Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.12.2016 16:44 - Как влияе възрастта на зрението ни?
Автор: kontaktnileshtibg Категория: Други   
Прочетен: 508 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image 
Как влияе възрастта на зрението ни?

Повечето хора биха оценили зрението като основното от сетивата си. Това се дължи на факта, че възприемаме около 80% от заобикалящия ни свят визуално. Свързаните с възрастта промени в зрението са естествена част от процеса на стареене и нашите нужди и проблеми варират в зависимост от годините и начина ни на живот. И за да предпазим своя поглед, е изключително важно да сме наясно с тях,.

Въпреки че не можем да повлияем на наследствените предразположения към определени зрителни проблеми, тези, свързани с напредването на възрастта, могат да бъдат предотвратени със здравословна диета и живот без цигарен дим.

Какво още е необходимо да знаем за връзките между възрастта и здравето на очите ни?

Промени в зрението в ранна възраст

 

Децата могат да развият зрителни проблеми от ранна възраст и е задължение на родителите да следят внимателно за тяхната профилактика. Към списъка с най-често срещаните проблеми през този период на човешкото развитие се отнасят:

 • Късогледство (миопия) - водещо до затруднено фокусиране върху отдалечени обекти.

• Далекогледство (хиперметропия) - замъглено виждане на близки предмети.

• Мързеливо око (амблиопия) - кръстосан или разместен поглед. Състояние, често срещано в ранна детска възраст и позволяващо корекция до края на периода на формиране на двуочното зрение (7-та година).

 Зрението на детето може да изиграе ключова роля върху формирането на неговото поведение и концентрация и е от решаващо значение за постигнатите резултати в началните класове. Честите профилактични прегледи в тази възраст са особено важни за ранната профилактика на евентуални зрителни проблеми.

Юношество: Технологията и свързаните с нея зрителни проблеми

Здравните навици не бива да се занемаряват и през периода на юношеството. Диета, богата на необходимите на очите витамини, може да съхрани отличното зрение и занапред. Упражненията и ограниченото време пред екрана са ключови, за да поддържате очите си в оптимална форма. Проблемите със зрението влияят негативно върху възможността на младите хора да учат и да бъдат продуктивни в класната стая, както и затрудняват спортните им и други дейности.

Може да бъде истинско предизвикателство да отделите Вашите тийнейджъри от техните смартфони, но ограниченото излагане на мобилни устройства дава на младите очи почивка, необходима им за тяхното пълно съзряване.

Поради активния им начин на живот, много млади хора избират дневни контактни лещи за коригиране на късогледство, като по този начин се елиминира необходимостта от грижи за тяхната поддръжка. (http://www.kontaktni-leshti.bg/ednodnevni-leshti.html)

 Промени в зрението в зряла и средна възраст

Дългите работни дни пред екрана на компютъра в климатизирани помещения допринасят за цялостната умора на очите и появата на „синдрома на сухото око“. Осигурете им почивката, от която имат нужда, за да предотвратите и да облекчите напрежението, трупащо се в тях. Експерти препоръчват правилото 20-20-20: на всеки 20 минути, погледнете далеч от компютъра и се фокусирайте върху обект на разстояние от 20 фута (6 м) за около 20 секунди.

Друг проблем е появата на пресбиопия - състояние, свързано с напредването на възрастта, в следствие на което очната леща губи своята гъвкавост. Това води до невъзможност за фокусиране върху близки обекти и затруднено преминаване на погледа от близки към далечни обекти. Пресбиопията се нарича още „старческо зрение или далекогледство“ и започва след около 40-тата годишнина. Обикновено може да бъде коригирано с мултифокални контактни лещи. (http://www.kontaktni-leshti.bg/multifokalni-leshti.html)

Не забравяйте за ежегодния си очен преглед, особено ако забележите промени в зрението на слаба светлина или по време на шофиране! 

 Напреднала възраст

С напредването на възрастта се увеличава риска от възникването на катаракта, глаукома и макуларни дегенерации. Това са обикновено неболезнени състояния, но се отразяват на качеството на зрението.

• Катаракта предизвика неясно или замъглено зрение, дължащо се на загубата на прозрачността на очната леща. Обикновено се коригира с хирургическа намеса.

• Глаукомата настъпва в резултат от повишеното налягане в окото, което причинява увреждане на оптичния нерв. Лекува се с капки за очи, а в някои случаи е необходима хирургическа намеса.

• Повлияни от възрастта дегенерации на макулата и отслабено зрение (AMD) - засягат централното, непериферно зрение.

С настъпването на менопаузата при жените може да възникнат симптомите на „синдрома на сухото око“ и евентуална хормонална терапия често може да изостри този проблем. Говорете с Вашия лекар, ако почувствате сухота или парене в очите.

 Очите са нашият най-ценен ресурс. Както споменахме, ние рядко можем да повлияем на наследствените предразположения или свързаните с възрастта усложнения, но сме длъжни да се стараем да съхраним нашето зрение. Това започва със здравословен и балансиран начин на живот и редовни прегледи при нашия очен лекар.




Гласувай:
2



Следващ постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: kontaktnileshtibg
Категория: Други
Прочетен: 6575
Постинги: 2
Коментари: 0
Гласове: 0
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930