Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
14.08.2009 16:30 - Диворастящи видове мента-усилват мозъчните функции
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 77541 Коментари: 15 Гласове:
11

Последна промяна: 11.07.2017 18:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
        В България се срещат около 9 вида диворастяща мента, покрай големите реки, с многобройни вариации, но за разлика от култивираната лютива мента (Mentha piperita), повечето от тях съдържат по - малко ментол, който е съставна част на ментовото масло. Диворастящата Мента е тревисто многогодишно растение от семейство Устноцветни. Цветовете на растението са дребни и на цвят са   светловиолетови. Ментата вирее навсякъде, където почвата е по-влажна. Разхлаждаща през лятото и сгряваща през зимата – ментата е една от най-приятните и популярни билки.

Студеният ментов чай пък е чудесно разхлаждащо питие за топлите летни дни, а горещият е отличен начин да решите проблема си след преяждане .
            При диворастящите видове се използва цялата надземната част на растението-листа и цветове.  Най-подходящото време е през юли и август, в началото на цъфтежа им.       Най- използваните от народната медицина са блатната мента-бласкун (Mentha puleqium), водната мента (Mentha aquatica),   дълголистната мента (Menta longоfolia), див джоджен (Mentha spicata) и дивата мента (Mentha Aquatica). 

image
 
мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала в една яма, в която дъждовната вода се задържа за дълго.

image

мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала край реката

image

мента-бласкун (Mentha puleqium)-израстнала е в едно сухо дере с високи подпочвени води.

image
 
  див джоджен (Mentha spicata). 

image

водна мента (Menta aquatica) -израстнала в една вада в близост до реката.

image

също, но в по-близък план

image

също, но в по-близък план, виждат се още неразцъфнали цветове, за нея още е рано в началото на август.

  image

Това е снимка от нета на дълголистна мента Mentha Longifolia
 

image

Дълголистна мента-Mentha Longifolia -снимка от нета.

image

Дива мента (Mentha arvensis) -  наричана още царевична мента, дива мента, японска мента-снимка от нета.

image

Дива мента (Mentha arvensis) -снимка от нета.
  Тя е многогодишно тревисто растение, с височина от 15 до 50 см. Коренището е пълзящо и от него израстват много издънки. Стъблата са прости или разклонени, четириъгълни. Листата са срещуположни, яйцевидно-ланцетни, остри, назъбени, често мъхести. Цветчетата са малки, розово-виолетови, събрани в гъсти, сферични съцветия в пазвите на горните листа. Плодовете представляват четири кръгли ядки, затворени в чашка.

Цъфти от юли до септември. Предлага неголям, но продължителен медосбор.

Тинктура от билката се приема като средство, възбуждащо апетита, намаляващо киселинността на стомашния сок и като аналгетик при различни стомашни заболявания. Използва се при кашлица, задушаване, стомашно разстройство, гадене, повръщане, главоболие и болки в областта на черния дроб. Външно се използва като лосион при крампи, ревматични и артритни болки, при сърбеж и възпаление на кожата. Ментовото масло се включва в състава на капки, таблетки и пасти за зъби. Ментол с вазелин се използва при хрема, а смесен с парафин – за втриване при мигрена. Разтвор на ментол и валериана под названието валидол, се приема при стенокардия.

Пчеларите натриват ръцете си с листа от мента, преди да започнат работа в пчелните кошери.

 Често се бърка с водната мента, при която цветовете са само на върха, докато при дивата мента те са по цялото протежение на стеблото в пазвите на листата.       Тези много ароматни видове диворастяща мента са познати и използвани още от древността. Древните римляни ароматизирали с нея залите за тържества и пирове, защото смятали, че мирисът на мента усилва мозъчните функции и подобрява паметта. Именно затова тогавашните студенти ходели на занятия с венци от растението.Общото при всички тях е ментовото масло, което съдържат в достатъчно количество.        Ментата е едно лесно и приятно средство за прогонване на насекоми, затова много хора отглеждат мента в саксии, поставят торбички със суха мента в гардероби и шкафове. Много хора използват ментата и като средство за прогонване на комари. Ментоловото масло също е и екологичен инсектицид срещу оси, мравки и хлебарки. Инхалации с ментово масло помагат  при главоболие, мигрени, бронхит, простуда, кашлица, възпаления на синусите, умора, шок, нервно напрежение.           Ментовото масло в малки дози (в чай, запарки) повишава апетита, подтиска гаденето, успокоява спазмите в стомаха, червата и жлъчните пътища, използва се при метеоризъм. То има противовъзпалително, жлъчегонно и болкоуспокоително въздействие.
По тази причина ментовата дрога е удачно помощно средство при лечение на функционални заболявания на стомаха и жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, смущения в храносмилането, повръщане, разстройство.

 
        Ментолът, съдържащ се в него предизвиква рефлекторно разширяване на коронарните съдове при стенокардия, затова се влага в медикаменти за лечение на сърдечни заболявания. Действува още антисептично и болкоуспокояващо при възпалителни заболявания на горните дихателни пътища при бронхити. Ментовото масло, приложено под форма на спиртен разтвор, успокоява и обезболява участъци от кожата, засегнати от невродермит.
Масажи с ментово масло се прилагат при главоболие, мигрени, нарушения в менструалния цикъл, простуда, умора, нервно напрежение.

     Ментолът е съставна част и на много лекарства за сърдечносъдови заболявания.

        Народната медицина пък казва, че ментата е подходяща билка за лечение при виене на свят, безсъние, главоболие, депресия, епилепсия, газове в червата, диария, ускорено сърцебиене, чернодробни заболявания, кашлица, повръщане, камъни в жлъчката,  лош дъх в устата и меланхолия. Прилага се също при нервна възбуда, леки форми на гръдна жаба - особено от нервен произход и при възпаление на венците и  зъбобол.  Ефикасни са и гаргарите с мента. Тя помага и за премахването на лошия дъх в устата. В случая накиснете стръкове от мента за 8 дни в червено вино в съотношение 1 към 10. Получената смес използвайте за жабурене или пиене (по две супени лъжици след ядене).
 От мента се правят и компреси при кожни обриви, натъртвания и циреи.

   
        Ментата се използва широко и в кулинарията. Придава аромат на плодови салати, особено с ягоди, конфитюри, кремове, безалкохолни напитки и сладоледи. Много интересна е комбинацията й с шоколад или с алкохолен коктейл. Освен в хранително-вкусовата промишленост, тази билка намира приложение и в козметиката (ментата е съставка на парфюми, сапуни, пасти за зъби и вода за уста) и ароматерапията.             Вътрешно приложение - 2 супени лъжици стръкове от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене 4 пъти дневно, подсладена с мед.

За да направите разлика ви представям как изглежда култивираната мента. Тя се отглежда в специално засадени за целта площи, редко се среща свободно в природата
.

 image


image

Две снимки от нета на лютивата мента (Mentha piperita) -с червени и с лилави цветчета.

    Произходът на култивираната лютива ментата (Mentha piperita) е свързан с кръстосването на два вида диворастяща мента - водна мента (Mentha aquatica) и дивият джоджен (Mentha spicata).

image

Див джоджен (Mentha spicata)-снимка от нета
      Лютивата мента е култивирано многогодишно хибридно тревисто растение с разклонено от основата стъбло, високо 30-90 см. Листата са с къси дръжки, срещуположни. Цветовете са розови или бледовиолетови. Тичинките са 4. Плодът е съставен от 4 орехчета. Цъфти през юни-юли.
Употребяема част:    Използват се листата .
Действие:     Листата, етеричното масло и ментолът възбуждат секреторната функция на стомаха и червата, с което стимулират апетита. Едновременно с това действат болкоуспокояващо, противовъзпалително и спазмолитично
.

  image

лютива мента в близък план-снимка от нета.

      Лечебно действие и приложение: Билката проявява болкоуспокоително, противоспастично и дезифекционно действие, предизвиква рефлекторно разширение на коронарните съдове. Водни и алкохолни извлеци от ментата действат противовъзпалително, спират развитието на повечето бактерии, облекчават дишането при възпаление на дихателните пътища, изгонват газовете от червата. Действат дезинфекционно и дезодориращо при лош дъх в устата. Увеличават отделянето на жлъчен сок.
Прилага се при алергични реакции, бронхити, сърдечни неврози, спазми в червата, газове, гастрити, ентерити, при гадене и повръщане, безсъние, жлъчно-чернодробни заболявания, възпаление на венците, хемороиди и др.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от листата на ментата се заливат с 0,5 л вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша преди ядене от 3 до 4 пъти дневно.



 image  
Мента бласкун
   Моят опит: Използвам изключително много мента бласкун и водна мента, като отвари при лечение на мигрена с повръщане, главоболия, свързани с предменструален синдром и климакс, хранителни разстройства и жлъчни проблеми. Може да се направи спиртен извлек по оказания от мен начин в други билкови постинги. За тези проблеми диворастящата мента е незаменима и се приема по-леко от организма от култивираната.
Диворастящите видове мента имат по-силно вълново излъчване от култивираната мента, знайно е че освен с химическия си състав, билките ни въздействат с вълновото си излъчване. С оглед комплексното им въздействие върху нас, Ви препоръчвам диворастящите видове билки, раснали на воля под слънцето, а не насила и обработени с химикали, като култивираната мента.

     


Снимките (с изключение на тези от нета) са правени от мен в района на с. Макоцево на 01.08.2009 г.


Който иска да се запознае с друга билка да погледне тук:

kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или:

kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или

kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или


kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624












Гласувай:
11



1. loli - Вижда се, че си..
14.08.2009 16:43
Вижда се, че си много напред, с материала!!
От къде я имаш тази култура, пролет? Професионално ли е?
Поздрав!!
цитирай
2. kasnaprolet9999 - loli
14.08.2009 16:49
Завършила съм билкови курсове, но преди това ме обучаваха разни самоуки билкари, които срещах из горите и поляните, стажувах и при една Баба Яга :))))
Тази мента бласкун ми я показа моята майка, която пък я знае от своята майка, която е познавала много билки и е лекувала с тях цялата махала в Пловдив.
цитирай
3. loli - Ясно..
14.08.2009 17:36
Ясно. Радвам се за теб!
Усмивки! :))))))
цитирай
4. анонимен - права си
14.08.2009 17:45
На един баир в село Болярино Пловдивско има на пролет май - юни цели плантации, струва ми се, че е от тази мента-бласкун. Местните и викат нане /ударение на е/. Има силен аромат и много хубав чай става. Дори в момента имам от него.
цитирай
5. анонимен - права си ..... /raders/
14.08.2009 17:47
На един баир в село Болярино Пловдивско има на пролет май - юни цели плантации, струва ми се, че е от тази мента-бласкун. Местните и викат нане /ударение на е/. Има силен аромат и много хубав чай става. Дори в момента имам от него.
цитирай
6. kasnaprolet9999 - анонимен 4
14.08.2009 17:51
В различните краища на България има и различни наименования на билките, някъде имах и речник за това, но щом ти прилича на нея, прави чай и наздраве, внимавай само с начина на приготовление, слагай по-малко, така както е дозата, защото някъде четох, че в големи концентрации става токсична и я ползват като абортивно средство.
цитирай
7. анонимен - Haresva mi materiala,BRAVO!
14.08.2009 18:37
Haresva mi materiala,BRAVO!
цитирай
8. kasnaprolet9999 - анонимен 7
14.08.2009 22:02
Радвам се, че ти харесва, бласкуна е една от любимите ми билки и днес доста се потрудих, за да стане добре.За него казват, че е връзка с отвъдното, но дали е така, кой ще ми каже....
цитирай
9. bimbo163 - обожавам ментовия чай примесен с ...
15.08.2009 02:58
обожавам ментовия чай примесен с още планински билки.....зимата това е любимото нещо което пия, а сега много мляко с малко мента и много лед......

Поздрави от мен и много усмивки!!!!
цитирай
10. kasnaprolet9999 - bimbo163
15.08.2009 10:13
Браво бимбо, много си печена, така трябва1 поздрави!!!
цитирай
11. анонимен - лек за киста на щитовидната жлеза и билка, която замества липсата на полови хормони
06.04.2010 19:22
Много харесват вашите статии. Съчетаани с вълшебната музика и вълшебните гледки от природата, доставят пълна наслада на душата дори внай- дъждовнияден и тъмната нощ.
Имам киста на щитовидната жлеза, с нормално ниво на хормоните.от една година имам мензисът ми е нередовен. На 2 пъти правя много продългителни кръвоизливи. Първият път бяха кисти на ячниците, вторият кистозен ляв ячник.
Интересува ме как да се отърва от кистата на щитовидната.Вече 3 годии пия амо билки, но тя не се маха.
И другият ми въпросе: Има ли такава смес от билки ил само една билка, която да замени липсата на полови хормони, за да се избегнат всички последици и заболяванияот критическата възраст .
цитирай
12. kasnaprolet9999 - анонимен 11
07.04.2010 10:16
Препоръчвам ти чай от червена детелина, тя е много добра при лечение на гуша, както и при липса на достатъчно хормони.В аптеките на веригата "Лечител" има такава хранителна добавка в съчетание със соя., мисля че беше фемиуел. Можеш да я съчетаеш с цвят от невен и стрък върбинка, които съдържат хормони, подобни на женските. От всяка от трите билки взимаш по една супена лъжица, заливаш ги със 600 гр. кипяща вода, ври на слаб огън около 3 мин и след изстиване ги изпиваш на три пъти през деня половин час преди ядене. За тези билки-невен и червена детелина също имам постинги, виж в блогрола ми позиция 10 е сборен постинг, ще ги намериш.
цитирай
13. анонимен - Чета статиите с интерес, благодаря ...
07.08.2010 15:19
Чета статиите с интерес, благодаря Ви за труда:)
Скоро открих един доста ефикасен лек срещу мигрена - чай от мента, примесен с лавандула и зелен чай. Естествено, пие се без захар и хладък или направо студен. При мен поне този лек надминава всякакви аналгини.
цитирай
14. kasnaprolet9999 - анонимен 13
09.08.2010 18:42
Благодаря за инфото, аз ползвам понякога и коча билка, когато разполагам с нея за тази болежка, писала съм за нея в последния си билков постинг.
цитирай
15. анонимен - amsalaci
17.11.2010 15:03
mnogo sa zle teq bilki
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15320042
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031