2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 79810 Коментари: 15 Гласове:
Последна промяна: 11.07.2017 18:03
Студеният ментов чай пък е чудесно разхлаждащо питие за топлите летни дни, а горещият е отличен начин да решите проблема си след преяждане . При диворастящите видове се използва цялата надземната част на растението-листа и цветове. Най-подходящото време е през юли и август, в началото на цъфтежа им. Най- използваните от народната медицина са блатната мента-бласкун (Mentha puleqium), водната мента (Mentha aquatica), дълголистната мента (Menta longоfolia), див джоджен (Mentha spicata) и дивата мента (Mentha Aquatica).
мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала в една яма, в която дъждовната вода се задържа за дълго.
мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала край реката
мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала е в едно сухо дере с високи подпочвени води.
див джоджен (Mentha spicata).
водна мента (Menta aquatica) -израстнала в една вада в близост до реката.
също, но в по-близък план
също, но в по-близък план, виждат се още неразцъфнали цветове, за нея още е рано в началото на август.
Това е снимка от нета на дълголистна мента Mentha Longifolia
Дълголистна мента-Mentha Longifolia -снимка от нета.
Дива мента (Mentha arvensis) - наричана още царевична мента, дива мента, японска мента-снимка от нета.
Дива мента (Mentha arvensis) -снимка от нета.
Тя е многогодишно тревисто растение, с височина от 15 до 50 см. Коренището е пълзящо и от него израстват много издънки. Стъблата са прости или разклонени, четириъгълни. Листата са срещуположни, яйцевидно-ланцетни, остри, назъбени, често мъхести. Цветчетата са малки, розово-виолетови, събрани в гъсти, сферични съцветия в пазвите на горните листа. Плодовете представляват четири кръгли ядки, затворени в чашка.
Цъфти от юли до септември. Предлага неголям, но продължителен медосбор.
Тинктура от билката се приема като средство, възбуждащо апетита, намаляващо киселинността на стомашния сок и като аналгетик при различни стомашни заболявания. Използва се при кашлица, задушаване, стомашно разстройство, гадене, повръщане, главоболие и болки в областта на черния дроб. Външно се използва като лосион при крампи, ревматични и артритни болки, при сърбеж и възпаление на кожата. Ментовото масло се включва в състава на капки, таблетки и пасти за зъби. Ментол с вазелин се използва при хрема, а смесен с парафин – за втриване при мигрена. Разтвор на ментол и валериана под названието валидол, се приема при стенокардия.
Пчеларите натриват ръцете си с листа от мента, преди да започнат работа в пчелните кошери.
Често се бърка с водната мента, при която цветовете са само на върха, докато при дивата мента те са по цялото протежение на стеблото в пазвите на листата. Тези много ароматни видове диворастяща мента са познати и използвани още от древността. Древните римляни ароматизирали с нея залите за тържества и пирове, защото смятали, че мирисът на мента усилва мозъчните функции и подобрява паметта. Именно затова тогавашните студенти ходели на занятия с венци от растението.Общото при всички тях е ментовото масло, което съдържат в достатъчно количество. Ментата е едно лесно и приятно средство за прогонване на насекоми, затова много хора отглеждат мента в саксии, поставят торбички със суха мента в гардероби и шкафове. Много хора използват ментата и като средство за прогонване на комари. Ментоловото масло също е и екологичен инсектицид срещу оси, мравки и хлебарки. Инхалации с ментово масло помагат при главоболие, мигрени, бронхит, простуда, кашлица, възпаления на синусите, умора, шок, нервно напрежение. Ментовото масло в малки дози (в чай, запарки) повишава апетита, подтиска гаденето, успокоява спазмите в стомаха, червата и жлъчните пътища, използва се при метеоризъм. То има противовъзпалително, жлъчегонно и болкоуспокоително въздействие.По тази причина ментовата дрога е удачно помощно средство при лечение на функционални заболявания на стомаха и жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, смущения в храносмилането, повръщане, разстройство.
Ментолът, съдържащ се в него предизвиква рефлекторно разширяване на коронарните съдове при стенокардия, затова се влага в медикаменти за лечение на сърдечни заболявания. Действува още антисептично и болкоуспокояващо при възпалителни заболявания на горните дихателни пътища при бронхити. Ментовото масло, приложено под форма на спиртен разтвор, успокоява и обезболява участъци от кожата, засегнати от невродермит.
Масажи с ментово масло се прилагат при главоболие, мигрени, нарушения в менструалния цикъл, простуда, умора, нервно напрежение.
Ментолът е съставна част и на много лекарства за сърдечносъдови заболявания.
Народната медицина пък казва, че ментата е подходяща билка за лечение при виене на свят, безсъние, главоболие, депресия, епилепсия, газове в червата, диария, ускорено сърцебиене, чернодробни заболявания, кашлица, повръщане, камъни в жлъчката, лош дъх в устата и меланхолия. Прилага се също при нервна възбуда, леки форми на гръдна жаба - особено от нервен произход и при възпаление на венците и зъбобол. Ефикасни са и гаргарите с мента. Тя помага и за премахването на лошия дъх в устата. В случая накиснете стръкове от мента за 8 дни в червено вино в съотношение 1 към 10. Получената смес използвайте за жабурене или пиене (по две супени лъжици след ядене).
От мента се правят и компреси при кожни обриви, натъртвания и циреи.
Ментата се използва широко и в кулинарията. Придава аромат на плодови салати, особено с ягоди, конфитюри, кремове, безалкохолни напитки и сладоледи. Много интересна е комбинацията й с шоколад или с алкохолен коктейл. Освен в хранително-вкусовата промишленост, тази билка намира приложение и в козметиката (ментата е съставка на парфюми, сапуни, пасти за зъби и вода за уста) и ароматерапията. Вътрешно приложение - 2 супени лъжици стръкове от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене 4 пъти дневно, подсладена с мед.
За да направите разлика ви представям как изглежда култивираната мента. Тя се отглежда в специално засадени за целта площи, редко се среща свободно в природата.
Две снимки от нета на лютивата мента (Mentha piperita) -с червени и с лилави цветчета.
Произходът на култивираната лютива ментата (Mentha piperita) е свързан с кръстосването на два вида диворастяща мента - водна мента (Mentha aquatica) и дивият джоджен (Mentha spicata).
Див джоджен (Mentha spicata)-снимка от нета
Лютивата мента е култивирано многогодишно хибридно тревисто растение с разклонено от основата стъбло, високо 30-90 см. Листата са с къси дръжки, срещуположни. Цветовете са розови или бледовиолетови. Тичинките са 4. Плодът е съставен от 4 орехчета. Цъфти през юни-юли.
Употребяема част: Използват се листата .
Действие: Листата, етеричното масло и ментолът възбуждат секреторната функция на стомаха и червата, с което стимулират апетита. Едновременно с това действат болкоуспокояващо, противовъзпалително и спазмолитично.
лютива мента в близък план-снимка от нета.
Лечебно действие и приложение: Билката проявява болкоуспокоително, противоспастично и дезифекционно действие, предизвиква рефлекторно разширение на коронарните съдове. Водни и алкохолни извлеци от ментата действат противовъзпалително, спират развитието на повечето бактерии, облекчават дишането при възпаление на дихателните пътища, изгонват газовете от червата. Действат дезинфекционно и дезодориращо при лош дъх в устата. Увеличават отделянето на жлъчен сок.
Прилага се при алергични реакции, бронхити, сърдечни неврози, спазми в червата, газове, гастрити, ентерити, при гадене и повръщане, безсъние, жлъчно-чернодробни заболявания, възпаление на венците, хемороиди и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от листата на ментата се заливат с 0,5 л вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша преди ядене от 3 до 4 пъти дневно.
Мента бласкун
Моят опит: Използвам изключително много мента бласкун и водна мента, като отвари при лечение на мигрена с повръщане, главоболия, свързани с предменструален синдром и климакс, хранителни разстройства и жлъчни проблеми. Може да се направи спиртен извлек по оказания от мен начин в други билкови постинги. За тези проблеми диворастящата мента е незаменима и се приема по-леко от организма от култивираната.
Диворастящите видове мента имат по-силно вълново излъчване от култивираната мента, знайно е че освен с химическия си състав, билките ни въздействат с вълновото си излъчване. С оглед комплексното им въздействие върху нас, Ви препоръчвам диворастящите видове билки, раснали на воля под слънцето, а не насила и обработени с химикали, като култивираната мента.
Снимките (с изключение на тези от нета) са правени от мен в района на с. Макоцево на 01.08.2009 г.
Който иска да се запознае с друга билка да погледне тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571
или:
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250
или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011
или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624
Морски краставички-дар от морето
Царевична коса-лек от вашата зеленчукова...
От къде я имаш тази култура, пролет? Професионално ли е?
Поздрав!!
Тази мента бласкун ми я показа моята майка, която пък я знае от своята майка, която е познавала много билки и е лекувала с тях цялата махала в Пловдив.
Усмивки! :))))))
14.08.2009 17:45
14.08.2009 17:47
14.08.2009 18:37
Поздрави от мен и много усмивки!!!!
06.04.2010 19:22
Имам киста на щитовидната жлеза, с нормално ниво на хормоните.от една година имам мензисът ми е нередовен. На 2 пъти правя много продългителни кръвоизливи. Първият път бяха кисти на ячниците, вторият кистозен ляв ячник.
Интересува ме как да се отърва от кистата на щитовидната.Вече 3 годии пия амо билки, но тя не се маха.
И другият ми въпросе: Има ли такава смес от билки ил само една билка, която да замени липсата на полови хормони, за да се избегнат всички последици и заболяванияот критическата възраст .
07.08.2010 15:19
Скоро открих един доста ефикасен лек срещу мигрена - чай от мента, примесен с лавандула и зелен чай. Естествено, пие се без захар и хладък или направо студен. При мен поне този лек надминава всякакви аналгини.
17.11.2010 15:03
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. donkatoneva
10. milena6
2. lamb
3. hadjito
4. metaloobrabotka
5. mimogarcia
6. siainia
7. djani
8. samvoin
9. bgantimafia
10. vesonai