Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
04.07.2010 00:12 - Навън ухае на липи
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 10421 Коментари: 17 Гласове:
18

Последна промяна: 17.08.2010 16:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
   image    Липата (Tilia) представлява високо до 25-30 метра дърво, силно разклонено и с гъста корона. Листата са последователни, с неправилна сърцевидна форма, с назъбени краища и дълги дръжки. Като билка е позната още от древността, където келтите са я превърнали в свещено дърво, под което провеждали своите племенни събрания. Те вярвали, че дървото бди над тях и следи за изпълнението на справедливостта и правосъдието. А сърцевидната форма на листата винаги е била в пряка връзка с богинята на любовта. Съществуват три вида липи, като всяка една от тях се характеризира с определени особености:
  • Дребнолистна -   сърцевидна липа, (тъмнозелени и голи отгоре листа), синкави отдолу с меки плодове, разпространена е на места с надморска височина около 1500 м, като периодът й на цъфтеж е от края на юни до август.
  • Едролистна - листата (еднакво зелени от двете страни) са гъсто покрити с власинки от обратната страна, обикновено цъфти в началото на лятото.
  • Сребролистна - едро декоративно дърво, достигащо 30 м височина, с широки сърцевидни листа, (отгоре зелени, отдолу бели, покрити с власинки)цъфти най-късно (през юли).
Химически състав на липата Цветовете от липа съдържат около 0.06 % етерично масло с главна съставна част алифатни сесквитерпенови алкохоли (фарнезоли), на които се дължи приятният аромат; флавоноиден гликозид тилирозид, които представлява производно на кемпферола и р-кумаринова киселина, както и флавоноиди, производни на кверцетина. В трицветниците се съдържа слузно вещество и танини, производни на β-амирина, аскорбинова киселина, каротин, гликозиди, агликони и восък.

image

Здравословни ползи
  • Липовият цвят притежава потогонно и диуретично действие.
  • Често намира приложение като помощно средство при лечение на бъбречни заболявания.
  • Действа противомикробно, противовъзпалително и противоспастично.   
  •  Чаят, приготвен от цвят на липа, спомага при възпаление на горните дихателни пътища (ларингит, бронхит, пневмония, ангина и при повишена температура.  
  • В народната медицина липовия цвят намира приложение при: виене на свят ,  главоболие,епилепсия, хистерия, пресипнал глас. А отварата от липов цвят се използва под формата на бани при лечение на изгаряния, кожни обриви, ставни болки, хемероиди и шарка, както и за гаргара при възпаление на гърлото и устната кухина.
  • Чаят от липа, поднесен с мед, е прекрасно успокояващо средство за добър сънн.
  • Липата намира приложение в ароматерапията: релаксиращото етерично масло подобрява съня; намалява треската и ефективно се справя с възпаленията, като повишава потната секреция, но намалява нощното изпотяване; етеричното масло от липов цвят повлиява благотворно върху психиката на човека.
  • Успокояващите качества на отварата от липа я превръщат в ценна съставка при производството на успокояващи кремове, тонизиращи средства за чувствителна кожа, както и за различни маски за коса.
  • Много фризьори препоръчват изплакването на косата след измиване с липов чай срещу косопад.  
  Здравословни рискове: За хората, страдащи от сезонни алергии, цъфтежът на липите е едно от най-неприятните явления през пролетта и началото на лятото.

Съхранение на цветовете:
Цветовете от липа започват да се събират по време на цъфтежа (юни-юли). Берат се на ръка, като е необходимо те да не са напълно разцъфтели. Не трябва да се мачкат, защото при процеса на сушене потъмняват. Температурата, подходяща за сушене е 45°С и процесът продължава докато цветната дръжка не стане чуплива.

Как да си проготвим вкусен  чай? Приготвя се запарка от една супена лъжица ситно нарязан липов цвят в 250 мл вряща вода. След около 20 минути запарката се прецежда и се пие гореща. От друга страна, липов цвят, накиснат за 8 часа в червено вино в съотношение 1:10, се превръща в прекрасна тонизираща и подпомагаща лечението на анемия напитка.
Източник: Чай от липа http://www.bb-team.org/articles/3742/#ixzz0sVnsOv3Y     Моят опит: Начин на употреба -  Ставам рано и заливам в чайника две супени лъжици от цвета с един литър вряла вода. После пак си лягам и до като се разсънвам чая се е запарил.  Като се събудя съвсем го прецеждам и го наливам в няколко чаши, подслаждам го с мед и подгонвам мъжете в къщи да пият чай, преди да излязат на работа. Всички бързат за някъде и ме гледат с досада, че ги бавя, но като пийнат от чайчето излизат с настроение навън. Този чай е един от най-обичаните в къщи.   За външна употреба се приготвя отвара от 100 г липов цвят и 2 л вода. За гаргара се приготвя отвара от 20 г липов цвят на 250 см3 вряща вода, като в топлата отвара може да се прибави и 1 чаена лъжичка сода бикарбонат.

Сребролистната липа е най-широко разпространена в стра­ната ни, докато останалите два вида са разпространени по-рядко в горите, по каменистите склонове на предпланинските и планинските области   Бера само  липи, растящи в планински условия. Те цъфтят през юли и са най-лекови и чисти а, уханието им се разнася на километър около тяхя. Има няколко  липи на едно много змийско място над с.Макоцево и там около 15 юли вече еса готови за бране. Малко хора го знаят, моя приятел бай Ангел (бог да го прости) ми го показа преди години и често ходехме там да берем. Преди две години когато брах, нямаше жив човек там, но като тръгнах да се връщам, точно на тясната пътеката пред липите, ме чакаше едно малко букетче със свеж червен кантарион. Ако беше минал човек оттам, нямаше как да не го видя. Направо изтръпнах, като видях букетчето, защото когато ходехме с бай Ангел да берем липа, той винаги береше и червен кантарион, правеше точно такива малки букетчета. Събираше го от полянката под липите и тъй като беше диабетик, студеният извлек от червения кантарион много му помагаше, вижте тук повече за него:   http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/12/01/cherven-kantarion.446588   За мен вече нямаше съмнение, че когато ходя за билки, бай Ангел винаги е някъде около мен и ме предпазва от лоши неща и срещи. Около месец след този случай научих, че близко до това място са намерили един младеж, който се бил обесил на едно дърво, намерили го почти разложен и е бил страхотна гледка, само по документите в джоба му са го разпознали. Висял е там около 3 месеца и един овчар го е намерил. Родителите му имали къща в с.Макоцево, но рядко я посещавали. Много ми стана мъчно за това момче, бил от няколко години в Англия и се връщал от време на време в България, говореха, че попаднал под влиянието на някаква западна религиозна секта и често е разправял, че ще сложи край на живота си. Жалко, че млади хора си отиват по такъв безсмислен начин. Оше си плюя в пазвата, че не съм го намерила аз. След като видях букетчето с червения кантарион, така се разтроих,  че не разбрах кога доприпках до вкъщи, загубих всякакво желание за разходки за дълго време.От тогава не съм ходила на това място и не знам дали ще събера смелост да ида.
 

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250


Първата снимката е правена от мен миналото лято в двора на един съсед от с.Макоцево, а втората е от нета.
     

 





Тагове:   здраве,


Гласувай:
18



1. tili - Да, липите цъфнаха
04.07.2010 01:11
и тази година, но ароматът им не е като в миналата...
Привет, Пролет:)))
цитирай
2. mamas - Благодаря, мила!
04.07.2010 09:15
За полезната информация и удоволствието от начина, по който е поднесена.
Щастливо лято ти желая!
цитирай
3. slunchevatausmivka - Здравей, Невена!
04.07.2010 10:27
Ухае чудесно на липи... Прегръщам те!
цитирай
4. compassion - Липите ми напомнят лятната сесия
04.07.2010 10:50
Тази миризма и сега ме връща в двора на университета, където учех и много години след това работех.
Но твоята информация е много ценна. Съкровище си ти.
цитирай
5. kasnaprolet9999 - til
04.07.2010 16:15
Интересен извод си направила и кое му е по-различното на аромата?
цитирай
6. kasnaprolet9999 - mamas
04.07.2010 16:21
Знам че много хора ползват липа, но съм сигурна, че не всичко знаят за нея, даже не знаят, че има три вида липи.Гледам по улиците на София берат, а тя поема много от отровните бензинови пари и не трябва да се консумира от такава среда и е вредна.Тя е като гъба, която ги абсорбира, но те за дълго остават в нея и понякога тези дървета също се разболяват и умират, кестените също са такива. Поздрави
цитирай
7. kasnaprolet9999 - slunchevatausmivka
04.07.2010 16:23
Благодаря, желая ти много късмет и успех.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - compassion
04.07.2010 16:25
Радвам се, че не ти омръзват моите билкови постинги и въпреки че си далеч от тази сфера продължаваш да се интересуваш, може пък в един момент да се престрашиш и да започнеш да си ги береш сама, а не само да разчиташ на тези от аптеките.
цитирай
9. kasnaprolet9999 - sunny2 и arthemida -Поздрав за 9999 и 10 000 глас
04.07.2010 17:00
Последни 20 гласували:
16:37 - arthemida
15:01 - sunny2
Поздравявам ви с тази песен:
http://www.youtube.com/watch?v=mifnMC_Kn1Q
цитирай
10. ckarlet - Обожавам уханието на липа Невен...
04.07.2010 17:49
Обожавам уханието на липа, Невенче!
Поздрави за прекрасните и полезни постинги!
цитирай
11. bven - Много хубави и полезни неща даваш за размисъл, Невенка -
04.07.2010 20:10
аз знам, че липата се използва винаги при простуда, за да предизвика загряване на организма и след това започва преодоляването на простудата. Но ароматът на липата и чаят от липа са винаги прекрасни. Благодаря за постинга и усмивки!
цитирай
12. kasnaprolet9999 - ckarlet
04.07.2010 22:56
Аз също, пред прозореца ми в двора ими три липи, от както са цъфнали спя много добре.
цитирай
13. kasnaprolet9999 - bven -
04.07.2010 23:01
Нe, тя не го загрява, а предизвиква изпотяване, при което се изхвърлят токсини и това действа добре за тялото ни.За да се подсили този ефект, трябва и поне едно аспиринче :)))))
цитирай
14. tota - Невена,
04.07.2010 23:55
днес бях в планината и видях белите липи ..наистина от далеч долових аромата им ...Благодаря за постинга!! Лека и спокойна нощ!
цитирай
15. panazea - Невенче,
05.07.2010 10:23
развълнува ме с липата! Хубаво ухаят и те ръсят с липов цвят. Никой не обра липите тази година!
цитирай
16. ivankalilova - Благодаря, за чудесната информ...
05.07.2010 13:52
Благодаря, за чудесната информация! Обожавам този аромат!Но при нас ромите изсякоха клоните им .........без да мислят.........
Поздрави!
цитирай
17. kasnaprolet9999 - tota, panazea, ivankalilova
05.07.2010 18:03
Радвам се, че тази информация ви е била полезна, аз тези дни ще бъда в блогерска отпуска, отивам за билки в Макоцево и няма да мога да ви отговарям.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15316374
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031