Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
28.08.2020 22:11 - Билки, които започват с буквата Е
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 3799 Коментари: 0 Гласове:
15

Последна промяна: 24.09.2020 12:58

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Лятото е вече към края си , но все още можеда попълните запасите си от билки, които растат по високите части на планините и около речните корита.

Днес ще ви покажа билките, започващи с буквата Е, които аз и членовете на билковата ни група във фейса "Тайната на билките" сме снимали. Тези, които са напреднали в материята снимат по време на билкобер и публикуват в групата, като по този начин помагат на новите членове да научат как изглеждат билките в естествени условия. Новите членове също снимат каквото срещат в гори и поля и питат за наименования и ползи на тези билки. Казвала съм и друг път, че там взаимно се учиме да ги разпознаваме и да си правим лечебни продукти с тях, които използваме според случая-профилактика или лечение. Информацията за лечебните им свойства за съм взела от професионални ботанически сайтове като Фрамър, Билки.бг, Здрава.бг и др., но на места в коментарите към снимките има споделен опит от членове на групата. Тук само маркирам част от нея, но който има интерес е добре да прегледа този албум в групата ни, която е публична. Намира се в секция „Албуми“, където са и останалите, които съм оформила по азбучен ред.

 

image

Европейска катушка(Lycopus europaeus)

Снимка Дарина Пейкова

Растението има антифебрилно, кръвоспиращо, сърдечно-съдово и силно успокоително действие. Настойката от билката се използва при малария, болки в стомаха, треска, белодробна туберкулоза, като сърдечно успокоително средство (вместо маточина и валериана) и хемостатично средство.

В немската народна медицина алкохолната тинктура и воден екстракт от билката се използват при базедова болест(хиперфункция на щитовидната жлеза) с тенденция към сърцебиене, както и за сърдечни аритмии, възбуда, безпокойство, безпричинно страх и безсъние. В народната медицина се използва като успокоително, кръвопречистващо и потогонно средство при малария. Настойката от билката се счита за добро средство за борба с сърцебиенето, сърдечната аритмия базедова болест и маточно кървене. В китайската народна медицина отвара от билки с коренища се използва като диуретик при сърдечен оток; с нарушения на менструалния цикъл и с фурункулоза.

https://www.lekrs.ru/lycopus-europaeus/?fbclid=IwAR1M0L4VYJXgiOhN2-ml-E8yHdjDlKDB52JkY9iZCTsGCISSEIi_wAZ_sKs

 

image

Европейска подсунка (знойка)(Heliotropium europaeum)

Снимка: Даниела Павлова

 Използуваема част: Цялата дрога по време на цъфтежа.

Съществуват данни, че дрогата притежава епителотокично действие, съпроводено със спазмоанал-гетичен ефект.

Терапевтично приложение: За локално приложение при брадавици, лишеи, рани, мазоли, язвена болест, хемороиди, анемия.

Начин на употреба и дозиране: Дрогата се прилага рядко, по изключение, тъй като причинява тежки токсични явления, Строго се забранява употребата й без знанието на лекар.

http://medicine-bg.net/pharmacology/bilki-fitoterapiya/846-496

 

image

Европейски саркофай (Circaea lutetiana)

(сем. Plumbaginaceae — Саркофаеви)

Снимка Дарина Пейкова

Използваема част: Цялата надземна част на растението заедно с цветовете (Herba Plumbaginis).
Химичен състав: на Европейски саркофай: Горчивото вещество илумбагин, танини, малко свободна галова киселина. Съставът на дрогата не е напълно уточнен.Приложена външно върху кожата в по-големи дози, тя предизвиква образуване на мехури.

Прилага се външно под форма на отвара: 1 супена лъжица ситно нарязана дрога се залива с 2 чаши вода, оставя се да ври 30 мин и се прецежда. Използва се за промивки, лапи. компреси и др.
Българската народна медицина препоръчва отварата от корена за лапи при ревматизъм и за гаргара при зъбобол /без да се гълта/, а счукания пресен корен— във вид на каша, препоръчва смесена с растително масло (слънчогледово или маслинено)—също при ревматизъм и злокачествени тумори. Пресният корен, счукан на каша с готварска сол и син камък, се препоръчва против краста.

http://izdrave.com/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%84%D0%B0%D0%B9-plumbago-europaea-l/

Саркофаят се е употребявал още от древността като кожно успокоително средство и за успокояване при зъбни болки. Корените се прилагат в медицината във вид на отвара за лапи при зъбобол външно: по 1 супена лъжица на ситно нарязани корени се заливат с 2 чаени чаши вряща вода, оставя се да изстине, прецежда се и с получената течност се прави жабуркане, без да се гълта. С остатъка след прецеждането се правят лапи, с които се налага болното място при ревматизъм. Счуканите пресни корени във вид на каша, смесени с дървено масло, се употребяват също против ревматизъм и някои кожни заболявания. От пресните корени, счукани на каша,с готварска сол и син камък се прави в народната ветеринарна медицина мехлем против краста.

https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/evropeyski-sarkofay.html?fbclid=IwAR3FjNOYAGgDkpWhCC29EhOM4j8sXJZ6QxiTnTduaPZ4gzKqKMh0KdZPsrU

image

Европейска солянка (Salicornia europaea)

Снимка: Невена Босилкова

Род Salicornia е относително широко разпространен в Северна Америка, Европа,Африка и Южна Азия и включва около 60 вида. В България е представен единствено от европейската и разклонената солянка. Особености: Една от отличителните особености на солянката е напрупването на висока концентрация от соли в растението. Това е приспособление за живот в екстремните условия на солените води. Често расте върху свръхсолената кал на солници и по техните брегове ( снимала съм край Поморийските солници)

Днес солянката е широко използвано хранително растение в много страни по света. Използва се както в сурово, така и в обработено състояние. Позната е като зелен морски копър или билката на Св. Петър, а също и като плажни аспержи, морски боб и морска туршия. Прекрасният и деликатен вкус се дължи на високото съдържание на сол, поради което не е необходимо да бъде добавяно допълнително количество при употреба. Гарнирани с зехтин или масло стъблата на солянката са прекрасно допълнение към морски ястия – риба и морски дарове, като съставка за морски супи и салати и имат чудесният мирис на море и вкус, подобен на млад спанак или аспержи. В България солянката не се използва често за храна и е доста екзотично растение в кухнята, но в близки до нас страни е прекрасен и желан деликатес. Повече за нея прочетете в този албум:

https://www.facebook.com/pg/spasuzunovwildflowers/photos/?tab=album&album_id=918108928285906

 

image

Европейски чашкодрян (Еuonymus europaeus)

Снимка:Невена Босилкова

Европейският чашкодрян расте в ръба, вборови и дъбови гори, крайбрежни храсти, в сенчести дерета, по бреговете на реките( снимала съм я на брега на р.Макоцевска).

Всички видове от рода са токсични, обаче се използват в медицината. Имат противопаразитни, антимикробни, инсектицидни, противоглистни, слабителни, диуретични и отхрачващи свойства. Използват се за лекарства клоните, семената, кората и листата на растението. Инфузията на растенията се използват по следния начин: клонките за гонорея, оток, хронична констипация, семената за сърдечно-съдови заболявания, листата -за гъбични заболявания на кожата. Отвара от плода се използва за суха кашлица, възпалителни заболявания на черния дроб, малария, оток, и прахът от тях - екзема, трихофития като противопаразитно и инсектицидно.

https://bg.ellas-cookies.com/domashniy-uyut/8768-beresklet-evropeyskiy-krasivoe-dekorativnoe-rastenie.html


image

Едра чаровница (Circaea lutetiana), Семейство Onagraceae /Върбовкови/

Снимка Бойчо Ширков

Билката се използва в традиционната австрийска медицина вътрешно като чай или външно като тинктура за лечение на ревматизъм, подагра, инфекции и треска.

https://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FCircaea_lutetiana&prev=search

 

image

Елша черна (Alnus glutinosa)

Снимка:Надежда Киркова

Листата на черната елша се прилагат при простудни заболявания като потогонно средство. След поредица от изследвания върху черната елша през седемдесетте години се стига до извода, че шишарките имат температуропонижаващ ефект и могат да се прилагат успешно при лечение на малария. При ревматизъм, а също и при простудни заболявания се препоръчва във френската и белоруската народна медицина болният да спи върху листа от черна елша. В Испания листата се намачкват и поставят на стъпалата на краката за облекчаване на болки. Богатото таниново съдържание обуславя употребяването на елшата при възпалителни кожни заболявания, варикозни язви и изгаряния - за локални апликации.

Според учените, проучвали билката, екстракт от кори на черна елша притежава бактерицидно действие спрямо Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis. Установено е наличието на фитонциди в кората на Alnus incana, вид, който е много близък до вида Alnus glutinosa и се разглежда от много автори като равностоен на него по отношение на лечебното му приложение. Повече вижте тук:

https://gotvach.bg/n8-44841-%D0%95%D0%BB%D1%88%D0%B0


image

Енчец горски,жълт, златна пръчица (Solidago virgaurea)

Снимка: Иванка Транкарова

Действа диуретично и отхрачващо. Употребява се при заболявания на отделителната система - възпаления, пясък и камъни в бъбреците и мехура с албумин в урината. При отоци от различен произход, подагра, ревматизъм, ентероколити и др. При гнойни рани, циреи и кожни възпаления, пъпки, гнойни пъпки, акне.Използва се и при: чернодробни заболявания, застой на течности в организма, увеличение на простатата, диабет, кашлица.Заради съдържащите се в нея никотинова киселина и флавоноиди, билката действа успокояващо на нервите.
Начин на приложение. Препоръчва се студеното извличане на активните принципи на дрогата: 6 чаени лъжички ситно нарязана билка се извличат в продължение на 8 часа с 400 мл студена вода. Това представлява дозата за един ден и се препоръчва тя да бъде изпита на бавно, на малки глътки.
Извличане на горещо: две супени лъжици от ситно нарязана билка се заливат с 500 мл вряща вода и се извличат в продължение на 2 часа. От така приготвения извлек се пие дневно 4 пъти по една винена чашка преди ядене.Външно се прилага под формата на лапи /марлен компрес/ от стрити пресни или сухи листа на кашичка с вода или мляко.
Препоръчва се комбинирането на дрогата с виреещото у нас покрай реките растение лечебен пореч (Nasturtium officinale L.) при гингивити (за жабурене).

Повече съм писала тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/03/08/za-jenite-koito-uvajavat-dneshniia-praznik.1435721

 

image

 Еньовче ароматно, лазаркиня (Galium odoratum , Asperula odorata L.)

Снимка: Елмира Петкова

Използваема част: За лечебни цели се използват стръковете, набрани през април-май по време на напъпването или началото на цъфтежа. Отрязва се надземната част на 30 см. от върха надолу.

Действие: пикочогонно и леко противовъзпалително действие, пречистващо кръвта, спазмолитично и успокояващо нервната система, възбуждащо дейността на черния дроб и жлъчката, възбуждащо и омекотяващо слизестия епител на дихателната система.
Приложение: при заболявания на пикочните пътища, пясък в бъбреците, колики и болки от различен произход, но най-вече при чревни и жлъчни колики, при болезнена менструация, безсъние у деца и старци, гадене и световъртеж, при кашлица, ангина и хрема.Външно се прилага при конюнктивити, кожни обриви, екземи и рани, кожни хематоми.

Повече съм писала тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/04/24/lazarkinia-spasenie-pri-bolka-i-bezsynie.944931

image

 Еньовче бяло, меко (Galium mollugo L.);

Снимка: Невена Босилкова

Бялото еньовче (Galium mollugo) има жьлтеникаво-бели нежни цветове, лек медовиден, тръпчив мирис и се среща много често по откоси и пътни окрайнини, през време на цъфтежа повече легнало, отколкото изправено.
Растящото в големи количества лековито растение тъне за жалост все повече в забрава. Но тъкмо нему трябва да се обърне по-голямо внимание във времето, в което раковите заболявания се разрастват все повече. Тук трябва да подчертая също, че лечебната сила на пресните растения е значително по-голяма и че при тежки заболявания прилагането им в прясно състояние е задължително. Свежи леторасли от бяло еньовче могат да се намерят и през зимата под суха трева, където няма сняг. Чаят от еньовче пречиства от болестотворни вещества жлеза и дабъбреци, черен дроб, панкреатична лак. Страдащите от нарушени лимфни жлези трябва всеки ден да пият този чай. Той помага и при малокръвие, водянка и бодежи в страните. Този чай, приложен външно, действува много бързо при всякакви кожни заболявания, рани, фурункули и черни комедони. Използувайки го за топли миения, той стяга повяхнала кожа на лицето. С успех се използува и прясно изцеденият сок, когато той ежедневно се намазва и се оставя да засъхне върху заболели места по кожата.

https://www.vestnik-kniga.com/read/111


image

 Еньовче обикновено, лепка (Galium aparine L.)

Снимка:Невена Босилкова

Билката притежава противомикробно и пикочогонно действие. Употребява се при пясък,камъни в бъбреците и мехура. Препоръчва се още при чернодробни страдания, вода в коремната област,
ревматизъм, гуша, скорбут, диария, плеврит,епилепсия, циреи, стомашни и чревни болки.
Пресният сок от растението се прилага против епилепсия и кожен рюс, а смесен със свинска мас (1:10) - за мазане при скрофули, лишеи, кожен рак, циреи, кожни изриви.
Стритата изсушена билка се използува за посипване при рани и циреи.
Начин на употреба
. 2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Запарката се
пие по 1 вииена чаша преди ядене 4 пъти дневно.

http://www.zdravnitza.com/a/nav/products/one/one/products/797/category/3

image

 Еньовче същинско, жълто (Galium verum L.);

Снимка: Вася Костантинова.

Употребяема част: стрък от еньовче;

Лечебно действие и приложение: стръковете от еньовче имат противотумурно,диуретично, адстрингентно и противовъзпалително действие. Използва се при стомашно-чревни заболявания, прочиства бъбреците, черния дроб, панкреаса, далака. Мария Требен препоръчва еньовче при заболяване на щитовидната жлеза, действа пикочогонно и спазмолитично. Използва се за терапия на депресия и снемане на нервното напрежение.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от билката се залива с 500 мл вряща вода. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти на ден преди ядене.

Повече съм писала тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2009/06/24/eniovche-za-eniov-den.353277

image

Еспарзета обикновена, посевна (Onobrychis sativa, Onobrychis viciifolia) Семейство Бобови (Fabaceae).

Снимка: Николина Найденова

Медицински приложения: Растението се използва само в народната медицина, за да се увеличи устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания, при недостатъчна функция на половите жлези (импотентност, нарушения на менструалния цикъл) и захарен диабет.Запарка и отвара от надземната и кореновата част на растението се използват в традиционната медицина като тоник, като хипогликемичен агент и за кървене от матката.С особена терапевтична ефективност се отличава сокът от посевната еспарзета.

https://nmedik.org/onobrychis-viciifolia.html

Еспарзетата е богатана аскорбинова киселина, каротин, въглехидрати, ензими, захароза, протеини. Съдържа 8% високомастни масла. Разтвори и настойки на базата на еспарзета са широко използвани от народните лечители. Те спират маточно кръвотечение, подобряват мъжката потентност и повишават либидото при жените. Еспарзетата има свойството да намалява нивото на холестерола в кръвта, разрежда я и повишава нивото на хемоглобина. Това лечебно растение повишава защитните сили на организма срещу инфекциозни заболявания.

Свещички с екстракт от еспарзета подобряват обмяната на веществата и оптимизират хемодинамиката на гениталиите.

Народните лечители използват най-различни отвари и настойки от еспарзета. Ето две от тях.

Отвара против маточно кръвотечение.

1 супена лъжица от изсушени и наситнени корени от еспарзета и също толкова стъбла се заливат с 300 грама вряла вода и престояват 6 часа в термос. След филтруване, течността се пие четири пъти на ден по 100 грама.

Отвара за повишаване на потентността и засилване на половото влечение.

1 супена лъжица сушени корени от еспарзета се заливат с 200 грама вода и се варят 2-3 минути. Престоява 40 миунти. Прецежда се непосредствено преди употреба. Сутрин и на обяд се пият по 50 грама, вечер – по 100.

http://novini24.bg/esparzeta

image

 

Ехинацея пурпурна (Echinacea purpurea)

Снимка: Нети Дамянова

Ехинацеята се цени заради мощното й имуностимулиращо и силно изразено противовъзпалително действие.Ехинацеята е способна да противостои на повече от 200 различни вируси. Има способност да мобилизира натуралните защитни сили на организма, за борба с инфекциозни и вирусни заболявания. Ехинацеята потиска растежа на стафилококи, стрептококи, вирусите на грипа и херпеса. Затова тя се използва с профилактична цел при първите признаци на простуда и по време на грипни епидемии. Използвам я предимно като спиртен извлек, който правя по метода на останалите. Слагам цветове и стръкове, отгледани домашно.Като лечебно растение е била използвана още от индианските племена. За лечебни цели се използват стъблото, цветовете и корените - укрепват имунната система на организма и предпазват от инфекции.Ехинацеята влияе благоприятно и върху трудно лечими и нелечими със съвременните конвенционални средства хронични хепатити, хронични бронхити, хронични пиелонефрити, синузити и много други вирусни заболявания като рецидивираща херпесна инфекция например.Има четири вида лечебни ехинацеи,

за тях съм писала тук:

http://kasnaprolet9999.blog.bg/novini/2011/01/29/za-pchelichkite-ehinaceiata-i-gripa.676105

 

Рецепта 1 (чай против грип, простуда, екземи и язви): Смесват се 3 бр. цветове на ехинацея или 2 ч. л. ситно смлени корени и листа, заливат се с 0,5 л вряла вода и се оставят да престоят 40 минути. За профилактика на изброените заболявания се пие по една чаша на ден, а в случай че болестта вече се е развила, се приемат не по-малко от 3 чаши дневно като допълнение на основното лечение. Този чай в същото време забавя стареенето и прочиства организма. Подходящ е за възстановяване след тежки заболявания, операции или лечение с антибиотици.

Още споделен опит с рецепти: http://www.desant.net/show-news/32435

 

Повече за използването на тези билки може да научите в моят профил във фейса, където съм направила албум с тях и в коментар под всяка снимка има много инфо и още снимки от дадения вид билка :

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }a:lin

https://www.facebook.com/profile.php?id=100001601692108&sk=media_set&set=a.2074683829261653&type=3


image

 

Който го влече да идва при нас, вече сме почти 28 000 човека.

https://www.facebook.com/groups/1830831407232538/

 

 

 




Гласувай:
15



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15385418
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41674
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930