2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 25680 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 13.12.2011 14:49
И така започвам приказката за този малък вълшебник-белия очиболец Potentilla Аlba L.
Описание: Стеблото на това растение е с височина от 10 до 30 см., има няколко разклонения и черно кафяви, пълзящи коренища. Листата формират розетка и са различни. Долните листчета приличат на малки бъчви, а оформената от тях розетка съдържа пет листа, тъмнозелени от върха, пухкави към основата с тъмно-кафяв мъх по тях. По протежение на стеблото листата стават все по-малки и по 1-2 на брой. Цялото растение е покрито с полегнал сребърен мъх. Цъфти през април-юни. Цветовете са бели, до 3 см. в диаметър, с пет венчелистчета и много птичинки и плодници. Плодовете представляват грудки, които се оформят в основата и узряват през юни-август.
Разпространение: Расте в относително чисти места в широколистни елови и борови гори, степни ливади и тревисти хълмисти склонове.
Използваема част: В медицината се употребява за лечебни цели подземната част на билката-пълзящите коренища, които се вадят през есента, когато стръковете изсъхват.В народната медицина се използват и листата.
Действие: антибактериално, затягащо, антисептично, нормализиращо обмяната на веществата, поради съдържащия се в голямо количество йодит в корените.
Приложение: Последните клинични изследвания са доказали, че корена на билката е подходящ за болести на щитовидната жлеза-тиреотоксикоза, хипертиреоидизъм, възлеста гуша и хиперплазия. Също така се прилага при лечение на колит, дизентерия и други стомашно-чревни смущения. В България отвара от билката се използва за лечение на диария, стомашно-чревни заболявания, язва, за превенция и лечение на черния дроб, сърдечно-съдовата система, подагра, ревматизъм. Външно се използва за лечение на рани.
В народната медицина на Белорус сухите листа се смилат на прах и се използват за поръсване на абцеси, фурункули, антракс, а под формата на отвара външно се използват при хемероиди, екземи, стоматити и гингвинити.
В резултат на дългогодишна работа на руски учени през 2008 г. на фармацевтичния пазар на Русия се появява «Еndonorm”-лекарствено средство, създадено въз основа на това уникално растение.
Начин на приложение: 50 гр. корени се смилат в кафемелачка и се заливат с 500 гр. водка. След един месец се прецеждат и започва лечение по следната схема: три пъти дневно по 30 капки от извлека се разтварят в малко вода и се пият 15 мин. преди ядене. Това продължава един месец, след което се прави 7 дена почивка. След това се повтаря лечението по същата схема още веднъж. За деца дозата се намалява наполовина. Вижте повече в първите две клипчета и тук:
www.bryansk.ru/ginseng/lapchat_r.htm
Внимание: Билката не е токсична, но понижава кръвното налягане.
Имах една колежка, която в последните години преди пенсионирането си получи заболяване на щитовидната жлеза-Хашимото, постъпи в болница, където й направиха изследванията и й предписаха лечение с кортикостероиди. Тя не можа да го понесе, получи от тях хипертонична криза и накрая й казаха, че няма някакво голямо разнообразие в лечението и трябва с тях да се лекува. Така тя се отказа от това лечение и реши да ползва други алтернативни методи. Не съм я питала какво е предприела, но от време на време я виждам да крачи бодро по улицата в добро здраве. Мисля, че хора със заболявания на щитовидната жлеза е хубаво да пробват лечение с тази билка, особено ако личните лекари препоръчват методи, които довеждат до проблеми с други органи и системи и резултата е -едно оправяш, друго се разваля. Не пропускайте третото и четвъртото клипче за повече инфо по тези въпроси.
Намерих снимки и на други очиболци с бели цветове от този род Potentilla, които много си приличат с белия очиболец, както се случи и при планинския очиболец. Вижте ги и намерете разликите:
Potentilla alchemilloides http://en.wikipedia.org/wiki/File:Potentilla_alchemilloides.jpg
Potentilla caulescens http://en.wikipedia.org/wiki/File:Potentilla_caulescens_ENBLA01.jpeg
Potentilla fragiformis http://en.wikipedia.org/wiki/File:Potentilla_fragiformis2.jpg
Potentilla rupestris http://en.wikipedia.org/wiki/File:Potentilla_rupestris10.jpg
Снимките на белия очеболец Potentilla Аlba L са от тук:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Potentilla_alba
Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
Смрадликата не смърди като изборните про...
Морски краставички-дар от морето
Всичко добро !
Май го има покрай мен, като се запролети, ще го дебна.
Хубав ден, Невена.
Валя
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. iskra1304
5. mimogarcia
6. djani
7. hadjito
8. webcrem
9. petgrig
10. helianastoichkova