Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
27.04.2009 15:40 - Пролетни билки: Игликата-цветето на Христос
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Хоби   
Прочетен: 33039 Коментари: 8 Гласове:
4

Последна промяна: 09.04.2015 23:28


image

Една от най-използваните от мен билки е лечебната иглика (Primula veris L.), която бера в края на април или началото на май в подножието на Средна гора. Има я по поляните в близост до дъбовите гори. Използвам само листата и цвета на лечебната иглика, като ги прибавям към ароматни чайове с мащерка, риган или мента. Самата лечебна иглика няма определен вкус и ако я пиете на чай самостоятелно няма да се почувствате приятно. Когато я комбинирам с другите билки, едно че се подсилва ефекта от другите билки, тъй като в игликата има доста витамин С, второ че се предотвратява запичащото действие на другите билки. Кантарионът, риганът, мащерката, ментата, върбинката, белият равнец  и други, взети самостоятелно водят до затягане на стомаха и често причиняват запек. Когато обаче към тях се добавят билки, в които има сапонини, те предотвратяват/смекчават този ефект. Листата и цветовете на лечебната иглика освен че леко разхлабват стомаха, действат диуретично, нервоуспокоително, леко сънотворно и са чудесно средство за профилактика в нашето забързано и изпълнено със стрес време. Корените не ги бера, защото не искам да унищожа растението, има други билки, стръковете на които вършат същата работа, както корена от игликата и предпочитам да запазя игликата, известна като цветето на Христос.  В моето семейство билките се използват главно с профилактична цел, защото много по-добър ефект за здравето има превантивната терапия, а не когато дойде болестта. Билките съдържат много вещества – микроелементи, витамини и др., които липсват в храната ни. Поемайки ги под формата на чай ние си ги добавяме ежедневно в организма си, за това трябва да пием всеки ден различен чай, за да не се натрупват едни и същи вещества в него и да има ефект от тях. Някои хора смесват всички набрани от тях билки през лятото, слагат ги в един плик и ги пият целогодишно, което не е най-доброто решение. По този начин организмът ни привиква към тях и престава да реагира.   image

Ето какво казва науката за тази билка:
Употребяема част: Използват се коренището и корените, цветовете и листата. Коренището с корените се събира преди цъфтеж - през април, и след узряване на семената, когато листата са започнали да жълтеят - през юни. Цветовете се събират през март-юни. Листата се събират през март-май, по време на цъфтеж. Действие: Корените притежават отхрачващо действие. Имат известно потогонно и диуретично действие. Засилват стомашната секреция. Върху нервната система действат успокоително. Приложения: корени: катари на горните дихателни пътища, бронхити, бронхиална астма, грип, шипове, възпалителни заболявания на пикочните пътища, трудно уриниране, подагра, листа: против отпадналост, главоболие, недоимък на витамини, А и С, цветове: нервна слабост, безсъние, главоболие.

image

И една много интересна статия открих в нета, която си заслужава да бъде прочетена от повече хора: Иглика - най-слънчевата билка
написано от Ганчев
       Нашият народ казва:"Цъфне ли игликата, пролетта вече е яко дошла!"     Наистина, това е едно от първите и ранни пролетни цветя. Примула официналисе латинското и название, като примула означава "първа", а втората дума-лековита.Игликата е малко тревисто растение, с право до 10-15см високо стебло, на върха на което се намират няколко продълговати, издути златисто -жълти цветчета. Под почвата тя развива късо коренище с неправилна форма, от което излизат многобройни тънки коренчета.     Игликата се бере най-много за украса. Веднага ще отбележа и трябва да се знае,че тя е извънредно ценно лекарствено растение. В нейните листа се съдържа голямо количество вит.С (десет до дванадесет пъти повече,отколкото в лимоновия сок).
И тъкмо за това нейните пресни листа се ядат като много полезна пролетна салата. А коренището и корените на растението, които съдържат сапонинови в-ва, са най-често прилаганите откашлювателни средства в съвременната научна медицина. Поднасям и най-шокиращия факт: в продължение на 3 столетия в европейската медицина се е прилагала само американската дрога сенега като отхрачващо средство. Преди 40 год. бе открито, че слънчевото цвете съдържа същите в-ва, каквито притежава сенегата, та оттогава вносната  билка е напълно изместена във фармакологията.

image

    Няма да е пресилено, ако се каже че народът просто боготвори игликата.Това може да се разбере, когато се изредят по азбучен ред някои от другите и названия: аглика, ангелика, ангелинка, игличина, личина, гороцвет  (така е известна и в другите славянски езици), мечо ухо, петопръстница, Христово цвете и ягуличка. За най-голямата загадка на Земята-събирането на двама млади в семейство, често се употребява римуваната поговорка:"Те са си лика прилика,като два стръка иглика". Имената Иглика и Аглика са много разпространени и обичани, като и тук народният шегобиец, не изпуска да римува:"Ако има късмет Иглика,ще я вземе владика". През Страстната седмица след пладне на Велики петък на много места в страната има обичай да се изпращат децата в гората, като се заръчва да донесат китки иглика. На втория ден на Възкресение тези китки се освещават в черквата и сетне се държат пред иконата на Христа Спасителя. Особено много се предпочитат миризливите видове на игликата, с т. нар.меден мириз.      Плодът на растението е яйцевидна многосеменна кутийка, раздавана от добрите магесници за здраве и бодрост. И магесниците и обикновените билярки берат иглика само два пъти: на Еньов ден (24 юни) и на 1 юли (св.лечители Козма и Дамян),като споделят, че сетне златното цвете служи само за разлъка.Носи се легенда, че най-хубавата и най-едра иглика цъфти около село Оборище, Панагюрска община, а жлътналите се поляни около Копривщица, направо смайват туристи от чужбина.    Листата и стръковете се берат само по време на цъфтежа и бързо се отнасят да се сушат на сянка. Коренищата и корените на по-старите растения се изкопават, когато семената са узрели и листата започват да пожълтяват. В Пиринския край се приготвят пролетно време настойки на ракия,за да използуват ценните витамини, когато още няма зеленчуци. Въобще на доста места се яде игликова салата при авитаминоза, малокръвие и голямо изтощение. В Казанлъшко цветовете се турят за да придават златист цвят на ракията, за "взимане на акъла".    От коренищата се правят настойки и отвари, които са добро потогонно и отхрачващо средство, особено при бронхити.

image
  Снимките ( без третата) са правени от моя съпруг.
Третата е добавена от сайта на мой съученик, живущ в Канада.
http://blagoy.homeunix.com/

image

Това е декоративна градинска иглика, която не се използва за лечебни цели, но е много красива, вижте още снимки на декоративни иглики тук:
magnoliya.blog.bg/hobi/2011/04/29/moiata-cvetna-gradinka-iglikite.738231

  image

На Цветница винаги има иглика у нас. В двора съм засадила няколко коренчета от гората и когато цъфнат, това за мен е индикация, че скоро ще цъфнат и в горите над с Макоцево.

image

Който иска да направи някаква справка за друга билка, да кликне тук: http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571 или http://kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/08/17/.499250










Гласувай:
4



1. kleopatrasv - Прекрасна си !
27.04.2009 15:52
Благодаря за загадъчната информация !
цитирай
2. tili - Биле омайно!
27.04.2009 16:26
Преди малко като се прибирах видях такива хубави глухарчета! Ама не смея да го бера, защото знае ли човек какво съдържат като растат в града?
цитирай
3. kasnaprolet9999 - за kleopatrasv
27.04.2009 16:48
О, не е загадъчна тази информация, а само полезна за
нашето здраве. Загадъчна е природата, защото за всяка болка е измислила билка, само трябва да ги познаваме добре, необходимо е съвсем малко усилие за да бъдем по-здрави. Поздрави!
цитирай
4. kasnaprolet9999 - за tili
27.04.2009 16:51
В никакъв случай не бери билки от градините в града, те съдържат олово и не купувай билки от циганки, те ги берат навсякъде без да се замислят, виждала съм и на Орлов мост да берат липите, веднъж щях да бия една, говоря й колко са мръсни и вредни, а тя ме гледа като извънземно.
цитирай
5. iliada3 - В Русе
28.04.2009 17:20
преди седмица видях мои близки да сушат билка жълта на цвят ,която не можаха да назоват .
Оприличих я на иглика /цвета бе поизсъхнал и деформиран ,но ето че разбирам ,че тя е много ценна/
Радвам се ,че публикуваш тази информация - тя ми помага да науча повече за неща които наистина ме интересуватV
Благодаря ти !:)
цитирай
6. kasnaprolet9999 - за iliada3
28.04.2009 17:41
Радвам се, че съм ти е била полезна.
Билката, която си видяла, може и да е жълтуга, те също цъфтят по това време, но представляват храсти със жълти цветове. Ще направя постинг и за тях.
цитирай
7. iliada3 - ЩЕ ГО ЧАКАМ С ИНТЕРЕС!:)
28.04.2009 21:49
Приятна вечер!:)
цитирай
8. kasnaprolet9999 - за iliada3
29.04.2009 12:47
Вече направих такъв постинг за жълтугата, можеш да го видиш.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15298785
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41661
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031