Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
15.03.2010 18:34 - Горски плодове-Обикновена хвойна
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 18045 Коментари: 4 Гласове:
9

Последна промяна: 17.08.2010 16:49



Обикновена (Синя)  Хвойна

Juniperus Communis L.

image

 

Снимката е правена от блогера mrazekoff

Описание: Вечнозелен храст или ниско дърво високо до 12 м., с неправилна или конична корона. Кората е сивокафява. Листата игловидни, твърди; събрани в прешлени по 3; дълги 10-15 мм, широки 0,7-1 мм; отгоре плитко жлебовидни, с бяла, непрекъсната в горната си част ивица - образувана от устици; бодливи. Плодчетата (наричани още галбули) са кълбести, синкавочерни, често с восъчен налеп, 5-9 мм в диаметър. Цъфти май-юни, а плодовете узряват през есента на следващата година.

image

Върху горната част на игловидните листа се вижда се непрекъснатата бяла ивица, по което обикновената хвойна се различава от червената, при която върху листата има две надлъжни ивици.

image

Това е червена хвойна, за която не намерих информация относно наличие на лечебни свойства.

Имам много хубав спомен, когато за първи път брах плодчета обикновена хвойна. Веднъж в един хубав слънчев ден в началото на октомври с един приятел, бай Ангел, бяхме тръгнали да берем шипки по планинските склонове над с.Макоцево. Той носеше  нещо свито под рамото си и всеки път, когато се опитвах да разбера какво е понесъл се усмихваше многозначително и дяволито, но така и не ми отговаряше. Обиколихме множество шипкови храстчета и в един момент се спряхме пред храст обикновена хвойна. Той извади нещото под мишницата си и го разстла в кръг около храста. Беше някакъв доста плътен  плат, след което започна да тръска храста с такава сила, все едно глиган се е заврял под него. Наблюдавах го съсредоточено и след всяка измината секунда все повече започвах да го уважавам. Върху плата се изсипваха добре узрели сини плодчета и иглички, а зелените си останаха върху храста, като този на снимката.
 
image

След това бай Ангел си свали якето, постла го и седна върху него. Каза ми, че неговата част от задачата е приключила и сега следва моята част. Обясни ми как трябва да събера набързо плодчетата в един плик и по възможност без игличките. Това пак щеше да отнеме доста време, но в този момент се сетих, че тези иглички също  могат да влезнат в действие при външна употреба, бях го чела в една от многото му книжки за билки. Набързо смотах всичко в един плик, а той се усмихна,  поклати глава и рече, то ученото си е учено и хвойна вече знае как се бере. После ме накара да похапна няколко плодчета от нея, вкусът й беше като на дъвка от сакъз, много приятен и освежаващ. От тогава ползвам и сухи плодчета, като ги дъвча понякога вместо дъвка. Често използвам за бани смески, в които има хвойна.

image
Ето какво намерих като информация от няколко сайта в нета:
Разпространение:
Расте по сухи и каменисти склонове главно в планините  в цялата страна между 800 и 1700 м надморска височина.
Употребяема част:  В съвременната медицина се използуват месестите „плодчета" (Fructus Juniperi).Те се събират през есента (от септември до ноември), след узряването им. Тъй като плодовете узряват втората година, на едно и също растение може да има и зелени и зрели плодове. Узрелите плодове се събират чрез разтърсване на растението върху брезент. Сушат се на сянка или в сушилня до 35° С при добра вентилация. Изсушените плодове отвън са виолетово-черни, а отвътре са тъмнозелени. При сдъвкване имат приятна миризма и сладникав вкус.  

image

 

Лечебно действие: Диуретично и дезинфикационно на пикочните пътища, противовъзпалително (маслото от хвойна се използва при ревматични заболявания за разтриване на ставите), спазмолитично, нервноуспокояващо, отхрачващо, улесняващо храносмилането. Плодчетата регулират уратната обмяна при подагра извън пристъп.
Приложения:
• пикочогонно при хронични възпаления на бъбреците и пикочния мехур;  
• при болки в ставите, хроничен ревматизъм с болки и отоци;
• при някои чернодробни и кожни заболявания;
• неврози, невралгии, тендовагинити, миалгии;

 В българската народна медицина плодчетата на хвойната се използват при пясък в бъбреците и пикочния мехур, при водянка, затруднено уриниране, лош дъх в устата, оригвания и киселини в стомаха, оскъдна менструация, подагра, кожни обриви, ревматизъм.

 Външно приложение: За инхалации при задух и бронхит, за бани при ревматизъм, рани, екземи и обриви. Отвара от клонките се приема като слабителни средство. Прилага се и за успокоителни и за оздравителни хвойнови вани. Клонки, оставени в стаята освежават въздуха; притежават и фитонцидни свойства.

 Начин на приложение:

Вътрешно -  прави се отвара по следния начин: Една до две супени лъжици хвойнов плод се заливат с 400 ml. кипяща вода. Вари се 3 минути. Оставя се да кисне 30 минути. От прецедената отвара се приема 3 пъти дневно по 80-120 ml 15 мин. преди ядене. Курсът на лечение трае 20 дни. Може да се повтори след прекъсване от 10 дни. Друг начин, особено ефикасен при кожни заболявания: изяждат се първият ден 5 пресни плодчета след ядене и всеки ден броя им се увеличава с едно, до като стигнат до 15 броя, след което намаляват постепенно по същия начин до като стигнат 5 бр. При камъни в бъбреците се препоръчва 400 зърна хвойна да се счукват и  разбъркват добре в 500 г. мед. Взема се по 1 супена лъжица сутрин преди ядене.
Външно-прави се отвара от 20 гр. плодчета, които се варят 15 мин. в 1 л.вода и се използва  за инхалаци, а за бани при ревматизъм се препоръчва отварата да бъде от 200 гр. плодчета. В билковите магазини се продават специална смес за баня, която съдържа стрити хвойнови плодчета, боров терпентин и други полезни соли, които направо се прибавят към ваната или леген с гореща вода.

 Внимание! Да не се употребява при остри бъбречни заболявания и бременност. Препоръчителен е лекарски контрол. 

 

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
 



Тагове:   здраве,


Гласувай:
9



1. monna - Когато имахме вана, редовно си правех бани...
16.03.2010 14:50
...с хвойна..
Бай Ангел, много умен чиляк :)))
цитирай
2. iliada - Ех ,че ми се прииска
16.03.2010 14:52
четейки постинга , малка чашка джин !:)
Прегръщам те почти пролетно!:)
цитирай
3. kasnaprolet9999 - monna
16.03.2010 15:00
Да, тя мирише много приятно, а за бай Ангел съм ви разказвала и в постинга за къпините. Той беше широко скроен човек и комуникирането с него бе истинско удоволсвие.
цитирай
4. kasnaprolet9999 - iliada
16.03.2010 15:01
Благодаря ти, имаш добър вкус и за питиетата:)))
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15747877
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41699
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031