2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 35395 Коментари: 13 Гласове:
Последна промяна: 10.02.2019 22:08
Водно пипериче (Persicaria hydropiper (L.), Opiz (Polygonum hydropiper L.)
Водното пипериче е разпространено навсякъде покрай реките, влажните и мочурливи места в страната.Тук расте покрай река Макоцевска в компанията на водна мента.
Описание: Едногодишно тревисто растение, което достига до 60 см височина, със зелено или червеникаво цилиндрично стъбло със слабо разширени възли. Листата са последователни, продълговато ланцетни, целокрайни, с ципести кафяви прилистници, които обхващат стъблото и образуват цилиндрично влагалище. Приосновните листа са с къси дръжки, горните — почти седящи. Цветовете са дребни, зеленикаво-розови, събрани във връхни редко-цветни, увиснали, класовидни съцветия. Околоцветникът е прост с 4 (рядко 5) зелени дяла или бели ръбове и с кафеникави жлезисти точки (вместилища), забележими под лупа. Тичинките са 6—8. Плодът е яйцевидно, тъмнокафяво орехче. Вкусът е парлив, изчезващ при сушене. Цъфти през юли—август.
Листата на водното пипериче имат лютив вкус.
Използвани части: За лечебни цели се използува стрък от водно пипериче (Hebra hydropiperis), състояща се от цветоносни и плодоносни облистени стъбла, дълги около 40 см, считано от от върха надолу.
Действие:Кръвоспиращо,капиляроукрепващо,тонизиращо маточната мускулатура, противовъзпалително, предизвикващо отбъбване на увеличена простата. Клиничната му употреба има нужда от по-подробно проучване.
Приложение:
* при кървящи хемороиди и при обилни маточни, чревни и стомашни кръвоизливи;
* за регулиране на нередовна менструация, кръвоизливи на пикочните пътища, кръвохрачене, обилна и болезнена менструация; * при камъни в бъбреците и жлъчката, понижено кръвно налягане, за отслабване. При възпаление на бъбреците и пикочния мехур не трябва да се прилага. Българската народна медицина го препоръчва за лечение при: * гастрит, язва, диария; кръвохрачене; * При смущение в уринирането вследствие на увеличена простатна жлеза; * За жабурене при пародонтоза и за гаргара при ангина; * При лечение на гнойни рани- налага се пресното растение във вид на лапи върху раните.
Начин на употреба: вътрешно - стритата на прах билка се взема 3 пъти на ден по 0,5 г /на върха на нож/ или под форма на отвара - 3 чаени лъжички се варят с 2 чаши вода в продължение на 15 мин /изпива се на 3 пъти за 1 ден/. Външно- при кървящи хемероиди- в 1 л. вода се слагат да врат 3 супени лъжици от билката десетина минути и когато поизстине до степен на търпимост се изсипват в дълбок съд за седяща баня.При кървящи венци с тази отвара се прави джабуркане. Моят опит: В стъклен буркан се слагат пресни стръкове от тази билка, заливат се със 50% медицински спирт(купува се от аптеката 98% спирт и се разрежда с минерална вода. Буркана са поставя на тъмно и на хладно място поне един месец, може и повече. След това се прецежда и съхранява по същия начин, при нужда се разтваря една чаена лъжичка от спиртния извлек в 100 гр. вода и се пие преди ядене три-четири пъти на ден. Използвала съм го за спиране на маточни кръвоизливи при миома и климакс, като съм го комбинирала със спиртен извлек и от други билки - стръкове от овчарска торбичка, бяло подъбиче, камшик и бял равнец, цветове бяла мъртва коприва, листа маточина и орех в равни количества, приготвени по същия начин само от пресни билки. За повечето от тях вече съм направила постинги.
Освен че спира кръвоизливите, то увеличава кръвното налягане, което обикновено е понижено от кръвозагубата при обилна менструация, действа тонизиращо и укрепващо общото физическо състояние.
Моята майка го ползваше, когато й падаше кръвното налягане и имаше много бърз ефект.Подобно действие върху кръвното налягане има и върбинката, но е по-слабо от това на водното пипериче. За нея ще направя постинг по-нататък.
Схема на водно пипериче.
В курса по фитотерапия ни обясняваха, че има видове водно пипериче, които не са лечебни. На лечебните видове листата имат тъмни петънца Впоследствие се оказа, че тези петънца не са задължителен реквизит при всички лечебни видове пиперичета. Тук ще покажа някои от тези лечебни пиперичета, които се използват отдавна в руската народна медицина и напоследък са обект на множество изследвания от учените:
Канисков обяснява в своята читанка, че неговите листа са с тъмни петна, понякога изчезващи при сушене. Класчетата са изправени, дебели, а цветчетата са розови, без точки (вместилища) на околоцветника. В свежо състояние не притежава парливо лютив вкус.
Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
По-подробно описание намерих в един руски медицински сайт: Едногодишна билка 30-60 см височина. Стеблото е обикновено право, голо, разклонено, червеникаво, възходящо в долната част. За разлика от други видове пиперичета, неговите възли не са удебелени. Листата (3-10 см дълги) с камбанка (натрупани, мембрановидни прилистници), редуващи се, ланцетни или линейно-ланцетни, заострени с клинообразна основа, често с тъмни петна. Листата по горната повърхност са зелено, а от долната страна – сиво-зелени. Орхеите плътно покриват стъблото, те са космати и имат дълги реснички по ръба. Цветовете са малки, събрани в крайните гъсти, колосовидни съцветия (1-3 см дълги). Околоцветник прост кит, розов, по-рядко белезникав, 2.5-3 мм дълъг. Плодовете са триъгълни, яйцевидни, лъскави, черни или тъмнокафяви (с дължина около 2 мм), затворени в останалия околоцветник. Цъфти от юли до септември. За медицински цели се използва надземната част, която се събира във фаза на цъфтеж.
Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
В руската народната медицина, билковата инфузия от Обикновеното пипериче се употребява при хемороиди, вътрешно и външно за седнали бани. Също така се използва външно като лапи за ревматизъм, които имат противовъзпалително и аналгетично действие, под формата на инфузия - за гаргара при ангина, възпаление на ларинкса и изплакване за лечение на гнойни рани. Билката се използва в гинекологията при кървене от матката, които се причиняват от хормонални разстройства или фиброматоза на матката. Също така, се използва за промивки при колит.Отвара от Обикновено пипериче е ефективно за диария, за укрепване на лигавицата на венците и под формата на бани при алергичен дерматит(включително екзема), псориазис, херпес.
Традиционната медицина на някои страни използва растението за лечение на тумори с различни етиологии, включително рак на стомаха. В прясна форма, надземните части се използват за горчиви мазилки за подагра, радикулит, главоболие (приложено върху ноктите), за заздравяване на рани.
Китайската медицина използва препарати от билката за почти всички заболявания на белите дробове, дебелото черво, парасановите синузи, кожата.
Следват три снимки на Елена Нанкова, член на билкарската ни група във фейса на лападолистно и источно пипериче. Снимките са правени в средата на май и пиперичето е в процес на израстване.
Пипериче лапатолистно ( Persicaria lapathifolia, Polygonum lapathifolium)
С цел лечение са използвани надземните части (стъбла, листа, цветове).
Надземни растителна част, под формата на водни и алкохолни тинктури се използва за хемороиди, хемороидно кървене, живеница (скрофулоза), като диуретично, хемостатично и за заздравяване на рани, за хипертония и сърдечно-съдови заболявания като витаминно.
Фармакологични изследвания показват, че течния екстракт (тинктура или отвара) има кръвоспиращо, укрепващо и диуретично свойства, има преходно хипотензивен ефект. Настойката има антибактериално действие срещу дизентерийния бацил на Флекснер.
http://wikirtishchevo.shoutwiki.com/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8B%D0%B9?
Пипериче източно (Persicaria orientalis)
Източното пипериче притежава много ценни лечебни свойства, а за лечебна цел трябва да се използват плодове, цветове, листа, корени и стъбла. Корените на растението съдържат танини, флавоноиди и стероиди. В надземната част има следните фенолкарбонови киселини: гали, кафе и хлорогенни; има и флавоноиди: а именно ориентан, орентозид и изо-одене. В цветятоветеима алкалоиди и стероиди.
Трябва да се отбележи, че билката е доста добра като тонизиращо, както и за лечение на рани. Билката има доста широко приложение в китайската медицина: използва се като ефективен антисептик, който се използва в различни очни заболявания.
Ефективно и това средство: за подготовката му ще трябва да вземете една чаена лъжичка от натрошени сухи корени за една чаша вода. Получената смес трябва да се вари около 4 до 5 минути, след което се оставя да се запарва в продължение на един час и внимателно се прецежда. Като тоник тази отвара се взема по една трета от чашата три пъти дневно преди хранене. Трябва да се отбележи, че с по-силно отвара може да се измият раните, а също така да се използва локално и като тампони.
За да се измият очите при конюнктивит, се препоръчва следното лекарство: вземете една чаена лъжичка от цвета за около една чаша вряла вода. Тази смес се запарва за около тридесет до четиридесет минути, след което внимателно се филтрира.
https://rasred.ru/semena/product/view/1/274?fbclid=IwAR1iTWnCKnYWDDTIejT3zPqhQLXuRrx4PZOVi6w0N_rVXdSl3_LTzUKNmVE
Пипериче източно (Persicaria orientalis)
Следват четири мои снимки на обикновено и лападолистно пипериче, снимано в края на м.август 2016 г. около р.Макоцевска, когато плодовете са му напълно узряли. Това е препоръчителнито време за бране на места около 700 м.н.в. При височна под 500 м.н.р и в южна България брането му следва да е през м.юли.Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
Пипериче лапатолистно ( Persicaria lapathifolia, Polygonum lapathifolium)
Едногодишно растение ,0–60 см високо с разклонен корен. Стъблата изправени, възходящи или разпростряни, обикновено разклонени, често подути по възлите и покрити с червеникави петна. Листата са удължени, дълги 4-10 см, от линейно-ланцетни до яйцевидно-ланцетни или дори яйцевидни, често с тъмно полу-лунно петно на върха, зелени или светлосиви, разположени върху стеблата последователно на къси дръжки.Цветовете са малки, бели, бяло-розови или червеникави, събрани в краищата на безлистни клони в класче (до 4 см дължина и 1.5 см дебелина), цилиндрични, прави или леко извити щипкови четки, леко стесни до върха. Околоцветник с плодове 2,5-3,2 mm дълги, често белезникаво-зеленикави или розови, дълбоки, почти до ѕ разчленени на 4-5 лопатки, с изключителни вени. Прицветниците, околоцветника, осевите съцветия често са осеяни с малки жълтеникави жлези (видими само при използване на лупа).
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }a:link { }
Надземни растителна част, под формата на водни и алкохолни тинктури се използва за хемороиди, хемороидно кървене, живеница (скрофулоза), като диуретично, хемостатично и за заздравяване на рани, при хипертония и порок на сърцето, като витаминозно средство.
Фармакологични изследвания показват, че течния екстракт (тинктура или отвара) има кръвоспиращо, укрепващо и диуретично свойства, има преходно хипотензивен ефект. Настойката има антибактериално действие срещу дизентерийния бацил на Флекснер.
http://wikirtishchevo.shoutwiki.com/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8B%D0%B9?
Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata)
Не се притеснявайте, ако не разпознаете точният вид пипериче, защото се оказа, че всички пиперичета са лечебни. В България се срещат най-често следните пиперичета:
Пипериче водно (Persicaria hydropiper, Polygonum hydropiper L.) ; Пипериче Върболистно (persicaria salicifolia); Пипериче дребно (Persicaria minor, Polygonum minus ); Пипериче земноводно (Persicaria amphibia, Polygonum amphibium); Пипериче източно (Persicaria orientalis); Пипериче лапатолистно ( Persicaria lapathifolia, Polygonum lapathifolium); Пипериче нежно или средно (Persicaria mitis, Polygonum mite Schrank); Пипериче обикновено, прасковидно (Persicaria maculata);
Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571
или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250
или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011
или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624
Морски краставички-дар от морето
Царевична коса-лек от вашата зеленчукова...
Светлина за никъде
Ягоди. Как се прави разсад бързо и лесно...
16.10.2009 17:56
Ще го пробвам,че ме е налегнала страшна парадонтоза......ей,няма оправия с това чудо!!Дано поне малко забави процеса.....
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
20.07.2010 15:41
15.10.2010 11:31
15.10.2010 11:33
Благодаря, това съм го чувала от познат, че действа добре.
Благодаря че сподели, но там мисля че малко трудно биха се задържали.
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. donkatoneva
10. milena6
2. lamb
3. hadjito
4. metaloobrabotka
5. mimogarcia
6. siainia
7. djani
8. samvoin
9. bgantimafia
10. vesonai