2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 31662 Коментари: 23 Гласове:
Последна промяна: 14.04.2017 19:34
Големият Зимзелен /Vinca major/ е вечнозелено, многогодишно тревисто растение от семейство Тойнови. Цветоносните стъбла са изправени, дълги до 40 см, разклонени, стелещи се и често вкореняващи се по възлите.
Листата на растението са срещуположни, целокрайни, сърцевидни, блестящи, кожести, с къси дръжки, напълно голи по ръбовете, презимуващи.
Цветовете на големият Зимзелен са сини или виолетови, едри, излизащи поединично от пазвите на листата, прикрепени на дълги дръжки. Плодът е удължен във формата на вретено, изграден от две самостоятелни части, с по 6-8 гладки, кафяви семена. Обикновено билката цъфти през пролетта, а понякога и през есента.
От надзмената част на големият зимзелен са изролирани активни вещества като винкамидин, виноксин, вицин, винцезин, изовинкамин и др.
Лечебните свойства на малкия зимзелен са описани още през ІІ век в Римския Хербариум от Луций Апулей. В него е записано, че растението било използвано срещу „дяволска болест” и обладаване от демони, за предпазване от змии и диви зверове.
Вярвало се е, че зелените листа на зимзелена, в различни комбинации на приготвяне, изцеряват множество нервни болести, повишено кръвно налягане и кожни обриви.
Отварите, създадени от тях действат противовъзпалително, противосептично, кръвоспиращо и понижават кръвната захар. Смятало се е още, че зимзеленът е цвете с магическа сила и мощ, което пази от зли сили.
Листата на малкия зимзелен съдържат от 0.30 до 0.50% алкалоиди, производни на индола. Изолирани са около 50 алкалоида, между които преобладаващо е количеството на алкалоида винкамин.
Съдържат и флавоноидите рутин, робинин, и кемпферол, урзолова и хлорогенова киселина, дъбилни вещества и др.Зимзеленът има очистително, потогонно, противовъзпалително и антисептично действие. Той притежава способността да успокоява нервната система. Разширява мозъчните кръвоносни съдове, премахва главоболието, дължащо се на спазми на тези съдове.
Зимзеленът повишава тонуса на вените, засилва мозъчното кръвообращение, подобрява снабдяването на мозъка с кислород. Билката намалява исхемичните зони при мозъчен инсулт и подобрява функионалното състояние на миокарда. Действа благоприятно при кризи от вестибуларен характер, придружени със световъртеж, шум в ушите, разстройство в кординацията на движенията.
Малкият зимзелен понижава нивото на кръвната захар, подпомага бъбреците, като умерено увеличава тяхната урино-образуваща функция. Дрогата се прилага успешно още при атеросклероза, хипертонична болест, исхемия, нервосензорна глухота, ототоксични неврити.
Зимзеленът помага дори при намалено обоняние и някои очни заболявания. Известно е и външно прилагане на дрогата. Отвара от зимзелен се използва при сърбеж и кожни обриви, както и за гаргара при възпаление на гърлото и устната лигавица.
Българската фармацевтична промишленост използва зимзелена за приготвяне на препаратите винкапан и винкадрекс, притежаващи хипотензивно действие при леки форми на хипертония. Алкалоидите на малкия зимзелен, на основата на които се получават и произвеждат препарати като винкапан, девинкан, кавинтон и др., се прилагат: за лечение на хипертонична болест I и II стадий и специално при нейните церебрални форми; при заболявания, съпровождащи се със спазми на мозъчните съдове; при мозъчна атеросклероза. Добър терапевтичен ефект се наблюдава от тях и при неврогенна и при пристъпна тахикардия.
Българската народна медицина препоръчва отвара от малък зимзелен при треска, малария, кашлица и кръвохрачене. Отвара от листа на малък зимзелен се приготвя, като 1 чаена лъжичка листа се варят в 250 мл вода в продължение на 15–20 мин.
Тази доза е еднодневна и се разделя на три приема. Отварата се прецежда и се пие на гладно преди хранене. Външно отвара от билката се използва при възпаление на устата, за жабурене при зъбобол и за компреси при мокри екземи и кожни изриви.
Тук можете да видите няколко подвида от това семейство на Vinca minor
Vinca minor "Alba"
Vinca minor "Atropurpurea"
Vinca minor "Aureovariegata"
Vinca minor "Gertrude Jekyll"
Vinca minor "Illumination"
Vinca minor "La Grave"
Vinca minor "Plena"
Vinca minor "Ralph Shugert"
Vinca minor "Sebastian"
Следващите снимки са на друг полезен зимзелен (Vinca herbacea W. ET K. ), наречен още женски бръшлян, любика, черковно цвете. Намерете разликите :)))
Тревистият зимзелен /Vinca herbacca W.et K./ е диворастящ зимзелен. Той се различава от другите два вида от рода Винка /Vinca/ с дъгообразно извити и вкореняващи се върхове на стъблата и с продълговато яйцевидни, по краищата ресничести, тънки, опадащи през зимата листа.
Находища на диворастящ зимзелен има из нашите усойни, сенчести и влажни места, с преобладаващи букови и габърови гори, от 55 до 750 м надморска височина. От проведените изследвания върху диворастящия зимзелен е установено, че съдържащите се в него алкалоиди, особено винкаминът, понижават кръвното налягане.
В нашата народна медицина се употребява и тревистият зимзелен, като от неговите листа се приготвя запарка, която се приема при диария и дезинтерия, ползва се и за промивки при рани.
Малкият и тревистият Зимзелен се берат от май до юни. Отрязва се цялата облистена надземна част на растението по време на цъфтежа, като същевременно се почиства от вдървенели стъбла, пръст и други примеси. При брането трябва стъблата да се отрязват, без да се скубят, за да не се унищожава растението.
Снимките на големият зимзелен са мои, а на малкият съм взела от нета. Следват две мои снимки на малък зимзелен от градинките в нашия квартал.Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011
Смрадликата не смърди като изборните про...
Морски краставички-дар от морето
Стратегия срещу рака: Алкално киселинен ...
Траки е верско понятие- Древната вяра на...
16.12.2011 01:36
Поздрави!
Благодаря за доброто, което правиш за всички ни!
Весели празници и на теб!
Благодаря за уханията и ти пожелавам здраве, предколедно настроение! :)
Абе знаех си аз, че моят двор е вълшебен.
Поздрав, Невена :)))))))))))))))))))))))
Валя
http://alexs.blog.bg/drugi/2011/06/24/bilkite-dar-ot-boga-eniovden-snimki.770759
Не мога да Те нарека Късна...., защото всичко при Теб звучи много свежо.
До този момент свързвах това име с тройната каменна сватба при с. Зимзелен, на 2 км. от болницата на Кърджали. Наблизо има и една пещера, която така и не разбрах на какво прилича.
Пожелавам Ти ако не си била на скалите под с. Зимзилен, известни като Каменната сватба да отидеш. В блога си имам поместени и трите сватбени веселби.
Поздрави за постинга,
Коста
20.12.2011 09:02
В утрото пътеката е лека.
Бяхме със невидими крила.
Името й рекъл-недорекъл,
тя като вихрушка отлетя.
В пладнето пътеките се сливат.
- Добра стига!
И денят бе храм!
Къде бързах, някой да ме пита.
Аз отминах, тя остана там.
Изтъня, изгуби се след време,
в сън потъна и във зимзелен,
пътят, който тръгваше от мене,
пътят, който стигаше до мен.
Но бъдете преблагословени
и от моя предвечерен час,
ти, която мина покрай мене,
ти, покрай която минах.
Райчо Русев
поздрав
Не мога да Те нарека Късна...., защото всичко при Теб звучи много свежо.
До този момент свързвах това име с тройната каменна сватба при с. Зимзелен, на 2 км. от болницата на Кърджали. Наблизо има и една пещера, която така и не разбрах на какво прилича.
Пожелавам Ти ако не си била на скалите под с. Зимзилен, известни като Каменната сватба да отидеш. В блога си имам поместени и трите сватбени веселби.
Поздрави за постинга,
Коста
През късната пролет има много цветя, не си ли забелязал? Навън ухае на акации, липи, люляк, бъз и светът сякаш става по-добър, любов се лее от всякъде. Това е любимия ми сезон, за това не се тормози излишно, както и да ме напишеш, пролетта си е пролет :)))) Дано да имам време да отскоча и до това село.
В утрото пътеката е лека.
Бяхме със невидими крила.
Името й рекъл-недорекъл,
тя като вихрушка отлетя.
В пладнето пътеките се сливат.
- Добра стига!
И денят бе храм!
Къде бързах, някой да ме пита.
Аз отминах, тя остана там.
Изтъня, изгуби се след време,
в сън потъна и във зимзелен,
пътят, който тръгваше от мене,
пътят, който стигаше до мен.
Но бъдете преблагословени
и от моя предвечерен час,
ти, която мина покрай мене,
ти, покрай която минах.
Райчо Русев
поздрав
Много интересто стихотворение, с колко малко думи са показани етапите на жизнения ни път- утрото, в което пътеката е лека и преминаваме като вихрушки покрай хората около себе си; пладнето, в което някои пътеки се сливат и деня е храм, зрелостта, когато гоним михаля и много пътеки потъват в зимзелен и накрая вечерта(старостта), когато всичко ни се прояснява и добива нов смисъл.
Поздрави Невенче!
И празнично настроение ти желая!
Казвала ли съм ти, че си вълшебница? :)))
А тоя зимзелен наистина ми се влачи из градината и много си го обичам:)
А милата Магнолия ми изпрати семена от едни разкошни разноцветни макове. Да видим какво ще отгледам напролет.
Хубави празници, Вени!!!
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. ambroziia
9. vidima
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. hadjito
5. energyawakeningbg
6. metaloobrabotka
7. mimogarcia
8. bgantimafia
9. siainia
10. bateico