2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Прочетен: 8994 Коментари: 23 Гласове:
Последна промяна: 24.05.2015 20:54
Днес много граждани положиха цветя пред паметника на двамата видни българи-братята Кирил и Методий, в знак на признателност и преклонение към тяхното дело. Създаването на глаголицата от братята Кирил и Методий, преобразуването и в кирилица от Климент Охридски и изключителния принос на техните ученици за разпространяването й и просвещението на славянските народи е наи-величавият български принос към световната култура. Създаването на българската азбука е бил дълъг процес, в който са участвали много хора. Започнал е с появата на български руни 3000 г. пр. н. е., продължил с Линеар А, Линеар Б, глаголицата и кирилицата, която е станала универсална за всички славянски народи. Във всеки етап са се появявали нужните хора? Не се наемам да кажа кой от всичките етапи е с най-голям принос в развитието на човешката цивилизация. Важното е, че вече е един цялостен и завършен процес, дал своите плодове и всички славянски държави го оценяват.
Трябва да сме горди с този факт и да помним, че винаги сме били център на просвещението и развитието не само на славянските народи.
Тези две сладурчета са братче и сестриче, които майка им ги бе довела да се поклонят пред делото на Климент Охридски.
Както всяка година с моя съпруг посетихме това мило тържество и поднесохме цветя пред паметника на нашите първоучители, в знак на благодарност към тяхното гениално дело, което решава съдбата на българите и славяните в бъдещите векове.
Беше в края на тържествената част и докато минавахме през полицейския пункт за оглед на чанти и джобове, нашите държавници се изнесоха, та не можахме да ги снимаме, което мисля не е голяма загуба. Те и без това ходят по такива мероприятия по протокол и довечера ще ги видите по телевизията.
Нашето внимание бе насочено към обикновените хора, които по собствена инициатива и с желание бяха дошли да се поклонят пред солунските братя и да им поднесат цветя. Дечицата бяха много сладки и ми пълнеха душата.
Много родители ги бяха довели, за да ги запознаят от рано с величието на делото на тези велики и родолюбиви българи. Имаше много майки с колички и с деца на ръце. Усмивките грееха по лицата на всички, нещо което редко може да се види в друг ден.
Пред паметника на Климент Охридски, както обикновено, нямаше много народ, а цветята бяха в оскъдно количество. Докато чаках да поднеса цветята пред паметника на Св.Св.Кирил и Митодий попитах една майка ще отиде ли с децата си да поднесе цветя и на паметника на Климент Охридски. Тя ме огледа много очудено и в първия момент поклати отрицателно глава, но след като й обясних, че този паметник е срещу тази градина, в малката градинка до Народното събрание, даже ми благодари за идеята. Обясних й също и какъв е приносът на Климент Охридски, което за нея беше нещо съвсем непознато.
Всяка година Ви разказвам за неговото житие и днес отново ще го повторя, за да му отдадем заслужената почит:
Приема се, че равноапостолните просветители на славянските народи св. св. Кирил и Методий, когато се отправили към Моравия, взели със себе си от своята родина юношата Климент. От това заключаваме, че той се е родил в Солун или някъде в неговите околности.
Климент придружавал своите учители в Рим, където бил ръкоположен в свещенически сан от римския папа Адриан ІІ. След смъртта на Св.Методий, архиепископ Моравски (885), немското духовенство изгонило из Моравия апостолите на славянската реч. Тогава св. Климент с някои свои събратя намерил добър прием в родната си България, която вече официално била приела християнството и имала нужда от учители на славянски език. Благоверният цар Борис–Михаил изпратил (886) Климента в югозападната половина на своята обширна държава, в македонската област Кутмичевица с главни градове Девол и Охрид. Там той работил с голяма ревност между новопокръстените българи като учител и свещеник.
На събора в Преслав (893) Климент бил избран за "пръв епископ на българския език". Като свещеник и епископ той неуморно работил 30 години (886–916) за утвърждаване на християнската вяра сред своя народ. Денем той обучавал деца и юноши, а нощем се молел и пишел: превеждал книги от гръцки на български език; съставял проповеди за празници, които сам произнасял или неговите ученици ги прочитали пред новопокръстения български народ. Построил църкви и манастири. С молитвата си извършвал много чудеса.
Той опростил глаголицата и съставил буквите на тъй наречената славянска азбука "кирилица". Само в западната половина на тогавашна България св. Климент имал около 3500 ученици, които приемали свещен сан и постепенно измествали из България гръцкото духовенство с неговия непонятен за простия народ гръцки език. Като си приготвил предварително гроб в основания от него манастир "Св. Пантелеймон", св. Климент починал на 27 юли 916 г.
След смъртта му Господ го прославил с благодатни чудеса. Служба и жития на св. Климент са съставени от негови непосредствени ученици или от далечни наследници на епископската му катедра, като знаменитите охридски архиепископи Теофилакт (1094–1107) и известният канонист Димитрий Хоматиян (1216–1234).
Големият духовен потенциал на първоучителите проличава от работата на техните ученици в България, където те получават радушен прием. Те продължават културния подвиг на своите учители, като участват в градежа на българската държава, поставяйки реалните и символични основи на старата българска култура. Чрез укрепването на новата българска църква, полагането на богослужението на славянски език, разпространяването и утвърждаването на славянската азбука, преводаческата дейност, създаването на оригинални творби учениците на Кирил и Методий пренасят през времето идеите и духовния смисъл на тяхното интелектуално и нравствено усилие.
"Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!
Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!...
О, влез в Историята веч,
духовно покори страните,
които завладя със меч!..."
Тъй солунските двама братя
насърчаваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествуванье и в страданье
извърши подвизи безчет...
Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дългът се всегда!
Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
за все световната просвета
тя бе неизчерпаем вир;
бе и тъжовно робско време...
Тогаз Балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отоманский властелин...
Но винаги духът народен;
подпорка търсеше у вас,
о, мъдреци!... През десет века
все жив остана ваший глас!
О, вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина;
подвижници за права вярна,
сеятели на правда, мир,
апостоли високославни,
звезди върху Славянски мир,
бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!
Нека името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в Славянството во век веков!
Русе, 1882, априлий 15
[сп. "Мисъл", 1892, кн. IX-X]
Честит празник на всички!! Бъдете горди Българи!!!
24.05.2015 20:45
Най-светлият, най-святият, най-красивият ден на България !
Хубава вечер !
24.05.2015 21:43
Най-светлият, най-святият, най-красивият ден на България !
Хубава вечер !
Напълно съм съгласна с теб. Архиологичните открития ,със всяка изминала година, ни дават доказателства и повод да се гордеем, за това че имаме най-старата писменост в света.
Надявам се да имаме още поводи за радост и гордост, че сме наследници на траките, които са създали първата писменост на света.
Благодаря, хубаво е неговото послание да носим всеки ден в душите си.
Но тук:" двамата видни българи-братята Кирил и Методий," грешиш. Не са българи. Те са видни византийски учени. И създаването на глаголицата е тяхна мисия, възложена им от византийския император, с цел да приобщят славянските племена към християнството, да ги улеснят в разбирането и проповядването му.
Но тук:" двамата видни българи-братята Кирил и Методий," грешиш. Не са българи. Те са видни византийски учени. И създаването на глаголицата е тяхна мисия, възложена им от византийския император, с цел да приобщят славянските племена към християнството, да ги улеснят в разбирането и проповядването му.
Има и друга версия, че са македонци, но аз не вярвам в това, както и че са византийци. На историците е известен тракийски произход на Михаил III и солунските братя. Римският император е фригиец, а нашите просветитли са били потомци на мизите, които в продължение на 1000 години са наричани българи.Мизи и фриги са съседи в продължение на няколко хилядолетия.Разликата между мизи и фриги и точно такава, каквото е и разликата между добруджани и родопчани. Макар да носят различни имена и да си имат свои особени наречия тези хора са от един и същ произход и осъзнават добре това. Именно любовта към събратята си от България подтиква Михаил III и Кирил и Методий да дадат на българите оръжие против опитите на Византия да асимилира народа ни.
http://sparotok.blogspot.com/2014/05/blog-post_23.html
Но тук:" двамата видни българи-братята Кирил и Методий," грешиш. Не са българи. Те са видни византийски учени. И създаването на глаголицата е тяхна мисия, възложена им от византийския император, с цел да приобщят славянските племена към християнството, да ги улеснят в разбирането и проповядването му.
Има и друга версия, че са македонци, но аз не вярвам в това, както и че са византийци. На историците е известен тракийски произход на Михаил III и солунските братя. Римският император е фригиец, а нашите просветитли са били потомци на мизите, които в продължение на 1000 години са наричани българи.Мизи и фриги са съседи в продължение на няколко хилядолетия.Разликата между мизи и фриги и точно такава, каквото е и разликата между добруджани и родопчани. Макар да носят различни имена и да си имат свои особени наречия тези хора са от един и същ произход и осъзнават добре това. Именно любовта към събратята си от България подтиква Михаил III и Кирил и Методий да дадат на българите оръжие против опитите на Византия да асимилира народа ни.
http://sparotok.blogspot.com/2014/05/blog-post_23.html
====================
Фантасмагориите на Спароток не могат да бъдат никакъв източник на знания.
А на мен не ми е известно някъде да е описано родословното дърво и произходът на двамата братя, до девето коляно, или двеста години назад във времето, преди да се родят. Вечна им памет и да пребъде делото им, но е смешно и наивно да им приписваме български произход, само защото на нас днес не ни достига обосновка за самочувствие.
Поздрави,Пролет.
Тоест ако Кирил и Методий са византийски учени, то преди прабългарите да дойдат тук, Славяните са били византийци! :D
Кой като тях - това да си византиец вярващ в Перун си е привилегия, направо да се чуди човек как са се обърнали срещу родината си при Онгъла ! ! ! !
Тоест ако Кирил и Методий са византийски учени, то преди прабългарите да дойдат тук, Славяните са били византийци! :D
Кой като тях - това да си византиец вярващ в Перун си е привилегия, направо да се чуди човек как са се обърнали срещу родината си при Онгъла ! ! ! !
Добро чувство за хумор имаш. Поздрави!!
Честит празник, мила Неви! Бодра и здрава - и все напред! Поздрави!
О..да, какво ли няма да се измисли, за да принизят значението на българите в световното развитие. В случая горе е на личностна основа, всички знаем защо си отиде Спараток.
Честит празник, мила Неви! Бодра и здрава - и все напред! Поздрави!
Благодаря ти, напоследък рядко пиша и все по-малко ме влече да правя нови постинги, причините са комплексни. Поздрави!!
въпреки девалвацията на ценности в обществото... и все пак, нацията
ще оцелее... и ще се възвиси с будители като теб, Невена..
въпреки девалвацията на ценности в обществото... и все пак, нацията
ще оцелее... и ще се възвиси с будители като теб, Невена..
Благодаря ти за оценката. Трябва да си спомняме по-често позитивите от миналото, за да имаме сили да продължим напред, въпреки несгодите.
Да си жива и здрава и все така омагьосваща с постингите си за билки и лечебните им свойства!
Прегръщам те с благодарност!
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. mimogarcia
5. hadjito
6. vesonai
7. iskra1304
8. djani
9. petgrig
10. sekirata