Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.08.2013 14:57 - Мармалад, вино и сироп от бъз (и бъзак)
Автор: mtomova Категория: Други   
Прочетен: 12794 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 17.08.2013 17:20

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image

  Плодчета от Самбицис ебулус (бъзак)


Бързам да внеса корекции в тоя постинг, за да не отровя половината българи по Света и у Нас.  

Бъзакът може лесно да се сбърка с бъза. Основните разлики се състоят в следните неща: значи, правете разлика между 2-та вида билка:
бъзът е храст-дървовиден, многогодишен вид (Дървовиден бъз = Храстовиден бъз = Бял бъз = Черен бъз = Свирчовина = Sambicis nigra), зърната висят надолу - за него са рецептите на Дънов от книгат
а му отдолу. Ядат го кози и магарета, но другите тревопасни го избягват.  За него важат рецептите от П. Дънов. Близълцата в цветчетата му са бели на цвят, а плодовете му са изправени в китки  в посока надолу- http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?query_src=photos_index&enlarge=0000+0000+0906+0646

Докато моите рецепти за накисване в началото на текста ми важат за бъзак или с "бъзаяк" (Тревист бъз = Бъзак = Sambucus ebulus), който едногодишно растение, трева с дебело стъбло, макар и висока, зърната са изправени нагореПлодчетата на тревистия намирисват леко неприятно на миризмата на листата му. На тревистия бъзак  цветовете имат ЛИЛАВИ близалца вътре в цветчето му.
http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0704+0795

Не е препоръчително да приемаме плодове от тревистия вид, защото семките съдържали цианидоподобна отрова. Но за компреси външно по кожата такава опасност от отравяне няма.


Тревният черен бъз щеше да е много полезен, именно, ако не беше опасен. В семената му има отровен цианогенен гликозид, който може да попадне в сиропа, ако плодовете се размачкат.

В плодовете на дървовидния бъз този гликозид липсва. Именно дървесния бъз (Sambucus Nigra) се използва за сиропи, а не тревистия бъз.


И така - умозаключението ми е:
 праветете точно като по-възрастните хора - използвайте дървото за вътрешна, на тревистия за външна употреба, за да сме от сигурната страна. Същевременно се питам, каква е гаранцията, че получаваме точния продукт от аптеките, като например знам че неядливите в Скандинавия боровинки в България се продават по пазари и супермаркети за ядливи, предполагам и с бъза ситуацията е сходна - в България комерсът и печалбата стоят над всичко друго.  
РЕЦЕПТИ С БЪЗАК
(
Sambucus ebulus)

 Ако страдате от хемороиди, шипове и вковани ревматични стави, ги мажете директно с пресен плодов сок от бъзак. Може да им правите компреси и на марля. Ако се прежалите все пак - оцветява силно кожата! (Аз мисля да си топя ходилата на краката и дланите на ръцете директно в едно лигенче с намачкан с вилица плод, защото там съм най-засегната от ревматизъм). Е, накрая може и да седна в него наголо :)
Не забравяйте, че най-силно оцветените плодове и зеленчуци в природата съдържат най-много анти-оксиданти и са най-подхранващи за тялото.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

И така, цитирам ви  и обещаните РЕЦЕПТИ И С БЪЗ
(
Sambicis nigra):

image
 
***


Из книгата на Николай Антонов “Петър Димков - за живота без болести” - издателство ГЕЯ-ЛИБРИС, София 1994г.

image

   Черният бъз (Sambucus nigra) вирее навред из България, всеки го познава. Но не всеки знае каква изумителна целебна мощ се крие в това растение. То е цяла аптека срещу какви ли не заболявания.
Лечителят Петър Димков разказваше: “Бях излязъл на екскурзия към Своге и изведнъж се натъкнах на една невестулка, която се бореше с пепелянка. Отровната змия се стремеше да захапе невестулката, тя пък се присягаше да захапе змията... Надмощие имаше змията – тя клъвна невестулката. Помислих си, че борбата е завършила. Невестулката бързо се шмугна в храстите, видях я как обели с острите си зъби кората от един бъз и схруска малко от нея... Минута след това отново се върна и се вкопчи в зми
ята... И не я остави, докато не я прегриза и умъртви...Оттогава е и моят интерес към черния бъз... Това е едно чудно растение... Добитъкът, който пасе по склоновете, яде наесен черните зърна на бъза така, както човек яде баклава... А веднъж наблюдавах какво правят лястовиците, преди да отлетят на юг: няколко дни наред лакомо кълват зърната на бъза – само тях! – и се зареждат със сили да прелетят огромното разстояние...”

Това чудодейно растение се използва цяло: цвят, лист, стебло, плод, корени.


Цвят

Представлява кичест жълто-бял букет, цъфти през май-юни. Бере се преди да е презрял. Суши се на сенчесто, проветриво място. След изсушаване цветът се оронва от дръжките, получава се прашец със същият цвят, блудкав на вкус, със слаб специфичен аромат.

Рецепта

Приготвя се отвара от изсушения цвят (прах) като обикновен чай. Пие се горещ.

Против: хрема, пресипнал глас, средство за изпотяване (при простуда), задух, при трудно уриниране (хронифициран простатит), при възпаление на бъбреците и пикочо-половите пътища. Цветът от черен бъз има мощно терапевтично действие при изброените болестни симптоми.


Листа

Берат се също през май-юни. Съобразно с народната вяра най-лечебни са набраните на 24-ти юни листа (влизат в ритуала на Еньовден). Изсушават се на сенчесто и проветриво място.

Рецепта

Приготвя се отвара от листата на черния бъз, както всеки друг билков чай (щипка листа за една чаша).

Отварата притежава слабително действие, подходяща е при чест, не особено силен запек. Трябва да се пие всеки ден.

Освен това действа потогонно, облекчава уринирането и отделянето на урина, понижава кръвното налягане, предотвратява възпаление на бъбреците и пикочния мехур.


Кори

Съдържат силно активиращи вещества, вземат се рано напролет, при раззеленяването, сушат се на сенчесто и проветриво място. В зависимост от дебелината на корите се нарязват още неизсушени на малки парчета.

Рецепта

Корите се накисват за 24 часа във вода, а след това се приготвя отвара. Доза – 20 гр кори в 500мл вода врят в продължение на 10 минути. Прецежда се и се пие по една малка чаша на ден.


Корен

Съдържа антиканцерогенни вещества. Корени от черен бъз се вадят наесен, измиват се добре, сушат се наразани по дължина или на тънки колелца.

Рецепта

Използват се както корите, и за бани против гъбички на ноктите.

Плод

Това е най-активната част на растението. Бере се в края на август. Има силно антиканцерогенно (противораково) действие, укрепва организма, повишава съпротивителната му сила срещу грип и други заболявания. Задължително е плодовете да са добре узрели. Да не се допуска употребата на зелени и недобре узрели зърна!!!

Рецепти

1. Сироп. Плодът се измива добре, с вилица се отбират зърната от дръжките. По нататък се постъпва както при приготвяне на плодови сиропи без термична обработка: нарежда се в стъклен съд (голям буркан) ред плод, посипва се със захар и така се редува плод със захар до напълване на съда (буркана), като се завършва със захар, оставя се да престои три седмици, но да не е на пряка слънчева светлина. Прецежда се през гъста марля, като се внимава някое зрънце от плода да не попадне в прецедения сироп и да предизвика ферментация. Препоръчва се сиропа да се съхранява в тъмни шишета, или шишетата да се увият в тъмна хартия. Съхранява се на хладно. Пие се по една супена лъжица преди ядене, а за деца по една чаена лъжичка, също преди ядене. Дозата се удвоява при грипна епидемия!

2. Прецеденият за сиропа плод се изсипва в по-голям стъклен съд, залива се с вода (на един килограм плод – три литра вода). След 2-3 седмици се получава вкусно вино. Пие се по една винена чаша преди ядене на обяд и вечеря. Действа като сиропа.

3. Мармалад от бъз се приготвя по следния начин: плодът се измива, пресова се, за да изтече сок, който да облее зърната. Вари се на умерен огън до сгъстяване и се насипва в бурканчета още горещ. Мармаладът се взема по една чаена лъжичка преди ядене. Притежава в най-концентриран вид всички благотворни въздействия на растението, регулира стомашно-чревната и пикочо-половата система, действа антиканцерогенно, кожата побелява, погледът се избистря, повишава се тонусът на живот.


“Навремето нашите умни търговци – разказваше Лечителя Петър Димков, - понеже са знаели тези рецепти, приготвяли мармалад от бъз и го продавали в буркани в Цариград. Ханъмите какво ли не давали за този мармалад!”


Съвет
Не пропускайте да си набавите за зимата цвят, листа и корени от бъз, пригответе препоръчаното по тези рецепти. Шансовете да се предпазите от грипна епидемия, да избегнете и други заболявания се утрояват, ако пиете от препоръчания сироп и си приготвяте отварите от цвят и листа.





Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: mtomova
Категория: Други
Прочетен: 561755
Постинги: 439
Коментари: 78
Гласове: 248
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930