2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 180231 Коментари: 47 Гласове:
Последна промяна: 06.03.2016 17:08
Снимката е направена последния летен ден тази година-22.09.09 г.
Така наречената Дебела Мара (Sedum spectabile) принадлежи към рода Тлъстигови. Той е представен от множество растения, широко разпространени из сухите, каменисти, сипейни места в цялата ни страна. Много от тях, отглеждани в саксии, допринасят за уюта в нашия дом и са достъпен лечебен дар на природата.От 23 вида диви тлъстиги в природата на България, само една тлъстига, е много близка на "Дебелата Мара". Това е Голямата тлъстига - "Sedum maximum", чийто цвят обаче е жълто-зелен или белезникав, а не розово-червен.
Голямата тлъстига - "Sedum maximum"
Информация за нея вижте ТУК
Листата на Дебела Мара притежават болкоуспокояващи, противовъзпалителни, антибактериални свойства и способстват за бързото заздравяване на рани. Налагат се счукани с обелена ципа. Прикрепват се върху болното място и престояват така няколко часа. При гнойни рани и мазоли е необходимо многократно подновяване на превръзката. За лечение на мазоли е добре вечерта преди лягане да се направи баня на краката с топла вода, към която е прибавена 1 чаена лъжичка сода за хляб. След подсушаване върху възпалената и загрубяла кожа се поставят обелени свежи листа на растението. Някои лечители препоръчват върху тях да се капнат 3-4 капки винен или ябълков оцет. Отгоре се покриват с лейкопласт и престояват цялата нощ. Процедурата се повтаря и през следващите няколко вечери. Сокът от току-що откъснатите листа от едра тлъстига е подходящо обезболяващо средство при възпаления на външното и средното ухо. За целта е достатъчно да се сложат няколко капки от него в ушния канал. Не трябва да се забравя обаче, че те са абсолютно противопоказни след лекарска манипулация или когато спонтанно от ухото изтича гной. Eто какво намерих в един форум за приложението на Дебела Мара: “Вкъщи го отглеждаме само с лечебна цел. Мъж ми се е родил със стафилококова инфекция и от време на време му излизат някакви неща като циреи зад ушите. Единствено с дебелата мара се оправя. Като се обели ципата й, се поставя на мястото. Издърпва перфектно.”
Някои казват на това Дебела Мара, но това растение е просто от същото семейство. Казва се покривен Дебелец (Sempervivum tectorum) от същото сем. Crassula - Дебелецови. Расте често по покривите на къщите, но хората го отглеждат и в градините си. Подобна листна розетка имат и техните братовчеди от род Нежит(Jovibarba), само че те растат по-високо в планините. В България има 2 вида нежит- Хойфелиев и Веленовски, който е много рядък. Разликата между Дебелеца, Нежита и Тлъстигите е, че първите два имат приземна розетка от листа, а на Тлъстигите листата са само стъблени.
Веленовски нежит (Jovibarba velenovskyi)-снимката е от нета.
Веленовски нежит (Jovibarba velenovskyi) -снимката е от нета.
Хойфелиев нежит-снимка на Елена Нанкова
Тук по-отблизо съм снимала Дебелата Мара преди да цъфне още в началото на август. Видно е, че листата са по протежението на цялото й стебло.
също, но в едър план
също
Дървото на живота(Crassula ovata) е цвете, което се отглежда в повечето случаи с декоративна цел, но то има също лечебни свойства,
Това е дървото на живота в близък план, снимката е от нета.
Дървото на живота може не само да краси дома ви, но и да ви излекува от често срещани заболявания, защото то притежава мощни антимикробни, противовирусни и антибактериални свойства. Отглеждано в къщи това растение пречиства въздуха в стаята, която се намира и зарежда живущите с енергия и сила.
Пак дървото на живота - в едър план, отглеждано от мен в домашни условия-допълнително добавено.
Лекува болки в ушите, преди да е станало тежко възпаление. Още при първите симптоми или болки, няколко капки от лист на Дърво на живота, успешно предотвратяват проблема. Това сподели с мен един от коментиралите този постинг и за това го добавям .
Сока от листата на това дърво на живота успешно се борят още с премахването на херпес, мазоли, лекуват изгаряния и порезни рани, болки в ставите и мускулите, враснали нокти, хемороиди и ухапвания от насекоми.
Ето и как се използват лечебните листа на красивото дърво на живота:
1. Премахване на херпеси – херпеса може да се изпари от устните ви, ако използвате лечебния сок от листата на растението. Капнете няколко капки от листото върху марля. После я поставете върху херпеса на устните. Оставете да действа около 10 минутки и после отстранете. Прилагайте метода 3 пъти на ден. Само за 3 дни няма да има следи от херпеса.
2. Премахване на мазоли – за да накарате болезнения и грозен мазол да изчезне вземете листо от лечебното дърво на живота и обелете неговата ципа. Наложете го върху засегнатия участък и превържете, за да не се мести, защото трябва да остане там за през нощта. Тази процедура се повтаря до напълното изчезване на мазола.
3. Лечение на рани от порязване или изгаряния – трябват ви листа от растението (в зависимост от големината на раната), които се намачкват на каша. Тя се налага върху раната и се закрепя добре с бинт. Наложения компрес се сменя на 3 часа. Лечението е с различна продължителност, до зарастването на раната.
4. Враснали нокти – вземете листо от лечебното дърво на живота, отстранете ципата му и го разрежете на 2 части. Направете компрес с него върху участъка, който се е възпалил. Сменяйте компреса през няколко часа. Лечението се прекъсва, когато се възстановите.
5. Срещу болки в ставите и мускулите – откъсвате 5 листа от растението, измиват се добре под течаща вода и после се смилат. Листата се поставят в стъклен съд и се заливат с 250 милилитра водка. Прибирате лека за 21 дена на тъмно, като от време на време го разклащате. С чудотворния лек от листата на дървото на живото се мажат засегнатите участъци всяка вечер.
6. Хемороиди – взимате едно листа, отстранявате ципата му и го разрязвате на 2 части. Поставяте го на засегнатите места и веднага ще усетите облекчение на симптомите.
7. При ухапване от насекоми – извлечете пресен сок от листата на дървото и намазвайте няколко пъти дневно местата, които са ухапани.
В с.Макоцево хората за по-дребните работи сами се лекуват, защото лекар редко идва там, за това в много от дворовете се отглежда Дебелата Мара,
Моята дебела Мара в нашия двор. Отгреждам си я в една стара гума на много сенчесто място и само дъждът я полива. Много издръжливо и непретенциозно растение.
Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011
Морски краставички-дар от морето
Царевична коса-лек от вашата зеленчукова...
Танцуващите планети
Барак Обама: Няма НАТО за България, тя е...
Хубав и полезен постинг, благодаря:)
28.10.2009 21:03
От 23 вида диви тлъстиги в природата на БГ, само една тлъстига, е много близка на "Дебелата Мара". Това е Голямата тлъстига - "Sedum maximum", чийто цвят обаче е жълто-зелен или белезникав, а не розово-червен.
На втората снимка е Хойфелиев нежит, от род Jovibarba, на същото сем. Crassula - Дебелец. В БГ има 2 вида нежит, но другия вид - Веленовски нежит е много рядък.
Миналата седмица бях по Балкана над Карлово и снимах цъфтящи Хойфелиев нежит и Голяма тлъстига. Разликата между двата рода е, че Нежита има приземна розетка от листа, а на Тлъстигите листата са само стъблени.
Като си помисля само колко страхове си събираме, добре си ги описала в последния си постинг.Страхът спира нашето развитие и колкото повече неща научаваме, с които да успеем да го тушираме, толкова по-добре е за всички нас.
За дебела Мара знам от баба ми/лека и пръст/. Майка ми също я използва при възпаление, когато раната дори е започнала да набира.
Но сега ще ти кажа един невероятен Бабешки лек.
Леля ми, с гореща мазнина си изгори крака. КАзаха, че е сериозна рана и ще има голям белег.
Баба, в сгорещена ракия изсипва белтъка на едно яице и то побелява- попарва се. Тази "лапа" -белтъка, поставя върху откритата рана. Започва едно невероятно "чукане" и "дърпане" после се успокоява. След няколко часа, като се свали превръзката, яицето е изсъхнало и изсмукало грозните неща.
Така баба, на пук на всички прогнози, вместо с мехлемите за няколко дни помогна, да не стане възпалявяне и от раната с големина колкото една ръка няма и следа.
Аз препоръчах на един приятел този начин на лечение на замърсени рани и за 3 дни раните бяха заздравели.
Не е билка, но помага.
Срещал съм и около 10-на вида Тлъстиги - Sedum. Включително и българския ендемит - Стефчова тлъстига.
Колкото до това, че не съм винаги в препоръчани с билковите постинги не се кахъри, копни си от моя блогрол линка "Всичко за билките" и ще си го имаш под ръка винаги, аз го актуализирам с всеки нов билков постинг. В препоръчани слагат постинги, които са за по-широка аудитория, а от билки не всички се интересуват за съжаление.
Нашето здравеопазване е на такова ниско ниво(не като постижения, а като обслужване), че е по-добре да знаем повече неща и методи за лечение в домашни условия. След като преминат здравните пътеки, които и за най-тежките болести не са повече от седмица ни изписват от болниците и ни оставят на личните доктори, които не си правят труда да ни посещават и нашите близки са тези, на които можем да разчитаме. Няма достатъчно хосписи за долечение, а малкото които ги има не са по джоба на всеки, нито достигат леглата за всички нуждаещи се. Моят приятел, с който берях билки преди години почина от инсулт в деня на неговото изписване, последните два дена го бяха оставили без лечение, защото му била изтекла пътеката и му бяха махнали системите. Моята свекърва също почина в деня на изписването й от кардиологията на Александровска болница от където ни уверяваха, че са я стабилизирали достатъчно, нейната пътека беше изтекла заедно с края на живота й. Не мисля, че е случайно съвпадение. От там ни уверяваха, че трябва да продължат медицинските грижи и че сами няма да се справим, за това я дадохме в един от най-добрите и скъпи хосписи в София, там прекара последните си пет часа.
Имената на латински език, или показват някакъв характерен белег, или са на името на някой. Може и на откривателя. Както Стефчовата тлъстига е на името на академик Стефанов мисля.
Ако открия нов вид растение, ще си го кръстя на мен. След това вече, ще те имам предвид.
има ракия и представи си какво се получава. ЗА бабината рецепта, питах майка, можела и върху рана да се сложи, защото ракията повече била, като дезифектант.
Използва ла съм бабината рецепта, за да не получа възпаление, когато се порежа, или когато вече се е възпалило. " Смуче" гнойта. Не си спомням при слепок дали не помагаше също, защото се получава едно избистряне и по-лесно ще узрее и изтегли жилото.
Ще трябва да направим една рубрика- " И баба знае" и който знае тънкости да ги сподели, да не се загубят.
За " простият чесън" знам изпитана рецепта и ще я споделя по-късно, При това с научно обяснение за случващото се. ПРЕДСТАВЯШ ЛИ СИ ???!!!
Смила се ленено семе на брашно, взима се две чаени лъжички от него и към тях се прибавая по една чаена лъжичка пресно мляко и прясно масло(може маслен извлек от кантарион с ъс зехтин) и половин чаена лъжичка захар. Смесват се добре и се слагат на раната, която се превързва с бинт или лекопласт. Тази превръзка се сменя на всеки осем часа, до като пробие. По този начин мама си е излекувала гърдата от мастит навремето, а по-късно с това лекувах зъбите на моя съпруг, когато заберат, той мрази зъболекарите и често му се налага да го прави, тази смес му изчиства корените на зъбите от гнойни процеси. Прави го обикновенно няколко дни и на третия гнойта пробива и изтича, а коренът се изчиства и подутината спада, болката изчезва.
А първа помощ при изгорено със силна болка е най -добре ръката да се сложи в студен айрян, така се държи до като си намериш от аптеката Троксивазин, той действа охлаждащо и дезинфектиращо и до половин час болката изчезва, после можеш да използваш бабешките лекове против възпаление.
За лененото семе - това май е пенкелер- използвала съм го за какво ли не и за регулиране на обмяната и за подобряване на тонуса, и за облекчаване на кашлица.
И благодаря, че ми напомни за него. Сега както ми е позаслабнал имунитета - почвам чайчета с него.
на нежита досега шушарки му виках...вече съм просветен благодарение на тебе ламбо и другите...
20.11.2009 21:26
Историята за неговото придобиване е дълга и интересна и затова аз много си го обичах.Не съм се лекувала с него, защото не са ме болели ушите.
http://mrazekoff.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/07/20/razkaz-v-kartinki-za-trevichkite-i-pchelichkite.366679
Благодаря още веднъж.
21.06.2010 09:19
По някаква причина, дали защото в нашия край много садят това цвете по гробовете, та ми навяваше не леки мисли, та бях му ударила око да го оскубя и да посадя нещо по полеззно.
Спаси се Дебелата Мара. само бях я чувала като име, снимките определено много помагат!
Поздравления!!!
16.09.2010 21:49
30.09.2010 11:30
03.11.2010 09:06
благодаря Ви
29.11.2010 15:44
03.01.2011 12:19
27.01.2011 14:45
14.02.2011 15:56
29.05.2011 12:44
Нека се похваля-завъдих я тази пуста Дебела Мара и тя от едно година ме радва с буйния си разтеж и красивите цветове!Никак не е претенциозна ,а се оказа ,че е толкова ценна и като билка!Дано не ми се налага ,но при първи случай на здравословен проблем по отсдтраняването на които е тя ще я пробвам и дано си права!Прегръдки!:)
Нека се похваля-завъдих я тази пуста Дебела Мара и тя от едно година ме радва с буйния си разтеж и красивите цветове!Никак не е претенциозна ,а се оказа ,че е толкова ценна и като билка!Дано не ми се налага ,но при първи случай на здравословен проблем по отсдтраняването на които е тя ще я пробвам и дано си права!Прегръдки!:)
Наистина не е претенциозна, издържа на сухите и горещи лета, както и на студените зими. Лесно се захваща, достатъчно е да отчупиш стрък от нея и да го боднеш някъде. И на мен не ми се е налагало да я пробвам.
Вярно е, че намалих постингите, но покрай болната ми майка никъде не ходя и не бера билки.
Или пък да ме насочите откъде по-сигурно мога да си взема точно Дебела мара, а не нещо друго...!
Спорна на всички и много много любов!
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. milena6
9. donkatoneva
10. ambroziia
2. sarang
3. lamb
4. mimogarcia
5. hadjito
6. vesonai
7. iskra1304
8. djani
9. petgrig
10. sekirata