Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
19.07.2010 18:45 - Червен и "бял" кантарион, лечебна сиротица
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 14272 Коментари: 14 Гласове:
19

Последна промяна: 12.07.2017 18:58

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Червен кантарион - Centaurium erythraea

  image

Цъфти
от юни до септември. Расте по сухи и тревисти места, ливади и горски поляни в цялата страна За лечебна цел се използват цъфтящите стръкове (Herba Centaurii), отрязани на около 15—20 см от върха.
Действие: имунностимулиращо, апетитовъзбуждащо, подобрява храносмилането, тъй като тонизира стомаха и сти­мулира отделянето на стомашен сок, жлъчка и панкреатичен сок, има  и газогонно действие. В миналото е използван за лечение на маларията, тъй като може да понижи температурата при трескави състояния. Експериментално е доказано, че съдържащият се в растението генциопикрозид има противоглистно действие.

image

Приложение:
при безапетитие, възпаление на стомаха с намалено отделяне на стомашен сок, запек с газове, болезнени диспепсии, възпаление на черния дроб, анемия, чревни паразитози, трескави състояния, диабет. Външно се прилага при бавно заздравяващи рани.
В научната медицина се използва спиртен извлек от надземната част на растението (тинктура) в различни комбинации с други горчиви билки. Тинктурата от тази билка въздейства  особено благоприятно за бързо възстановяване след продължително боледуване, както и при някои заболявания, като бронхиална астма, язвени болести на стомаха, повишена или понижена киселинност, хепатит, камъни в бъбреците, екзема, нередовен менструален цикъл, главоболие.

image

Червен кантарион
Снимка на Вася Костантинова, член на билкарската ни група във фейса.

Българската народна медицина препоръчва червеният при болести на черния дроб, жлъчката и далака, при глисти, апоплексия, парализи, епилепсия, запек, туберкулоза, липса на апетит, маточни кръвоизливи, хемороиди, бяло течение, туберкулоза в червата, цироза на черния дроб, воднянка, захарен диабет, главоболие.
Начин на употреба - От надземната част на растението се приготвя запарка (1 чаена лъжичка от билката се залива с 200 гр. кипяща вода), която се изпива след изстиване на три пъти, 1/2 час преди ядене.
Може да се направи и извлек с вино, като 60 г билка се накисва в 1 л вино за 8 дни, след което се прецежда и се държи на хладно. Пие се по една винена чаша преди ядене — при анемия и след тежко боледуване. Същото се приема и за апетит и при слабо зрение, само че в друга дозировка-по 1 супена лъжица след всяко ядене.)
Запарката от дрогата се прилага и външно за компреси при бавно заздравяващи рани и при косопад. Понякога външно се прилага и счукана билка, смесена със зехтин. (кисне се 20 дни в зехтин (1:10) за мазане на рани от изгаряния и гнойни рани.

  image

Червен кантарион
Снимка на Магдалена Атанасова, член на билкарската ни група във фейса.

Моят опит: Използвам спиртен извлек от прясна билка по указания от мен начин в предишни постинги. При стомашно разстройство се разтваря една чаена лъжичка в малко вода и се изпива- прави се това до три пъти дневно.
Един съсед, който е диабетик ми сподели, че с помощта на тази билка си регулира кръвната захар и нищо друго не му е било необходимо. Вечер заливал една чаена лъжичка сухи цветове от билката с 200 гр. студена вода, а сутринта леко я затоплял и я изпивал на гладно. Имам един приятел диабетик и често му нося червен кантарион, за да се поддържа във форма. Той има доста напреднал диабет, който е повлиял силно на зрението му. Казвал ми е, че червения кантарион много добре му влияе върху общото здравословно състояние, почти не боледувал от други болести, като настинка, грип и други възпалителни заболявания. Той така е свикнал с нея, че когато свърши набраната от мен дрога тича до билковата аптека за да си набави от там. Запарката от тази билка е много горчива, до като спиртния извлек е много по-поносим и по-силно действащ.

Първите две снимките са правени от мен в края на юли.

image

Тази снимка показва червения кантарион в едър план и е правена от Боряна Боева през август 2006 г. около язовир Батак.

Следващите снимки са правени от мой приятел през лятото на 2010 г. в района на с.Кривонос-Западна Стара планина.

image

image

Този кантарион досущ прилича на червения, но никъде в нета не намерих информация за него. Много прилича на лечебната сиротица, която е отровна и се употребява само в хомеопатията. Разликата е само в цветовете, които при нея са единични, разположени по дължината на цялото стебло, а при белия кантарион те са на групички само по върховете на стеблото.

image

image

image

Червения и белия кантарион там растат един до друг.

image

image

Ето ги в близък план двата вида. Не ви препоръчвам да ползвате белия, той явно не е достатъчно проучен, след като не открих инфо за него.

image

На тази снимка е добавен и жълтия кантарион-най-ляво за да се направи сравнение между отделните видове.

image

Тук е само жълт и бял кантарион.

image

Тук са пак трите вида.

Ако някой намери инфо за този вид - "бял" кантарион, моля да ми я напише в коментар.

Ето как изглежда лечебната сиротица-
Gratiola officinalis, Hedge Hyssop,  която също наричат бял кантарион-снимките надолу са от нета, давам ви ги за сравнение.

image

image

image

image

Който иска да се запознае с друга билка да погледне тук:

kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или:

kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или

kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или


kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624




Тагове:   здраве,


Гласувай:
19



1. magnoliya - Не съм виждала
19.07.2010 23:16
червен и бял кантарион и ми направи впечатление, че се различават от жълтия по строежа на цветовете. На язовир "Батак" съм ходила преди години и още помня красивите поляни с маргаритки. Не зная сега как е - може би поляните са вече застроени както на много други красиви места.
цитирай
2. mileidi46 - :)))))
19.07.2010 23:38
Zdravei mila,
naposleduk te zagubix ot ,,,pogled'':))),no mnogo ti se zaradvax na snimkite,kakto vinagi!!
Stava6 vse po-xubava!!
I ne im se vruzvai na prostazite,deto kre6tqt ot xrastalazite...Zavijdat!!
цитирай
3. compassion - Неуморна си
19.07.2010 23:43
Кога сколаса да го направиш този постинг?
И аз те видях на снимките, но нищо лошо не усетих.
Всички сте хубави. Радвам ви се, че общувате като приятели.
цитирай
4. sestra - Винаги съм се чудила
20.07.2010 09:06
за белия кантарион, както и за бялата комунига..
цитирай
5. kasnaprolet9999 - magnoliya
20.07.2010 10:05
Да, правилно си забелязала, те се различават не само цветово от жълтия, но и като конструкция. Иначе помежду си много си приличат, едно към едно са, само цветчетата им са различни-бели и червени. Не съм ходила на язовир Батак отдавноа, но гледах един постингза него, който беше част от проекта на Джулия Бел за Родопите, има го и в моя блогрол, пизиции 9 и 15.
цитирай
6. kasnaprolet9999 - mileidi46
20.07.2010 10:09
Ще ме загубиш, то цяла седмица бях на Макоцево, уж да бера билки, пък се занимавах през повечето време с простотии. В таванското помещение намерих умрели плъхове, а поразиите които бяха направили ме изкараха от равновесие, направо не искам да си спомням за това. Важното е, че се оправих някак, още ме болят кокалите от тези упражнения, но ще се оправя, била съм и по зле. Вероятно това се е отразило на външният ми вид в положителна светлина, за това ти изглеждам по-хубава :)))) Този път реших да се дистанцирам изцяло от злобните коментари отнеприсъстващите на блогерската среща, не са ми на нивото да се занимавам с тях, реших че е по-полезно да направя този постинг, така си ангажирах вниманието с нещо по-полезно.
цитирай
7. kasnaprolet9999 - compassion
20.07.2010 10:17
Има една приказка-луд умора няма, та и аз така. Всъщност част този постинг публикувах миналото лято, сега просто го актуализирах с новите снимки за белия кантарион. Повече време ми отне да търся инфо в нета за белия кантарион, но резултатите са, че се запознах с лечебната сиротица, която само отчасти прилича на него, въпреки това на нея казват бял кантарион. Реших да го споделя с вас, за да не се обърка някой и да стане грешка, може да са от едно и също семейство, пък лечебната сиротица е отровна. Възможно е белият кантарион да е двойник на червения и да е отровен, също като при гъбите. За това ви го показах. Аз лично не съм го срещала, изглежда расте само на по-високите места в планините, околностите на с.Кривонос са доста нависоко, ходила съм там на откриването на една черква на св.Никола Чудотворец преди четири години.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - sestra
20.07.2010 10:19
Значи си срещала бял кантарион, така ли да го разбирам? Колкото до бялата кумунига, тя поне е описана в литературата, ползват я най-вече против молци, до като жълтата е лечебна и за нея имам отделен постинг.
цитирай
9. sestra - Да, kasnaprolet9999,
20.07.2010 23:56
много нарядко по местата на червения на една любима ми ливада. Най-много се намира жълтия, по-рядко червения и съвсем рядко бял. Нямало е как да не го позная - само белите цветчета го различават от червения.
цитирай
10. kasnaprolet9999 - sestra
21.07.2010 09:40
Благодаря ти за инфото, интересното е, че винаги е в компанията на червения кантарион. Интересно защо никъде не е описан в билковите книги, имам и много стари от тези с рисунки, но не открих нищо за него.
цитирай
11. zvezdichka - Не съм срещала досега
28.07.2010 22:50
белия кантарион при нашите разходки, но за в бъдеще ще се оглеждам за него :). Не знаех дори, че съществува.
Поздрави за поста Невенче и полезната информация, която си постнала :).
цитирай
12. kasnaprolet9999 - zvezdichka
29.07.2010 22:31
Аз също не съм го срещала, поздрави!!!
цитирай
13. toross - Невена, никъде не открих
23.08.2010 12:26
червен кантарион. Разпитах по билковите аптеки в Пловдив, но нямаха понятие да са получавали от него. Навсякъде ми предлагаха жълт, който имам в изобилие. Дай съвет къде да го търся.
цитирай
14. maria77ata - За белия кантарион
04.04.2016 15:41
Здравейте, много бих искала да видя от този белия кантарион.Има ли начин ако имате изсушен стрък да ми изпратите.Може да ми пишете на art30@abv.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15759556
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41700
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031