Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
16.07.2016 16:58 - Обикновена пришница-билка от кошницата на старите лечители
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Други   
Прочетен: 13544 Коментари: 2 Гласове:
15

Последна промяна: 16.07.2016 19:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

Днес ще Ви разкажа за билката-обикновена пришница (Prunella vulgaris), която тази година буквално наводни софийското ни дворче. Вписа се много добре всред другите ми цветя.Аз доскоро си мислех, че е полско цвете, защото често го виждах около р.Макоцевска. Подминавах го с голямо безразличие, докато в групата ни за билки във фейса започнаха да пускат снимки на това безобидно на пръв поглед растение. Така разбрах и името му, на много места му казват още живеничево биле, посечено биле, усойниче, хайдушка трева, черноглавка.


image

Тази година  видях обикновената пришница и по-високо в Средна гора, където спокойно си партнираше с лечебния ранилист и ливадното орехче. Прочетох в нета, че освен в Европа тя цъфти от Украйна до Сибир през степите на Средна Азия, Иран, Индия, Китай до Япония, към Австралия, Нова Зенландия и Северна Америка. У нас обикновената пришница се среща по тревистите места, край пътищата, по бреговете на реки, край гори, храсталаци, поляни, обикновено над 1000 м. надморска височина.
С нейните лечебни свойства били запознати всички познати раси на Земята и  ползвали тази билка за лечение на какво ли не. Това е една твърде универсална билка, която за съжаление днес е много забравена и подценявана у нас. Няма да я намерите в билковите аптеки, затова побързайте да си я наберете.

image

Има и една интересна китайска легенда за нея:
Живял някога един момък, който от малък бил много ученолюбив и знаел на изуст всички конфуциански трактати. Не щеш ли обаче, се провалил на държавните изпити и това много го депресирало. Продължителната депресия оказала влияние върху здравето му: разболял се от скрофули (туберкулозно заболяване на лимфните жлези по шията). Родителите му пробвали всякакво лечение, но нищо не могло да му помогне. Тогава баща му се отправил на път, за да потърси добър лекар за неговата болест. Един ден стигнал до едно място с неземно красива гледка – планинска поляна, изпъстрена с различни прекрасни цветя и ухания. Изведнъж се появил не кой да е а самият Шън Нун – богът на билките! След като чул за страданията и проблемите на сина му, Шън Нун му дал торбичка с една единствена билка и рекъл: „Това е Prunella. Нарича се „сушена лятна билка“, защото расте по време на летните горещини. Нека синът ти пие отвара от тази билка и ще оздравее“. Не след дълго момчето се излекувало напълно, благодарение на чудната Prunella. Оттогава момчето и баща му започнали да отглеждат ценната билка и да разказват  за невероятното й лечебно действие.

image

Когато я видите, тази рядко употребявана билка, която цъфти от май до септември, не я подминавайте, а си наберете малко от нея. Чаят от цветовете на билката е приятен и лек на вкус и ще Ви дари с усещане на свежест и лекота. Подпомага още доста успешно в борбата с разграждането на мазнините и за това е известна, че помага за отслабване. За летните горещини може да направите и своят студен чай именно от нея подсладен с мед, джинджифил, лимон и чия по избор. Става разкошно питие и за гости.

image

Прочетох, че обикновената пришница прочиства горещината и отровите от тялото, премахва застоя на енергии и кръв, прочиства черния дроб и белите дробове, стимулира уринирането и отводнява влагата. Тя има репутация на билка, която ни пази здрави при грипни епидемии, особено през зимата. Подходяща е за прием при болно гърло, грип и грипни епидемии. Лесно се справя и с високата температура, бучки, отоци в областта на шията, подути лимфни възли и мастопатии.

До тук бяха снимките от моята градина. Ето и няколко снимки на членове на групата във фейса "Билки-събиране и използване":

image

Снимка на Галина Василева. Наредила ги е след билкобер на бял лист, за да се открояват по-добре.

Обикновената пришница съдържа урсолова, олеонолова и кафейна киселина, камфор, хиперозид, рутин, танин и витамините А, С,  В-1 и К. Тя притежава антисептични, антиспазматични, стягащи, кръвоспиращи, диуретични и противоглистни свойства. Подпомага заздравяването на рани, стимулира потока на  жлъчка и действа като тоник. Има антиоксидантно действие, което я прави обещаващо средство срещу рак и сърдечни заболявания. Чаят от билката помага за лечение на вътрешни рани, а може да бъде използван за компрес или промивка и при външни рани, язви, изгаряния, натъртвания и младежки пъпки,  за гаргара при възпалено гърло или като студен разтвор за промивка при кървящи венци, фарингит, стоматит и стоматомикоза. Полезен е и при хеморагия и диария, конвулсии, пристъпи, епилепсия, хепатит, главоболие, високо кръвно, задържане на течности, оток. Изследванията предполагат, че растението има антибиотични, намаляващи кръвното налягане и антимутагенни качества. Съдържащата се в него урсолова киселина е известна като противотуморно и диуретично вещество. Употреба и дозировка: чай: 25-30 гр.  от билкта се сипват в 500 мл. вряща вода, покрива се и се оставя да кисне 10 мин. Пие се по 1 чаша няколко пъти дневно. Екстракт: 1 ч. л.  от билката се кисне в 500 мл. ракия или уиски в продължение на няколко дни. Взема се по 1 с. л. дневно или повече според нуждата. (м. фарм. Л. Янева, в-к "Л.", бр. 44 - 2002г.)

image

Снимка на Геновева Владимирова.

Външно се използва  при възпалени жлези, живеници, циреи. Болните места се налагат с пресни листа или се промиват с отвара от нея. Тази отвара се пие също при кръвохрак, кашлица, сърцебол, главоболие. С  каша от счукани листа или с настойка от нея в зехтин се налагат рани от посичане, ухапване от отровна змия, отоци, синя пъпка. При мастит се пие отвара от нея,  а със сварените листа се налага гърдата. Със смес от мед и счукани листа се маже при устобол и нежит (кървене и възпаление на венците). Нарязана на дребно (ако е прясна) или сварена (ако е суха), билката се смесва  в храната на свинете против гърлица. (Енц. БНМ, поз. 791)

Листата и младите филизи се използват от западните билкари за спиране на кървенето и се прилагат пресни в лапи като първа помощ. Билката спира кървенето и намалява времето на възстановяване.

image

Снимка на Радост  Попова.

История:

Растението има дълга история на употреба като средство за зарастване на рани и е използвано за спиране на кървенето.

В миналото се е смятало, че дългите шипове на цветовете приличали на гърло и в съответствие с доктрината за символите, в която растенията лекували тези части на тялото, на които те най-приличали, тази билка била използвана за лечение на тази област на тялото и по-специално, възпаления на устата и гърлото.

През 1597, билкарят Джон Джерард препоръчвал използването й за заздравяване на рани и казвал, че сока от листа и цветове, поставен на слепоочията, бързо лекува главоболие.

През 1735 г. ирландският билкар K"Eogh заявявал, че билката лекува всякакви вътрешни и външни рани, а също стимулира черния дроб и жлъчката, което я прави полезна за лечение на жълтеница.

Пришницата се среща навсякъде в Северна Америка и била използвана от много индиански племена, за да лекува, както подсказва името „Self-Heal”, почти всичко. Племената Мохикани, Ирокези и Делауеър я използвали за облекчаване на треска. Няколко племена, включително Чернокраки, Чероки и Ирокези я използвали локално за лечение на акне, циреи, натъртвания, порязвания, хемороиди, язви и други кожни възпаления.


В Китай билката се нарича „Hsia-ku-tsao” и се използва като тоник. Те събират растението, когато цъфне, вземайки долните листа и цветните главички за лечение на треска и ревматизъм. Използват ги като алтернативно средство, което помага на организма да премине от състояние на болест към състояние на здраве. Когато се приема на чай се смята, че растението помага на цялото тяло да се чувства добре. Смята се, че подпомага функцията на черния дроб, което води до ярки и ясни очи. Освен това се използва за лечение на бучки в областта на шията и подути жлези. Това е разбираемо, тъй като подути жлези означава, че имунната система е вяла.

Китайско изследване показва, че билката има умерено-силно антибиотично действие срещу широк спектър от патогени, включително видове Shigella и E. coli щамове, които причиняват уринарни инфекции и ентерит. Експерименти показват, че тя има широк спектър на антимикробна активност, включително срещу много патогенни гъби.

В Нова Зеландия, растението се използва широко като мехлем за първа помощ. Смляното растение се прилага за порязвания, рани, натъртвания и незарастващи язви.

Още за обикновената пришница прочетете  ТУК.


Обръщам Ви внимание, че има и други видове пришници, за които до този момент няма информация да се използват за лечение. Една от тях е нарязанолистната пришница:

image

Снимка на нарязанолистната пришница (Prunella laciniata) на Вени Ангелова.
Видно е, че има разлика както в  цвета на съцветията, в случая бял, така и във формата на листата-дълбоко нарязани.

image

Снимка на нарязанолистната пришница (Prunella laciniata) Кръстина Цекова.

image

Снимка на нарязанолистната пришница (Prunella laciniata) на Николай Колев.

image

Снимка на нарязанолистна пришница 
(Prunella laciniata) на Геновева Владимирова.  Този вид се среща и с лилава окраска на цветната кошничка.

image

Снимка на едроцветна пришница  Prunella grandiflora- снимката е от нета
Среща се в различни цветове и останах с впечатление, че е култивиран вид, ползва се за декоративни цели в алпинеуми, градини и пр.

image

Снимка на едроцветна пришница  Prunella grandiflora- снимката е от нета  Видно от снимката е, че от този вид се среща и в природата. Наскоро и в нашата група имаше снимка от този вид, направена от младо семейство Георги и Милена Георгиеви, в сърцето на Ст.планина, местност Узана. 

image

Падна голям спор в групата ни дали е обикновена пришница или не. Затова бъдете внимателни, когато берете обикновена пришница, за да не я объркате с друг вид от това семейство.

Не пропускайте клиповете, където са показани различни видове пришница, описани по-горе от мен.


Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624













Гласувай:
15



1. donchevav - Страхотно представяне на билката - ...
17.07.2016 08:36
Страхотно представяне на билката - толкова подробности по поява, разпространение, биохимия, лечебни свойства, разновидности, такова богато онагледяване! Истинско богатство!
Имам и аз из дворовете, особено на село, тази интересна билка. Виждала съм по ливадите при нас, в Предбалкана, и по-нагоре - в Централен Балкан, и другата разновидност - едроцветната пришница, правила съм букети - много е красива!
Впечатлена съм от свойствата на обикновената пришница, от способността й да пречиства и предпазва организма! Непременно ще я включа в летния чай на семейството, особено щом действа и разхлаждащо!
Благодаря ти, мила Неви! Прохлада и хубави летни емоции през юли!
цитирай
2. kasnaprolet9999 - Страхотно представяне на билката - ...
17.07.2016 18:37
donchevav написа:
Страхотно представяне на билката - толкова подробности по поява, разпространение, биохимия, лечебни свойства, разновидности, такова богато онагледяване! Истинско богатство!
Имам и аз из дворовете, особено на село, тази интересна билка. Виждала съм по ливадите при нас, в Предбалкана, и по-нагоре - в Централен Балкан, и другата разновидност - едроцветната пришница, правила съм букети - много е красива!
Впечатлена съм от свойствата на обикновената пришница, от способността й да пречиства и предпазва организма! Непременно ще я включа в летния чай на семейството, особено щом действа и разхлаждащо!
Благодаря ти, мила Неви! Прохлада и хубави летни емоции през юли!


Благодаря ти. Спокойно можеш да я включиш и в зимните кашлици, една приятелка от групата сподели, че я ползва за кашлици с голям успех. Желая ти хубаво лято мила Вени.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15297235
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41661
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031