Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
27.05.2010 08:00 - Навън ухае на акации
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 20363 Коментари: 8 Гласове:
11

Последна промяна: 12.05.2015 18:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image
Акациите (Acacia) са род храсти и дървета от семейство Fabaceae, описани за пръв път в Африка от Линей през 1773 г.
Родината на бялата акация е Северна Америка. У нас се култивира главно край пътищата и железопътните линии, а също като почвоукрепител. Срещат се следните няколко вида акация:

image

Бяла акация (Robinia Pseudoacacia L.)

image

Златен дъжд (Laburnum anagyroides)


image

Японска акация
(Sophora japonica)

image

Жълта акация (Caragana arborescens)

image

Жълта акация в близък план

За лечебни цели у нас се използва най-вече бялата акация и за това ще я разгледам тук най-подробно.
Бялата акация представлява
разклонено дърво  със сивокафява напукана кора, расте много бързо и достига на височина до 25 м, а на възраст до 100 години Листата са лекоперести с дръжки, в чиято основа се намират по две шипчета. Цветовете са бели ароматни и са събрани във висящи гроздовидни съцветия. Плодът е кафяв боб и съдържа по няколко тъмнокафяви семена.
  Използвани части:за лечение се използват цветовете на бялата акация, когато са още неразтворени, събират се през май. При откъсване не бива да се мачкат.Употребяват се още листата, плодовете и кората на младите клонки на акацията, а също и корените. Листата се берат преди цъфтежа – април, плодовете – август, септември, а кората от клонките, както и корените рано на пролет – февруари, март. Те се употребяват при същите болести, но в малко количество и под лекарски контрол, защото са отровни.

Съставки: Цветовете на бялата акация съдържат етерично масло, флавоноиди, танини. В кората се намират отровни вещества

image

Действие:
Водните извлеци от цветовете притежават свойството да намаляват киселинността в стомаха, действат още кръвоспиращо, температуропонижаващо и отхрачващо. В по-големи дози действуват очистително на дебелите черва. Спиртен извлек от млади клончета понижава повишената стомашна киселинност, притежава пикочогонно действие и понижава кръвното налягане.

Приложение: Цветовете се прилагат при повишена киселинност на сто­машния сок (гастрит, киселини, оригвания, гадене, болки и  повръщане), стомашни кръвоизливи, запек и хипертония. Листата и цветовете се прилагат при бронхити, трахеобронхити, високо кръвно налягане, жлъчнокаменна болест, невралгии. Листата се употребяват  при нередовна менструация и високо кръвно налягане.

Българската народна медицина препоръчва цветовете на бялата акация при бронхит, кашлица, язва в стомаха и дванайсетопръстника, стомашни кръвоизливи, главоболие, невралгия на лицевия нерв, ревматизъм, тифус, грип.

Начин на употреба. 1 супена лъжица от цветовете се кисне 2 часа в 300мл вряла вода. От прецедената запарка се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно. Външно запарката се използва за жабурене при зъбобол.

Акациевият мед укрепва целия организъм и предпазва от заболявания на дихателните пътища и храносмилателната система. Характерно за акациевия мед е, че не кристализира дълго време - до 2 години. Прозрачен и бледо-зеленикав на цвят, той  е един от първите медове, които се добиват през годината в много региони на страната.

Златният дъжд (Laburnum anagyroides) е  отровен. Освен по жълтите цветове, той се познава и по височината - достига не повече от 7 метра. Семената му действат възбуждащо на дишането, а също и на моторните нерви, като постепенно ги парализират. По тази причина днес растението се използва само във фармацевтичната промишленост и за декоративни цели.  Много пчелари считат, че това дръвче се казва жълта акация, поради пълната прилика на цвета и съцветието на бялата акация.
 
Жълтата акация (Caragana arborescens) е храст достигащ 3-4 м, или дърво високо до 6 – 7 м с рядка корона. Позната е и под името сибирска акация. Използва се за лечебни цели от руската народна медицина, вижте второто клипче. Лечебно растение в тибетската медицина. Монголското й название е "Алтън харакана" - "Златна карагана".
Тибетските лами прилагат това растение за лечение на нервно-психически заболявания. Караганата е особено ефикасна при епилепсия (ког
ато припадъците са леки).
Фармакологично действие: тонизира централната нервна система, притежава общоукрепващо действие и удължава живота на човека. До голяма степен премахва умората и възстановява работоспособността. Караганата е особено полезна при спортисти и хора на умствения труд, подложени на психически претоварвания.
ПОКАЗАНИЯ:
1. Заболявания на нервната и сърдеч-но-съдовата система (неврози, епилепсия, исхемична болест на сърцето).

2. Противовъзпалително средство при грип, ангина и простуди.
3. Адаптоген (подобрява адаптацията на организма към вредни условия на околната среда).
4. Общоукрепващо средство, премахва стреса, отпадналостта и преумората.
5. Средство за запазване на здравето и за удължаване на живота.
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ: 3 г (3 см) карагана се стри-ват и се заливат в термос с 0,4 л вряла вода. Престоява 1 нощ. Пие се по 150-200 г 2-3 пъти дневно - сутрин 20 минути преди закуска, втория път след работа, но не по-късно от 18 часа. Противопоказания няма.


Японската акация (Sophora japonica) е висока до 25 м. Има светложълти цветове. Благодарение на богатото си съдържание на веществото рутин изсушената билка намалява чупливостта на капилярните кръвоносни съдове, предпазва от кръвоизливи, има противовъзпалителен ефект. Използват се неразтворените цветни пъпки и плодовете.

image

Моят опит:
Още през първите дни на май, преди акациите да разнесат своето ухание във въздуха, събирам техните неразтворени цветни гроздчета. Използвам ги най-вече в сухо състояние, по начина описан по-горе, при настинки, придружени с кашлици и бронхити. Често ги комбинирам с други билки, които се използват при тези заболявания, но имат затягащо действие - борови връхчета, кантарион, мащерка, мента, риган и така общия ефект от комплекса е по-добър. При събирането на цветовете, трябва много да внимаваме, къде стъпваме. В с. Макоцево акациите растат в близост да жп-линията, където има и много стари, неизползвани коловози. Веднъж, както си вървях по един такъв коловоз и гледах нагоре, търсейки по-ниски клонки с цветове, щях да настъпя една отровна змия. През м. май те започват да излизат от своите дупки и често се препичат на слънце по тези коловози. Много интересно, че в един момент нещо като че ли ми нашепна да погледна надолу, единият ми крак беше във въздуха, аха да се стовари върху змията. Как успях да запазя спокойствие и равновесие, още не мога да си обясня, отместих крака си встрани и панически избягах. Моят съпруг шеговито ми обясни, че змия-змия не хапе и не бива толкова да се притеснявам. От тогава по-малко се притеснявам от змиите, щом сме си едно порода какъв ми е проблема :))). А може би съм чула нейният глас, уловила съм по някакъв начин вълните, които излъчва. Все пак от тогава ходя на билкобер с високи обувки, а не само с маратонки, че нали страх лозе пази :))

Преди години направих много хубав сироп от цветовете на акацията, приготвя се по подобие на сиропа от цветовете на черния бъз. В три литра вода се слагат четири шепи цветове и така престояват едно денонощие, след което се прецежда водата и към нея се прибавят 3 кг. захар. Бърка се от време на време до като се разтопи захарта. Накрая се слага 1 супена лъжица лимонене киселина и готовия сироп се изсипва в бутилки, държи се на тъмно и хладно място. През летните горещини е чудесна напитка, разтваря се част от сиропа със студена вода и се консумира с удоволствие.

Как се прави сладко от акация, вижте тук в рима:

lila.blog.bg/lichni-dnevnici/2010/03/01/kak-se-pravi-sladko-ot-akaciia.502515
  Снимките с белите акации са правени наскоро от нашата блогерка с ник Миледи в района на Белоградчишките скали, сложила съм ги тук с нейно разрешение. Останалите са взети от нета.

mileidi46.blog.bg/hobi/2010/05/20/malyk-izlet-do-belogradchik.548318

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011












Гласувай:
11



Следващ постинг
Предишен постинг

1. lubara - Поздрави, kasnaprolet9999 !
27.05.2010 08:29
Ау, змия - змия не хапе. Какъв човек, какъв човек!
Всичко знаеш за билките, за бъзовина съм чувал, но за сладко от акация, не !
цитирай
2. kasnaprolet9999 - lubara
27.05.2010 09:07
Ами да, от една порада сме си. Аз например, когато съм сърдита много рядко правя шумен скандал, но виж в съскането си ме бива, а какви умопомрачителни погледи хвърлям, направо да не си ми наблизо.
цитирай
3. lila - хехе. . . и аз при лекарствата! но ...
27.05.2010 11:51
хехе...и аз при лекарствата!
но случката със змията ми напомни как веднъж след лятна буря в сумрака на пресичаната от мен улица, нещо ми нашепна да гледам в краката си - кабел от трамвая беше виснал на метър от мен и от високото напражение сигурно щях да се овъгля...така, че добре го има провидението!
а за жестта - благодаря!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - lila
27.05.2010 12:34
Да и ти при лекарствата, дадени ни от природата-билките. Сега вече знаеш, че ат акация се прави не само сладко и сироп, нали:)))
цитирай
5. mileidi46 - Току що влизам в нета....:(((
27.05.2010 23:16
Цял ден ...пълна скръб!Изнервих се с този барутник:))))(компа)
Но пък удоволствието...от ухаещите акации...компенсира!! ако знаех че ще правиш постинг за акация,щях да снимам отблизо и по-хубави снимки да направя,ама а де!
Ако отида пак сега..сигурно ще са прецъвтели вече!!
Поздравявам те мила...като шаманка си наистина!!
Прегръдка!
цитирай
6. kasnaprolet9999 - mileidi46
28.05.2010 10:17
И така са си добре акациите, снимките са панорамни и показват красивите места у нас, това ги прави още по-интересни. Както виждаш намерила съм от нета снимки и в близък план, а от клипчето също има много акации, вече няма начин някой да не знае за какво иде реч. Много хора си мислят, че акацията само разнася своите ухания, но тя има много полезни свойства и въздействие на вълново ниво-виж само lila как направи сладко от нея, без да си е представяла че го може :)))
цитирай
7. compassion - Аромата на акацията е любовта на детството ми
28.05.2010 19:29
както и миризмата на току що окосена трева. С нищо не мога да ги сравня. Сладост.
Невенче, а тази работа със змията изобщо не е за подценяване. Внимавай къде ходиш.
цитирай
8. kasnaprolet9999 - compassion
29.05.2010 16:34
Благодаря ти за грижата, но понякога това не е възможно, защото ми се налага да пресичам много обрасли местности с трънаци, високи треви, камънаци. За това съм си купила високи ботуши и мислено им говоря на змиите да ми направят път, защото и за тях няма да е добре да ги настъпя, пък ако трябва да си мерим отровата, коя е по-силна-змийската или скорпионската не е ясно какво ще се получи:)))
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15759694
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41700
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031