Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
31.03.2017 08:03 - Червена мъртва коприва
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Други   
Прочетен: 19861 Коментари: 5 Гласове:
20

Последна промяна: 05.04.2017 18:50

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

Само преди няколко години си мислех, че това цвете, наричано често великденче, няма никакви лечебни свойства и даже много се нервех, когато го бъркаха с лечебното великденче Veronica officinalis.
Науката обаче напредва, все повече растения се изследват и се откриват техните лечебни свойства.
И така внимание, пред Вас е един трепач на тежката артилерия от бактерии и гъбички: Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Тя действа: адстрингентно, диуретично, очистително, кръвоспиращо, потогонно, антиоксидантно.
Традиционно в миналото, билката е използвана като противоалергично и противовъзпалително средство. Изследвана е и за антибактериални и противогъбични свойства.
 
  image

Червената мъртва коприва расте буквално навсякъде, тук съм я снимала в софийското ми дворче, а на снимката по- горе е около р.Макоцевска. Растението достига височина до 30 см. Има силно разклонено, възлесто стъбло и плитка коренова система. Листата му са назъбени, тъмно зелени, със сребристи петна. Има малки розови, бели, лилави или пурпурни цветчета, събрани във венчевидни съцветия. Цъфти през пролетта, през месеците март, април и май. Употребява се надземната част на растението, която се събира по време на цъфтеж.  

image

През 2007 г., проведени изследвания показват, че червената мъртва коприва има широк спектър от антимикробни и противогъбични свойства. Екстракти от нея влияят бактерицидно върху много микроорганизми, включително стафилококи, ентерококи, E.coli, Pseudomonas и Candida. Съдържанието на гермакрен D в извлеченото от нея етерично масло, обяснява действията й срещу тези организми. Освен да ви защити от тези микроорганизми, червената мъртва коприва, ще Ви предпази и ако страдате от алергии, ще помогне и за предотвратяване на вторични инфекции на синусите, гърлото и долните дихателни пътища.

През 2008 г. изследователи тестват противовъзпалителните и болкоуспокояващите свойства на растението. Този вид коприва инхибира освобождаването на хормона простагландин, участващ в развитието на възпалителни и алергични реакции в организма.

От тук нататък съм сложила и снимки на членове на билкарската ни група във фейса, което съм отбелязала по места.

image

Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Снимка на Мариана Георгиева

Прилага се при: дизентерия, кървене от устната кухина, обриви, екземи, охлузвания, изгаряния, рани, ринорагия, неразположения на женската полова система, повтаряща се треск и меланхолия.

 Начин на употреба:

   - спиртна тинктура, получена от цъфтящите връхчета на билката,  по оказания от мен начин в други постинги, се приема в доза от 5 до 10 капки разредени с 50 мл. студена вода. Този извлек е особено подходящ при вътрешни кръвоизливи;
   - чай - 2 супени лъжици цъфтящи върхове, наситнени се заливат с 0,5 литра вряща вода и престояват така 10 минути, след което получената течност се прецежда и се приема в еднократна доза от половин чаша. Чаят се използва като лаксативно средство и такова, което помага при бъбречни заболявания. Може да се приема подсладен с мед.

image

Червена мъртва коприва
(Lamium purpureum).

Снимка на Венета Петрова

Отвара от растението се приема вътрешно и повлиява добре различни видове вътрешни кръвоизливи. Чай от листата действа потогонно и диуретично и приемът му е много удачен и помага при настинки и простуда. Смачкани пресни листа се прилагат върху разкъсни и кървящи рани, като действат също кръвоспиращо. Сухи листа също се прилагат локално, под формата на лапа, при различни наранявания.

Наситнена и смесена със сол, оцет и свинска мас, използваща се под формата на мехлем, тя се оказва полезна за намаляване на отоци и облекчаване болки при подагра, ишиас, ставни и мускулни такива.

При състояния на втвърдяване на далака, билката се прилага по следния начин: от нея се прави отвара с вино и още докато е топла се намазва или се прилага като компрес в областта, в която е разположен органа. При кървене от устата и носа действа приложена в областта на врата, под формата на лапа или компрес от отвара.
Информацията ми за лечебните свойства е от ТУК

image

Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Снимка на Мехмет Местан

Моят опит: От началото на пролетния сезон правя супа от нейните връхчета, като я комбинирам с други зеленчуци, повечето кореноплодни: картофи, моркови, червено цвекло, целина, пащърнак, тиквички, домати, праз лук, чесън и др. Когато тези зеленчуци са почти сварени, прибавям копривата и варенето продължава още десетина минути на слаб огън. Овкусявам я с лют червен пипер„ Супата изчиства идеално чревния тракт от всякакви стари наслоявания, бактерии и гъбички.След такава супа човек се чувства подмладен и тонизиран.

image

Тази година набрах червена мъртва коприва и сега я суша на балкона на сянка върху един чаршаф-горе на снимката. Направих и спиртен извлек от нея, защото тя успя да спечели моето уважение с изброените по-горе свойства.

Моята приятелка от блога Румяна Златева ми сподели следното: "Преди няколко години видях една жена да носи букетче от тази коприва. Стана ми интересно и я попитах за какво ще я ползва. Тя ми отговори, че нейната баба я научила да я ползва за укрепване на организма, за подсилване и че лекувала много болести. Попитах как и викат на тая билка, а тя ми отговори - Велигденче. Аз се позачудих и й казах, че това не е велигденче, но жената си беше убедена в правотата си. Питах после свекървата дали знае как и викат по нашия край, а тя пък ми каза- кукерче. И още, че я използвали при пролетна умора, след прекарани инфекциозни болести.... Същата госпожа каза, че била прекарала тежък бронхит и никакви лекарства не и помогнали. Като видяла на поляната пред блока им, че е цъфнала билката, се сетила да я ползва и това я спасило, защото само за една седмица се възстановила напълно от изтощителното боледуване. Затова като я видяла цъфнала набрала едно букетче, да занесе на внуците си да им я покаже, че да я разпознават."

image

Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Снимка на Мария Колева

Една приятелка от билкарската ми група във фейса редовно си слага копривата в салатата, вижте как изглежда:
hralupka.blogspot.bg/2015/05/blog-post.html
 
image

Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Снимка на Венета Петрова

Гледаш го, такова едно мъничко, пък какви чудеса прави, а даже и не пари, когато го береш.Ползвайте я пресна, но си изсушете и за зимата да има за чайчета.


Лечителката Елионора Недялкова от нашата билкарска група е публикувала следната интересна рецепта с червената мъртва коприва, която е написал навремето нейния дядо в един стар тефтер, пълен с билкови тайни.
"Как старите хора са изполвали тази билка, която толкова рядко използваме сега. Днес наричаме червената мъртва коприва "великденче", защото винаги цъфти по Великден.
В старите тефтери на дядо тази билка се прилага при жълтеница. Ето и рецептата:В половин литър отлежало бяло домашно вино се слагат една шепа червена мъртва коприва стрък. След три дена се прецежда през тензух и се пие три дни всяка сутрин. Количеството се рапределя за трите дни.
Като се изпие дозата, се изпива 1 супена лъжица ябълков оцет разреден с вода. Приема се и лимонов сок през деня.

от "...старите тефтери на дядо..."
Елионора Недялкова
Има едно изискване, когато се публикуват тези рецепти да се дава линк от първоизточника, който може да се види ТУК
В сайта на Фрамар, който съм посочила като източник на информацията за тази билка, също има публикувана тази рецепта, но не е посочен източника, което не е добре, защото целият тефтер с рецепти е защитен от закона за авторското право. Ето какво е написала Елионора по този въпрос: "Цялото съдържание на този сборник е защитено от ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА с всички запазени права и законови последици.

Вие НЯМАТЕ ПРАВО да възпроизвеждате, да предавате, да използвате статиите и материалите или да използвате за каквато и да е публична или търговска цел този сборник „от "...старите тефтери на дядо..." Елионора Недялкова, без да упоменете, че съответната информация е взета от мен и да посочите линк, водещ към страницата, примерно: http://elinorbg.blogspot.com/, http://elionoranedyalkova.blog.bg/, http://magic-bile.alle.bg/ или без да имате предварителното писмено разрешение от собственика на сайта."

image

Червена мъртва коприва (Lamium purpureum).
Снимка на Кирилка Здравкова
Вижда се червената мъртва коприва отпред, но с бели цветчета.Срещат се и с лилави цветчета, но още не съм намерила такива.
От сайта на Биология прочетох следното: "Тя е едногодишно тревисто растение и се среща в цялата страна по тревисти и буренясали места, някъде можете да я съзрете дори навлязла и в нивите, засяти с културни растения.
Еднакво добре понася климата и край морския бряг, и на височина 1000 м над м. в. в долния планински пояс. По-на-горе обаче тя не "прекрачва". Още рано напролет от презимувалите миналогодишни семена покълнват новите растения на червената мъртва коприва. Източват се тънки четири ръбести стъбла, които на височина достигат 20 - 30 см. Те са още от основата си разклонени, приповдигащи се, а след това напълно изправени. Стъблата са покрити с разредени власинки. Листата на растението са разположени по същия начин, както и при обикновеното подъбиче, но тук те са с яйцевидна форма, а основата им е сърцевидна. В долната част на стъблото листата са с дълги дръжки, а във връхната му част са приседнали.
Всички листа са назъбени, отдолу са напластени с меки власинки, а отгоре са почти голи. През март отварят цветовете си растенията в най-закътаните места. И едва през май и юни червената мъртва коприва зацъфтява навсякъде и това продължава до края на август. Цветовете й са двуполови, с двуустна чашка и венче. Венчето е обагрено червено или бледорозово. Важно е да знаете, че при този вид горната устна е цяла, ненаделена и наподобява малко шлемче, а долната е наделена и се различават един по-голям среден дял и два странични - по-малки. Има и още една особеност.
Разтворите ли добре един цвят, ще забележите по вътрешната страна на венчето малко пръстенче от власинки и това е сигурен белег, че сте намерили растение от червената мъртва коприва, защото останалите 6 вида от рода са без подобно пръстенче. Плодникът на този вид е яйцевиден, с късо стълбче, което завършва с топчесто близалце. Опрашените от насекомите цветове бързо завързват плод. А плодът и при този вид е кутийка от 4 три ръбести орехчета. След узряването им те се разпукват и от всяко орехче изхвръква по едно семенце, което догодина ще даде живот на ново растение - червена мъртва коприва. Червената мъртва коприва е много ценно медоносно растение."


Този постинг посвещавам на Дела Рай, чиито поетичен блог днес навършва 10 години.

Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624




 



Гласувай:
20



1. wonder - Благодаря от сърце! Изчетох с...
31.03.2017 15:43
Благодаря от сърце!
Изчетох салатата на приятелката ти-билкарка - страхотна е! Ще я пробвам непременно.
Обичам много салата от радика /глухарче/ - тъкмо и беше сезона.
Отядох се и на една друга салата - в Гърция и викат хорта /трева/ - прилича на радиката по това, че се вари, сервира се топла и се овкусява с лимон, но има друго име.
цитирай
2. katan - Като деца й казвахме "кученца".
31.03.2017 19:19
Сигурно заради цветчетата.
Великденчетата бяха едни дребни, синички, подобни на незабравки, а листенцата като нарисувани. Много им се радвах.
Благодаря за новонаученото!
цитирай
3. kasnaprolet9999 - Благодаря от сърце! Изчетох с...
31.03.2017 20:50
wonder написа:
Благодаря от сърце!
Изчетох салатата на приятелката ти-билкарка - страхотна е! Ще я пробвам непременно.
Обичам много салата от радика /глухарче/ - тъкмо и беше сезона.
Отядох се и на една друга салата - в Гърция и викат хорта /трева/ - прилича на радиката по това, че се вари, сервира се топла и се овкусява с лимон, но има друго име.

И аз мисля да я пробвам, когато изядеме супата.Ще я гарнирам с левурда и домати.В Гърция знам от един от членовете на нашата билкарска група, че се консумират много билкови салати като рукола, врабчови чревца и др.Поздрави!!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - Сигурно заради цветчетата. Вел...
31.03.2017 20:53
katan написа:
Сигурно заради цветчетата.
Великденчетата бяха едни дребни, синички, подобни на незабравки, а листенцата като нарисувани. Много им се радвах.
Благодаря за новонаученото!


Да, ти пишеш за лечебното великденче, точно такова е, но и на това на места му казват великденче и често става объркване.Кученцата ги знам, приличат на луличката, от едно семейство са. Това растение не е от този вид, погледни добре, защото ако си направиш супа от кученцата може да се получат много неприятни неща, луличката в големи количества е отровна, вероятно и кученцата са така. Ето как изглеждат кученцата-цветя: https://www.google/search?q=%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B0+%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiBpOCFqIHTAhWJvRoKHfySDZQQ_AUIBigB&biw=1196&bih=878#imgrc=qV8houJs8w-YnM:
цитирай
5. kasnaprolet9999 - С удоволствие Ви съобщавам, че Фрамар са махнали от сайта си краднатата рецепта от Елионора
04.04.2017 23:13
"Поднасяме най-искрените си извинения! Рецептата е премахната. Съжаляваме за недоразумението. Публицистът, работил върху статията, е уведомен за допуснатата грешка!" - Аптеки Фрамар
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15319508
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031