Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.04.2012 13:11 - Сезонът на сакура (Япония) и празникът ханами!
Автор: hikari Категория: Изкуство   
Прочетен: 1862 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 20.04.2012 13:14


Вятърът мълчи.
Нима няма да докосне
листенцата на вишните?
(хайку)

Дърветата цъфнаха и пролетта в България е факт!
Ама не само в България image
А в страната на изгряващото слънце, където технологиите са практически във всички жизнени сфери, през пролетта има един момент, когато работливите японци спират забързания си ритъм, за да се насладят на едно невероятно красиво зрелище – цъфтенето на декоративната японска вишна, която те наричат „сакура„. Това събитие дотолкова е навлязло в традициите на Япония, че се ознаменува като празник, известен под името „Ханами„. И от този прекрасен пролетен празник, декоративната японска вишна се е превърнала в един от символите на Япония.
Сакура се среща навсякъде – по бреговете на реките, в планинските райони, в храмовите градини, в парковете, по улиците…

image

Цъфнала сакура - снимка Tomo Satoshy

В наши дни съществуват близо 400 вида сакура. В зависимост от района и климата му, те цъфтят от края на март до към 10-15 май. Всяка година периода на цъфтежа им се определя с много голяма точност от японската метеорологична служба. Например, според календара за тази пролет, в районите на Кумамото и Нагасаги сакура се очаква да цъфтят от 1 до 8 април, в Токио от 6 до 15 април, а в Сапоро от 8 до 15 май.

Сакура цъфтят от бяло до ярко розово

и в апогея на цъфтежа си представляват една зашеметяваща гледка, създавайки силно впечатляваща атмосфера на красота и тържественост. Разцъфтяването на сакура символизира идването на пролетта в Япония и се е превърнало в любим народен празник, съпроводен от ритуал с наблюдаване и любуване на  разцъфтелите дървета, който се нарича „Ханами“. Думата означава буквално „любуване на цветовете“, защото на японски „хана“ е „цвете“, а „ми“ е „гледам“.

image

снимка Tomo Satoshy

Според историците,

традицията Ханами се е зародила в императорския двор в Киото

в периода Хейан (794-1185г.) по време на династия Танг. До преди това японците предпочитали да се радват повече на разцъфтелите сливи, които наричат „уме“. Но понеже те били донесени в Япония от Китай, по времето на въпросната династия преценили, че сливата не е японска, а чуждестранна култура, и решили, че е по-правилно да се любуват на вишната image Нещо повече, любуването на сакурата било включено в официалните празници и традиции на страната.

По време на управлението на шогуна Токугава (1603-1867г.)

били донесени множество сакури от планината Йосино, с които разкрасили тогавашната столица Едо. Същият този шогун създал обществена система, според която всеки феодал трябвало да живее поне една година в Едо. Благодарение на това, впоследствие из всички части на страната феодалите си отнасяли фиданки от сакура и така постепенно тя била разпространена из цяла Япония.

image

Дворецът в парка Хиросаки - снимка kokupsy_un

 

И

в наши дни Ханами

се съпровожда с излизане на цялото семейство или компании от роднини или приятели на пикник край реки и езера, древни манастири и дворци, паркове и градини. Хората се разполагат под нацъфтелите дървета върху килимчета или рогозки, хапват и пийват саке, говорят си, веселят се, правят си снимки, наслаждават се на концерти на открито,  разхождат се сред цветята и изобщо си прекарват най-приятно времето сред природата и под нацъфтелите вишни.

Киото, Япония

 

А според поверието, ако в сакето ти падне листенце от цъфнала вишна, това ще ти донесе много здраве и сила… Ееми, наздраве! image

image

Ханами в Уено парк, Токио - снимка неизвестен автор в Интернет

Ханами се смята за напълно уважителен и приемлив повод човек да си тръгне по-рано от работа, за да се събере с приятели или роднини, с които да се полюбува на цъфналите вишни, и да си хапне и пийне с удоволствие. Даже, често някои тарикати използват Ханами по-скоро като предлог, отколкото като причина за празнуване. В Япония си имат и една шеговита поговорка по този повод: „Хана йори данго“, дословно се превежда като „Я, хапването преди цветята“.
И все пак, Ханами се счита за нещо като един вид паломничество, по време на което хората ходят на места, известни със своите прекрасни сакури. Според статистиката, по време на тези съзерцания японците употребяват изрядни количества саке и дори точно по това време японските мачовци си имат и свой „мъжки“ ритуал „икки“, който всъщност е нещо като състезание по надпиване със саке – кой ще изпие най-много и ще успее да се задържи на краката си колкото може по-дълго време, преди да се „откине“ тотално  image

image

По време на ханами - снимка Tomo Satoshy

Докато трае Ханами, по кафенета и магазини се появяват и специфични продукти и напитки. Например „сакура тя“ е чай от листенца от нацъфтели вишни, а „сакура мочи“ са сладкишчета от лепкав ориз със сладък пълнеж от пюре от червен боб, увити в подсолени вишневи листа. Във всеки магазин може да се купи и „ханами бенто“, което е кутия за пикник, пълна с различни закусчици и сладкишчета.

image

"Сакура тя" - неизвестен за момента автор в интернет

 

image

"Сакура мочи" - неизвестен за момента автор в интернет

 

По времето на Ханами не само японците, а и всеки посетител на страната се възторгва  при вида на цъфтящите дървета и традиционните за този момент разноцветни фенери от оризова хартия, веещи се навсякъде. И изобщо човек изпада в едно забележително приповдигнато и възторжено състояние при великолепните гледки на феерично нацъфтелите вишни, разнасящи уханието на пролетта.
Едно от най-известните места за Ханами е в Токио в парка Шиндзюку, в който растат 1500 сакури от 75 вида. Официалното откриване на сезона на сакура става именно в този парк в присъствието на императорската двойка. Следващият по известност парк е Уено, в който има 1100 сакури. От края на март до 7-8 април там се провежда и градският фестивал, посветен на цъфтенето на сакура.

image

Парк Шиндзюку - снимка kokupsy_un

 

Японците вярват, че преходността на вишневия цвят, който трае само няколко дни, е като метафора на живота, т.е. красотата и младостта са кратки, всичко е преходно, непостоянно, бързотечно и ефимерно.
И за финал отново хайку:

Дълго гледах!
Душата ми се лепна незабелязано
към листенцата на вишната.

А те отлетяха.
Остана само печал
от неизбежната раздяла.

Еее, ама това малко тъжно ми идва на мен… Ей това е по-добре май  image

Вятър разпиля
цветовете на сакура.
До нова пролет в душата.

Още малко снимки:

image

снимка kokupsy_un

image

снимка kokupsy_un

image

снимка kokupsy_un

image

снимка azuk

image

Сакура и фенери от оризова хартия - снимка satsukiyamakoen

image

Над реката в парк Татебаяши фенери-рибки от оризова хартия - снимка tomorem

image

Сакура - снимка Tomo Satoshy

image

снимка kokupsy_un

image

снимка kokupsy_un

image

снимка Tomo Satoshy

image

снимка tomorem

image

снимка Tomo Satoshy

image

снимка KouT

image

снимка kokupsy_un

image

Татебаяши. Към храма Моринджи - снимка jim-harris

image

Татебаяши. Ханами в двора на храма Моринджи? image - снимка jim-harris

image

Сакура - снимка от неизвестен към момента автор в интернет

image

Сакура - снимка от неизвестен към момента автор в интернет

image

Съвсем по японски - храм и сакура image - снимка от неизвестен към момента автор в интернет

image

снимка kokupsy_un

image

Парк Кумамото - снимка S

image

Кумамото - снимка S

image

Я, да вземем да се почерпим накрая с един японски сладкиш, типичен за ханами-то image - снимка от неизвестен засега автор от интернет

image

А това е торта "Сакура", за който предпочита желираните торти image - снимка неизвестен засега автор от интернет

image

"Плачеща" сакура - сигурно понеже е последната ни снимка image - снимка Tomo Satoshy

 

И едно клипче от  парка Хиросаки – за разкош, а и по повод нашенската Цветница – подарък за всички именници и за тези, които ги обичат  image

Автор: Вили

Снимки: приятели и съмишленици от panoramio.com и Google.com

 

 

 

Още разкази от Япония – на картата:

Япония

 

 

 




Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: hikari
Категория: Изкуство
Прочетен: 4664456
Постинги: 6284
Коментари: 5529
Гласове: 11796