Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Блогрол
1. Виртуална духовна библиотека
2. Сайт на в-к "Лечител"
3. Природна медицина-сайтът на д-р Пашкулев
4. Бъди щастлив
5. Радиестезия, хомеопатия, пирамиди
6. Всичко за билките-първа част
7. Всичко за билките-втора част
8. Всичко за билките-трета част
9. Всичко за билките-четвърта част
10. Полезни съвети
11. Сайт с Художествени снимки от Карибите и Канада.
12. Сборен постинг на снимки от други държави-проект на Петя
13. снимки от Родопите-2 част-проект ня Джулия Бел
14. България в снимки-проект на julia13
15. Снимки от Пирин-проект на Джулия Бел
16. Какво сме дали на света
17. Снимки на планини в България-първа част-проект на Джулия Бел
18. Снимки от Рила-проект на Джулия Бел
19. снимки от планини в България-2 част-проект на Джулия Бел
20. снимки от градове и села в БГ-проект на Джулия Бел
21. Снимки от църкви и манастири в България, проект на Джулия Бел
22. Снимки от Родопите-проект на Джулия Бел
23. Снимки от света-мои постинги
24. Снимки от планини в България-проект на Джулия Бел-трета част
25. Снимки от градове и села-втора част-проект на Джулия Бел
26. Притча за скорпионите
27. Билколечение
28. билкосъбиране
Постинг
07.12.2015 21:41 - Вълнист ранилист (Stachys byzantina) или Агнешки уши бори стафилококите.
Автор: kasnaprolet9999 Категория: Други   
Прочетен: 12427 Коментари: 11 Гласове:
11

Последна промяна: 20.05.2016 23:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Тази година, в началото на лятото, минах покрай двора на моя съседка в с.Макоцево и я видях да обгрижва цветенцата си. Заприказвах я и тя ме покани да влезна вътре. Започна да ми разказва как ведъж седмично успява да прелети от София и да погледне градинката. Горката женица е с една неподвижна ръка и въпреки всичко е направила една чудна райска градина от различни по вид цветя, дървета и храсти. По едно време се загледах в една от лехите й и много се зачудих, там растяха множество билки, приличащи на германския ранилист, само че някак по-дребни от него, а листенцата и стеблата им по-мъхести и сивкаво-бели.

image
 
Попитах я знае ли какво отглежда в тази леха, но тя не можеше да се сети за името на тези растения. Казах й, че това вероятно е някакъв вид германски ранилист, който сигурно се е смесил с нещо друго в градината и се е получил естествен хибрид, това често се случва в природата. Обясних й за лечебните свойства на германският ранилист и тя много се зарадва, че си има такова лечебно растение. Обещах й да направя проучване в нета и да й докладвам при следваща среща.

image

Понабрах си една торба от него и доволна се прибрах в къщи. Прегледах снимките, които наскоро бях направила с мобилния на германски ранилист (Stachys germanica) в едно междублоково пространство в София, както и тези в мой постинг за него и установих, че има съществена разлика. Ето да се убедите и вие, приличат си, ама не съвсем.

image

image

Следват снимки на германски ранилист от нета:

image

Германският ранилист е изправен и достига до един метър височина, а листата му са леко назъбени. Видно е, че освен по цвета на листата и стеблата се различават и в съцветията.  Снимката в близък план под текста още по-ясно показват това.
image

На германският ранилист те са оформени на отделни окръглени кошнички, подобно на тези на билката котешка стъпка. 

image
Съцветията в горната част на неговият роднина от двора на съседката са без пространства между тях, подобно на лечебния ранилист, а надолу започват да се оформят отделни гнезденца, с разстояния между тях. В групата във фейса - "Билки-събиране и използване" ме светнаха, че това е вълнист ранилист и това сложи край на моите терзания.

image

Ето го тук отблизо, снимката е от нета*. Още не е разцъфвал, но се виждат цветните пъпки и тяхното характерно разположение.

В българските специализирани сайтове нищо не открих за  вълнистия ранилист, но в английските и руските се намери доста обширна информация. Оказа се, че Вълнистия ранилист (Stachys byzantina) се нарича още Stachys византийски, Вълнист Stachys, Чистец византийский, Чистец шерстистый, агнешки уши, овнешки уши. В научната класификация той принадлежи към рода Stachys (Betonica) на семейството Устноцветни (Lamiaceae), което наброява около 400 вида. Всички видове от това  семейство са били като панацея и на голяма почит в Рим, Гърция, Германия, Великобритания и Испания. Лекарят на римския император Август е твърдял, че лекуват 47 болести. За тях има една италианска поговорка : "Продай палто и купи betony".

image
* снимка от нета.

В природата Вълнистия ранилист (Stachys byzantina) расте в по-топлите географски ширини на Русия, Украйна, Кавказ, Крим, Армения, Турция и Иран. Оказа се, че вирее и у нас като декоративно многогодишно растение. Отдалеч прилича на малък храст с 30-60 см височина и невероятно сиво-зелени листа, гъсто покрити с сребристосиви влакна, всред които надничат нежно розови или бледо лилави цветове, събрани в съцветия, които сами по себе си приличат на стебла, дълги до 20 см. Цъфти от юни до септември. Листата му много приличат на агнешки или овнешки уши, откъдето идва и името му Със своя атрактивен изглед, необичаен цвят и структура на листата, вълнистия Stachys е много популярен всред градинари-любители, защото придава на градината изискан и благороден вид, особено в лехи със смесени насаждения в алпийските хълмове и в алпинеуми. Намерих множество снимки в нета, които потвърждават това.

image

Снимка на  Любов Колбасникова, публикувана ТУК

image

Снимка на  Гренни, публикувана пак там.

image

Снимка на Вих Ланка, публикувана пак там.

При младите растения на вълнист ранилист, преди цъфтежа, често може да бъдат объркани с различните видове лопени, наричани още мечо ухо, заради формата на приосновните листни розетки, образувани в първата им година. На снимката горе е дадена розетка на едногодишен лопен.

image

Снимка на  мани 36, публикувана пак там.
Така изглежда вълнистия ранилист, в първите седмици на своя растеж.

Това обаче не е всичко, пригответе се да видите черешката на тортата. Като достоен родственик на лечебния ранилист /Betonica officinalis L или Stachys offinicalis/  и германския ранилист (Stachys germanica) този вид също притежава лечебни свойства. Вълнистият Stachys има антимикробно действие и пагубен ефект върху стафилококус ауреус, устойчиви на ванкомицин. Съдържа етерични масла, иридоиди, алкалоиди и флавоноиди, редица киселини, танини, витамини (С и К). Подобно на листата на германския ранилист, листата на вълнистия му роднина действат антисептично и могат да се използват като стерилни превръзки на рани в полеви условия или когато нямаме под ръка такива. В литературата има известно споменаване на използването им като средство за лечение при ужилване от пчела.

image

Снимка на 
heritage,  публикувана пак там.
 
Този вид също има няколко сорта. Някои са нискостъблени и нецъфтящи като горе на снимката, където са в компанията на Lychnis coronaria (Кървавиче). Други пък цъфтят в бяло.

За разлика от своите роднини, младите листа на вълнистия Stachys могат да се използват в салати, супи и сосове. В Бразилия, вълнистия Stachys се нарича Lambari и се използва като храна, погледнете втория клип, където листата му се панират като червени чушки с брашно и яйца.
Повече за тяхното отглеждане може да видите ТУК, откъдето са и останалите снимки от нета*.

Моят опит: От три дена съм хремава, някакво вирусче ме мори, но този път много бързо ми премина заболяването и не слезна надолу към гърлото, както често се е случвало хремата да премине в бактериална инфекция към фаринкса. Мисля, че това е благодарение на лечебните свойства на тази билка, наричана на много места заешки или овнешки уши. Запарвам по супена лъжица от билката, заедно с полски хвощ, сладък пелин, ароматна кализия и живовлек в същото количество от всяка билка. Сложила съм цяла бойна артилерия от билки в чайника, защото при мен на гости е една приятелка, която има по-сериозен проблем, но няма да Ви занимавам с това.

Ако искате да се запознаете с друга билка погледнете тук:
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/25/vsichko-za-bilkite-na-edno-miasto.385571

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2010/02/24/vsichko-za-bilkite-2-chast.499250

или
kasnaprolet9999.blog.bg/hobi/2012/10/18/vsichko-za-bilkite-3-chast.1011011

или
kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2016/01/03/vsichko-za-bilkite-chetvyrta-chast.1419624











Гласувай:
17



1. katan - Много полезен постинг!
08.12.2015 11:30
Имам чувството, че съм виждала и вълнистия и германския и вълнистия ранилист.
Не знаех, че имат такова силно лечебно действие, след като са помогнали и на теб.
Поздравявам те за информацията и знанията, които ни даваш!
цитирай
2. kasnaprolet9999 - Имам чувството, че съм виждала и ...
08.12.2015 13:22
katan написа:
Имам чувството, че съм виждала и вълнистия и германския и вълнистия ранилист.
Не знаех, че имат такова силно лечебно действие, след като са помогнали и на теб.
Поздравявам те за информацията и знанията, които ни даваш!


Да, твърде е възможно, защото ги отглеждат и с декоративна цел. Снимката ми с телефона на германският ранилист е правена това лято в близост до пазара на Младост 1. Там ходя на зъболекар и в една леха освен него открих и петопръстник. Поздрави!!
цитирай
3. kasnaprolet9999 - Лидис пак цяла нощ не е спала в ж...
08.12.2015 13:31
Лидис пак цяла нощ не е спала в желанието си да ми напише куп минусчета. Почини си бе жена, спирка нямаш:)))
17:41 - trubadur
17:04 - kretenka
04:07 - stela55
03:30 - shao22
03:08 - pin
07.12 23:03 - totkata3
цитирай
4. toninabog - Поздрави!
08.12.2015 17:17
Много хубав,полезен и професионално направен постинг! Удоволствие е да го четеш и да гледаш прекрасните снимки! Ако мога ще ти напиша камара плюсчета!
цитирай
5. kasnaprolet9999 - Много хубав, полезен и професио...
08.12.2015 19:26
toninabog написа:
Много хубав,полезен и професионално направен постинг! Удоволствие е да го четеш и да гледаш прекрасните снимки! Ако мога ще ти напиша камара плюсчета!


Важното е, че ти харесва постинга, а който разбира тук се спира, нали така. Погледни само колко лайкове съм събрала. Това са сигурно хора от билкарските групи, които много харесват билковите ми постинги.
цитирай
6. donchevav - Всеки твой нов постинг, скъпа Неви, ...
08.12.2015 21:25
Всеки твой нов постинг, скъпа Неви, е за мене радостна среща с "познатото непознато". Толкова ми е хубаво да разбера, че имам цялата тази природна аптека и в моята градина. Цветните бордюри на една от пътеките ми е едно към едно като снимката на Гренни. Тоя Вълнист ранилист ми е любимо цвете - великолепно стои и пред тъмнозелените туи, и на стръмния склон на алпинеума. Много бързо заема значителни площи, включително и между камъни, пукнатини в цимента и пр. И тъкмо реша, че трябва да го огранича - изсъхва - за мене е загадка от какво. И после пак избуява. От скоро време го откривам дори в гробищните паркове - стои много ефектно, покрива плътно, бори се успешно с плевелите.
Благодаря ти за тази информация, мила приятелко! Винаги е толкова пълна, онагледена, практически насочена! Прегръдка!
цитирай
7. kasnaprolet9999 - Всеки твой нов постинг, скъпа Неви, ...
08.12.2015 23:18
donchevav написа:
Всеки твой нов постинг, скъпа Неви, е за мене радостна среща с "познатото непознато". Толкова ми е хубаво да разбера, че имам цялата тази природна аптека и в моята градина. Цветните бордюри на една от пътеките ми е едно към едно като снимката на Гренни. Тоя Вълнист ранилист ми е любимо цвете - великолепно стои и пред тъмнозелените туи, и на стръмния склон на алпинеума. Много бързо заема значителни площи, включително и между камъни, пукнатини в цимента и пр. И тъкмо реша, че трябва да го огранича - изсъхва - за мене е загадка от какво. И после пак избуява. От скоро време го откривам дори в гробищните паркове - стои много ефектно, покрива плътно, бори се успешно с плевелите.
Благодаря ти за тази информация, мила приятелко! Винаги е толкова пълна, онагледена, практически насочена! Прегръдка!


много се радвам, че с тази информация съм успяла да ти помогна да опознаеш цветята в твоята градина. Вълнестия ранилист както разбираш е различни сортове, някои са нискостеблени и изобщо не цъфтят, само покриват земята с нежните си листенца. Доколкото разбирам твоите са такива. Струва ми се обаче, че лечебните свойства са по-изявени при цъфтящите, дето приличат на германския ранилист, каквито са на моята съседка. При всички случаи обаче стават за салати и супи. Просто опитай да разбереш дали помагат, когато си настинала, поне е ясно, че не са отровни. Поздрави!!
цитирай
8. donchevav - Не, Неви, моят също цъфти - в блед...
09.12.2015 23:00
Не, Неви, моят също цъфти - в бледожълто. Цветните стъбла са високи 15-20 см. Благодаря ти за информацията - непременно ще опитам да си направя чай по твоите указания - аз често се увличам, като взема да работя навън, загрявам, изпотявам се, а е вече студено - затова почти всяка вечер се принуждавам да пия 1-2 чая - правя си ги в едно голямо менче:))) Треската и неразположението минават мигновено. Колко му е да сложа и един лист от ранилист. Но е точно като германския, сигурна съм! Поздрави с една голяяяяма прегръдка. Благодаря ти за голямото сърце, приятелко!
цитирай
9. stela50 - Понякога просто отминаваме растения, които не познаваме...
10.12.2015 19:21
интересно, полезно, лечебно - прочетох, научих, прибавих
нещо ново към моите билкови чайчета и познания.
Благодаря, Пролет...
Хубава вечер и добри дни !
цитирай
10. kasnaprolet9999 - Не, Неви, моят също цъфти - в блед...
11.12.2015 17:09
donchevav написа:
Не, Неви, моят също цъфти - в бледожълто. Цветните стъбла са високи 15-20 см. Благодаря ти за информацията - непременно ще опитам да си направя чай по твоите указания - аз често се увличам, като взема да работя навън, загрявам, изпотявам се, а е вече студено - затова почти всяка вечер се принуждавам да пия 1-2 чая - правя си ги в едно голямо менче:))) Треската и неразположението минават мигновено. Колко му е да сложа и един лист от ранилист. Но е точно като германския, сигурна съм! Поздрави с една голяяяяма прегръдка. Благодаря ти за голямото сърце, приятелко!


Значи го има не само в бяло, но и в бледо-жълто, ще го прибавя в описанието този цвят. Ето, че и ти добави нещо към характеристиката на това цвете-билка. То си е било диворастящо някога, прочетох на едно място, че американските заселници навремето са го култивирали в градините, около дървените си къщи, защото не са имали други цветя за да ги разкрасяват. Поздрави!!
цитирай
11. kasnaprolet9999 - интересно, полезно, лечебно - п...
11.12.2015 17:11
stela50 написа:
интересно, полезно, лечебно - прочетох, научих, прибавих
нещо ново към моите билкови чайчета и познания.
Благодаря, Пролет...
Хубава вечер и добри дни !


Много се радвам, никога не е късно да научим нови билки. Хубаво е да ползваме наученото, иначе ще избледнее в съзнанието ни и ще потъне в забрава, без полза от това, че сме прочели нещо за него.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: kasnaprolet9999
Категория: Лични дневници
Прочетен: 15319202
Постинги: 846
Коментари: 16439
Гласове: 41664
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031