Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
05.08.2009 23:24 - Очанка, лек и радост за очите
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 48113 Коментари: 9 Гласове:
4

Последна промяна: 29.06.2011 12:44

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Очанка
(Euphrasia officinalis L.)

image

Този постинг го посвещавам на Клеопатра.

Очанката представлява прекрасно средство за профилактика на очни болести с различен произход, а също така за повишаване остротата на зрението. Тя широко се прилага в офталмологията при лечение на дегенеративно-дистрофични процеси на очната мембрана. Подобрява зрението при хора над 70 години.

Очанката е богата на витамини А, С и група В и съдържа много силиций и желязо.

В стъблата и листата на очанката се съдържат гликозид аукубин, ефирно масло, горчиво вещество, смола, син оцветител.

image

Механизмът на действието на очанката не е изучен изцяло. Очанката се прилага като вътрешно и като външно средство за облекчаване на болката и в качеството на противовъзпалително средство при конюнктивити и блефарити (възпаления на краищата на клепачите). С тинктурата от очанка заедно с копър, лайка и листа от черен орех се промиват очите и се правят лосиони при скрофулозни болести на очите, особено при деца.

Очанката има адстрингентно и противовъзпалително въздействие.

Прилага се при:
• конюнктивити;
• блефарити;
• възпаление на слъзните канали;
• повишена уморяемост на очите;
• петна по роговицата;
• катаракти и хордеолум (ечемик на миглите)

Очанката също така се използва при алергии, бронхит, съпроводен с кашлица и лепкав секрет, при хрипав глас, нарушено храносмилане, отсъствие на апетит, гастрит с повишена киселинност, жълтеница. Прилагат я при простуда, диатези, детски екземи, туберкулоза на кожата при деца.

image

Описание:
Очанката е едногодишно тревисто растение с право или разклоненно, мъхнато стъбло, високо до 20 см. Листата са срещуположни, яйцевидни, назъбени и седящи. Цветовете са бели или бледорозови, с лилави линии и жълто петно на долната устна, разположени в пазвите на листата. Чашката е срастнала, с четирилистно сраснало венче и четири тичинки. Плодът е космата двуразделна кутийка с много семена.

image

Разпространение:

Очанката се среща из ливади, пасища и храсталаци навсякъде из страната.

Лечебно действие:

Противовъзпалително действие, засилва функциите на стомаха и червата.

Прилага се:

• при стомашни заболявания свързани с киселини и оригвания, жълтеница.
• В българската народна медицина очанката се използва за усилване на зрението, при възпаление на очите, като ободряващо и засилващо апетита средство, при бронхит, кашлица.

Външно приложение: Употребява се за компреси при преумора на очите, при конюнктивит, блефарит, хордеолум (ечемик).При блефарит и конюнктивит: отвара от 3 чаени лъжички очанка с 2 чаши вода - за топли очни бани - със специална чашка
Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се слага в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 50 мл преди ядене, 4 пъти дневно.
Внимание! В по-големи дози билката е отровна! Да се приема само по лекарско предписание!


image

Препоръчва се: външно при блефарити, конюнктивити и хордеолум (ечемик на миглите); вътрешно при стомашни и чревни катарални възпаления, при възпаления на дихателните пътища - хрема, грип, бронхит.

За общо засилване на имунната система, включително и на очите, е добре да се приема билкова смес от очанка, ехинацея, репей и сладник.

Според Петър Димков благоприятно действие оказва консумирането на отвара от бъзов чай и очанка. По една 1 супена лъжица от двете билки се запарва с 500 г вряща вода и се вари 5 минути на тих огън. След като изстине, се прецежда.

Лечителят е препоръчвал на своите пациенти с глаукома в менюто им да присъства всеки ден салата от кромид лук, листа от магданоз и настъргани моркови по равни части. Според него особено благоприятно действие има, ако сутрин на закуска се пие сок от моркови, ябълки и домати, подсладени с малко захар или една чаша овесено мляко с малко мед.

image

За очите е много полезно да се пие неварено козе мляко.Правила съм спиртни извлеци от тази билка по методите, описани в предишните ми билкови постинги. Моята майка беше голям фен на тази билка.
Пиеше я често като чайче сутрин, сега за старческия дом съм направила билков комплекс от различни билки за да поддържам старците в прилично състояние.

image

Снимките са мои и са правени на поляните над с. Макоцево на еньов ден , щракнете върху снимката за да я видите в по-едър план.

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250







 
 







Гласувай:
4



1. lubara - Поздрави !
06.08.2009 08:39
Всичко знаеш за тези билки, ей!
цитирай
2. kasnaprolet9999 - lubara
06.08.2009 09:42
Поздрави и на теб, знам доста наистина за билките, а имам и много книжки, та което не знам си го допълвам. Ти набра ли си нещо на екскурзията миналата седмица?
цитирай
3. lubara - Да,
06.08.2009 12:49
Набрах мащерка и жълт кантарион, пия чай.
цитирай
4. kasnaprolet9999 - Ех, Любара,
06.08.2009 23:14
помниш ли, че искаше да направим билкова аптека, аз да продавам билките, а ти да ги береш. Ами до къде щех стигнем с твоите познания-кантарион и мащерка, направо ще фалираме :))))
Толкова билкови постинги направих с нагледни материали за такива като теб, планинари, та като ходят по върховете да свършат и нещо полезно.
Направо ми секна ентусиазъма, ако ти не научиш нещо на кой да се надам, на тинейджърите дето по цял ден са в нета и гонят мацките ли? Вземи се в ръце и се загледай в снимковите материали в моите билкови постинги, като мой бивш колега си позволявам да те критикувам, надявам се да си вземеш бележка.
цитирай
5. lubara - Поздрави !
07.08.2009 07:09
И лайкучката познавам, и живовляка. И глухарчето, и дивия чесън.
А разчитам, като започнем билковата аптека, да има нагледни уроци. Аз съм станал гъбар не по книги, а с практиката, направо на целта. Но с отличен учител. Тогава се усвоява най-бързо.
И ти си такава, знам аз, затова съм спокоен.
цитирай
6. kasnaprolet9999 - lubara
07.08.2009 09:36
Най-важното е човек да има желание, тогава всичко става лесно. Моята майка ми беше първият учител, бяхме заедно на почивка около язовир Искър и там ми показа мащерката, кантариона и ригана, по-късно когато я заведох на разходка по р.Макоцевска ми показа ментата бласкун.Ходейки напред назад разни хора ми показваха някои билки, накупих си книжки, завърших и билкови курсове, абе готова съм за аптеката.
цитирай
7. lubara - Направо си готова за водещ на кур...
07.08.2009 11:48
Направо си готова за водещ на курсове по билколечение!
цитирай
8. kasnaprolet9999 - lubara
07.08.2009 20:20
Първо ще си вземеш изпита по курса за билкосъбиране, останалото е по-лесно, в нета е пълно със сайтове за билколечение. Това, което сам си набере човек-в момент на цъфтеж и пресно, не може да си го купи от билкова аптека, където продават застояли, много оситнени и често култивирани билки.
Нашите най-качествени и диворастящи билки се изнасят в чужбина. Ти така и така си ходиш за гъби в планината, какво ти пречи да събереш и някоя друга билка, така никога няма да си капо, ако няма гъби.
цитирай
9. kisha - Здравейте
07.08.2013 10:19
Искам да попитам дали имате от тази билка Очинка, искам да си закупя и предпочитам да е от някой човек като Вас, от колкото от аптеката, та исках да попитам дали е възможно да ми продадете малко
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15297478
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41661
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031