2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране

Прочетен: 27283 Коментари: 25 Гласове:
Последна промяна: 17.08.2010 16:18

.jpg)
Дивата мащерка (Thymus serpyllum) е многогодишно тревисто растение. Фитотерапевтите различават над 35 разновидности на билката.
Това е първата билка, която се научих да разпознавам. Моята майка ми я показа, когато бяхме на почивка на бунгала на язовир Искър. Тогава бях на 28 г. и вече имах малък тригодишен син, който често боледуваше от катар на горните дихателни пътища. Днес моята майка навърши 85 г. и този постинг го посвещавам на нея, в знак на обич и благодарност за всичко, което е направила за мен. В момента тя е в относително добро здраве, успя да се стабилизира, след тежката операция на счупения й десен крак, и вече мисли за кой да ожени внуците си.
Мащерката се среща край горите, ливадите, пътищата и скалистите слънчеви места на територията на цялата България.
Надземната част на растението се бере през периода на цъфтежа (май – септември).
Мащерката е изключително полезна през есенно-зимния сезон, защото дрогата действува отхранващо при катар на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, грип, бронхопневмония, бронхиална астма, белодробно възпаление със слузен секрет. Успокоява суха и спастична кашлица при коклюш и спастичен бронхит. Предписва се и като нервноуспокоително и спазмолитично средство при стомашни и чревни заболявания като хроничен гастрит, язва, колит, метеоризъм; при главоболие, неврастения, радикулит.
Мащерката се използува още за бани и компреси като аналгетично средство при заболявания на мускулите, ставите и периферните нервни стволове.
Препоръчват се бани от мащерка при хора с нервна сбръхвъзбуда и депресии. Не едно неспокойно или нервно дете е възвърнало здравия си сън благодарение на баня с мащерка.
Народната медицина препоръчва мащерка и при язвена болест на стомаха, при чревно разстройство, безсъние, малокръвие, нервни и кожни заболявания, за гаргара при възпаление на лигавицата на устата и гърлото.Налагането на суха билкова възглавничка от набрани на слънце мащерка, лайка и бял равнец и чаят от тях помагат при невралгични болки в лицето.
Обикновената мащерка (T. vulgaris), както и дивата мащерка, се използва като подправка в кулинарията. За разлика от полската, градинската мащерка достига до 50 см височина, но в полезното си действие те са равностойни. Тук можете да видите как изглежда тя:
bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Thymus_vulgaris_54555.jpg
Дрогата от мащерка се прилага под формата на отвара и запарка.
Приготвената от нея напитка чисти фините вътрешни части на тялото.Мащерката може да се приема и под форма на чай с мед, подходящо е да се комбинира с риган, цвят от бъз, мента и маточина.
Масло от мащерка също се прилага с лечебни цели под форма на инхалации или в ароматизиращи лампи при простуда, грип, понижена работоспособност. Ползва се и за масажи при ставни болки и спортни травми. Маслото от мащерка се влага и в много козметични продукти като: шампоани (против пърхут, стимулира растежа на косата), маски за лице (регенериращ ефект), кремове, тоалетни млека.
Мащерката не бива да се пренебрегва и като ефикасно средство против пиянство, казва шведската лечителка Мария Требен. Една препълнена шепа мащерка се залива с един литър вряла вода, покрива се с капак и се оставя две минути да се изкисва. Чаят се сипва в термос и на всеки четвърт час на алкохолика се дава по една супена лъжица от него. Ще последват гадене, повръщане, силно разслабване и уриниране, потене, а успоредно с това и голям апетит и жажда. При рецидиви, които в началото са неизбежни, впоследствие обаче все по-редки, лечението се повтаря.
Мащерката се препоръчва и при епилептични пристъпи. Ежедневно от нея се пият по две чаши чай и то не при кризи, а през цялата година - като лечение от две до три седмици с десетдневно прекъсване.
Моят опит: Ползвам мащерката профилактично и при настинки, грип, храносмилателни смущения.Сутрин често приготвям чай от три супени лъжици от билката, като ги заливах с 800 гр. кипяща вода. След десетина минути чаят е готов, прецеждам го и го наливам в три чаши, като поизстинат слагам по лъжичка мед - една за мен, останалите за съпруга ми и малкият ми син. Започва едно гонене из стаите и напомняне, всеки да си изпие чашата, преди да излезне от къщи, обикновено никой не закусва, но чаят се изпива въпреки мрънкането, че времето недостига и само ги бавя с моите чайчета, адски съм досадна, нали?
Тези снимки съм ги правила миналата година на Еньовден, а това там е любимата ми кошничка, с която често ходя да бера различни билки.
На морето е много подходящо да се пие такъв чай, за да се избегнат честите летни храносмилателни разтройства и за да има повече време за любов, като в клипчето по-долу. За това, когато тръгнете на там, не забравяйте да си сложите в чантата едно пакетче мащерка и едно мента.
Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571
или
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
13.06.2010 20:42
как успяваш...ама какво ли се чудя...нали си ми скорпионче..!!!
:)))))
Поздрави!:)))
Ще приложа на практика билкарските съвети.
То на теория е лесно.
Ама да грабнеш кошницат аи да действаш професионално си е голямо пречупване.
Очаквах снимки и от морето и от любовта!
http://kasnaprolet9999.blog.bg/poezia/2009/07/01/da-posreshtnem-july-morning-s-poeziia-i-pesni.356712
Усмивки!:)
17.06.2010 10:45
слагам винаги мащерка, ако има и риган.
18.06.2010 21:02
поздрави от Царево, сега се докопах до едно компи и седнах да ти пиша.
Тук е прекрасно, но времето не ми стига за нищо. Дивата мащерка е страхотна билка, но нямам време да си набера.
Поздрави на всички в къщи!
и всякакви видове доматени сосове... :))))
11.11.2010 04:31
Има една подправка, казват и бодливата чубрица, става на шушулчици наесен, но дали за нея говорите? Знам, че в нашия край много я тачат за киселото зеле...
Има един такъв невероятен мирис, ухание на вкусотия, май в някои меродии съм я усещала...
слагам винаги мащерка, ако има и риган.
2. radostinalassa
3. mt46
4. panazea
5. varg1
6. iw69
7. planinitenabulgaria
8. rosiela
9. getmans1
10. leonleonovpom2
11. kvg55
12. notfun
13. hadjito
14. penata555
