Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
27.01.2011 08:13 - Латинката-лек срещу стрес, сприхавост и импотентност, но не само.
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 50128 Коментари: 36 Гласове:
114

Последна промяна: 12.01.2016 18:53

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Някога още монасите добавяли в салатите листа и цветове на латинка. Те старателно пазели тайната на своите рецепти. В миналото наричали това растение и "кардиналска салата", смятали го за особено ценно като източник на здраве и младост. Родът наброява около 50 вида, произходът му е от Южна и Централна Америка. Индианците са отглеждали многогодишни латинки, които образуват вкусни клубени. И в наше време в Андите от тези клубени, известни с името машуа, се приготвят множество местни ястия. 
В Европа латинките дошли през 16 век, когато испанските конкистадори донесли семената им, и скоро започнало победното им шествие по градините. Научното название на красивото цвете е Tropaeolum. Така римляните са наричали специалните колони, на които били окачвани шлемовете на победените врагове. Карл Линей, който е дал името, оприличил цветовете на шлемове, а листата – на бойни щитове. В много страни латинката е наричана капуцин. Това име пък идва от уподобяването на цвета с неговата своеобразна шпора на монашеска качулка.

image
 (Tropaeolum majus)
http://www.metafro.be/prelude/prelude_pic/Tropaeolum_majus2.jpg

Най-често в градините се отглеждат голямата латинка (Tropaeolum majus) и нейните сортове. По природа тя е многогодишна, но у нас не издържа на зимните студове и се подновява всяка пролет.
Има както храстовидни форми (до 40 см високи), така и увивни, които достигат на дължина до 2,5 м. Неправилните й цветове с дълга шпора, пълна със сладък сок, имат приятен “лютив” аромат.

image
(Tropaeolum majus)
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tropaeolum_majus_04.jpg

image
(Tropaeolum majus) -моя снимка в двор на с.Макоцево

Палитрата на багрите е невероятно богата – жълто, оранжево, яркочервено, кафеникаво-червено, розово във всичките им нюанси.

image
 Tropaeolum minus
http://tolweb.org/Brassicales/21049

image

Съдържанието на витамин С в латинката е голямо, тя е богата и на силни антимикробни вещества: фитонициди и провитамин А (каротин). Клиничните изпитания на веществото, отделено от етеричното масло на латинката показали, че при болни с хронична коронарна недостатъчност, причинена от атеросклероза, пристъпите на стенокардия отшумявали след 2-3 мин, болката изчезвала, подобрявало се самочувствието. Веществото се нарича трополеин.  Етеричното масло, влизащо в състава на латинката, притежава антибактериално и противогъбично действие, укрепва защитните сили на организма. В родината на латинката - Перу, още от древни времена са използвали пресни листа за обработката на най-различни рани.
Снимките на културната латинка са правени в Канада и взети от сайта на моя съученик Гарата, линкът на който е разроложен на 13 място в моя блогрол.
 

image 
Tropaeolum minus
http://www.odla.nu/artiklar/fronyheter-b2-05.shtml

Често срещан вид е и дребната латинка(Tropaeolum minus), която е силно умален вариант на голямата

image
Tropaeolum peltophorum
http://www.houtwal.be/fruitteelt_images/tropaeolum_peltophorum.jpg

Щитоносната латинка (Tropaeolum peltophorum) е характерна с тъмнозелените си щитовидни листа и тъмночервени цветове.
  Често пъти в градините отглеждат и културната латинка Tropaeolum cultorum, която е резултат от кръстосването на няколко природни видове, между които всъщност няма значителна разлика- предимно хибриди от сортовете на голямата и на щитоносната. Растенията са едногодишни, гъсто облистени, потъват в разнообразни по багри цветове от май до първите студове.По-известни са: Едра перла – с карминени цветове; Едра от Нанкин – с оранжеви цветове; Хамелеон – върху едно и също клонче се образуват цветове със светложълта и кафеникаво червена багра.   image
културната латинка Tropaeolum cultorum 
По своята природа латинката е многогодишно растение, но се култивира като едногодишно, тъй като в нашата страна не презимува. Използват се както нейните компактни форми с височина до 30-40 см, така и лианоподобните (с дължина до 2,5 м). Цветовете й обикновено са прости или гъсти, с приятен аромат, жълти, оранжеви, яркочервени, червенокафяви, розови, с жълта или с оранжева чашка.

Като лекарствено средство латинката, за съжаление сега е почти забравена, въпреки че по своя химически състав е ценна: богата е на йодни соли, калий, фосфор, провитамин А, витамините С, В1, В2. В латинката се съдържат растителни антибиотици, затова салатата от нея е полезна при грип и заболявания на горните дихателни пътища и белите дробове.

image
културната латинка Tropaeolum cultorum 

Отдавна е известно, че семената, цветовете и листата на латинката са полезни при мъжкия и женски климактериум. Те помагат при депресия, потиснатост и раздразнение. За тази цел семената на латинката счуквали, а листата и цветовете изсушавали и използвали като подправка. 
Столетия наред семената от латинката използвали и за лечение на импотентност. За тази цел ги счуквали и една чаена лъжичка заливали с вряла вода. Завивали на топло и оставяли така 1,5-2 часа. Правели тази настойка рано сутринта, а я изпивали след 17 часа на два пъти.

image
  Лечебни свойства имат цветовете и листата на латинката, но най-вече семената. Събират ги през август - септември, изсушават ги добре и ги излющват, съхраняват ги в картонени кутии. Настойка от растението се пие при анемия, изтощение, болни бъбреци, различни кожни проблеми. С отвара от листа и цвят, подправена с мед плакнат устата при проблеми на устната кухина. Спиртна настойка от листа на латинка и коприва втриват в кожата на главата за засилване растежа на косата.  
В кулинарията се използват пресните листа на латинката, твърдите цветни пъпки и недозрелите семена за салати, пюрета, супи, маринати. Листата могат да се събират от пролет до късна есен, плодовете (семената) - веднага след като падне прецъфтелия цвят, докато не са станали твърди. Листата могат и да се сушат, а пъпките и зелените плодчета да се мариноват.
Всички части на латинката, с изключение на корените, притежават пикантен вкус, а нейният приятен остър аромат през XIX век европейците смятали за възбуждащ апетита. От пресни листа и цветове на латинка, напомнящи по вкус салата крес, може да се правят салати. И досега във Франция добавят в салатите цветове от латинка, а едрите, приличащи на сбръчкани орехчета семена варят в оцет и използват като подправка за месо.

image
  Ароматичен оцет:   Лесно можете да опитате да си приготвите ароматичен оцет за салатата. Залейте шепа пресни цветове на латинка с ябълков оцет, добавете и зърна черен пипер и карамфил, скилидка чесън. Затворете плътно. Оцетът може да се използва и за ароматизиране на сосове за месо.    image  
  Моят опит: Лично аз не съм използвала до сега латинката, но навремето моята свеки я развъждаше в двора ни в с.Макоцево. Когато тръгваха да прецъфтяват цветчетата ги слагаше в един буркан със спирт за горене, който държеше на слънце на един прозорец. Вечер преди лягане си мажеха ставите със свекъра и си спомням, че имаше ефект, защото свекъра тичаше като младо момче по цял ден между доматите и другите насаждение в двора, за които се грижеше изключително само той. Леле,  добре че не знаех тогава да го светна, че латинката  действа  стимулиращо на либидото при вътрешен прием. Нямаше да има кой да се грижи за градината, щеше да тича по младите пенсионерки в селото, та знае ли се:)))

image

Мисля си, че като стана пенсионерка и на свой ред се закротя там, ще си насадя лехичка с латинки и ще си направя оцет от семенцата й, за да не ми изчезне съвсем либидото. Ще поливам вечер с този оцет салатката от пресни доматки и краставички, гарнирани с листа и цвят от латинки. Може и в шишето с ракийка тайно да сложа някое друго семенце. Докторите разправят, че и жените в климактериум имат  проблем с либидото, за това стават сприхави и гледат лошо. Представяте ли си каква усмихната баба ще бъда, има да тичам по чукарите за билки като млада булка. Чудя се дали пък на моя дядо ще му остане време за градината? :))))


Последните четири снимки са на големи каскадни латинки (Tropaeolum majus)  от градинката на нашата блогерка с ник магнолия, вижте тук:
magnoliya.blog.bg/hobi/2010/10/14/moiata-cvetna-gradinka-7.620288












Гласувай:
114



1. yotovava - Отива
27.01.2011 09:10
в "любими".
поздрав :)))))
Валя
цитирай
2. kasnaprolet9999 - yotovava
27.01.2011 09:30
Вероятно имаш предвид твоя блогвълна или нещо друго?
цитирай
3. анонимен - Goliama iznenada
27.01.2011 10:36
Vinagi sam haresval latinkite, no tova koeto prochetoh e neveroiatno! Pozdravi za postinga.
цитирай
4. magnoliya - Много интересно и полезно!
27.01.2011 12:01
Чудесен постинг, от който научих за рецепти, които могат да се използват за различни заболявания!
От баба знаех, че можем да си оцветяваме дъвките със цвят от латинка, което и правехме като деца.
Поздрави, приятен и топъл зимен ден ти желая!
цитирай
5. kasnaprolet9999 - анонимен
27.01.2011 12:02
Това е изненада и за мен, тази информация я намерих в нета. Аз повече се интересувам от билки, но в случая излиза че това цвете си е една култивирана билка, донесена от Перу.
цитирай
6. karambol5 - Това наистина е з а" любими ...
27.01.2011 12:03
Това наистина е з а" любими " . Харесвам това цвете без да знам ,че се казва латинка . Благодаря ти за ценните сведения за неговите лечебни действия:))))))))))) Не съм тръгнал д астарея ,но си е дриго да знеш ,че има лек за ................либидото :)
цитирай
7. kasnaprolet9999 - magnoliya
27.01.2011 12:11
Благодаря за разрешението да сложа тук твои снимки, мисля че взаимно си бяхме полезно, пък и не само за нас, а и за всички посетители на блога ми. Поздрави!!!
цитирай
8. kasnaprolet9999 - karambol5
27.01.2011 12:17
Това за либидото може да се получи и при стресирани млади хора, така че тази информация може да ти послужи по всяко време. Профилактиката също е важна, а кулинарните удоволствия не са за подценяване. Виж тук:
Тарт камамбер с латинки:
http://littlethingslife.wordpress.com/2010/06/26/%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B5%D1%80-%D1%81-%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8/
цитирай
9. bven - Поздрав, kasnaprolet9999!
27.01.2011 12:23
Много хубави неща си написала за латинката. Искам само да добавя, че който я отглежда дори на прозорец , в саксия или на балкон - ще бъде винаги с настроение. Цветчетата са много красиви и носят радост!
цитирай
10. stela50 - Много интересно ,полезно и красиво ...
27.01.2011 12:30
Поздрави ,Късна Пролет !
цитирай
11. voinov50 - Аз се чудя...
27.01.2011 12:57
защо всички баби но село гледаха латинки в дворовете си, а то защо било.
Даже някои от щерките им се наричаха Латинки :)
цитирай
12. dimona - Благодаря !
27.01.2011 13:22
Благодаря , много полезна информация ! Поздрави !!!
цитирай
13. mmmmmmmmm - Сега от мерак
27.01.2011 13:38
де не се пенсионираш преждевременно?!:)))Латинки ще има винаги:)
Поздрави с усмивка!:)))
цитирай
14. kasnaprolet9999 - bven
27.01.2011 13:47
Благодаря за включването, сигурно е така трябва да пробвам. Поздрави!
цитирай
15. kasnaprolet9999 - stela50
27.01.2011 13:48
Благодаря ти, обичам да пиша за красиви и полезни цветя напоследък.
цитирай
16. kasnaprolet9999 - voinov50
27.01.2011 13:48
Е, вече няма да се чудиш, работата е ясна :)))
цитирай
17. kasnaprolet9999 - mmmmmmmmm
27.01.2011 13:50
Съвсем уместна забележка, пък и ако мерака ми дойде в повече ще си ги отглеждам на балкона, както ме светна вече bven.
цитирай
18. kasnaprolet9999 - dimona
27.01.2011 13:53
Наистина е полезна, даже и аз съм учудена от нейните свойства.
цитирай
19. malchaniaotnadejda7 - Здравей, Kasnaprolet9999!
27.01.2011 15:00
Благодаря ти! Латинката е любимото ми цвете... Сега разбрах, защо го обичам.:)))
"...Така римляните са наричали специалните колони, на които били окачвани шлемовете на победените врагове..." Нямаш против да го взема с мен в блогрола, нали? За късмет.:)))
цитирай
20. анонимен - Merak
27.01.2011 15:01
Svekara mojel i teb da skochi.Da si se setila.
цитирай
21. kasnaprolet9999 - malchaniaotnadejda7
27.01.2011 16:18
Взимай го, то и аз като си харесвам разни неща от други постинги си ги копвам, нали сме една общност тук-блогерия, виж писателкатаа как ни е подредила в нейния роман "Оцелелите" :))))) Радвам се, че това е любимото ти цвете, предполагам че тези с оранжевия цвят. Той е характерен за третата чакра.
цитирай
22. kasnaprolet9999 - анонимен 20
27.01.2011 16:20
А..., не си познал, свеки и двамата ни държеше изкъсо, а когато се сбивахме ни разтърваваше:))))
цитирай
23. mileidi46 - Както винаги. . много полезна. . ...
27.01.2011 17:55
Както винаги ..много полезна..!!!
Толкова много неща научавам тук.А за сбиването...не вярвам ,че някой може да се оттърве ако го нападнеш..:)))
цитирай
24. kasnaprolet9999 - mileidi46
27.01.2011 18:08
Аз обикновено не нападам първа във физически план, пробвам други методи, но в отбраната съм страшна:)))) Преди малко ти писах в блога, още веднъж приеми моите съболезнования.
цитирай
25. tit - :):):)))
27.01.2011 19:06
Обичам това цвете!
Имало и специални способности, значи!!!:))
цитирай
26. kasnaprolet9999 - tit
27.01.2011 21:20
Оказа се, че на доста хора от блога е любимо и по броя на гласовете съдя, че е така. Аз до сега мисля, че нямам постинг с толкова много гласове, само заради латинката е ще знаеш.Радват й се хората, такива чудесни свойства има, как няма да й се радват. Тя е като красива и същевремено умна жена, редко срещана комбинация, която може да влудни всеки мъж. Поздрави!!!
цитирай
27. tryn - Много интересно!
27.01.2011 22:42
Имам едно коренче латинка.
Ще си овкуся малко оцет...
Благодаря! :)
цитирай
28. kasnaprolet9999 - tryn
27.01.2011 22:59
Писала съм горе, прочети още веднъж, корените не се използват, но всичко останало-семена, листа и цвят стават.
цитирай
29. kometapg - Много интересен пост! Поздрави!:)
28.01.2011 00:44
Много интересен пост! Поздрави!:)
цитирай
30. анонимен - Дано никога нямам нужда от това!
28.01.2011 08:56
Дано никога нямам нужда от това!
цитирай
31. kasnaprolet9999 - kometapg
28.01.2011 09:31
Благодаря, успешен ден!
цитирай
32. kasnaprolet9999 - анонимен
28.01.2011 09:32
А дано :))))
цитирай
33. bven - На 21: оранжевият цвят е за 2 ( полова) главна чакра!
28.01.2011 14:26
Може би така трябва, Наде? :)
цитирай
34. kasnaprolet9999 - bven
28.01.2011 15:05
Значи трябва все пак да наблягаме на латинките с оранжев цвят, за дза ни въздействат комплексно, както с химическия, така и с вълновия състав.
цитирай
35. bven - На 34: kasnaprolet9999, ние интуитивно харесваме или не нещо (цвят, дреха, човек) -
29.01.2011 20:03
нека оставим Висшият Аз да ни води.
Хубава вечер!:)
цитирай
36. kasnaprolet9999 - bven
29.01.2011 20:31
Съгласна съм,медитацията помага да се вслушваме във вътрешния си глас, когато говори Висшият Аз.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15748089
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031