използват се цветните кошнички, които се берат през цъфтежа - април-юни.

image
 
Паричката по време на цъфтеж достига височина 5-10 см. Малкото растение зацъфтява обилно през април - май, но цъфтежният период е от ранна пролет до късна есен при значително намаляване на интензивността на цъфтене през лятото. Съцветията са чувствителни към интензивността на освет­ление и в облачно време, вечер и през нощта лигулките се изви­ват навътре и затварят кошничката. През деня съцветията се обръщат по посока на слънцето.
Лечебни съставки: Цветовете на паричката съдържат гликозиди, флавоноиди, сапонини, етерично масло, инулин, антоксантин, органични киселини, витамин С и др.

image

Действие:
противовъзпалително, противокашлично и очистително действие. Билката повлиява благоприятно, възпалителните заболявания на дихателните пътища, съпроводени с упорита кашлица. Действа благотворно при възпаление на млечната жлеза при кърмачки. 
 
Приложение: при лечение на бронхити, бронхопневмония, ревматични оплаквания, упорита кашлицас неизяснени причини, остри и хронични заболявания като възпаление на пикочния мехур и бъбречните легенчета, при ревматични заболявания и при маточни кръвотечения. Под формата на компреси билката се прилага при маясъл и кожни заболявания, гнойни и труднозаздравяващи рани.

image

Начин на употреба:
Запарка: 2-3 чаени лъжички ситно нарязана билка се запарва с 300 мл вряща вода. Запарката престоява около 1 час. Прецежда се и се пие по 1 кафена чашка 3 пъти на ден преди ядене. Има противовъзпалително действие.
Компрес: прилага се запарката, приготвена от 6 чаени лъжички билка и 500 мл вряща вода. Чай: Варят се няколко минути по 3-4 парички в чаша вода. Прилага се при стомашни натравяния. Извлек: 2-3 чаени лъжички ситно нарязана дрога се накисват в 1/2 чаша студена вода и престоява 8 часа, изпива се за 1 ден. С остатъка след прецеждането се правят компреси при маясъл, кожни заболявания. Употребява се като противокашлично и  пикочогонно средство.

image

Снимките от тази многогодишна паричка съм взела от  тук:
http://floraitaliana.blogspot.com/2008/04/bellis-perennis.html   За да я отличавате от останалите два вида ще ви разкажа малко и за тях.

image
   Това е едногодишната паричка (Bellis annua), която освен, че е едногодишно растение, се отличава от многогодишната паричка и с по-дребните си кошнички, с диаметър около 1-1,5 см, и със задебеленото на върха цветоносно стъбло. Листенцата са по-заоблени, приличат на шпатула и в основата имат къси дръжки.

image

Още снимки от тази паричка има тук:
http://floraitaliana.blogspot.com/2008/04/bellis-annua.html

image 
Това е горската паричка (Bellis sylvestris), която се отличава с това, че приосновните й листа постепенно преминават в дръжката и не са така назъбени покрая.
 
image

Листчетата, които обвиват кошничката, са с ланцетна форма и остър връх, а не са продълговати и тъпи на върха както при многогодишната паричка-видно от горната снимка.Следват още снимки от този вид.

image

Стеблата са по-дълги и достигат до 15 см. цъфти и през зимата.
 
image

image

Още снимки от този вид вижте тук:

http://sophy.u-3mrs.fr/photohtm/TI13563.HTM
 
и тук:


http://luirig.altervista.org/flora/taxa/index1.php?scientific-name=bellis+sylvestris

За декоративни цели се произвеждат много култивирани сортове, които ще ги срещнете в частни градини и паркове. Те също не бива да се използват за лечение. Създаването на културни форми води началото си от 17 век и продължава и до днес. При култиварите варират следните признаци: размери, форма и брой на листата в розетката, височина на цветоносното стъбло от 4-20см, размери, структура и багри на кошнич­ките. Багрите на цвета варират в следните гами: бели, розо­ви, червени, има и двубагрени, като лигулките са с една багра на долната повърхност и с друга на горната. Тръбестите цветче­та в средата на диска са жълти. Можете да откриете две групи култивари:
 
  1. Със силно увеличен брой на цветчетата с лигулки за сметка на тръбестите
  2. С разраснали се тръбести цветчета, обагрени в друга багра (не жълта).
  Ето няколко снимки на култивирани сортове, които съм взела от различни места в нета:

image

image

image

image
   И накрая да си призная честно, до скоро не знаех, че има три вида диворастящи  парички.

image

Миналата година си пренесох едно коренче  паричка и две коренчета горска иглика от с.Макоцево (горе на снимката)  и си ги засадих в дворчето в София.  Бая зор видях, до като я разпозная от кой вид е паричката, защото прилича на многогодишната по цвят (2 см.) и дължина на стъблото (12 см.), но приосновните й листенцата са като на едногодишната.

image

Тук са снимане в по-далечен план. Успокояващото е, че паричката ми цъфти втора година, значи е многогодишна, т.е от лековития вид-йе...ударих джакпота:)))

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250

  или тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2013/03/29/.1011011
 





Гласувай:
29



1. mariniki - прекрасно...
20.05.2012 20:26
много обичам тия малки цветни самораслячета...
толкова крехки и красиви...благодаря ти за автентичните снимки..
най-сърдечно...
цитирай
2. mt46 - Ех, че
20.05.2012 21:21
красиви парички!... Че и лековити!...
Бъди многогодишна, Невенке!... :)
цитирай
3. kasnaprolet9999 - много обичам тия малки цветни са...
20.05.2012 21:55
mariniki написа:
много обичам тия малки цветни самораслячета...
толкова крехки и красиви...благодаря ти за автентичните снимки..
най-сърдечно...


Много са нежни и хризматични. Днес снимахме и моята паричка, но сега си чака ред на нерото зя разкрасяване и намаление на размерите за да влезе в постинга и ще я добавя тези дни.Поздрави!!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - красиви парички!. . . Че и лекови...
20.05.2012 21:56
mt46 написа:
красиви парички!... Че и лековити!...
Бъди многогодишна, Невенке!... :)


От твоите уста в божиите уши :))))
цитирай
5. tit - хе,хе!
20.05.2012 22:26
твърде красивото е не твърде полезно!
Имаш чудната способност да постваш което ми трябва когато ми трябва!:))
Миси за което!
Лека!
цитирай
6. tota - Парички за лек!
20.05.2012 22:27
Красиви са. Благодаря ти, Невена за това, което правиш за всички нас.
Бъди благословена!
цитирай
7. kasnaprolet9999 - твърде красивото е не твърде пол...
20.05.2012 23:40
tit написа:
твърде красивото е не твърде полезно!
Имаш чудната способност да постваш което ми трябва когато ми трябва!:))
Миси за което!
Лека!

Третото ми око се отваря, когато си в нужда-шесто чувство:)))
цитирай
8. kasnaprolet9999 - Красиви са. Благодаря ти, Невена за ...
20.05.2012 23:41
tota написа:
Красиви са. Благодаря ти, Невена за това, което правиш за всички нас.
Бъди благословена!


Благодаря ти за хубавите думи, идвай пак, парички има за всички:)))
цитирай
9. stela50 - Много обичам тези нежни цветенца ...
21.05.2012 12:16
всички видове са красиви ... полянките
греят изпъстрени с тях.
Благодаря за информацията относно
лечебните им свойства .
Чудна си , Късна Пролет , да си жива и здрава !
цитирай
10. kasnaprolet9999 - всички видове са красиви. . . пол...
21.05.2012 17:44
stela50 написа:
всички видове са красиви ... полянките
греят изпъстрени с тях.
Благодаря за информацията относно
лечебните им свойства .
Чудна си , Късна Пролет , да си жива и здрава !


Така си е, заедно с глухарчетата са радост за окото. Благодаря за пожеланията.
цитирай
11. alexs - Кой раздава парички?. . . . . да ида и ...
22.05.2012 08:15
Кой раздава парички? .....да ида и си взема!
цитирай
12. kasnaprolet9999 - alexs
22.05.2012 11:42
Полянките в гори и паркове са пълни с парички, чакат само да ги вземеш:)))
цитирай
13. yotovava - Идеално, не само ще ги фотам, а ще ги запазя и за зимата.
22.05.2012 21:43
:)))))))))))))))))))))
цитирай
14. kasnaprolet9999 - yotovava
22.05.2012 23:05
Бързо схващаш, печена си:)))
цитирай
15. razkazvachka - точно мислех да те питам за илач от тоя вид
23.05.2012 08:04
тези парички не страдат от инфлация и деноминация, но за сметка на това имам една ливада, пълна с такива многогодишни розовобели...
сега съм на един чай от риган (за вкус), овчарска торбичка (целево) и мед от глухарче (за удоволствие), но това с паричката е върхът
цитирай
16. kasnaprolet9999 - razkazvachka
23.05.2012 09:40
Наблегни наливадата, според мен всички диворастящи парички стават за лечение, толкова много си приличат, че е трудно да се разпознаят. Н едно място четох, че едногодишните и многогодишните стават за супи и гарниране на ястия и сладкиши. Комбинацията, дето я пиеш също е добра. Поздрави!!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15751605
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031