Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
22.07.2010 18:56 - Коча билка-котешки наркотик
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 71578 Коментари: 22 Гласове:
16

Последна промяна: 11.07.2017 21:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg


image
Кочата билка е в компанията на Камшика-жълтите стръкове зад нея.

В началото на м.юли отидох за една седмица на вилата в с.Макоцево с намерението да набера много билки. Да, ама НЕ. В таванския етаж, където са ни спалните и където суша моите билки, намерих два умрели плъха и купища фекалии  в чекмеджетата на дрешника и гардероба. Този път като ги видях, не изкрещях, като че ли ме колят, както направих миналата есен. Тогава сложих отрова, та и на съседите раздадох, ама плъховете си я бяха похапнали сладко и до като им подейства направили белите. Геройски ги изметох в една лопата и даже ги показах на съседката за да се похваля(така прави моята котка, когато хване мишки в мазето). Съседката ми за малко да припадне, с голямо усилие запази самообладание и все още ме обича:))) Що чистене падна няколко дена.....не ми се разправя, още ме боли кръста и едното коляно, за билките остана само един ден. Един, ама от тези дни, за които казват ден година храни.

image

Успях да намеря Коча билка и да я разхвърлям по стилажа, в близост до дупката(точно над легена), от която влизат плъховете. То от големите дъждове и наводненията през 2005 г. покрива ни е за ремонт, керемидите се изпочупиха, ама все не ни остава време и средства да  го започнем. Съпругът ми ме будалка, че тази година ще го оправи, но той така разправяше и миналата година :)))
Понеже вратигата още не е цъфнала, реших да използвам Коча билка и да ги видя дали ще избягат. Миналата есен с вратигата уморих един, после разхвърлях от нея навсякъде, но тя явно действа само когато е в прясно състояние. За всеки случай купих и нова отрова, та ако някой по-упорит плъх се запъне да ми гостува, да има какво да си хапне, аз съм много гостоприемна :
))
И така ето какви снимки направих от Кочата билка.

image
  В нета намерих следната информация, повечето от чуждоезични сайтове: Използва се като билка и подправка към салати, супи, сосове. Листата могат да се добавят към салати и придават изключителен вкус на месото. Индианците са ги слагали в лулите си, а  пушенето им  предизвиквало у тях лека еуфория, без вредни последици. Ползвали са се навремето за магии за предизвикване на щастие, любов и против уроки.    Има около 250 вида от тази билка, но най разпространени са следните видове:

image

 Обикновена коча билка (Nepeta cataria) снимката е от нета.
Бели цветове, нараства до 1 метър. Тя се харесва най-много на котките и те могат да й се наслаждават с часове. Прилича много на ментата и е със сиво-зелени листа.


image  
Камфорова коча билка
(Nepeta camphorata )-снимката е от нета.
Бели цветове с лилави точки, нараства до 18 инча с характерен камфоров аромат.


image

Greek Catnip
(Nepeta parnassica) Гръцка коча билка (Nepeta parnassica)
бледо розови цветове, нараства до 18 инча.

image

Лимонова коча билка (Nepeta cataria citriodora)-снимката е от нета
Бели цветове, белязани с лилаво, нараства до 3 метра. Има характерен лимонов аромат.


image

Giant коча билка или Кавказка коча билка (Napeta grandiflora)-тъмно сини до лилави   цветове и с тъмно зелени листа. Кочата билка, която намерих в с.Макоцево е от този вид. Показа ми я д-р Пашкулев, когато преди 10 г. ми бе на гости там.

image

 Състав:
Nepetalic киселина, алфа-бета-& Citral, Nepetalactone, лимонен, гераниол, Dipentene, цитронела, нерол, терпентин, оцетна киселина, маслена киселина, валерианов киселина и танин.
    Действие: Нервоуспокояващо, прочиства белите дробове и матката, антиревматично, спазмолитично, стягащо, газогонно, седативно, изпотяващо и диуретично.    
Приложение: листа и цъфтящи върхове се използват за лечение на горните дихателни пътища, астма, втрисане, грип, мигрена,  разстроен стомах,  главоболие, мускулни болки, ревматизъм и други ставни заболявания, липса на менструация, контузии, хемороиди и зъбобол.
Слабият чай от коча билка чай се използва за облекчаване на колики при бебета, безпокойство и нервност и е много полезна, тъй като действа леко успокоително за деца. Силният чай от нея облекчава треска при настинки и грип, както и успокоява стомаха, като предотвратява гадене и диария, често срещани при летните грипове. Приложна външно за изплакване, или добавена към водата във ваната, лекува кожни раздразнения. Коча билка  е чудесно средство за ароматерапия и инхалации.
  image  Кавказка коча билка (Napeta grandiflora)

Начин на приложение:
Две чаени лъжици суха билка се заливат с 250 гр. кипяща вода, след   15 минути се прецежда и се изпива топла преди ядене или на глътки през пет минути при повръщане. Това може да се повтори 3-4 пъти дневно. При деца дозата е Ѕ чаша дневно, а при бебета 1 супена лъжица,разредена  в мляко за бебета.

Бремените жени трябва да избягват коча билка.

Моят опит: Използвам я под формата на чай при грип, настинки, мигрена с повръщане, храносмилателно разстройство. Правя с нея инхалации, като в литър вряща вода прибавям по  една супена лъжица от: мента бласкун, коча билка и една чаена лъжица сода за хляб. Питайте нашата блогерка Таня от Свищов, колко инхалации е направила при мен по този начин, за да успокоим астматичните пристъпи. Имаше голяма полза, след едноседмично лечение нощните й пристъпи изчезнаха. Ама хич не беше лесно да я накарам да ги прави и основно заради тях се дрънкахме, само да ми види гърба и сяда на компютъра и хайде в блога или Фейсбук, що мъки видях с нея....Заради тези пристъпи бяха отказали в Правителствената болница да оперират полипите в носа й преди Нова година, но след тези инхалации нещата се успокоиха и операцията им във Военна болница мина успешно. Дадох й от тези билчици да си носи в къщи и като види зор сама вече си прави инхалациите и даже пита за още, че свършили били. Е, понабрах това лято да има и за нея, че нали ми е виртуалната щерка :))
От тази билка могат да се правят и спиртни извлеци по описаният от мен начин в други билкови постинги. За мишките скоро ще разбера дали са избягали от тавана ми и ще ви докладвам :))
   image
 
Кавказка коча билка (Napeta grandiflora)
     Докладвам: Миналата седмица бях на Макоцево за 5 дена, нямаше и следа от плъхове, вероятно си представяте kакво облекчение бе това за мен.  нямаше и отровени плъхове, чудех се около един ден, какво точно се е случило, когато срещнах съседа до нас. Той ми се похвали, че след като съм си отишла последния път неговата котка е уловила един голям плъх и му го поставила пред вратата за да се похвали. На следващия ден пред вратата му лежали бездиханни пет по-дребни плъха. Обясних му, че съм ги прогонила с кочата билка, а неговата котка ги е открила явно неподготвени за живота извън моя таван. Мисля си, че така става и с хората. Някой, който прекалено дълго е бил под нечие крилце, загубва своите адапционни и борчески  способности и става лесна плячка на разни хитерци и мошеници. Направете си изводите сами, не искам да ви набивам канчета, както често се случва да правя това с моите синове, от опит знам, колко зле се чувстват след това и вас ще ви пощадя днес-в добро настроение съм :)))


 През юло 2016г. водих едни приятели от билкарската ни група на билкобер по р. Макоцевска и там открихме и набрахме много кавказка коча билка. Ето две техни снимки, от които можете да добиете представа за височината на билката.
:
image
  image

 
Други членове от тази група често снимат тази билка, ето най-добрите снимки:

image

Снимка на Атанас Христов

image

Снимка на Атанас Христов


image

Снимка на Вени Ангелова

image


Снимка на Вени Ангелова

image

Снимка на Вени Ангелова

image

Снимка на Вени Ангелова

image

Снимка на Новит Арсовски

image

Снимка на Магдалена Атанасова

image


Снимка на Магдалена Атанасова. Тук кочата билка е в компанията на горската върбовка.

image

Снимка на Ана Карапанчева

    Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     




Гласувай:
16



1. iliada - ВСЕ ЗАБРАВЯМ ДА НАДНИКВАМ ,А ТИ ТАКИВА
22.07.2010 23:13
ИНТЕРЕСНИ ПОСТИНГИ ПРАВИШ :)
рАЗСЕЯНА СЪМ СИ АЗ И ВСЕ ЗАЕТА ,НО НАДЯВАМ СЕ НЕ МИСЛИШ ,ЧЕ И ПРЕВЗЕТА !:)
пРЕГРЪДКИ ПРИЯТЕЛЧЕ !:)
цитирай
2. kasnaprolet9999 - iliada
22.07.2010 23:20
Благодаря, аз също напоследък нямам много време да влизам по блоговете и много се тормозя от това, какво да се прави, времето през лятото някак е много малко, иска ни се да свършим толкова много неща и ако можем да бъдем навсякъде :)))
цитирай
3. mileidi46 - :))))))
23.07.2010 01:11
Golqma bitka si udarila ,mila..Ujas e s tezi plaxove...dobre 4e ne sa zmii.Az iztrupvam..samo pri misulta!!Dokat bqx v Bg..Vidin mai be6e,, navodnen'' sus zmii..po 6axti i dvorove,na edna jena i be6e padnala na glavata ,kakto si sedqla pod verandata pred ku6tata..Ujas!
Dobre,4e pone tova ne si prejivqla!! Pregrudki za leka no6t!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - mileidi46
23.07.2010 09:52
Права си, но нас скорпионите змиите не ни нападат, щото сме от един род. Дворът ни не е окосен и няма начин да няма змии в него, но си живяхме съвместно пет дена без проблеми. Има в двора една водопроводна шахта, която ми се наложи да разкрия за да пусна водата в къщата. Това упражнение беше първото, с което трябваше да се справя. В тази шахта моя съпруг беше наредил разни плоскости, керемиди и купища найлони, сякаш вътре бе заровил някакво имане. Рових...хвърлях ...та до като стигна до тези кранове бая зор видях, но се справих де, то без вода за къде съм. През цялото време си мислех, дали някоя моя змийска приятелка не си е направила гнезденце там, но за мой късмет се оказа, че не е . Реших да ви го спестя това мое преживяване, още повече че няма общо със свойствата на билката, но ти като отвори дума реших да споделя и това. Както често обичам да казвам, проблемите се решават, като се изправиш срещу тях, а не като чакаш на някой друг да ти ги оправи. Още малко ще почакам моя съпруг да намери хора да оправят покрива и ако не се вземе в ръце, ще спретна ударна бригада от работливи блогери да ми решат проблема:)))
цитирай
5. benra - много интересно,
23.07.2010 12:32
но не съм сигурна,че ще я разпозная в ливадата.Може би трябва да си взема котката и тя да ме води
Апокрива на вилата май и нас ни предстои през това лято
цитирай
6. kasnaprolet9999 - benra
23.07.2010 14:20
Да, страхотна идея, абе ти винаги си била свежарка. Колкото до покрива, вече ми разправяха как се прави ремонт на покрив. Най-голямия гаф се получава, ако трябва да се сменя и гредореда. Групичката майстори ти разкрива покрива и казва, че на следващия ден ще продължи. Така в продължение на седмица ти казват едно и също-утре идваме и те почваме.... Да, ама хората за да не изпуснат келепира се нагърбват с повече клиенти, отколкото могат да обслужат и ти си чакай, ако нямаш работа. Моя колежка миналото лято е минала по този път, трябва да им стоиш на главите и пак не е сигурно, а черешката на тортата е като завали дъжд и започваш да ходиш с легени из къщата в несвяст:)))
цитирай
7. compassion - Невенче, големи емоции при тебе
23.07.2010 15:00
Ама то си е така: една собственост повече е повече грижа.
Е, те, затова не искам да ставам милионер аз. Няма да мога да спя от грижи какво да ги правя толкоз много пари.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - compassion
23.07.2010 16:06
Е, от твоето изказване излиза, че съм милионер, недей така, току виж ме отвлекат и после от къде ще ги взема тези милиони да се откупя. Тази съборетина там няма кой да я купи, цялата се е нацепила от подпочвените води :)))
Моята свеки(бог да я прости) е от там, та тази вила ми е нещо като "зестра". Преди да се омъжа попитах съпруга ми, дали няма да ме води все там след свадбата, имах подозрения, че ще ми се случи нещо такова. Той много се смя на въпроса ми, ама питай го сега дали това не се случи впоследствие. Всяка събота целия катун-млади и стари от три поколения се качвахме на една жигула и се понасяхме натам. Така по времето на соца изградихме нова къща на мястото на старата, зидах, връзвах арматура, цялото село знае как се трудех на всяка плоча, рамо до рамо със съпруга и свекъра, а свеки гледаше дребните.Един от родата даже ни снима с камера тогава, бяхме за пример. Всичко сами сме си правили и най-вече моя съпруг, голям майстор е, а в началото нищо не знаеше, но за всяко нещо се консултираше с колегите си от Туристпроект. Нали казват, че с питане и до Цариград се стига. По-късно се отворих за билките, когато започнаха довършителните работи-дюшамета, мазилки, замаски. За тях се искаше много майсторлък и е голям бавеш.Та накрая зарязах мъжете да се оправят сами с дъските и мазилките, хванах баирите и си намерих ново занимание-билките.
цитирай
9. mamas - Ех, да знаех...
24.07.2010 09:54
Тази билка - от последния вид, лилавата - я имаше в изобилие в тетевенския балкан. Жалко, че не съм я познавала... Набрах си само риган, мащерка и жълт кантарион (по високото сега цъфтежът им е в силата си), ще си спомням пред чаша ароматен чай за прекрасните дни на почивката...

Благодаря ти за полезната (както винаги) информация и за споделените емоции :)))
Хубав ден!
цитирай
10. compassion - Не, бе Невенче, не казвам, че си милионер,
24.07.2010 12:39
но явно си много далновидна щом още тогава си прозряла бъдните си пътувания до село. Аз ви се възхищавам на трудолюбието и ентусиазма. Затова ви е свидно и мило, защото сами сте си го изградили, което си имате. Да сте живи и здрави да му се радвате!
цитирай
11. kasnaprolet9999 - mamas
24.07.2010 23:56
Не съжалявай, сигурна съм, че някой друг път ще имаш тази възможност, важното е, че вече я познаваш и ще я употребяваш при нужда.
цитирай
12. kasnaprolet9999 - compassion
25.07.2010 00:01
Права си, мъчно ми е като гледам, как се разпада,с толкова усилия и любов сме я градили, а свекъра много се гордееше с нея, беше му слабост.След голямите наводнения почвата започна да се сляга и всички къщи около нас се понацепиха, трябва си основен ремонт, ама в тази криза само ни е до това.Дано някой ден не ни се срути върху главите. Поздрави!!
цитирай
13. анонимен - теннис мам
26.07.2010 08:19
Тая приказка за змиите...
Съседа нали има пилета и пауни, лястовички под навеса и ... гълъби....
Видях, че гълъбите са замръзнали, погледнах нагоре и видях жълтия корем на една змия.......
Само след няколко дена, дъщеря ми изпищя, тя все при гълъбите ходи, не мога да я спра, видяла змия... тичам, змията като у дома си, минава покрай гълъбите, те спиртосани и отива направо на лястовичите яйца... Е, няма лястовички вече...
Да, ноняма кой да ч убие. То все никой няма , като я видя. Само един път имахме шанса, но не стана. Изяде и две яйца на пауните. Почти пред излюпване.
Сега сме опаковали мястото, да няма как да влиза, и аз незнам защо съм си внушила, че тия не чак толкова обичани вл......, не обичат миризмата на чесън. И все като чистя чесън и хвърлям отпадъците там. Много е гадно. А като си помисля, че на приятелка на дъщеря и подариха змия и тя си я гледа в стаята.....

И една нощ, приятелката ми вика, абе чувам едно туп, туп пак след малко и така няколко пъти. ставам, тя змията излязла от акварима и се опитва да влезе обратно, но пада от масата....
Е, незнам вярно е че змията не е отровна, но да стои в стата ....
Ако знаете миризми да отблъскват змиите, казвайте. неискам да убивам насила, каквото и да е живитно. Но да плаши и децата, не искам....
цитирай
14. kasnaprolet9999 - теннис мам
26.07.2010 09:42
Знам, че силно ги привлича миризма на пресно мляко, но от какво бягат не мога да кажа. Опитайте с вратига и бял пелин, овесете по една китка от тях в плевнята, ако не друго, поне ще изгоните комарите, бълхите и мишките.
цитирай
15. ivankalilova - Отново много интересно !От сърце ...
26.07.2010 16:42
Отново много интересно !От сърце благодаря!
Поздрави!
цитирай
16. kasnaprolet9999 - ivankalilova
26.07.2010 16:55
За тази билка няма почти никаква информация в българските билкови сайтове, показа ми я д-р Пашкулев навремето, когато ме научи да правя спиртни извлеци от билки. Много съм доволна, че я открих това лято за да ви я покажа, има я на по-високо в по-големи количества, но около селото е рядкост.
цитирай
17. sinewave - Преди да прочета за кочата билка, не ...
29.07.2010 20:58
Преди да прочета за кочата билка, не знаех, че индианците са я използвали за опиат. Чудел съм се какви растения са използвали за лулите си, ако не марихуана или някакъв тютюн. :)

Сведенията сочат, че е възможно да са напушили Джеки Чан с коча билка, докато им е бил на гости:

http://www.youtube.com/watch?v=OfidZ4KGhcY

цитирай
18. kasnaprolet9999 - sinewave
29.07.2010 22:26
Освен Кочата билка, индианците са използвали по-често Салвия дивинорум (Salvia divinorum), която е психоактивно растение с дисоциативни свойства от рода Салвия, към които принадлежи и градинският чай (Salvia officinalis).

Растението се използва хилядолетия наред от шаманите в Мексико, поради своето силно въздействие на съзнанието. Главната психоактивна съставка се нарича салвинорин А (Savlinorin A). По мощност може да се сравни с ЛСД и псилоцибинови гъби, но има друг тип действие върху нервната система и като съставни елементи и протичане на "пътуването" се родее по-скоро с твърде мощните преживявания предизвиквани от ДМТ и аяхуаска.[1] Салвинорин А е агонист на капа-опиоидните рецептори, и е единствената природна съставка, с такова действие.

Растението се приема чрез дъвчене, пушене или като тинктура. Ефектите варират от смях и еуфория до силно изменени състояния на съзнанието. Трайността на ефектите при пушене e много кратка, до няколко минути астрономично време. Субективните преживявания може да са "безкрайни", и много зависят от концентрацията на растението. На пазара в Америка има от Салвия - 5, до Салвия - 35, като числото обозначава на колко грама "обикновена" Салвия се равнява концентрата. Именно концентратът е най-честият причинител на свръх-интензивните преживявания.

Растението не е токсично и употребата му не предизвиква зависимост.-Това е инфо от нета.
цитирай
19. анонимен - Ботанически въпрос
03.03.2011 17:48
Първо да ви поздравя за прекрасния сайт!
Има следния въпрос: знаете ли дали кавказката коча билка е местен (native) вид за България?
Питам, защото не намерих латинското й наименование в този списък на висшите растения в България: http://imagesfrombulgaria.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=247
Обикновената коча билка я има, но за лимоновата (Nepeta cataria citriodora), като подвид, не е ясно.
цитирай
20. kasnaprolet9999 - 19
18.07.2011 18:24
Вероятно е местен вид, след като съм я намерила.Намерих снимка от нета за лимоновата и я прибавих. Съжалявам за късния отговор, но сега те видях. Коментарите на анонимните ту се явяват, ту изчезват, нещо от програмата в блога е.
цитирай
21. razkazvachka - аха - видях я - познавам всичките вариации - кой знае защо на мен не ми мирише хубаво
20.09.2012 22:53
но щом гони плъховете... знам къде има от нея - поне листа мога да си намеря още...

Салвия имам в двора - хъм - дали да не подъвча малко - може да сънувам някоя приказка
цитирай
22. iwan4o - Въпрос
25.04.2016 18:02
Блога е много хубав- поздравления!
Направо на въпроса: каква билка (билки) да използвам в пчелина, която да отблъсква акара от пчелите?
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15759556
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41700
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031