Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
27.08.2012 08:12 - Лечебно Сапуниче-кожен биодоктор
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 25667 Коментари: 23 Гласове:
32

Последна промяна: 28.06.2013 11:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Лечебно Сапуниче(Saponaria officinalis L) Сем. Caryophyllaceae — Карамфилови
Белонога, Пенявец, Гърличава трева  
 


Има една приказка - да заведеш деца на баня-да ти изядат сапуна. Ако ви се случи не се шашкайте, защото има едно нежно цвете, наречено сапуниче, което ще ви спаси от това положение. При разтриване на цветовете с вода се формира пяна наподобяваща пяната при миене със сапун. Този ефект се дължи на съдържащите се в растението сапонини. Цъфти юни — септември. 
 
image

Сапуничето е многогодишно тревисто растение с право, голо или слабо влакнесто стъбло, което на височина стига до 1 м. Коре­нът е тънък, пълзящ и червеникав. Листата са срещуположни, раз­положени накръст, заострени и целокрайни, с къси дръжки. Цветовете са бледорозови или бели, събрани по 5—7 в гроздовидни съцветия, разположени в пазвите на най-гор­ните листа. Имат петлистна чашка, петлистно венче и 5 тичинки.  

Разпространение: Расте по влажни песъкливи и чакълести места, край реки и потоци, из храсталаци......и разбира се най-много около р. Макоцевска - за да няма никакви съмнения съм го снимала там:)))) Разпространено из цялата страна докъм 1000 м надморска височина.

Използваеми части: С лечебна цел може да се използва всяка една част на растението заради богатото съдържание на полезни съединения. В корените, например, се съдържат сапонини (около 5%), в надземната част - флавоновия глюкозид сапонарин, а в листата има около 1% витамин С.
Корен от сапуниче - той е масивен разклонен и червеникав, бере се през есента (септември - октомври) след узряване на семената. Изкопават се с права лопата или копач.
Стрък от сапуниче - През лятото по време на цъфтеж. С нож или сърп се отрязват връхните части на облистените цветоносни стъбла с дължина до 25 cm.

image

Основно действие: Отхрачващо, диуретично, слабително и потогонно. Бронхиалният секрет се разводнява и отхрачването се облекчава. В зависимост от концентрацията на сапонините в запарката може да се предизвика дразнене на лигавицата на фаринкса и стомаха. Парите на запарката дразнят лигавиците на очите и носа и предизвикват сълзотечение и кихане.
Установено е, че водните извлеци на сапуничето имат цитотоксично действие.Това означава, че съединения в него атакуват и елиминират клетки, причинители на дадена болест.

Приложение: В народната медицина сапуничето се използува най-вече при кашлици, бронхити и фарингити с жилави секрети; при простудни заболявания — като потогонно средство и още при: чернодробни, жлъчни и стомашни възпаления, ревматизъм, подагра, кожни обриви, запек, задух, шипове, и кожни обриви.

Начин на употреба:

Вътрешно - Една чаена лъжичка стрити корени се варят с 500 г вода в продължение на 5 мин. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти дневно. Използва се и студен извлек - 30 г корен от сапуниче се поставят в чаша студена вода за 8 часа. Да се пие по 2—3 супени лъжици 3 пъти дневно при гъсти секреции в носа и гърлото. При ангина да се използува за гаргара.

image

Външно: при кожните заболявания,екземи от различен характер, включително псориазис. Сапонините повлияват добре на различни кожни раздразнения.
При псориазис се откъсва цвят от сапуниче и докато е още свеж се втрива на засегнатите места от псориазиса. Процедурата се повтаря няколко пъти на ден. Не бива да се използва сапун за измиване, тъй като той раздразва чувствителната кожа и не се отразява добре на псориазиса. Сапуничето действа омекотяващо за кожата, успокояващо и укрепващо.Постига се сравнително бърз ефект (след един или два дни) като люспенето на плаките се премахва от процеса на триене с цвета на сапуничето. Така пяната отделена от сапуничето се приема по-добре от кожата.

Не очаквайте сапуничето да излекува псориазиса. Трайно излекуване на това заболяване до момента не е открито. Но нищо чудно сапуничето да се окаже в основата тази лек, който трайно да премахне наличието на псориатични петна по кожата.
Не е невъзможно да се направи маслен или спиртен извлек от сапуничето, но най-добър ефект има използването му в натурален вид.
АКНЕ - Правят се компреси на лицето преди лягане с памучна кърпа, натопена във вода от сварена маточина, сапуниче и черен бъз-по рецепта на баба Ванга.
 
Внимание:в по-големи дози растението е отровно! Да се взема под лекар­ски контрол!
Нежелани ефекти. Водните екстракти от сапуничето могат да предизвикат отравяния, които се проявяват с мускулно треперене, сухост в устата, парализа на езика, силно изразена мидриаза, халюцинации. При продължително приемане в по-големи дози сапуничето предизвиква повръщане (Стоянов, Н. Нашите лекарствени растения, ч.2. С., Наука и изкуство, 1973).

image

Рецепта при Екзема:
Предварително нарязани на ситно от билките: по 50 гр от листа орех, корен сапуниче, корен репей, корен гръмотрън, листа живовлек, листа градински чай, стрък камшик; по 25 гр от стрък жълт кантарион, стрък бял равнец, стрък червен кантарион, плод хвойна, стрък синя тинтява; по 20 гр от листа коприва, стрък хвощ, цвят метличина. Смесваме ги добре. Слагаме 2 супени лъжици от сместа в 500 гр вода и варим 5 минути. Пие се по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене.
Отделно правим бани с отвара, приготвена по следния начин: 30 гр кори от бряст поставяме в 1,5 литра вода и ги варим 20 минути.
Вземаме по 20 гр от корен цикория, корен глухарче, блатен трилистник, плодчета резене и 40 гр кора зърнастец. Нарязваме билките на ситно и ги смесваме добре. Една супена лъжица от сместа варим с 1 чаша вода в продължение на 5 минути. След като изстине прецеждаме отварата. Пие се по 2-3 дози дневно.

image

Моят опит: Навремето се опитах да лекувам свеки от астма и бях много щастлива, когато за първи път успях да намеря тази билка на едно доста отдалечено място от с. Макоцево, на брега на р.Макоцевска. Свеки се страхуваше и не бе постоянна в лечението. Много й се ядосах тогава, защото бях изгонила една змия за да набера сапуничето. Въпреки, че малко време пи от него имаше ефект, за известно време намаляха пристъпите й. Тогава още не познавах много билки и като че ли ми нямаше доверие, че мога да я излекувам. След време опитахме с полската салвия и ефекта бе поразителен. За дълго забрави за помпичката си, но за съжаление забрави и за билките. След като се почувства по-добре,  реши че е оздравяла и ги спря.  Нужна е упоритост в лечението с билки.


 Който иска да си направи справка за друга билка, може да потърси тук:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2013/03/29/.1011011
 





Гласувай:
32



1. mt46 - Здравей, Невенке!
27.08.2012 11:32
И тази билка не бях я чувал...
цитирай
2. mariniki - и аз не съм чувала за тази билка...
27.08.2012 11:57
но пък ти си нашата енциклопедия за билки и
полезни съвети... топла прегръдка за теб..
цитирай
3. анонимен - Интересно растение,
27.08.2012 12:25
не бях го чувал. Поздрави ;)
цитирай
4. sparotok - !
27.08.2012 12:49
Познавам това растение:)
По време на излети с приятели сме го ползвали...да си мием ръцете:)
Не знаех обаче, че има и други полезни качества.

Поздрави!
цитирай
5. tili - Буен плевел!
27.08.2012 13:00
Пази Боже да ти попадне в градината, няма изтребване.
цитирай
6. razkazvachka - о, пък аз тъкмо се чудех дали да не си пренеса едно коренче в лехата пред къщи...
27.08.2012 14:39
винаги ми е било интересно това цвете - като ходехме по реката за риба, винаги си правехме сапун от него - бял от цветовете, зеленикав от листата... и мирише на хубаво
цитирай
7. mmmmmmmmm - Не знаех,
27.08.2012 15:07
че е полезна билка!Като малка,в детската градина си миехме ръцете с него.Правеше пяна,като сапун и си го бях кръстила "сапунче":)))Сега го имам в двора,не зная от къде е попаднало и му се радвам.
Може да влезе в употреба!:)
Благодаря ти и хубав ден!:)))
цитирай
8. monna - Билкова енциклопедия!
27.08.2012 16:05
Привет, отдавна не сме се виждали?!**
цитирай
9. kasnaprolet9999 - И тази билка не бях я чувал. . . никога ...
27.08.2012 17:32
mt46 написа:
И тази билка не бях я чувал...


никога не е късно човек да научи нещо ново и полезно. поздрави!!
цитирай
10. kasnaprolet9999 - но пък ти си нашата енциклопедия за ...
27.08.2012 17:33
mariniki написа:
но пък ти си нашата енциклопедия за билки и
полезни съвети... топла прегръдка за теб..


Благодаря за толинката, че вън си е направо студ с този силен вятър. Прегръдки от мен.
цитирай
11. kasnaprolet9999 - не бях го чувал. Поздрави ;) Ако ...
27.08.2012 17:34
gogi6666 написа:
не бях го чувал. Поздрави ;)


Ако си някъде на пикник до река и го има там, спокойно можеш да си направиш сутрешния тоалет. Поздрави!!
цитирай
12. kasnaprolet9999 - Познавам това растение:) По в...
27.08.2012 17:36
sparotok написа:
Познавам това растение:)
По време на излети с приятели сме го ползвали...да си мием ръцете:)
Не знаех обаче, че има и други полезни качества.

Поздрави!


Оказва се, че освен като миещо средство е полезно и за кожата. Поздрави!!
цитирай
13. kasnaprolet9999 - Пази Боже да ти попадне в градината, ...
27.08.2012 17:37
tili написа:
Пази Боже да ти попадне в градината, няма изтребване.


Недей с лошо, я какво е нежно и хубаво цвете. Четох на едно место, че хората го отглеждат в градините си с декоративна цел. Поздрави!!
цитирай
14. kasnaprolet9999 - винаги ми е било интересно това ц...
27.08.2012 17:39
razkazvachka написа:
винаги ми е било интересно това цвете - като ходехме по реката за риба, винаги си правехме сапун от него - бял от цветовете, зеленикав от листата... и мирише на хубаво


Радвам се, че имаш някакъв опит с него и го споделяш с нас. сегавече знаеш за всички негови свойства. Поздрави!!
цитирай
15. kasnaprolet9999 - че е полезна билка!Като малка, в ...
27.08.2012 17:40
mmmmmmmmm написа:
че е полезна билка!Като малка,в детската градина си миехме ръцете с него.Правеше пяна,като сапун и си го бях кръстила "сапунче":)))Сега го имам в двора,не зная от къде е попаднало и му се радвам.
Може да влезе в употреба!:)
Благодаря ти и хубав ден!:)))


Интересно, явно интуицията ти е работила още от детска възраст и си му дала правилното име. поздрави и хубава вечер.
цитирай
16. kasnaprolet9999 - Привет, отдавна не сме се виждал...
27.08.2012 17:42
monna написа:
Привет, отдавна не сме се виждали?!**


Така е, ходя за билки и не ми остава много време за блога. Вчера брах водна мента и бутрак покрай р.макоцевска. бутрака от няколко години бе изчезнал и вчера като открих около десетина стръка направо подскочих от радост. Поздрави!!
цитирай
17. cchery - Брех!
28.08.2012 11:29
Съвсем не бях чувала за това сапуниче. Още по-малко, че може да се ползва при астма..... ама пък нали ти си тук, Вени.... за да разкажеш! :)
цитирай
18. kasnaprolet9999 - cchery
28.08.2012 17:49
При астматиците също се образувват в бронхите гъсти секрети и за това е добре прилагането на сапуничето. Поздрави!! Не трябва да се ползва обаче за профилактика, защото е отровно в големи количества и при дългаупотреба се получава натрупване в организма. полската салвия може да се ползва и в дните, когато няма кризи, за профилактика.
цитирай
19. yotovava - Като ученици си миехме ръцете с него,
29.08.2012 16:46
то се пени като сапун, вероятно оттам му идва и името :))))))))
цитирай
20. kasnaprolet9999 - то се пени като сапун, вероятно о...
29.08.2012 20:15
yotovava написа:
то се пени като сапун, вероятно оттам му идва и името :))))))))

од
да, оттам му идва и името. Поздрави!!
цитирай
21. cchery - При астматиците също се образувват ...
30.08.2012 11:06
kasnaprolet9999 написа:
При астматиците също се образувват в бронхите гъсти секрети и за това е добре прилагането на сапуничето. Поздрави!! Не трябва да се ползва обаче за профилактика, защото е отровно в големи количества и при дългаупотреба се получава натрупване в организма. полската салвия може да се ползва и в дните, когато няма кризи, за профилактика.

Миналата година опитах чай от полска салвия. Ама изстуден такъв с резен лимон...... еми разните му там нес-тий и други студени чайове ряпа да ядат. При това голяма ряпа........ :)))))))))
цитирай
22. samojiva - Това цвете от градината на мама, винаги си го бера и слагам в хола, защото ми е приятно уханието му.
30.08.2012 16:13
И аз миналата година си изсуших, но не ми се наложи да го ползвам. Както ти казваш е токсично, пък и слава богу нямаме астматици вкъщи. Бутрак и аз си набрах, но много ме впечатли червеното кучешко грозде/разводник/ той също е токсичен, но го препоръчват при настинки за изпотяване, а също и външно при ревматични болки. От него си набрах малко. Напиши за него, ако знаеш нещо от опит!
цитирай
23. kasnaprolet9999 - samojiva
01.09.2012 18:08
не съм го ползвала и също знам, че е токсично.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15297987
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41661
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031