2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 20044 Коментари: 20 Гласове:
Последна промяна: 17.08.2010 16:45
Малиновите плодове са познати от дълбока древност.Семена от тях са намерени при разкопки на жилища от каменната и бронзовата епохи. Плодовете на дивите малини са използвани за храна още от първобитния човек. Първи римският учен Плиний Стари описва диви малини, растящи в планината Ида, от която получават латинското си наименование. Подрод Idaeobatus (малина) принадлежи към род Rubus. Той наброява около 200 вида, които се срещат в Азия, Европа, Северна Америка и Южна Африка, но най-много са в Източна Азия.
Най-голямо значение имат два вида:червена малина (Rubus idaeus L.) с два основни подвида - европейска и американска.
Черна малина (Rubus occidentаlis L.), расте само в Северна Америка. Тази на снимката расте в Канада, виждате как узрелите плодчета вече са почернели. Снимката е правена от мой съученик, живущ там, сайтът му е на 13 място в моя блогрол.
Малините са добре познати на славяните, живеещи по унгарските земи към ХІV век. Оттогава "малина" звучи еднакво на всички славянски езици.
Диворастящите малини се срещат из гори и храсталаци от равнините до високите части на планините в България.
Като култивирани растения у нас се отглеждат различни сортове малини. В с. Макоцево хората я отглеждат масово в дворовете си и лятото правят чудесни компоти и сладка от нея. Имаме и в нашия двор, но рядко успявам да ги опитам, защото хората от селото много ги харесват и всяка година засвидетелстват своето уважение към нашите насаждения из двора, като си похапват обилно от тях в наше отсъствие, вероятно тогава са най-сладки. В тази акция се включват пиленцата и таралежите, та нищо не се губи, само преминава от един вид в друг. Важното е да има движение и любов, както се разбра от многогодишните ми наблюдения, тя не минава само през мъжкия стомах.
Все пак остава нещичко и за нас, това са листата на малините, от които става чудесен чай, който при настинка сваля и температурата. Ето какво намерих в нета за малините:
Описание: Полухраст, достигаш на височина 1 —1,5 м. През първата година стъблата са тревисти, безплодни, със синкавозелен налеп и къси тънки шипчета. Втората година тези стъбла се вдървеняват, дават цветоносни клонки и след узряване на плодовете загиват. Листата са тройни или перести с 5 --7 листчета, отгоре зелени, голи, отдолу сребристосиво напластени. Цветовете са бели, около 10 мм в диаметър, с дълги дръжки. Чашката и венчето са петлистни. Тичинките и плодниците са многобройни. Плодът е сборен, съставен от многобройни червени костилкови плодчета; лесно се отделят от изпъкналото, леко влакнесто цветно легло. Цъфти май—юли, а плодовете узряват юли—август.
Използвани части: Използват се листата (Folia Rubii idaei) и плодовете (Fructus Rubi idaei).
Съставки: Листата съдържат флавоноиди, танини, витамин С, каротен, органични киселини и др. Плодовете съдържат около 10% захари (глюкоза, фруктоза и захароза), органични киселини предимно лимонена и ябълчна, но също и салицилова киселина, танини, пектини, антоцианови пигменти, витамин С, каротен и др. Действие и приложение: В прясно състояние или под форма на сок или сироп плодовете на малината са приятно витаминозно, общоукрепващо, потогонно и тонизиращо средство. Изсушени, плодовете на малината се употребяват като потогонно средство самостоятелно или в състава на комбинирани потогонни чаеве при висока температура, възпалителни заболявания на горните дихателни пътища. Запарка от листата се използват колит, възпаления на стомаха и червата, диария, кръвоизливи, кожни обриви. В народната медицина се препоръчва използуването на листата и корените на малината при някои стомашно-чревни заболявания (катари, диарии, стомашни и чревни колики, повишена киселинност). Външно запарка от малинови листа се прилага за плакнене на устата и за гаргара при възпалителни процеси в устната кухина и при гърлобол.
Плодовете на малините съдържат големи количества магнезий, калций, флавоноиди, полифеноли и както гроздето - много елагова киселина, поради което имат противораково действие.
Начин на употреба: 2 супени лъжици от изсушени листа и/или плодове се киснат 10 минути в 500 грама гореща вода. Прецежда се. Пие се 3 пъти дневно по 150 грама преди ядене. Моят опит: Използвам най-вече листа от диворастящи малини за профилактика и ги комбинирам с листа от дива ягодка, къпина, както и други билки като мащерка, риган, мента, бъз и пр. Взимам по една чаена лъжичка от всички, слагам ги в чайника и ги заливам с литър кипяща вода. Сутрешният чай, приготвен по този начин е особено подходящ през студените зимни дни и действа профилактично срещу простудни и вирусни заболявания. Следя зорко, всеки от мъжете в къщи да изпие по чаша, щото ако се разболее някой, после ми е на главата. От листата на диворастящите малини правя и спиртен извлек по следния начин: В стъклен буркан се слагат пресни листа от малина, заливат се с 50% медицински спирт (купува се от аптеката 98% спирт и се разрежда с минерална вода). Бурканът са поставя на тъмно и на хладно място поне един месец, може и повече. След това се прецежда през марля и съхранява по същия начин, при нужда се разтваря една чаена лъжичка от спиртния извлек в 100 гр. вода и се пие преди ядене три-четири пъти на ден. Използвала съм го за спиране на маточни кръвоизливи при миома и климакс, като съм го комбинирала със спиртен извлек и от други билки - стръкове от бял равнец, овчарска торбичка, бяло подъбиче, камшик и водно пипериче, цветове бяла мъртва коприва, листа маточина и орех в равни количества, приготвени по същия начин само от пресни билки. За тях вече съм направила постинги, можете да ги видите тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichnidnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571
Пресните плодчета може да ги изсушите както на фурна, така и в машина за сушене на плодове. Можете и да ги замразите, от тях става чудесно сладко за палачинки и гарнитура за торти.
Имам лоши спомени от бране на малини в планините. Като малка често ме пращаха на пионерски лагери и там под строй ни водеха да берем малини. Изподирах си крака и ръце, случваше се и някоя друга змия да пропълзи от гъсталаците да ни уплаши. Накрая отрядната ни ръководителка взимаше от всеки набраното за деня, слагаше малините в една дамаджана, заливаше ги със захар и впоследствие си ги отнасяше в къщи. За нас оставаше само това, което си хапвахме скришом по време на брането. Чувствах се като малко черно негърче, излязло от “Чичо-Томовата колиба”.
Моят свекър на младини береше много малини от Витоша и правеше от тях малиново вино със страхотен вкус. Такова вино трябва да се пие в малки количества, защото е много пивко, подлъгва че е леко, а в същото време неусетно така ти се замайва главата, че се чудиш откъде ти е дошло. Често ми е разправял, как на приятелски събирания са се изпонапивали всичките им гости, въпреки че ги е предупреждавал да пият по малко от него. Ама то българина, нали няма вяра на нищо до като не го стигне и него. Има една поговорка, която е много вярна, че нищо не е такова, каквото изглежда. Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250
Полезно!
Поздрави!:))))
03.02.2010 18:30
от моите и твои спомени. Страшно ми хареса разказа ти, жив и здрав да си, все така романтично да пишеш. Не мога да му се нарадвам, усмихна ме тази вечер. Поздравявам те!!! Добавих линк към него в моя постинг за ягодките.
И мен върна в детството!:))
Радвам се, че съм те върнала към хубави спомени.
Поздрави! Хубав, светъл ден ти пожелавам!
Радвам се, че има с какво да ви почерпя, ако ти се дояде днес хапни си повечко.
Noooo,tazi sutrin si pix kafenzeto s malko torti4ka s qgodki!!Be6e val6ebno...:))Pregradki!!
Хубаво е при теб, Кasnaprolet9999!
Иначе и аз съм опитвала от горските малини на Витоша. А си спомням, че сме брали такива и по пътя за хижа Добрила в Стара планина. Те така привличат погледа ти в един момент, че те откъсват от прехода и си даваш заслужена почивчица :).
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. ambroziia
9. vidima
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. hadjito
5. energyawakeningbg
6. metaloobrabotka
7. mimogarcia
8. bgantimafia
9. siainia
10. bateico